Ubezpieczenie assistance dla starego samochodu – co warto wiedzieć?

Kobieta wzywa pomoc assistance

Przebita opona, stłuczka, nagła awaria – im starszy samochód, tym więcej czyha na niego niemiłych niespodzianek. Na wszystkie nie da się przygotować, ale w wielu przypadkach bardzo pomocna może okazać się dobrze dobrana polisa. Podpowiadamy, w jakich okolicznościach przydaje się ubezpieczenie assistance dla starszego samochodu.

W samochodzie zabrakło paliwa, przebiła się opona, silnik odmówił posłuszeństwa lub doszło do stłuczki? W tych niespodziewanych przypadkach pierwszą pomoc można otrzymać z ubezpieczenia assistance. Dzięki tej polisie prosta awaria zostanie naprawiona na miejscu, a w przypadku bardziej skomplikowanej nasz pojazd zostanie odholowany do warsztatu. To jednak nie wszystkie zalety assistance.

Co to jest ubezpieczenie assistance?

Assistance jest to jedno z dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych, a więc tylko od właściciela pojazdu zależy, czy będzie chciał je zakupić. Zadaniem assistance jest pomoc informacyjna, techniczna, medyczna czy prawna w nagłym przypadku, który może wydarzyć się na drodze.

Uwaga! Ubezpieczyciele nie posiadają osobnych ofert ASS dla nowego czy starego samochodu. Zdarza się jednak, że w przypadku aut najstarszych towarzystwo odmawia sprzedaży takiej polisy z uwagi na zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia awarii na drodze.

Oblicz składkę OC z ASS

Kiedy możemy liczyć na pomoc assistance?

Assistance to polisa o szerokim zakresie działania, której celem jest pomoc w niespodziewanych przypadkach podczas podróży. Jakich? To zależy od wybranego przez nas wariantu ochrony.

Podstawowa polisa (najtańsza lub dodawana w gratisie do OC) może np. działać tylko po kolizji lub będzie mieć bardzo duże limity na poszczególne usługi. Z kolei wersja rozszerzona zapewni nam znacznie więcej świadczeń.

Oto sytuacje, w których zazwyczaj działa pełne / rozszerzone assistance:

 • Awaria samochodu – jeśli twój pojazd odmowi posłuszeństwa, to z pomocą przyjdzie (a raczej przyjedzie) właśnie assistance. Jeśli jest to drobna usterka, którą można naprawić na miejscu, sprawa zostanie załatwiona od ręki. Jeśli jednak mamy do czynienia z większą awarią, wówczas w ramach assistance możemy odholować pojazd do warsztatu. Nie posiadając tej polisy musielibyśmy przetransportować pojazd do naprawy na własną rękę i za własne pieniądze, ale w przypadku assistance holowanie załatwia ubezpieczyciel, a także pokrywa jego koszty.

Uwaga! W tym przypadku należy zwrócić uwagę na pewne obostrzenia, które mogą stosować towarzystwa ubezpieczeniowe. Wiele z nich zastrzega sobie bowiem, że pokryje koszty holowania, ale w przypadku, gdy pojazd znajduje się w jakiejś odległości od miejsca naszego zamieszkania. Do tego trzeba również pamiętać, że każdy polisa zawiera tzw. limit kilometrów holowania. To oznacza, że możemy wyznaczyć miejsce, w które zostanie odholowany nasz samochód, ale ubezpieczyciel zapłaci tylko za limit kilometrów, jakie obejmuje polisa.

Przykład: Samochód pana Piotra z Krakowa zepsuł się w Gdańsku, więc chciał go odholować do znajomego mechanika w swoim mieście. Limit holowania w jego assistance wynosił jednak 500 km, więc zgodnie z polisą ubezpieczyciel pokrył koszt transportu pojazdu na taką odległość, a za pozostałe 100 km pan Piotr musiał zapłacić z własnej kieszeni.

 • Organizacja samochodu zastępczego – taką opcję również może zawierać assistance. Jeśli nasz pojazd np. uległ awarii, na czas naprawy (lub czas ustalony w polisie) otrzymujemy od ubezpieczyciela pojazd zastępczy.
 • Organizacja noclegu – w przypadku nocnej awarii taka opcja również może być przydatna, bo dzięki niej zaoszczędzimy pieniądze, a także czas na organizowanie noclegu.
 • Brak paliwa – może zdarzyć się, że np. na autostradzie przez kilkadziesiąt kilometrów nie będzie żadnej stacji paliw, więc zabraknie nam paliwa. Wówczas assistance również może przyjść z pomocą.
 • Przebita opona –pomoc assistance może być szczególnie przydatna, gdy dojdzie do tego na autostradzie lub gdy np. nie mamy odpowiednich narzędzi do wymiany opony. Wówczas sprawą zajmuje się ubezpieczyciel.
 • Zatrzaśnięte kluczyki – czasem dochodzi również do takich sytuacji, ale w polisie Assistance może znajdować się opcja pomocy.
 • Pomoc prawna i językowa – doszło do awarii lub stłuczki za granicą i to w kraju, którego języka nie znasz? Jeśli twoje assistance zawiera pomoc w takiej sytuacji, wówczas możesz skorzystać ze wsparcia tłumacza oraz prawnika.

Zastanawiając się nad sensem zakupu assistance, należy wziąć pod uwagę, że pomocy oferowanej w ramach tej polisy nie ma ani w ofercie OC, ani AC, więc powinno się ją traktować jako polisę dodatkową i uzupełniającą.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Na co zwrócić uwagę podczas kupowania assistance?

Podczas porównywania poszczególnych polis assistance, należy bacznie przyjrzeć się zakresowi oferty. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, assistance dzieli się na dwie podstawowe kategorie:

 • Wariant rozszerzony – w tym przypadku zakres ochrony jest zdecydowanie szerszy i wówczas na pomoc z polisy assistance możemy liczyć w wielu sytuacjach. W tej kategorii może też pojawić się kilka wersji ASS, różniących się od siebie liczbą świadczonych usług lub limitem przypadającym na każdą z nich;
 • Mini Assistance – tu zakres assistance jest okrojony do podstawowej pomocy w przypadku kilku najczęściej zdarzających się sytuacji (np. tylko po kolizji czy wypadku).

W przypadku obu kategorii assistance, należy również zwrócić uwagę, czy ochrona obejmuje tylko przypadki, które zdarzają się w Polsce, czy także awarie, które mają miejsce za granicą. Do tego warto sprawdzić limit kilometrów holowania oferowany przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe, a także zakres pomocy w przypadku awarii.

Więcej o assistance komunikacyjnym przeczytasz na stronie Ubezpieczenie assistance – jak wygląda pomoc na drodze? 

Ubezpieczenie ASS dla starego samochodu – czy zawsze jest dostępne?

W rozmowach między znajomymi często obawiamy użyć się określenia „stary samochód”, by kogoś nie urazić. Dla jednego pojazd może być uznawany za stary po upływie np. 5 lat, a dla kogoś innego na łatkę „starocia” nie zasługuje nawet 15-letni samochód.

Towarzystwa ubezpieczeniowe w tym przypadku są jednak bezwzględne. Co prawda nie określają samochodów jako „stare”, ale wyznaczają limit, powyżej którego nie sprzedają assistance dla danego samochodu. Na nic wtedy zdadzą się nasze przekonywania, że np. nasz 25-letni pojazd jest lepiej utrzymany niż o połowę młodsze auta. Większość towarzystw ubezpieczeniowych wyznacza bowiem górną granicę wieku auta, powyżej której polis assistance już nie proponuje.

Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ im starsze auto, tym większe prawdopodobieństwo, że dojdzie do awarii i właściciel samochodu będzie chciał skorzystać z assistance. A jeśli to zrobi i wezwie np. lawetę, to towarzystwo ubezpieczeniowe będzie musiało pokryć koszty.

Uwaga! Limity wiekowe dotyczą głównie polis sprzedawanych jako osobny produkt. Jeśli chcesz wykupić ASS dla auta powyżej 15 lat, zainteresuj się tym ubezpieczeniem już na etapie poszukiwania najtańszej polisy OC. Oferta assistance jest wówczas znacznie szersza i co istotne, dodatkowe podstawowe ubezpieczenie ASS z pomocą po kolizji i holowaniem do najbliższego warsztatu możesz nawet otrzymać w cenie OC.

Oblicz składkę OC z ASS

Ile kosztuje pakiet OC z assistance dla auta powyżej 15 lat?

Aby sprawdzić, ile kosztuje pakiet OC + Assistance starszego samochodu, przeprowadziliśmy symulację ubezpieczenia dla 43-letniego kierowcy z Krakowa, który ma prawo jazdy od 20 lat i maksymalne zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy.

