Kto zapłaci za nieznanego sprawcę wypadku?


radiowoz policja

Na drodze dochodzi do wypadku lub kolizji. Ewidentnie nie z twojej winy. Ale sprawca najwyraźniej nie poczuwa się do odpowiedzialności, bo odjeżdża z miejsca zdarzenia. Czy za naprawę uszkodzonego samochodu zapłacisz z własnej kieszeni?

Nie spisałeś numerów rejestracyjnych, nie było żadnych świadków zdarzenia i na dodatek posiadasz wyłącznie polisę OC. Cóż… to najgorszy ze scenariuszy. Prawdopodobnie będziesz musiał pogodzić się z samodzielną naprawą auta. Chyba, że doznałeś uszczerbku na zdrowiu. Wtedy szkoda zostanie opłacona z kasy UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny).

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

baner Kalkulator-oc-ac.auto.pl

Jak postępować po wypadku z winy nieznanego sprawcy?

Przypadek 1: To tylko kolizja, nie ma osób rannych

Nawet jeśli uważasz, że nie ma wielkich szans na ustalenie sprawcy, koniecznie wezwij Policję. W ten sposób zdarzenie zostanie odpowiednio udokumentowane. Jeśli służbom mundurowym uda się ustalić winnego zdarzenia – odszkodowanie wypłaci jego ubezpieczyciel. Za ucieczkę z miejsca zdarzenia grozi mu jednak regres ubezpieczeniowy – tzn. towarzystwo zażąda od niego zwrotu wypłaconej sumy.

Poza tym, w stresowej sytuacji może ci się tylko wydawać, że zdarzenie nie miało wpływu na twoje zdrowie (lub pasażerów). Jeżeli w przyszłości będziesz mieć jakiekolwiek problemy zdrowotne z tego powodu, bez notatki policyjnej nie udowodnisz, że odpowiedzialność za nie ponosi nieznany sprawca wypadku.

Przypadek 2: W zdarzeniu są ranni

Wezwanie Policji, to już konieczność. Jeżeli w zdarzeniu doszło do uszkodzeń ciała lub uszczerbku na zdrowiu twojego lub twoich pasażerów, kwalifikuje się je jako wypadek. Natomiast ucieczkę z miejsca wypadku – jak przestępstwo.

Poszkodowani w wypadkach (szkody osobowe) z nieznanym sprawcą zdarzenia otrzymują odszkodowanie z UFG. Jeżeli obrażenia uczestników wypadku wymagają pobytu w szpitalu powyżej 14 dni, Fundusz pokrywa także szkody w mieniu.

Gdzie zgłosić szkodę, gdy sprawca wypadku jest nieznany?

Nie zwracasz się bezpośrednio do UFG, ale do wybranego przez ciebie towarzystwa, które poprowadzi proces likwidacji szkody. Dopiero po zgromadzeniu niezbędnych dokumentów i wycenie szkody, akta sprawy trafią do UFG. Fundusz powinien wypłacić ci odszkodowanie do 30 dni od otrzymania akt. Gdyby okazało się, że ustalenie odpowiedzialności wymaga uzupełnienia dokumentów lub przeprowadzenia dodatkowego postępowania, świadczenie zostanie wypłacone w terminie do 14 dni od wyjaśnienia wszystkich okoliczności.

Przypadek 3: Posiadasz polisę autocasco

Szkodę zlikwidujesz ze swojej polisy AC, bez względu na to, czy należy ci się świadczenie z UFG. Niestety, nieznany sprawca naraża cię na utratę zniżek z AC. Nawet jeśli ostatecznie uda się go ustalić, twój ubezpieczyciel może, ale nie musi wystąpić do niego z regresem. Zatem teoretycznie – jest szansa na odzyskanie utraconych bonusów za bezszkodową jazdę. Praktycznie – rzadko dochodzi do anulacji szkody w bazie UFG, a więc w kolejnych latach możesz otrzymać wyższą ofertę ubezpieczenia AC. W takiej sytuacji pozostaje ci tylko porównanie ofert wielu ubezpieczycieli i zakup polisy w najbardziej przychylnym ci towarzystwie.

Co grozi za ucieczkę z miejsca kolizji lub wypadku?

Winny kolizji lub wypadku może się tłumaczyć nieświadomym działaniem pod wpływem stresu lub przypuszczeniem, że nie doszło do żadnych uszkodzeń drugiego pojazdu. Jednak zgodnie z prawem, jest to ucieczka z miejsca kolizji. Używając bardziej dosadnych słów – to najgłupsze, co może zrobić sprawca.

Jeśli policji uda się ustalić, kim jest winny zdarzenia, w/w regres ubezpieczeniowy nie będzie jedyną konsekwencją ucieczki. Kierowca zostanie ukarany za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym, wypadku lub kolizji i dodatkowo – za ucieczkę z miejsca zdarzenia. Łącznie może mu grozić kara nawet do kilkunastu lat pozbawienia wolności.

Porównaj ceny OC/AC

Stefania Stuglik

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments