Sprzedaż samochodu krok po kroku – formalności i obowiązki w 2024 roku

Nowy właściciel odbiera kluczyki do samochodu

Podpisujesz umowę, wręczasz kluczyki i odbierasz pieniądze – pozornie sprzedaż samochodu to nic trudnego. Jednak kwestia zbycia pojazdu bez dowodu rejestracyjnego lub OC budzi już wątpliwości. Planujesz wystawić auto na sprzedaż? Skorzystaj z naszego poradnika.

Sprzedaż samochodu może zająć kilka dni, ale równie dobrze poszukiwania nabywcy mogą ciągnąć się miesiącami. Jeżeli chcesz szybko sprzedać auto, poznaj najczęściej pojawiające się problemy, które mogą skutecznie zahamować sprzedaż samochodu w 2024 r. To pozwoli Ci się na nie przygotować, co sprawi, że sprzedaż auta będzie tylko formalnością.

Jak wygląda sprzedaż samochodu krok po kroku?

Samochód, który planujesz wystawić na sprzedaż, jest ubezpieczony i ma aktualne badanie techniczne? Jesteś w dobrej sytuacji. Aby szybko znaleźć nabywcę, należy stworzyć ogłoszenie i następnie opublikować je na motoryzacyjnych portalach ogłoszeniowych. W Twoim interesie jest przygotowanie jak najbardziej szczegółowego opisu pojazdu.

Sprzedaż samochodu krok po kroku:

  1. Sprawdź stan techniczny auta – informacje o mankamentach powinny znaleźć się w treści ogłoszenia.
  2. Zgromadź dokumenty – dowód rejestracyjny, dowód zakupu OC, książkę serwisową.
  3. Wystaw ogłoszenie – przykładowe portale to: Gratka.pl, Otomoto.pl, Olx.pl czy Samochody.pl.
  4. Podpisz umowę z nabywcą – należy ją zachować, bo może się ona przydać w przyszłości.
  5. Zgłoś sprzedaż samochodu – poinformuj o transakcji ubezpieczyciela i odpowiednie urzędy. Więcej informacji znajdziesz poniżej.

Jak przebiega sprzedaż samochodu bez OC?

Sprzedaż samochodu bez OC nie różni się niczym od sprzedaży ubezpieczonego pojazdu. Z perspektywy nabywcy taka transakcja nie jest ryzykowna – za ubezpieczenie auta odpowiada on od momentu zakupu. Oznacza to też, że za okres, w którym pojazd nie był ubezpieczony, wciąż będzie odpowiadał poprzedni właściciel. Z drugiej strony znalezienie nabywcy na auto bez OC może być trudne, ponieważ:

  • nieubezpieczony samochód nie powinien poruszać się po drogach publicznych – trzeba go transportować na lawecie, a to dodatkowy koszt dla nabywcy;
  • kupujący nie może podjechać takim autem do wybranego warsztatu, aby sprawdził je mechanik – ten fakt pomniejszy liczbę chętnych na zakup.

Czy możliwa jest sprzedaż samochodu bez przeglądu?

Mimo że badanie techniczne jest obowiązkowe, to niektórzy właściciele aut lekceważą termin wizyty na stacji kontroli pojazdów. Czy można sprzedać samochód bez przeglądu? Formalnie nie jest to zabronione. Możesz wystawić na sprzedaż auto bez badania technicznego. Jednak podobnie jak w przypadku OC, po stronie nabywcy mogą pojawić się dodatkowe koszty, które skutecznie zniechęcą go do wyboru Twojej oferty. Dlatego warto nadrobić zaległości i udać się na przegląd.

Czy można sprzedać samochód bez obecności współwłaściciela?

Zdarza się, że auto należy do kilku osób – to kolejny nietypowy przypadek. Czy można sprzedać auto bez obecności współwłaściciela? Pod umową sprzedaży pojazdu powinien podpisać się każdy ze współwłaścicieli. W praktyce oznacza to, że wszyscy współwłaściciele powinni być obecni podczas podpisywania umowy, bo inaczej sprzedaż samochodu nie dojdzie do skutku.

