Kupno samochodu bez OC – co musisz wiedzieć?

sprzedaż auta bez ważnego OC

Właściciel samochodu, który zamierzasz kupić, uczciwie oświadczył, że auto nie posiada OC? A może sprzedający konsekwentnie odmawia udzielenia odpowiedzi na pytania o obowiązkowe ubezpieczenie? Wykaż się przezornością i sprawdź, jak postępować kiedy zdecydujesz się na kupno samochodu bez ważnego OC.

Teoretycznie, używany samochód, który zamierzasz kupić, powinien posiadać ważną polisę OC. Tym bardziej, że aut osobowych nie można obecnie tymczasowo wyrejestrować z ruchu.

Ubezpieczenie OC to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne dla właścicieli pojazdów. Niestety, jak pokazują statystyki, spora grupa kierowców ignoruje ten nakaz. Właśnie dlatego kupując pojazd czy to od osoby prywatnej, czy też z komisu samochodowego, warto wykazać się przezornością i poprosić o dokumenty. Jeżeli właściciel pojazdu nie chce okazać potwierdzenia zakupu polisy, pozostaje samodzielnie sprawdzić ubezpieczenie. Poniżej tłumaczymy, jak to zrobić.

Czy można kupić auto bez OC?

Zakup samochodu bez OC może budzić wątpliwości. Czy można kupić pojazd bez aktualnego ubezpieczenia bez narażania się na przykre konsekwencje? Formalnie nie ma ku temu przeszkód – przepisy nie zabraniają sprzedaży czy zakupu samochodu, który nie jest ubezpieczony. Kluczowe jest jednak, abyś miał świadomość tego, że pojazd w momencie zakupu jest nieubezpieczony. Dlaczego? Bo to oznacza dodatkowe formalności i koszty.

Wypowiedź eksperta

Pojazd, dla którego aktualny właściciel nie kupił OC, może też nie mieć przeglądu. Nabycie samochodu bez OC i przeglądu również jest możliwe – ważne jest jednak, żebyś wiedział o tych problemach, podejmując decyzję o zakupie.
Stefania Stuglik,  ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w kalkulator-oc-ac.auto.pl Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w kalkulator-oc-ac.auto.pl

Jak sprawdzić, czy samochód ma ubezpieczenie OC?

Kupując samochód, łatwo dać się ponieść emocjom. Tymczasem nie są one dobrym doradcą. Aby uniknąć problemów, warto wykazać się ograniczonym zaufaniem i sprawdzić, czy dotychczasowy właściciel pojazdu rzeczywiście zakupił ubezpieczenie OC. Jak to zrobić?

Z pomocą przychodzi strona internetowa Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (ze strony głównej UFG wejdź w zakładkę „Baza OC i AC” a następnie „identyfikacja umowy OC na dzień”).

Po przejściu na wyżej podaną stronę możesz sprawdzić OC dla dowolnego pojazdu – wystarczy, że podasz jeden z dwóch numerów:

  • numer rejestracyjny pojazdu,
  • numer VIN.

Następnie zostaniesz poproszony o wskazanie dnia (daty). Dzięki temu dowiesz się, czy na określony dzień pojazd posiadał polisę OC. Jeżeli pojazd jest ubezpieczony, w odpowiedzi otrzymasz numer polisy oraz dane towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym ubezpieczenie zostało zakupione.

Innym sposobem na potwierdzenie, czy samochód jest ubezpieczony, jest skorzystanie z usługi HistoriaPojazdu.gov.pl. W jej przypadku również konieczne będzie podanie danych sprawdzanego pojazdu – jego numeru rejestracyjnego, numeru VIN i daty pierwszej rejestracji. Wspomniana usługa jest jednak bardziej przydatna dla osób kupujących ubezpieczone auto, a to dlatego, że można się z niej dowiedzieć, do kiedy jest ważne OC pojazdu.

Kupno samochodu a brak OC – co robić?

Może się zdarzyć tak, że UFG jedynie potwierdzi informację przekazaną przez sprzedawcę – dla samochodu nie została zakupiona polisa OC. Zastanawiasz się, czy w takiej sytuacji możesz bezpiecznie podpisać umowę kupna auta?

Co mówi prawo?

Przepisy są tak skonstruowane, że chronią kupującego. Jeżeli zakupisz samochód bez aktualnego OC, nie musisz się obawiać, że zobowiązania poprzedniego właściciela przejdą na Ciebie. Inaczej mówiąc, to nie Ty zostaniesz wezwany przez UFG do zapłaty opłaty karnej za czas, gdy pojazd – mimo takiego obowiązku – nie posiadał ubezpieczenia OC.

Od momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży to jednak na Tobie będzie ciążył obowiązek zakupu polisy OC. Jeżeli go nie dopełnisz, to musisz spodziewać się kary finansowej z UFG, gdyż to właśnie ten organ jest uprawniony do nakładania opłat karnych na właścicieli nieubezpieczonych pojazdów.

Jedynym sposobem, by uniknąć wezwania do zapłaty, jest ubezpieczenie pojazdu w dniu jego nabycia.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Czy zakupionym samochodem bez OC można wrócić do domu?

Poruszanie się po drogach nieubezpieczonym pojazdem jest niedozwolone. Kupując nieubezpieczony pojazd, musisz zatem liczyć się z dodatkowymi kosztami. Możesz:

  • pozostawić auto na posesji sprzedającego do dnia nabycia OC – to dobra opcja, gdy masz do sprzedawcy zaufanie,
  • zamówić lawetę – wówczas samochód może zostać przewieziony na płatny parking lub na Twoją posesję.

Co zrobić, gdy koniecznie chcesz wrócić zakupionym samochodem do domu? Rozwiązaniem jest namówienie sprzedającego do zakupu polisy, którą przejmiesz. Pamiętaj jednak, że samo OC nie wystarczy, aby legalnie poruszać się autem po drodze. Sprawdź dodatkowo, czy pojazd jest zarejestrowany i ma ważne badanie techniczne. 

Uwaga!

Sprzedawca, np. w komisie samochodowym, zapewnia Cię, że po zakupie OC będziesz mógł pojechać autem na przegląd, a po udanej transakcji - do domu? Jest to możliwe wtedy, gdy kupujesz auto zarejestrowane w Polsce, które posiada aktualny przegląd techniczny. Jeżeli samochód został sprowadzony z zagranicy, to bardzo prawdopodobne, że jest już wyrejestrowany. W takim przypadku, nawet z aktualnym OC i zagranicznymi tablicami rejestracyjnymi (mogą być nieważne!) pojazd nie może uczestniczyć w ruchu drogowym. Za jazdę taki autem grozi Ci m.in. mandat karny.

Czym różni się zakup ubezpieczonego auta od zakupu samochodu bez OC?

Różnica między zakupem ubezpieczonego samochodu a zakupem auta bez OC sprowadza się do obowiązków nabywcy tuż po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży i odebraniu kluczyków.

Kupiłeś samochód i zastanawiasz się co z OC? Jeśli auto ma ważne ubezpieczenie, możesz korzystać z polisy. Skontaktuj się jednak z ubezpieczycielem i sprawdź, czy składka ulegnie zmianie (tzw. rekalkulacja). Pamiętaj także, że takie OC nie odnawia się automatycznie. Oznacza to, że ochrona Twojego pojazdu będzie zapewniona tylko do końca umowy. Przed wygaśnięciem umowy kup kolejną polisę, aby zachować ciągłość w OC. W przeciwnym razie, grożą Ci wysokie kary za brak OC.

Jeżeli kupujesz samochód bez OC, to naturalnie nie ma mowy o kontynuowaniu polisy zbywcy. Pozostaje jednak choćby kwestia zamówienia lawety.

Zakup samochodu bez OCZakup samochodu z OC
✓ Zakup polisy OC i opcjonalnie dodatkowych ubezpieczeń w dniu nabycia auta

✓ Konieczność załatwienia lawety – gdy samochód ma zostać przewieziony np. na parking
✓ Korzystanie z OC zbywcy pojazdu lub wypowiedzenie polisy zbywcy

✓ Ewentualna dopłata do polisy – gdy ubezpieczyciel dokona rekalkulacji składki

Pozostałe formalności (np. przerejestrowanie pojazdu) odbywają się tak samo. Nie musisz informować urzędników z wydziału komunikacji o tym, że auto było nieubezpieczone – wystarczy, że przedstawisz potwierdzenie zakupu OC.

Uwaga!

W niektórych urzędach konieczne jest okazanie polisy OC podczas rejestracji pojazdu lub przy odbiorze stałego dowodu rejestracyjnego. Coraz częściej jednak pracownicy wydziału komunikacji sprawdzają w bazie CEPiK, czy został spełniony obowiązek ubezpieczenia. Upewnij się więc, czy papierowy dokument będzie Ci faktycznie potrzebny podczas rejestracji.

Jak szybko znaleźć ubezpieczenie OC?

Skoro brak ubezpieczenia OC nie jest przeszkodą w zakupie samochodu, pozostaje tylko kwestia znalezienia taniej polisy. Gdzie szukać atrakcyjnych propozycji? Z pomocą przychodzi kalkulator OC/AC dostępny na naszej stronie.

Kalkulator OCAC to intuicyjne w obsłudze narzędzie, za pomocą którego szybko znajdziesz tanie ubezpieczenie. Jesteś zainteresowany jedynie polisą OC? Przy jej wyborze możesz kierować się wyłącznie ceną, gdyż zakres ochrony jest gwarantowany ustawą. Po znalezieniu najtańszej polisy pozostaje tylko jej zakup i opłacenie składki.

Zdanie się na kalkulator OC/AC online oznacza wymierne korzyści. W ten sposób:

  • oszczędzasz czas – nie musisz umawiać się na spotkania z przedstawicielami różnych towarzystw ubezpieczeniowych,
  • nie przepłacasz – kalkulator OC/AC prezentuje oferty wiodących na polskim rynku ubezpieczycieli,
  • chronisz się przed wysokimi karami ze strony UFG – znalezienie i zakup ubezpieczenia OC zajmie Ci zaledwie kilka minut.

Na podany przy zakupie OC adres mailowy otrzymasz potwierdzenie nabycia polisy. Pamiętaj jednak, że może ona nie działać od razu – w umowie znajdziesz szczegółową informację o dacie i godzinie, od których ubezpieczyciel będzie udzielał Ci ochrony ubezpieczeniowej.

Jakie konsekwencje grożą za jazdę nieubezpieczonym autem w 2024 r.?

Jeżeli kupisz samochód bez ubezpieczenia OC i nie podpiszesz umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym, prędzej czy później przyjdzie Ci słono zapłacić. Wysokość opłat karnych za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC dla samochodów osobowych w 2024 r. kształtuje się następująco:

Pojazd osobowyPojazd ciężarowyPozostałe pojazdy
Kary za brak OC w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca
Do 3 dni1700 zł2550 zł280 zł
Od 4 do 14 dni4240 zł6360 zł710 zł
Powyżej 14 dni8480 zł12730 zł1410 zł
Kary za brak OC w okresie od 1 lipca do 31 grudnia
Do 3 dni1720 zł2580 zł290 zł
Od 4 do 14 dni4300 zł6450 zł720 zł
Powyżej 14 dni8600 zł12900 zł1430 zł

Kara finansowa to jednak nie wszystko. Więcej nieprzyjemności spotka kierowcę, który korzystając z nieubezpieczonego pojazdu, spowoduje kolizję lub wypadek. Poza koniecznością tłumaczenia się przed policją czeka go jeszcze pokrycie szkód z własnej kieszeni. W przypadku szkód osobowych kwoty odszkodowania mogą być liczone w milionach złotych!

Podsumowanie

  • Przed zakupem samochodu sprawdź, czy ma ważne ubezpieczenie OC, korzystając ze strony internetowej UFG.
  • Od strony formalnej zakup nieubezpieczonego samochodu jest możliwy, ale pamiętaj, że od dnia zakupu to Ty odpowiadasz za brak OC.
  • W znalezieniu taniego OC pomoże Ci kalkulator OC/AC. Proces zakupu polisy przez internet trwa kilka minut.
  • Jeżeli sprzedawca przekazuje Ci swoje ubezpieczenie, pamiętaj, że nie przedłuży się ono automatycznie na kolejny rok.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy kupiony samochód bez OC można zarejestrować?

    Teoretycznie, zarejestrowanie nieubezpieczonego pojazdu jest możliwe, choć możesz mieć w związku z tym poważne problemy. Zgodnie z przepisami, każde auto należy ubezpieczyć najpóźniej w dniu rejestracji. Urzędnik w wydziale komunikacji sprawdza czy auto ma OC i jego brak może zgłosić do UFG. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Przykładowo, jeżeli w dniu składania dokumentów pojazd nie będzie ubezpieczony, np. dlatego, że został sprowadzony z zagranicy i jeszcze nie dokonałeś formalności związanych z ubezpieczeniem, to najprawdopodobniej urzędnik zwróci Ci tylko uwagę, że w dniu rejestracji upływa ostateczny termin na zakup polisy. Jeśli ją wykupisz, to nie musisz się obawiać kary za brak OC. Gorzej, jeśli auto było już zarejestrowane w Polsce i chcesz tylko przerejestrować go na siebie – jeżeli od zakupu pojazdu minęło kilka czy kilkanaście dni, zgłoszenie do UFG będzie oznaczało zapłatę kary za brak OC dokładnie za ten okres.

  2. Czy umowa kupna-sprzedaży auta bez OC różni się czymś od standardowej umowy?

    W umowie kupna-sprzedaży samochodu bez OC może znaleźć się dodatkowy punkt stanowiący, że nabywca jest świadomy braku obowiązkowego ubezpieczenia. Taki zapis to dobre zabezpieczenie dla uczciwego sprzedawcy.

  3. Czy nieużywany samochód musi mieć OC?

    Samochody bez OC to często pojazdy, które od dłuższego czasu nie były używane. Częstotliwość użytkowania samochodu nie ma jednak znaczenia dla obowiązku zakupu polisy OC. UFG nie uzna tłumaczenia, że dla auta nie zostało wykupione OC, bo nikt z niego nie korzysta.

  4. Czy osoba sprzedająca auto musi przekazać dowód zakupu OC?

    Standardem jest, że sprzedawca samochodu przekazuje nabywcy wszystkie dokumenty dotyczące pojazdu, w tym również potwierdzenie zawarcia umowy OC. Może się jednak zdarzyć, że dokument ten zaginie. Jeżeli z pewnych względów nie wystarcza Ci informacja na stronie internetowej UFG, możesz poprosić sprzedającego o wystąpienie do ubezpieczyciela o wydanie duplikatu umowy.

  5. Czy możliwa jest sprzedaż auta bez OC?

    Samochód, który nie posiada ważnej polisy OC, można sprzedać. Pamiętaj jednak, że do Twoich obowiązków należy poinformowanie nabywcy o tym fakcie. Ponosi on bowiem odpowiedzialność za ubezpieczenie pojazdu od chwili przejścia na niego prawa własności. Jeżeli samochód nie ma OC, nowy właściciel będzie musiał wykupić polisę OC w dniu zawarcia umowy kupna/sprzedaży.

Źródła

  1. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych

Michalina Miotk
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maniek
10 miesięcy temu

Kilka miesięcy temu kupiłem samochód, był do naprawy więc go nie rejestrowałem. Umówiliśmy się ze sprzedającym, że nie będziemy wpisywać daty na umowach, dopiero jak naprawie. Okazało się że sprzedający zaraz po sprzedaży wyrejestrował auto, na dodatek dał mi lipne ubezpieczenie i auto jest nie ubezpieczone kilka miesięcy. Co zrobić, żeby nie zapłacić kary.

Admin
7 miesięcy temu
Reply to  Maniek

Dzień dobry, niestety na podstawie umowy sprzedaży bez wpisanej daty może być trudno podważyć fakt, że doszło już do transakcji. Co do zasady, przyjmuje się, że koniecznymi elementami umowy sprzedaży (minimalną treścią) są postanowienia o przeniesieniu własności rzeczy, jej wydaniu przez Sprzedającego oraz o odbiorze rzeczy i zapłacie ceny przez Kupującego. W pierwszej kolejności proponujemy więc skonsultowanie z prawnikiem treści umowy, którą Pan posiada, pod kątem jej ważności. Jest to istotne nie tylko ze względu na niezapłacone ubezpieczenie pojazdu, ale również kwestie podatkowe i rejestracyjne. Na zapłacenie podatku czy też rejestrację auta nowy właściciel ma określony czas, który biegnie od momentu spisania umowy (data na umowie sprzedaży jest dowodem na wniesienie opłat w terminie). Poza tym, dla sprzedającego i kupującego data transakcji jest istotna ze względu na obowiązującą rękojmię.