Sprawdziliśmy, ile taki kierowca zapłaciłby za pakiet OC + Assistance w przypadku ubezpieczania 15-letniego oraz 20-letniego Volkswagena Passata z benzynowym silnikiem o pojemności 1,6 l

Najtańsze oferty OC z ASS na samochód 15-letni

UbezpieczycielCena OC + ASS mini

Kiedy działa polisa ASS?
Cena OC + ASS pełne

Kiedy działa polisa ASS?
Trasti448 zł
po wypadku i kolizji
-
TUZ Ubezpieczenia502 zł
po kolizji
619 zł
po wypadku, awarii i kradzieży
Balcia518,63 zł
po kolizji
628,63 zł
po wypadku, awarii, kradzieży
Beesafe533,52 zł
po wypadku
-
Link4589,72 zł
po wypadku i kradzieży
-
Wiener785 zł
po wypadku i kolizji
-
Uniqa-807 zł
po wypadku i awarii
Oferta aktualna 14.07.2022 r.

Najtańsze oferty OC z ASS na samochód 20-letni

UbezpieczycielCena OC + ASS mini

Kiedy działa polisa ASS?
Cena OC + ASS pełne

Kiedy działa polisa ASS?
Uniqa-414 zł
po wypadku i awarii
Trasti463 zł
po wypadku i kolizji
-
Balcia518,63 zł
po kolizji
628,63 zł
po wypadku, awarii, kradzieży
Beesafe527,16 zł
po wypadku
-
TUZ Ubezpieczenia532 zł
po kolizji
-
Link4589,72 zł
po wypadku i kradzieży
-
Wiener721 zł
po wypadku i kolizji
-
Oferta aktualna 14.07.2022 r.

Porównaj oferty OC z ASS

Jak widać, nawet na starszy samochód można otrzymać bardzo tanią ofertę pakietu OC + Assistance w wersji pełnej. Rozpiętość cen jest spora, ale należy pamiętać, że o ile w przypadku samego OC decydująca powinna być cena, tak w przypadku assistance oferowany jest różny zakres ubezpieczenia, więc przed zakupem danej polisy należy dokładnie zapoznać się z jej warunkami.

Podsumowanie

 • Assistance jest ubezpieczeniem dodatkowym, które chroni w niespodziewanych przypadkach, jak np. awaria, stłuczka, przebicie opony, brak paliwa, zatrzaśnięcie kluczyków.
 • W zależności od zakresu, assistance może oferować m.in.: naprawę pojazdu na miejscu, holowanie, nocleg, zastępczy pojazd, pomoc prawną i językową.
 • Niektórzy ubezpieczycieli mogą odmówić sprzedaży assistance powyżej pewnego limitu wieku samochodu.
 • Różnice w cenie assistance mogą wynosić nawet kilkaset złotych za roczną polisę, ale w przypadku tego ubezpieczenia, nie należy kierować się tylko ceną. Trzeba również zwrócić uwagę na jego zakres.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy assistance dla starego samochodu da się kupić oddzielnie, bez OC?

  Tak, assistance jest ubezpieczeniem dobrowolnym i nie trzeba go kupować w pakiecie z obowiązkowym OC. Warto jednak pamiętać, że w przypadku starego samochodu oferta może też być bardzo ograniczona. Poza tym, na ogół nabywanie dwóch polis równocześnie jest znacznie korzystniejsze cenowo.

 2. Czy da się kupić assistance na krócej niż rok?

  Tak, niektóre towarzystwa oferują assistance np. na miesiąc lub kwartał. To dobre rozwiązanie np. w przypadku wyjazdu wakacyjnego, choć trzeba pamiętać, że assistance krótkoterminowe pewnie będzie relatywnie droższe od rocznej polisy, jednak wciąż może być opłacalne, bo będzie kosztowało kilkadziesiąt złotych.

 3. Czy do OC z assistance mogę dokupić inne ubezpieczenia?

  Tak. Tylko OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym (nawet jeden dzień bez tej polisy może skończyć się bardzo wysoką karą), ale jeśli chodzi o dodatkową ochronę, to warto zastanowić się również nad NNW czy AC. Uwaga! W przypadku najstarszych modeli aut ostatni z produktów (autocasco) może nie być dostępny – tutaj także większość ubezpieczycieli stosuje ograniczenia wiekowe.

 4. Czy opłatę za assistance można rozłożyć na raty?

  Ta kwestia zależna jest już od towarzystwa ubezpieczeniowego. W przypadku zakupu całorocznego pakietu OC + Assistance można spodziewać się, że towarzystwo rozłoży nam płatność na raty. Czasami jednak zdarza się, że podział dotyczy tylko składki OC, natomiast opłata za ASS jest pobierana w całości wraz z pierwszą ratą. Warto także mieć na uwadze fakt, że sumarycznie taka polisa będzie kosztowała więcej niż opłacona z góry za cały rok.

Piotr Nowik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments