Kupno samochodu bez ważnego OC – jak postępować?


sprzedaż auta

Właściciel samochodu, który zamierzasz kupić, uczciwie oświadczył, że auto nie posiada OC? A może sprzedający konsekwentnie odmawia udzielenia odpowiedzi na pytania o obowiązkowe ubezpieczenie? Wykaż się przezornością i sprawdź, jak postępować kupując auto bez ważnego OC.

Ubezpieczenie OC to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne dla właścicieli pojazdów. Niestety, jak pokazują statystyki, spora grupa kierowców ignoruje ten nakaz. Właśnie dlatego kupując pojazd czy to od osoby prywatnej, czy też z komisu samochodowego, warto wykazać się przezornością i poprosić o dokumenty. Jeżeli właściciel pojazdu nie chce okazać potwierdzenia zakupu polisy, pozostaje samodzielnie sprawdzić ubezpieczenie. Poniżej tłumaczymy, jak to zrobić.

Czy warto ufać zapewnieniom sprzedawcy?

Kupując samochód, łatwo dać się ponieść emocjom. Tymczasem nie są one dobrym doradcą. Aby uniknąć wysokiej kary, warto wykazać się ograniczonym zaufaniem i sprawdzić, czy dotychczasowy właściciel pojazdu rzeczywiście zakupił ubezpieczenie OC. Jak to zrobić? Z pomocą przychodzi strona internetowa Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Po przejściu na wyżej podaną stronę, możesz sprawdzić OC dla dowolnego pojazdu – wystarczy, że podasz jeden z dwóch numerów:

 • numer rejestracyjny pojazdu,
 • numer VIN.

Następnie zostaniesz poproszony o wskazanie dnia (daty). Dzięki temu dowiesz się, czy na określony dzień pojazd posiadał polisę OC. Jeżeli pojazd jest ubezpieczony, w odpowiedzi otrzymasz numer polisy oraz dane towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym ubezpieczenie zostało zakupione.

Jeżeli kupisz samochód bez ubezpieczenia OC i nie podpiszesz umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym, prędzej czy później przyjdzie Ci słono zapłacić. Wysokość opłat karnych za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC dla samochodów osobowych w 2020 r. kształtuje się następująco:

 • do 3 dni bez OC – 1 040 zł,
 • od 4 do 14 dni bez OC – 2 600 zł,
 • powyżej 14 dni bez OC – 5 200 zł.

Oprócz powyższych kar, jeżeli przytrafiłaby Ci się kolizja lub wypadek w okresie, w którym poruszałeś się nieubezpieczonym pojazdem, wszelkie szkody musiałbyś pokryć z własnej kieszeni. W przypadku szkód osobowych mogą one być liczone w milionach złotych!

Kupno samochodu a brak OC – co robić?

Może się zdarzyć tak, że UFG jedynie potwierdzi informację przekazaną przez sprzedawcę – dla samochodu nie została zakupiona polisa OC. Zastanawiasz się, czy w takiej sytuacji możesz bezpiecznie podpisać umowę kupna auta?

Przepisy są tak skonstruowane, że chronią kupującego. Jeżeli zakupisz samochód bez aktualnego OC, nie musisz się obawiać, że zobowiązania poprzedniego właściciela przejdą na Ciebie. Inaczej mówiąc, nie Ty zostaniesz wezwany przez UFG do zapłaty opłaty karnej za czas, gdy pojazd – mimo takiego obowiązku – nie posiadał ubezpieczenia OC.

Od momentu podpisania umowy to jednak na Tobie będzie ciążył obowiązek zakupu polisy OC. Jeżeli go nie dopełnisz, to musisz spodziewać się wezwania z UFG, gdyż to właśnie ten organ jest uprawniony do nakładania kar finansowych na właścicieli nieubezpieczonych pojazdów. Jedynym sposobem by uniknąć wezwania do zapłaty, jest ubezpieczenie pojazdu w dniu jego nabycia.

Pamiętaj, że poruszanie się po drogach nieubezpieczonym pojazdem jest niedozwolone. Kupując nieubezpieczony pojazd musisz zatem liczyć się z dodatkowymi kosztami, np. przetransportowania go na parking lub na swoją posesję.

Jak szybko znaleźć ubezpieczenie OC?

Skoro brak ubezpieczenia OC nie jest przeszkodą w zakupieniu samochodu, pozostaje tylko kwestia znalezienia taniej polisy. Gdzie szukać atrakcyjnych cenowo propozycji? Z pomocą przychodzi kalkulator OC/AC dostępny na naszej stronie. To intuicyjne w obsłudze narzędzie, za pomocą którego szybko znajdziesz tanie ubezpieczenie. Jesteś zainteresowany jedynie polisą OC? Przy jej wyborze możesz kierować się wyłącznie ceną, gdyż zakres ochrony jest gwarantowany ustawą. Po znalezieniu najtańszej polisy, pozostaje tylko jej zakupienie i opłacenie składki.

Zdanie się na kalkulator OC/AC online oznacza wymierne korzyści. W ten sposób:

 • oszczędzasz czas – nie musisz umawiać się na spotkania z przedstawicielami różnych towarzystw ubezpieczeniowych,
 • nie przepłacasz – kalkulator OC/AC prezentuje oferty wiodących na polskim rynku ubezpieczycieli,
 • chronisz się przed wysokimi karami ze strony UFG – znalezienie i kupno ubezpieczenia OC zajmie Ci zaledwie kilka minut.

Na podany przy zakupie OC adres mailowy otrzymasz potwierdzenie nabycia polisy. Od tego momentu możesz wyjechać pojazdem na ulicę – w razie kolizji czy wypadku odpowiedzialność odszkodowawcza będzie spoczywać na ubezpieczycielu.

O czym należy pamiętać kupując ubezpieczony samochód?

Być może zamierzasz kupić samochód, który jest ubezpieczony, ale ubezpieczenie to kończy się za dzień lub dwa. Pamiętaj, że w takiej sytuacji nie zadziała zasada, zgodnie z którą polisa automatycznie przedłuża się na kolejny rok. Przeciwnie, to jeden z wyjątków – ubezpieczenie zakupione przez poprzedniego właściciela pojazdu po prostu wygaśnie.

Aby uniknąć opłat karnych, już w dniu zakupu pojazdu rozejrzyj się za polisą. W tym przypadku również pomoże Ci kalkulator OC/AC. Po otrzymaniu propozycji cenowych i wyborze ubezpieczenia, możesz zakupić polisę z wybraną datą. Ponieważ zakup polisy OC jest jedną z tych formalności, o których łatwo zapomnieć, nie odkładaj tej czynności na później – zrób to jeszcze w dniu zakupu samochodu.

Podsumowanie:

 1. Przed zakupem samochodu sprawdź, czy ma on ważne ubezpieczenie OC, korzystając ze strony internetowej UFG.
 2. Od strony formalnej zakup nieubezpieczonego samochodu jest możliwy, ale pamiętaj, że od dnia zakupu to Ty odpowiadasz za brak OC.
 3. W znalezieniu taniego OC pomoże Ci kalkulator OC/AC. Proces zakupu polisy przez internet trwa kilka minut.
 4. Jeżeli sprzedawca przekazuje Ci swoje ubezpieczenie, pamiętaj, że nie przedłuży się ono automatycznie na kolejny rok.
Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x