Niekiedy współwłaścicielami samochodu jest małżeństwo. Czy możliwa jest sprzedaż auta bez zgody małżonka? Taka czynność będzie ważna, chociaż nie zawsze – jeżeli drugi małżonek:

  • wyraził sprzeciw i nabywca wiedział o tym przed zakupem pojazdu – sprzedaż samochodu nie będzie ważna;
  • dowiedział się o sprzedaży auta po rozwodzie, ale przed podziałem majątku – sprzedaż również będzie nieważna.

Jak odbywa się sprzedaż samochodu firmowego osobie prywatnej?

Używanie samochodu w działalności gospodarczej to dziś standard. Auto, które zostało wprowadzone do ewidencji środków trwałych, można sprzedać, ale wywołuje to określone skutki podatkowe. Jakie? W pierwszej kolejności zapłacić trzeba podatek – jego stawka jest uzależniona od wybranej formy opodatkowania działalności. Po drugie, pojawia się kwestia VAT. W rezultacie sprzedaż samochodu firmowego może okazać się nieopłacalna.

Czy można sprzedać samochód firmowy i uniknąć podatków? Teoretycznie jest to możliwe, jednak konieczne jest:

  • wyprowadzenie auta z majątku firmowego;
  • odczekanie 6 lat – dopiero po tym czasie auto można zbyć.

Czy można sprzedać auto zajęte przez komornika sądowego?

Zdarza się, że pojazd zamierza zbyć osoba, która ma problemy finansowe. Czy możliwa jest sprzedaż samochodu zajętego przez komornika sądowego? Objęta zajęciem ruchomość może zostać sprzedana, ale w żaden sposób nie wpływa to na bieg prowadzonego postępowania egzekucyjnego. Inaczej mówiąc, komornik może zlicytować auto bez względu na to, kto jest jego aktualnym właścicielem. Stąd też chętnego na taki samochód trudno będzie znaleźć.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Co grozi za sprzedaż samochodu zajętego przez komornika bez poinformowania o tym nabywcy? Nowy właściciel może odstąpić od umowy, powołując się na to, że auto ma wadę prawną.

Czy trzeba zgłosić sprzedaż samochodu w wydziale komunikacji w 2024 r.?

Sprzedaż samochodu należy zgłosić w wydziale komunikacji. W 2024 r. sprzedawca auta ma na dopilnowanie tej formalności 30 dni – wynika to wprost z ustawy Prawo o ruchu drogowym (Art. 78.). Tego terminu warto się trzymać, bo jego przekroczenie wiąże się z konsekwencjami – niepoinformowanie o sprzedaży samochodu skutkuje karą pieniężną w wysokości 250 zł (współwłaściciele ponoszą karę solidarnie).

Jest też dobra wiadomość – o sprzedaży samochodu wydział komunikacji można poinformować zarówno osobiście, jak i bez wychodzenia z domu. W drugim przypadku wystarczy:

  • przejść na stronę internetową https://www.gov.pl/web/gov/zglos-zbycie-lub-nabycie-pojazdu-na-przyklad-sprzedaz-kupno-darowizne;
  • odpowiedzieć na pytania w kreatorze dokumentu i następnie wysłać wniosek – niezbędny jest profil zaufany lub certyfikat kwalifikowany.

Czy trzeba zgłosić sprzedaż samochodu firmie ubezpieczeniowej?

Tak, ubezpieczyciel musi zostać poinformowany o sprzedaży samochodu. W 2024 r. – podobnie jak w latach ubiegłych – na poinformowanie firmy ubezpieczeniowej jest 14 dni. Termin ten został wskazany w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK (art. 31 ust. 1) i należy go liczyć od dnia przeniesienia prawa własności.

Dlaczego należy poinformować firmę ubezpieczeniową o sprzedaży auta? Ponieważ ubezpieczyciel zapewnia ochronę ubezpieczeniową, to musi on wiedzieć, kto jest właścicielem auta i kto je użytkuje. Od tego zależy wysokość składki ubezpieczeniowej, a sprzedaż samochodu powoduje zmianę tych parametrów. To jednak nie wszystko.

Ubezpieczenie OC co roku przedłuża się automatycznie – jeżeli sprzedawca nie zgłosi sprzedaży auta ubezpieczycielowi, to otrzyma wezwanie do zapłaty składki za kolejny rok.

Jak zgłosić sprzedaż samochodu ubezpieczycielowi – przykłady:

  • Balcia – sprzedaż samochodu można zgłosić przez formularz zamieszczony na stronie: balcia.pl/pl/obsluga/zglos-sprzedaz-auta;
  • Euroins – przekazanie informacji o sprzedaży samochodu jest możliwe na stronie internetowej ubezpieczyciela: eins.pl/obsluga-online/zakup-sprzedaz-pojazdu/
  • HDI Ubezpieczenia – sprzedaż samochodu należy zgłosić przez stronę: hdi.pl/pomoc-i-obsluga/formularz-zmiana-wlasnosci/?produkt=samochod.

Czy sprzedaż samochodu trzeba zgłosić do urzędu skarbowego?

Sprzedaż samochodu trzeba zgłosić do urzędu skarbowego, gdy od jego zakupu nie minęło 6 miesięcy. Jak należy liczyć okres 6 miesięcy od nabycia pojazdu? Od końca miesiąca, w którym pojazd został zakupiony. Jeżeli auto zostanie sprzedane przed upływem pół roku, transakcję należy zgłosić na formularzu PIT-36. Nie ma przy tym znaczenia, czy właściciel na sprzedaży zarobił, czy też stracił. Jeżeli chcesz sprzedać auto, które jest Twoją własnością dłużej niż pół roku, nie musisz zgłaszać transakcji w urzędzie.

Formalności po sprzedaży samochodu – podsumowanie

Wydział komunikacjiFirma ubezpieczeniowaUrząd skarbowy
ObowiązkowośćZawsze po sprzedażyZawsze po sprzedażyGdy od zakupu nie minęło 6 miesięcy
Termin30 dni14 dniW zeznaniu rocznym
Zgłoszenie onlineTakTakTak

Przeczytaj również:

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie OC

Umowa kupna / sprzedaży samochodu – co powinna zawierać?

 

Podsumowanie

  • Sprzedaż samochodu należy zgłosić w wydziale komunikacji i w firmie ubezpieczeniowej, czasem również w urzędzie skarbowym.
  • Zgłoszenie sprzedaży samochodu możliwe jest przez Internet – w ten sposób można zgłosić sprzedaż ubezpieczycielowi i staroście.
  • Formalnie możliwa jest sprzedaż samochodu bez OC, badania technicznego albo zajętego przez komornika, ale na takie auto trudniej znaleźć nabywcę.
  • Jeżeli samochód należy do dwóch osób (i więcej), to każda z nich musi złożyć podpis pod umową sprzedaży.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy można sprzedać odziedziczony samochodu bez przerejestrowania?

    Sprzedaż odziedziczonego pojazdu bez uprzedniej zmiany danych w dowodzie rejestracyjnym jest możliwa. W takiej sytuacji konieczne może być jednak załączenie do umowy dodatkowych dokumentów, np. kopii wyroku sądu.

  2. Jak sprzedać samochód bez karty pojazdu?

    Nie każdy samochód posiada kartę pojazdu, a od pewnego czasu nie jest ona już nawet wydawana. Stąd też sprzedaż samochodu bez karty pojazdu nie powinna być problemem – nabywca nie napotka na trudności, składając wniosek o rejestrację.

  3. Czy firma też ma obowiązek zgłoszenia sprzedaży samochodu?

    Obowiązek zgłoszenia sprzedaży samochodu spoczywa na osobie, której dane widnieją w dowodzie rejestracyjnym. Jeżeli właścicielem auta jest firma, sprzedaż powinna zostać zgłoszona przez działającą w jej imieniu osobę.

  4. Czy możliwa jest sprzedaż samochodu na raty przez osobę prywatną?

    Jeżeli nabywca chce kupić auto na raty, a Ty nie masz nic przeciwko, należy dodać do umowy stosowny zapis. Może on brzmieć choćby: „Kupujący zapłaci cenę w wysokości X zł. Cena będzie opłacana przez Kupującego w ratach po X zł do dnia X każdego miesiąca na rachunek bankowy Sprzedającego X”.

  5. Nieważny dowód osobisty a sprzedaż samochodu – co robić?

    Jeżeli Twój dowód osobisty utracił ważność, sprzedaż samochodu nadal jest możliwa – w umowie możesz podać serię i numer paszportu. Paszport również służy do potwierdzenia tożsamości.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments