Czarne tablice rejestracyjne – czy nadchodzi ich koniec? Nowe przepisy w 2024 roku

Wymiana tablic rejestracyjnych samochodu

Miłośnicy oldtimerów doceniają nie tylko klasyczne pojazdy – ważne są też detale, w tym tablice rejestracyjne. Wraz z wejściem w życie nowych przepisów pojawiła się obawa, że ostatnie czarne tablice rejestracyjne znikną z polskich dróg – konieczna będzie ich wymiana. Czy rzeczywiście? Dowiedz się, jakie zmiany obowiązują od 1 stycznia 2024 roku.

Współcześnie czarne tablice rejestracyjne są pożądane przez wielu kierowców. Głównym powodem jest prezencja – czarne tablice rejestracyjne wyglądają na klasycznych autach dużo lepiej niż współczesne tablice rejestracyjne. Dodatkowo są dużo mniej „krzykliwe”. To właśnie stonowana kolorystyka w połączeniu z ich ograniczoną dostępnością (a zatem pewną unikalnością) sprawiają, że czarne tablice uchodzą za wyjątkowe. Ale nie każdy może z nich korzystać.

Czarne tablice rejestracyjne – co to znaczy?

Stare, czarne tablice rejestracyjne są dobrze znane kierowcom z długim stażem. Masz prawo jazdy od niedawna? Bardzo możliwe, że nigdy nie zdarzyło Ci się spotkać na drodze auta z takimi tablicami. To nic dziwnego, bo nie są one stosowane już od niemal 24 lat – były one wydawane dla samochodów rejestrowanych do 1 maja 2000 roku, chociaż z drobnym zastrzeżeniem. Otóż niektóre wydziały komunikacji wydawały czarne tablice rejestracyjne do 2007 roku. Urzędy postępowały w ten sposób ze względu na zgromadzony zapas starych oznaczeń.

Jak wskazuje sama nazwa, czarne tablice rejestracyjne różnią się kolorystyką od tablic wydawanych współcześnie – w ich przypadku tablica była czarna, a znaki białe. Wzór czarnych tablic rejestracyjnych był też dużo prostszy niż aktualnie obowiązujący, bo nie uwzględniał on m.in. polskiej flagi. To właśnie sprawia, że w oczach niektórych kierowców stare tablice uchodzą za niezwykle eleganckie.

Ciekawostka: czy wiesz, że czarne tablice rejestracyjne – inaczej niż tablice wydawane współcześnie – były wykonywane również z tworzyw sztucznych? Powodem przejścia na tablice wytwarzane wyłącznie z blachy był m.in. wymóg, aby były one odporne na ogień.

Czarne tablice rejestracyjne – czy trzeba je zmieniać w 2024 roku?

W kontekście zmiany przepisów w 2024 roku można spotkać się ze stwierdzeniem, że czarne tablice rejestracyjne staną się historią. Ale czy rzeczywiście? Okazuje się, że nie do końca jest to prawda – w niektórych sytuacjach kierowca nadal będzie mógł korzystać z czarnych tablic rejestracyjnych. Faktem jest jednak, że ta grupa właścicieli aut rzeczywiście będzie niewielka.

Kto w 2024 roku będzie musiał wymienić czarne tablice rejestracyjne na nowe, a kto będzie mógł pozostawić je na aucie? Kluczem jest zrozumienie nowych przepisów. Dla możliwości dalszego używania czarnych tablic rejestracyjnych najważniejsze są dwie zmiany – pierwsza to wprowadzenie od 1 stycznia 2024 roku obowiązku przerejestrowania samochodu, a druga ma związek z zapowiadanym uporządkowaniem bazy CEP.

Czarne tablice rejestracyjne a obowiązek przerejestrowania samochodu

Od 1 stycznia 2024 roku kierowcy w ciągu 30 dni (lub 90 dni – przedsiębiorcy zajmujący się handlem samochodami) od zakupu samochodu mają obowiązek złożyć wniosek o jego przerejestrowanie. Kierowca, który kupi auto z czarnymi tablicami rejestracyjnymi, nie będzie mógł ich zatrzymać – konieczna będzie wymiana tablic na zgodne z aktualnym wzorem. Dlaczego? Wynika to z brzmienia przepisów – dotychczasowe tablice rejestracyjne można zachować wyłącznie wówczas, gdy spełniają one łącznie trzy warunki, czyli są:

 • zgodne z przepisami – a więc z aktualnym wzorem;
 • utrzymane w należytym stanie;
 • czytelne.

Czarne tablice rejestracyjne nie spełniają pierwszego kryterium. I właśnie dlatego kierowcy, którzy kupią samochód z czarnymi tablicami, nie będą mogli z nich korzystać – konieczne będzie zdanie starych tablic w wydziale komunikacji.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Czarne tablice rejestracyjne a porządki w Centralnej Ewidencji Pojazdów

Już od wielu lat informacje o pojazdach są gromadzone w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). Kłopot w tym, że w bazie CEP znajdują się tzw. martwe dusze – pojazdy, które od co najmniej 10 lat nie są ubezpieczone i nie mają aktualnych badań technicznych. Szacuje się, że pojazdów nieposiadających ubezpieczenia i ważnego okresowego badania technicznego może być nawet kilka milionów, a ich obecność w bazie negatywnie wpływa m.in. na statystyki ze średnim wiekiem parku pojazdów w Polsce. Właśnie dlatego problem postanowiono rozwiązać. W jaki sposób?

Z dniem 10 czerwca 2024 r. wygasają decyzje o rejestracji pojazdu wydane przed dniem 14 marca 2005 r. dla pojazdów mechanicznych, które:

 • nie posiadają aktualnego badania technicznego;
 • nie są ubezpieczone przez okres dłuższy niż 10 lat.

W przypadku samochodów spełniających te warunki zachodzi duże prawdopodobieństwo, że już od wielu lat nie są użytkowane – najpewniej zostały zezłomowane lub ich stan nie pozwala na poruszanie się po polskich drogach. Większość z nich to właśnie pojazdy z czarnymi tablicami rejestracyjnymi. Ale nie oznacza to, że każde auto z czarną rejestracją zostanie wykreślone z bazy CEP.

Podsumowując: kierowca zachowa czarne tablice rejestracyjne po 10 czerwca 2024 roku, o ile jego auto jest ubezpieczone i posiada w dowodzie rejestracyjnym pieczątkę aktualnego badania technicznego. Sprzedaż samochodu, zniszczenie czarnych tablic, ich kradzież czy zagubienie będą jednak oznaczać, że wydział komunikacji wyda nowe tablice zgodne z aktualnym wzorem.

Przykład: Pan Adam jest właścicielem Wartburga 353 z 1990 roku. Mimo że pojazd ma 34 lata, jest zadbany – pan Adam pamięta o przeglądach, co roku kupuje też ubezpieczenie OC. Mimo zatem, że pojazd ma czarne tablice rejestracyjne, jego właściciel nie musi się martwić – decyzja o rejestracji samochodu nie wygaśnie.

Czy można zatrzymać tablice rejestracyjne?

Z analizy przepisów wchodzących w życie w 2024 roku wynika, że zapowiedzi o końcu czarnych tablic rejestracyjnych okazały się przedwczesne. Właściciele samochodów, którzy pamiętają o regularnych wizytach na stacji kontroli pojazdów i zakupie ubezpieczenia OC nie muszą się martwić – w dalszym ciągu mogą użytkować auto z czarnymi tablicami rejestracyjnymi. W ich sytuacji wymiana tablic na nowe nie jest konieczna, bo:

 • nie ma takiego obowiązku, a zatem czarne tablice rejestracyjne można zatrzymać – żaden przepis nie nakłada na właścicieli samochodów zarejestrowanych z czarnymi tablicami wymogu ich wymiany;
 • przepisy przewidują, że samochody z czarnymi tablicami rejestracyjnymi, które są ubezpieczone i posiadają aktualny przegląd, nie zostaną wykreślone z bazy CEP – a zarejestrowanym autem można poruszać się po drogach.

Czarne tablice rejestracyjne w nowym samochodzie – czy to możliwe?

Lubisz klasyczne samochody i rozglądasz się za egzemplarzem posiadającym stare, czarne tablice rejestracyjne? Znalezienie takiego auta możesz uznać za sukces. Niestety, jest też zła wiadomość – nie będziesz mógł jeździć na czarnych tablicach rejestracyjnych. Powód jest prosty – wspomniane już wyżej przepisy związane z ponowną rejestracją zakupionego pojazdu. Jeżeli nie dopełnisz tego obowiązku, musisz spodziewać się kary finansowej.

Zakładasz, że wydział komunikacji nie dowie się o zmianie właściciela pojazdu zarejestrowanego? Nic z tego. Osoby, które sprzedały samochód, są objęte obowiązkiem informacyjnym – w ciągu 30 dni muszą zawiadomić starostę o zbyciu pojazdu. Inaczej również muszą przygotować się na karę, która od 1 stycznia 2024 roku wynosi 250 zł.

Podstawa prawna:

 • Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości
 • Ustawa Prawo o ruchu drogowym

Podsumowanie

 • Czarne tablice rejestracyjne wciąż są legalne – kierowcy nie muszą wymieniać ich na nowe.
 • Porządkowanie CEP z tzw. martwych dusz nie spowoduje wyrejestrowania aut z czarnymi tablicami, które są ubezpieczone i mają aktualny przegląd.
 • Nabywca samochodu z czarnymi tablicami rejestracyjnymi nie zatrzyma oznaczeń – zostaną one wymienione na tablice zgodne z aktualnym wzorem.
 • W razie zniszczenia lub zgubienia czarnych tablic rejestracyjnych wydział komunikacji wyda kierowcy oznaczenia zgodne z nowym wzorem.
 • Aktualnie nie ma możliwości, aby podczas rejestracji auta otrzymać czarne tablice.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Co się stanie, gdy nabywca auta z czarnymi tablicami rejestracyjnymi go nie przerejestruje?

  Na przerejestrowanie (złożenie wniosku o rejestrację pojazdu), czyli zmianę danych w dowodzie rejestracyjnym i ponowne dopuszczenie auta do ruchu, nabywca ma 30 dni (lub 90 dni w przypadku przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w Polsce w zakresie obrotu pojazdami). Kierowcy, którzy nie dopełnią obowiązku zmiany tablic rejestracyjnych i nie zadbają o aktualność danych właścicieli aut, muszą spodziewać się kary finansowej – wynosi ona odpowiednio 500 zł lub 1000 zł. Kwota ta wzrośnie do 1000 zł lub 2000 zł, gdy wniosek o przerejestrowanie pojazdu nie wpłynie do urzędu w terminie 180 dni od dnia zakupu.

 2. Do kiedy są ważne czarne tablice rejestracyjne?

  Czarna tablica rejestracyjna nie ma terminu ważności – kierowca, który ją otrzymał może z niej korzystać do końca eksploatacji auta. Z drugiej strony można wskazać sytuacje, w których wymiana tablic jest koniecznością. Będzie tak po sprzedaży pojazdu – nowy właściciel powinien przerejestrować samochód na siebie i wymienić tablice na zgodne z aktualnym wzorem. Innym scenariuszem jest zniszczenie lub utrata starych oznaczeń.

 3. Czy możliwa jest wymiana czarnych tablic rejestracyjnych na nowe?

  Jeżeli masz samochód z czarnymi tablicami rejestracyjnymi, a te są np. uszkodzone, wymiana oznaczeń jest nie tylko możliwa, ale nawet wskazana. Aby wymienić stare tablice na nowe, wystarczy złożyć wniosek oraz go opłacić. Jak można przeczytać na stronie internetowej Urzędu Miasta Poznania, konieczne będzie wniesienie opłaty w wysokości 160 zł.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments