Smart Casco – co to jest i ile kosztuje?

Najlepszy ranking OC AC 2024

Nieopłacalne i drogie – tak często o Autocasco mówią kierowcy, przynajmniej do czasu, aż AC nie będzie im potrzebne. Ci, którym dodatkowa ochrona wydaje się jednak zbyt kosztowna, powinni wziąć pod lupę Smart Casco. Co to jest? Przed czym chroni? I ile kosztuje? Wszystkiego dowiesz się poniżej.

W Polsce jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest OC. Musi posiadać je niemal każdy ubezpieczony samochód (wyjątkiem są pojazdy historyczne), a już jeden dzień bez tej polisy może zakończyć się bardzo wysoką karą. Nasze OC chroni jednak przede wszystkim osoby, którym zostanie wyrządzona krzywda z naszej winy. Mówiąc wprost – jeśli to my spowodujemy wypadek, to straty materialne i zdrowotne osoby poszkodowanej, pokryje nasze OC, więc nie będziemy musieli płacić z własnych pieniędzy. Ale co z naszymi stratami? Wtedy właśnie z pomocą przychodzi AC lub Smart Casco.

Co to jest AC?

Część kierowców decyduje się na zakup dodatkowego ubezpieczenia samochodu, czyli AC. Chroni ono jego posiadacza także w przypadku, gdy to on spowoduje kolizję lub wypadek.

Przykład: Pan Michał zagapił się i wjechał w samochód pani Lucyny. Straty pani Lucyny zostaną pokryte z OC pana Michała, z kolei naprawa jego auta zostanie wykonana z jego AC. Gdyby pan Michał AC jednak nie posiadał, to musiałby reperować samochód za własne pieniądze.

AC chroni jego posiadacza m.in. w przypadku:

 • uszkodzenia pojazdu,
 • szkody całkowitej,
 • kradzieży auta,
 • uszkodzenia samochodu w wyniku pożaru,
 • działania żywiołów (grad, huragan, powódź, lawina).

Co to jest Smart Casco?

Skoro już wiesz, co to jest Autocasco (AC), to zdecydowanie łatwiej będzie Ci zrozumieć, czym jest Smart Casco (zwane też AC Mini czy Mini Casco). To bowiem nic innego, jak okrojona wersja AC. Jak bardzo okrojona? Na ogół chroni nas w 2-3 sytuacjach wymienionych powyżej.

Mini Casco może np. wypłacać odszkodowanie w razie kradzieży i działania żywiołów, ale już nie w przypadku uszkodzenia pojazdu lub wystąpienia szkody całkowitej. Dzięki zawężonemu zakresowi ochrony Smart Casco jest jednak znacznie tańsze od zwykłego Autocasco.

Uwaga! Należy jednak pamiętać, że koszt Smart Casco wynika nie tylko z zakresu ochrony, ale również z innych czynników, jak np. udział własny czy zasięg terytorialny.

Sprawdź oferty AC mini na swój samochód

Co firmy ubezpieczeniowe oferują w ramach Mini Casco?

O ile w przypadku wyboru OC powinniśmy sugerować się niemal wyłącznie ceną, to w przypadku AC i Mini AC należy dokładnie zapoznać się warunkami i zakresem ubezpieczenia, a także przeanalizować Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

Przyjrzyjmy się zatem, co w ramach Smart Casco oferują niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe.

Co obejmuje Smart Casco Link4?

W LINK4 przygotowano pięć wariantów ubezpieczenia Smart Casco.

– Możesz wybrać taki wariant ubezpieczenia, który zabezpieczy Twój samochód wyłącznie od ryzyk, których obawiasz się najbardziej. Dzięki temu cena polisy jest stosunkowo niska. Np. dobry kierowca, który czuje się pewnie za kierownicą i jeździ bezszkodowo, będzie mógł wybrać ubezpieczenie tylko od żywiołów i kradzieży, czyli zdarzeń, na które ma znikomy wpływ – zapewnia ubezpieczyciel.

Oferta Link4 jest dość przejrzysta, a cena zależy od dwóch czynników: zakresu ochrony oraz wartości pojazdu. Dzięki temu, analizując poniższą tabelę, każdy kierowca może dowiedzieć się, ile będzie kosztowało go AC Mini.

Wartość pojazdu
Wariant ubezpieczenia
ŻywiołyKradzieżKradzież
Żywioły
Szkoda całkowita
Żywioły
Szkoda całkowita
Kradzież
Żywioły
do 15 000 zł59 zł119 zł139 zł169 zł209 zł
15 000 – 25 00069 zł169 zł189 zł219 zł324 zł
25 000 – 40 00079 zł219 zł239 zł274 zł424 zł

Oblicz składkę OC z AC mini Link4

Zgodnie z zapisami OWU Link4 przez żywioły rozumie m.in.: pożar, huragan, grad, powódź, lawinę i inne siły przyrody. Z kolei pod hasłem „kradzież” rozumiana jest kradzież, kradzież z włamaniem oraz rozbój. Natomiast szkoda całkowita może zostać stwierdzona w przypadku:

 • zderzenia pojazdu z innymi pojazdami, osobami, zwierzętami lub przedmiotami pochodzącymi z zewnątrz pojazdu;
 • działania osób trzecich;
 • wybuchu;
 • nagłego działanie czynnika termicznego lub chemicznego pochodzącego z zewnątrz pojazdu;
 • zatopienia.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Co zapewnia Mini Casco od TUZ Ubezpieczenia?

TUZ Ubezpieczenia ma w ofercie trzy warianty Mini AC:

 • Żywioły i Zwierzęta
 • Kradzież
 • Kradzież, Żywioły i Zwierzęta

Przy dodatkowej opłacie można również rozszerzyć ochronę o usługę pomocy Auto Assistance w przypadku unieruchomienia pojazdu na skutek zatrzaśnięcia kluczyków w pojeździe.

Za żywioły TUZ Ubezpieczenia uznaje: pożar, powódź, grad, huragan, deszcz nawalny, osuwanie się ziemi, trzęsienie ziemi.

Minicasco w TUZ można kupić dla pojazdów osobowych i ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) nieprzekraczającej 3.5 tony wraz z wyposażeniem podstawowym. Poza tym auto musi być zarejestrowane na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, jego okres eksploatacji nie przekroczył 15 lat, a wartość rynkowa pojazdu nie przekracza 30 000 tys. zł.

Jeśli chodzi o zasięg terytorialny, to ochroną objęte są szkody powstałe na terytorium Unii Europejskiej, a także „państw, których biura narodowe w rozumieniu ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych są sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego w rozumieniu ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych”.

Oblicz składkę OC z minicasco TUZ Ubezpieczenia

Jaki jest zakres ochrony AC Mini od PZU?

PZU informuje, że AC Mini w tym towarzystwie obejmuje szkody wynikłe z sytuacji, gdy np. zwierzę wpadnie pod samochód, ktoś ukradnie lub celowo zdemoluje auto lub jego wyposażenie, a także w przypadku, gdy samochód zostanie uszkodzony w wyniku działania burzy, wody, gradu lub innego żywiołu. PZU wypłaci także odszkodowanie, gdy np. gałąź spadnie na samochód w czasie, kiedy będzie on stał na parkingu.

– Nie otrzymasz jednak pieniędzy, jeśli Twój samochód zostanie uszkodzony przez inny pojazd lub wjedziesz nim w coś – zastrzega PZU.

PZU w AC Mini stosuje udział własny w wysokości 20 proc., ale nie mniej niż 500 zł, a to oznacza, że właściciel tej polisy w razie szkody część kosztów będzie musiał pokryć własnej kieszeni. Udział własny możesz znieść, ale za dodatkową opłatą.

Wysokość składki AC Mino w PZU wyliczana jest indywidualnie dla każdego klienta.

Jakie Smart Casco oferuje You Can Drive dla młodych kierowców?

You Can Drive, jako jeden z nielicznych ubezpieczycieli na rynku, proponuje mini AC młodym kierowcom. Przed czym chroni polisa zakupiona w tym towarzystwie?

 • Zderzenie się pojazdów,
 • Nagłe zetknięcie się pojazdu z osobami, zwierzętami lub przedmiotami z zewnątrz pojazdu,
 • Wandalizm,
 • Zderzenie się sprzętu sportowego przewożonego na bagażniku zewnętrznym z przedmiotami z zewnątrz pojazdu,
 • Pożar, wybuch, zatopienie oraz nagłe działanie sił przyrody,
 • Nagłe działanie czynnika termicznego lub chemicznego z zewnątrz pojazdu,
 • Kradzież (w tym zniszczenie lub uszkodzenie pojazdu mające bezpośredni związek z kradzieżą).

Polisa działa jednak tylko w Polsce, a minimalna wartość szkody musi wynieść 500 zł. Z kolei limit wieku samochodu to 15 lat. Dodatkowo You Can Drive oferuje polisę, która chroni tylko od kradzieży, ale dzięki temu jest tańsza.

Ile kosztuje Mini AC i czy warto je kupić?

Sprawa jest najprostsza w przypadku Mini AC w Link4, bo tutaj takie same ceny obowiązują każdego kierowcę, a wysokość składki zmienia się tylko ze względu na wartość pojazdu i zakres polisy.

A jak to wygląda w innych towarzystwach? Sprawdziliśmy, jak zmienia się cena Smart Casco ze względu na dane dotyczące kierowcy oraz jego pojazdu podczas kupowania ubezpieczenia OC wraz z AC mini.

Właściciel pojazduSamochódOferta Link4Oferta Beesafe
40-letni Marcin z Warszawy, prawo jazdy od 20 lat, 10 lat bezkolizyjnej jazdy10-letni Ford Mondeo, 1.6 benzyna624 zł780 zł
18-letni Krzysztof z Krakowa, prawo jazdy od 2 miesięcy, brak zniżek w OC4249 zł5904 zł

Oblicz składkę OC/AC

Jak widać, ceny w pakietach OC + Mini AC bardzo się różnią. Więcej płacą niedoświadczeni kierowcy posiadający drogie auta, a na najniższe składki mogą liczyć właściciele starszych pojazdów od lat jeżdżący bezwypadkowo. Każdy z kierowców jednak sam musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto kupować Smart Casco, ponieważ wiele zależy od jego oczekiwań.

Na pewno zakupu tej polisy nie żałuje nikt, kto kiedykolwiek musiał z niej skorzystać i do tego lubi spać spokojnie. Sceptycznie mogą na nią patrzeć za to użytkownicy pojazdów, którzy nie obawiają się np. kradzieży auta lub działania sił przyrody.

Podsumowanie

 • Smart Casco (zwane też Mini AC lub Mini Casco) to polisa AC, ale w okrojonej wersji, czyli z dużo większą liczbą wyłączeń.
 • Smart Casco jest znacznie tańsze od pełnego AC.
 • W większości towarzystw cena Smart Casco zależy od wartości pojazdu oraz doświadczenia kierowcy.
 • Ceny i zakres działania Mini AC/ Smart Casco w poszczególnych towarzystwach są bardzo różne, dlatego przed zawarciem umowy warto porównać wysokość składek oraz dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy Smart Casco zawsze muszę kupować w pakiecie z OC?

  Nie, Smart Casco można dokupić w dowolnym momencie, przy czym najłatwiej nabyć je w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym mamy wykupione OC (o ile posiada ono taką polisę w ofercie). Należy jednak pamiętać, że zakup pakietu OC+ Mini AC na ogół jest znacznie korzystniejszy cenowo niż nabywanie tych polis osobno.

 2. Czy Smart Casco przedłuża się automatycznie?

  Nie, Smart Casco jest ubezpieczeniem dobrowolnym (w odróżnieniu od obowiązkowego OC), więc po wygaśnięciu umowy nie przedłuża się ono automatycznie, tylko należy zakupić nową polisę. Można to zrobić w tym samym towarzystwie, ale oczywiście warto rozejrzeć się za korzystniejszymi ofertami.

 3. Czy do Smart Casco można dokupić dodatkowe polisy?

  Oczywiście, a najlepiej zastanowić się nad nabyciem Assistance, które pomaga w nagłych przypadkach (zapewnia np. holowanie, wyładowanie akumulatora, brak paliwa, zatrzaśnięte kluczyki), nad NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków), a także nad ubezpieczeniem szyb i opon.

 4. Czy posiadacze Smart Casco otrzymują zniżki za bezszkodową jazdę?

  Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe naliczają zniżki za bezszkodową jazdę z Mini Casco tak samo, jak w przypadku pełnego AC, dzięki czemu kierowcy mogą budować swoją historię ubezpieczeniową. O politykę przyznawania zniżek należy jednak pytać w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych.

Piotr Nowik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments