Dopuszczalne pęknięcie szyby przedniej – ile wynosi?

Dopuszczalne pęknięcie szyby przedniej

Na co dzień kierowcy nie zwracają uwagi na przednie szyby w swoich samochodach. Sytuacja zmienia się jednak w momencie zauważenia odprysku. A wówczas też pojawia się co najmniej kilka pytań, w tym ile wynosi dopuszczalne pęknięcie szyby przedniej i czy jej wymiana jest jedynym rozwiązaniem. Poznaj odpowiedzi.

Szyba czołowa samochodu jest szczególnie narażona na uszkodzenia. Czy można je ograniczyć? Owszem. I na tym koncentrują swoje wysiłki firmy produkujące przednie szyby do aut. Ale nawet dodatkowe powłoki ochronne i nowoczesna technologia nie mają szans w starciu z kamykiem poruszającym się z dużą prędkością. I to właśnie powód, dla którego temat dopuszczalnego pęknięcia szyby przedniej wciąż interesuje kierowców.

Jakie jest dopuszczalne pęknięcie szyby przedniej w przepisach?

Ustawa Prawo o ruchu drogowym nie precyzuje, jakie jest dopuszczalne pęknięcie szyby przedniej. Mimo że kwestia ta nie została wprost uregulowana w przepisach, to jazda z pękniętą szybą czołową jest niedozwolona. Dlaczego? Wspomniana ustawa Prawo o ruchu drogowym wskazuje, że właściciel ma obowiązek utrzymać auto w takim stanie, aby jego użytkowanie:

 • nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę – art. 66 ust. 1 pkt 1;
 • zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy – art. 66 ust. 1 pkt 5.

Konsekwencją przywołanych przepisów jest również to, że kierowcy nie mają dowolności w zakresie przyciemniania szyb w samochodzie – dotyczy to wszystkich szyb, w tym czołowej.

Dlaczego jazda z pękniętą szybą w aucie jest niebezpieczna?

Kluczowym powodem, dla którego jazda z pękniętą szybą jest niedozwolona, jest niebezpieczeństwo związane z takim postępowaniem. Kierowca prowadzący samochód z uszkodzoną szybą czołową naraża na nie zarówno siebie, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Wystarczy powiedzieć, że pęknięta szyba przednia w aucie:

 • wpływa negatywnie na pole widzenia kierowcy – powoduje załamanie światła i pogarsza widoczność;
 • sprawia, że użytkowanie pojazdu jest niebezpieczne – pęknięcie może się znacznie powiększyć w trakcie jazdy;
 • rozprasza kierowcę – jeżeli pęknięcie znajduje się na linii wzroku, musi on zmieniać pozycje;
 • opóźnia reakcję kierowcy – czasem wystarczy sekunda czy dwie, aby uniknąć niebezpieczeństwa;
 • skutkuje mandatem – kierowca musi się spodziewać, że pęknięta szyba nie zostanie zignorowana przez policję.

Ile wynosi mandat za jazdę z uszkodzoną przednią szybą? Sporo, bo do 500 zł. Jeżeli uszkodzenie będzie uniemożliwiało kontynuowanie jazdy, do kwoty mandatu trzeba będzie doliczyć jeszcze koszt holowania pojazdu.

Kiedy najczęściej dochodzi do pęknięcia szyby przedniej w samochodzie?

Kierowca może zauważyć odprysk lub pęknięcie na szybie czołowej w każdym momencie. Najczęstszą przyczyną powstania uszkodzeń na szybie samochodowej są kamienie – wystarczy, że drobny kamyk wyleci z dużą prędkością spod kół innego samochodu. Zdarza się to szczególnie często podczas jazdy po nieutwardzonych drogach. Ale pytanie o dopuszczalne pęknięcie szyby przedniej może być spowodowane również złym stanem wycieraczek.

Specjaliści nieprzypadkowo zalecają, aby pióra wycieraczek wymieniać co 12 miesięcy. Ten element wyposażenia samochodu pracuje w niesprzyjających warunkach – na piórach gromadzi się nie tylko woda, ale również piasek i fragmenty roślin. Rezultat? Zarysowania szyby, które są równie problematyczne jak odpryski, nie pozostają bez wpływu na bezpieczeństwo kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego.

Obawiasz się odprysków na szybie czołowej? Rozważ montaż folii ochronnej, której zadaniem jest ochrona przed uszkodzeniami. Wykonanie usługi najlepiej zlecić specjaliście.

Kiedy konieczna jest wymiana szyby przedniej?

Skoro przepisy nie poruszają kwestii dopuszczalnego pęknięcia szyby przedniej, to pozostaje następująca wątpliwość: kiedy trzeba wymienić pękniętą przednią szybę, a kiedy wystarczy jej naprawa? Na to pytanie odpowiadają specjaliści – pracownicy warsztatów oferujących wymianę szyb w pojazdach. Bazują oni zarówno na zaleceniach producentów szyb czołowych, jak i na własnym doświadczeniu.

Wymiana szyby przedniej jest konieczna, gdy uszkodzenie: 

 • jest większe niż moneta 5 zł;
 • znajduje się w odległości 10 cm lub mniejszej od krawędzi szyby;
 • pozostaje w polu widzenia kierowcy.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Czy wymiana szyby czołowej jest czasochłonna? Czynność ta najczęściej nie zajmuje więcej niż jeden dzień. Jednak tylko pozornie to proste zadanie – w pierwszej kolejności pracownicy muszą zabezpieczyć pojazd oraz zdemontować m.in. uszczelki i ramiona wycieraczek, a dopiero później mogą przystąpić do usunięcia uszkodzonej i wstawienia nowej szyby.

Jak można przeczytać na stronie internetowej jednego z warsztatów zajmujących się wymianą uszkodzonych szyb samochodowych, montaż nowej szyby zajmuje ok. 60 minut.

Kiedy można naprawić uszkodzoną szybę przednią?

Z punktu widzenia warsztatu za dopuszczalne pęknięcie szyby przedniej uznaje się takie pęknięcie lub odprysk, które można naprawić. A naprawić można drobne uszkodzenia (o niewielkiej średnicy), znajdujące się z dala od krawędzi szyby (co najmniej o 10 cm) i poza polem widzenia kierowcy. To reguła, od której są jednak wyjątki.

Trzeba pamiętać, że każde uszkodzenie szyby (i naprawa) nie pozostaje bez wpływu na jej strukturę. Specjalista może zatem uznać, że już wcześniej naprawiana przednia szyba – mimo że pozornie kwalifikuje się do ponownej naprawy, ponieważ uszkodzenie jest niewielkie – musi zostać wymieniona na nową.

Czy naprawa szyby samochodowej przedniej jest bezpieczna, czy może lepiej nie ryzykować i po prostu ją wymienić? Naprawa szyby czołowej nie wiąże się z zagrożeniem, o ile jednak:

 • usługa zostanie wykonana poprawnie – warto wybrać serwis specjalizujący się w naprawie szyb, który ma dobre opinie wśród kierowców;
 • szyba nie była wcześniej naprawiana – chyba że specjalista zdecyduje, że może ona zostać ponownie naprawiona;
 • kierowca nie będzie zwlekał z wizytą w warsztacie i nie dopuści do powiększenia się uszkodzenia – naprawa szyby trwa ok. 30 minut i dlatego nie warto odkładać skorzystania z usługi na później.

Pęknięcie przedniej szyby w samochodzie – jak pomoże ubezpieczyciel?

Jeżeli posiadasz samochód już od pewnego czasu, to z pewnością wiesz, że wystarczy odrobina pecha, aby na szybie pojawiło się pęknięcie lub odprysk. Ale jest też dobra wiadomość – na taką okoliczność można się przygotować. Prewencja sprowadza się do zakupu dodatkowego ubezpieczenia komunikacyjnego (a właściwie dwóch). Pierwsze to ubezpieczenie szyb. Drugie to ubezpieczenie assistance. Obie polisy znajdziesz w wielu firmach ubezpieczeniowych.

Ubezpieczenie szyb – jak wskazuje nazwa – to produkt ubezpieczeniowy, w ramach którego ochroną zostają objęte wszystkie szyby (nie tylko czołowa) pojazdu. Gdyby doszło do uszkodzenia lub zniszczenia szyby, to ubezpieczyciel pokryje koszt zakupu nowego elementu i jego wymiany – do wysokości sumy ubezpieczenia wskazanej w umowie. To ogólne zasady. Oferty ubezpieczycieli mogą jednak różnić się szczegółami, co trzeba uwzględnić.

Ubezpieczenie szyb – porównanie wybranych ofert**

Ubezpieczenie szyb – UniqaUbezpieczenie szyb – PZUUbezpieczenie szyb – Warta
Suma ubezpieczenia4000 zł5000 zł5000 zł
Udział własny25% przy drugim i następnym uszkodzeniu szyby czołowej30% przy drugim i następnym uszkodzeniu szyby czołowej30% przy drugim i następnym uszkodzeniu szyby czołowej
Termin na powiadomienie ubezpieczycielaNie później niż 2 dni od dnia uzyskania informacji o zdarzeniuNie później niż w terminie 3 dni od dnia zajścia zdarzeniaNie później niż przed upływem 72 godzin od stwierdzenia zdarzenia
Parking strzeżony*150 zł-500 zł
*Jeżeli wymiana szyby nie będzie możliwa w ciągu 24 godzin, to ubezpieczyciel opłaci parking strzeżony przez 48 godzin do podanej kwoty.
**Oferta aktualna na dzień 16.02.2024 r.

Mimo różnic występujących w ofertach firm ubezpieczeniowych mogłoby się wydawać, że ubezpieczenie szyb załatwia sprawę. Nie do końca, ponieważ do warsztatu trzeba jeszcze dojechać. I tu przydaje się polisa assistance oferująca holowanie. Jeżeli kierowca wybierze wariant assistance zapewniający wsparcie po awarii, to ubezpieczyciel zapłaci za holowanie pojazdu. 

Czy ubezpieczenie szyb można kupić przez internet?

Dostrzegasz korzyści płynące z posiadania dodatkowych polis? Ubezpieczenie szyb – podobnie jak AC czy NNW – możesz kupić za pośrednictwem naszej strony internetowej, korzystając z kalkulatora OC/AC.

Kupujesz polisę na ostatnią chwilę i nie masz czasu na dokładną lekturę OWU? Skorzystaj z podpowiedzi, które zamieszczamy pod produktami. Przykład:

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Oferty ubezpieczenia auta z dodatkową ochroną szyb
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
747,00 zł* rata od 124,50 zł
Dodatkowo: Szyby, RankoPomoc Prawna, Kup online i odbierz 50 zł! Kupując polisę w Trasti, 1 zł przeznaczasz na zwierzaki ze schroniska  
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
857,04 zł* rata od 293,90 zł
Dodatkowo: Szyby, RankoPomoc Prawna, Kup online i odbierz 50 zł!  
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
2167,58 zł* rata od 734,08 zł
Dodatkowo: Opony, Szyby, RankoPomoc Prawna, Kup online i odbierz 50 zł!  
Oferty ubezpieczenia auta z dodatkową ochroną szyb
Trasti
747,00 zł* rata od 124.50
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Szyby, RankoPomoc Prawna, Kup online i odbierz 50 zł! Kupując polisę w Trasti, 1 zł przeznaczasz na zwierzaki ze schroniska
Link4
857,04 zł* rata od 293.90
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Szyby, RankoPomoc Prawna, Kup online i odbierz 50 zł!
Link4
2167,58 zł* rata od 734.08
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: Opony, Szyby, RankoPomoc Prawna, Kup online i odbierz 50 zł!

* Kalkulacja z 21.02.2024 r. dla 43-latki z Opola (maksymalne zniżki w OC). Samochód: Ford Ka z 2010 r. (silnik benzyna, 1,2 l)

Podsumowanie

Podsumowanie – kiedy wymienić pękniętą szybę w samochodzie?

 • Przepisy nie wskazują, jakie jest dopuszczalne pęknięcie szyby przedniej, ale ze względów bezpieczeństwa nawet drobny odprysk należy usunąć.
 • Małe pęknięcie na przedniej szybie najczęściej można naprawić, jednak ostatecznie powinien zadecydować o tym specjalista.
 • W przypadku dużych uszkodzeń rozwiązaniem jest wymiana szyby. Doświadczeni pracownicy uporają się z taką operacją w jeden dzień.
 • Jazda z pękniętą szybą rodzi duże niebezpieczeństwo – kierowca może mieć ograniczoną widoczność i z tego powodu zbyt późno zareagować na zagrożenie.
 • Kierowca, który chce się zabezpieczyć na wypadek problemów z szybą czołową, powinien rozważyć zakup ubezpieczenia szyb.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o naprawę szyby samochodowej

 1. Gdzie wymienić pękniętą samochodową szybę przednią?

  Z pomocą przychodzą warsztaty zajmujące się w wymianą szyby /szyb. Kierowcy mają do wyboru zarówno warsztaty sieciowe, jak i niezależne punkty. Firmy ubezpieczeniowe często współpracują z sieciówkami – przykładowo Autoglass wymienia szyby samochodowe w autach należących do klientów m.in. następujących firm: PZU, Link4, Wiener i Allianz. 

 2. Czy można kupić ubezpieczenie szyb bez OC? 

  Tak, ale wybór będzie mniejszy, a często nawet żaden – pozostanie tylko dokupienie polisy w firmie, która sprzedała OC. Stąd zakupu ubezpieczenia nie warto zostawiać na ostatnią chwilę lub działać pod wpływem impulsu – dużo korzystniejsze jest podejście do zakupu ubezpieczeń komunikacyjnych z namysłem. 

 3. Czy w ramach ubezpieczenia szyb można liczyć na szybę z logo producenta auta?

  To zależy od polityki przyjętej przez firmę ubezpieczeniową. Firma Uniqa w pierwszej kolejności zapewnia części o porównywalnej jakości z systemu Audatex Optima. Gdy zamienniki nie są dostępne, to właściciel auta może się spodziewać, że wstawiona zostanie szyba sygnowana logo producenta samochodu. PZU z kolei pozostawia klientowi wybór. 

 4. Uszkodzenie szyby a przegląd – czy można liczyć na pieczątkę?

  Jak wynika z przepisów, diagnosta ma obowiązek zwrócić uwagę na stan szyb. Z jego perspektywy dopuszczalne będzie jedynie niewielkie pęknięcie szyby przedniej zlokalizowane poza obszarem oczyszczanym przez wycieraczki. W pozostałych przypadkach auto nie przejdzie przeglądu – kierowca nie otrzyma pieczątki w dowodzie rejestracyjnym. 

 5. Czy uszkodzona szyba czołowa może rozsypać się na wiele kawałków? 

  Z uwagi na wielkość i umiejscowienie szyby czołowej odłamki powstałe w wyniku jej stłuczenia mogłyby stanowić duże zagrożenie dla użytkowników samochodu. Mogłyby, bo dziś do produkcji szyb samochodowych wykorzystuje się nowoczesne technologie. W rezultacie szyba może popękać, ale nie rozsypie się na wiele kawałków. Dzieje się tak dzięki folii umieszczonej pomiędzy taflami składającymi się na szybę.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments