Spalanie samochodu – jak obliczyć średnie zużycie paliwa auta?

Spalanie samochodu – jak obliczyć średnie zużycie paliwa auta?

Cena paliwa, parametry auta pod względem spalania na 100 kilometrów, a także przejechany dystans i liczba pasażerów: to dane, które są potrzebne do oszacowania zużycia paliwa. Jak obliczyć spalanie samochodu, by wyniki były najbliższe stanowi faktycznemu? Kompleksowo przybliżamy sprawę w naszym poradniku!

Przy zakupie pojazdu niektórzy sugerują się głównie ceną. Jednak warto mieć także na uwadze koszty eksploatacji, ponieważ często są to wydatki ponoszone przez lata. Jednym z kosztów nie do uniknięcia jest płacenie za paliwo. W jaki sposób oszacować, ile pali samochód? Podczas obliczeń trzeba przyjrzeć się cenie paliwa, a także przejechanym kilometrom i danym dotyczącym paliwożerności auta. W artykule przedstawiamy tę kwestię i radzimy także w sprawie OC. Czy samochody elektryczne mają tutaj przewagę względem aut benzynowych i na gaz? Sprawdź to!

Czym jest spalanie paliwa?

Aby mówić o sposobach obliczenia spalania paliwa, najpierw należy przybliżyć, czym ono właściwie jest. Zużycie paliwa to parametr określający, ile oleju napędowego, benzyny lub gazu pochłania auto. W obliczeniach podaje się litry oraz liczbę przejechanych kilometrów. Standardem jest zamieszczanie informacji o zużyciu paliwa w sposób: liczba litrów/100 kilometrów.

Co jest potrzebne, by obliczyć spalanie paliwa?

Jeśli chcesz sprawdzić statystyki dotyczące zużycia paliwa, możesz wykorzystać kilka metod. Jedną z opcji jest komputer pokładowy, który informuje o średnim spalaniu podczas jazdy i na bieżąco przekazuje dane. Gdy jednak pokonujesz różnorodną trasę, warto raczej zaufać informacjom już po zakończeniu jazdy.

Kolejną z możliwości, jaką masz do dyspozycji, jest oficjalny parametr: dane producenta samochodu. Wystarczą one w sytuacji, gdy podejmujesz decyzję w kwestii zakupu auta z salonu, choć trzeba pamiętać, że są to ogólne dane dotyczące pojazdu.

Często podawany jest przedział spalania, a konkretne wartości zależą od realnych warunków użytkowania. Na spalanie paliwa wpływ mają chociażby sposób zmiany biegów, przeciążanie pojazdu, a także otoczenie (czy jeździsz na trasie szybkiego ruchu, czy w zakorkowanym mieście).

Wśród sposobów na sprawdzenie, ile pali auto, jest również skorzystanie z kalkulatora spalania paliwa. Takie narzędzia są dostępne w sieci i bazują na kilku parametrach, a są nimi przede wszystkim: model samochodu, typ auta (benzyna, diesel, hybryda) i konkretny rodzaj paliwa.

Średnie spalanie można oszacować po wybraniu tych opcji. Aby wyniki były bardziej precyzyjne, jest także możliwość podania liczby pasażerów. To ważne, ponieważ obciążenie auta również jest czynnikiem wpływającym na fakt, ile wynosi spalanie paliwa.

Jak samodzielnie obliczyć zużycie paliwa?

Jeżeli Twoim celem jest, by obliczyć koszt paliwa, weź pod uwagę podstawowe parametry: zużycie paliwa na danej trasie oraz długość pokonanej trasy. Schemat obliczeń wygląda następująco:

  • zatankuj auto do pełna,
  • gdy to zrobisz, spisz stan licznika lub wyzeruj licznik trasy (jeśli możesz),
  • przejedź dłuższy odcinek,
  • zatankuj ponownie do pełna,
  • ilość zatankowanego za drugim razem paliwa podziel przez liczbę pokonanych kilometrów,
  • pomnóż wynik przez 100, aby obliczyć spalanie auta na sto kilometrów.

Aby próba była miarodajna i można było ustalić średnie spalanie samochodu, za bazę niech posłuży dłuższy odcinek (czyli np. 50, a nie 10 kilometrów).

Warto również mieć na względzie, czy warunki są typowe dla Twoich tras: samochód pali więcej w mieście niż na trasie szybkiego ruchu, gdzie jazda jest płynna.

Jak działa kalkulator spalania paliwa?

Kalkulator spalania paliwa to narzędzie, które można znaleźć w sieci. Pozwala ono obliczyć zużycie paliwa, a w tym celu trzeba podać kilka danych:

  • liczbę przejechanych kilometrów,
  • spalanie paliwa (na 100 km),
  • cenę paliwa,
  • liczbę osób podróżujących autem,
  • średnią wagę osoby.

Dzięki tym parametrom da się oszacować realne wydatki, choć trzeba oczywiście mieć na uwadze, że nie będą to szacunki stuprocentowo dokładne. Trzeba by sprawdzać aktualne ceny paliw codziennie i osobno wpisywać każdorazowo, jakie obliczenia wykonał kalkulator paliwa.

O wiele praktyczniejsze będzie przytoczenie danych z branżowych raportów spalania paliwa, policzenie orientacyjnie liczby przejechanych kilometrów i uwzględnienie, czy zwykle jeździ się samemu, czy może w kilka osób.

Jak obliczyć spalanie auta? Uwzględnienie wagi pasażerów

Aby oszacować średnie zużycie paliwa, należy wziąć do obliczeń wszystkie powyższe parametry. Kalkulator spalania daje także informację w kwestii tego, ile pali auto, którą podróżuje określona liczba osób. Przyjmujemy za źródłem, którym jest kalkulator-paliwa.pl, że dodatkowe 100 kg obciążenia zwiększa średnie spalanie o 0,6 litra na 100 km (pojazd o masie netto 1,5 tony).

Dodatkowe spalanie możesz obliczyć, gdy:

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki
  1. pomnożysz średnią wagę przez liczbę pasażerów i przez 0,6
  2. sumę tego działania podzielisz przez 100.

Przykład:

Pan Wiesław chce oszacować miesięczne wydatki na paliwo.

Do pracy jeździ Fiatem Tipo I 1.7 D 58KM 43kW.

Jego auto, które tankuje olejem napędowym, pali średnio 5,7 litra na 100 kilometrów.

Aby obliczyć spalanie, pan Wiesław do obliczeń potrzebuje ceny paliwa (kalkulacji dokonuje 15 marca 2024, jest to 7,14 zł).

Przez 20 dni w miesiącu pokonuje trasę 15 km wraz z żoną, z którą pracuje.

Średnia waga pasażera to 75 kg.

Średnie spalanie dla takich danych (bez uwzględnienia pasażerów) wynosi 17,10 litra, co oznacza koszt 122,09 zł.

Uwzględnienie pasażerów oznacza zatem skorzystanie ze wskazanego wyżej wzoru. Dla przytoczonego przykładu spalanie będzie wówczas wynosiło 19,80 litra. Daje to rozłożony na 20 dni koszt 141,37 złotych.*

*Obliczenia wykonaliśmy, korzystając ze strony kalkulator-paliwa.pl

Co ma wpływ na zużycie paliwa?

Nie tylko przejechane kilometry mają ostatecznie przełożenie na spalanie samochodu. Wpływ na średnie zużycie paliwa wykazują również:

  1. Parametry silnika: moc silnika i jego pojemność wydatnie wpływają na spalanie. Im wyższa moc i pojemność, tym większe zużycie paliwa. Kierowcy dysponującymi mocniejszymi jednostkami w swoich autach muszą tankować częściej.
  2. Sposób zmiany biegów: warto jeździć ekonomicznie, czyli zmieniać biegi na optymalnych obrotach. Przy zmianie przełożenia na zbyt niskich lub za wysokich obrotach Twoje auto będzie miało większe zużycie paliwa.
  3. Ciśnienie w oponach: kontroluj tę kwestię, aby nie dopuszczać do sytuacji, gdy ciśnienie będzie zbyt niskie, ponieważ wówczas prowadzi to do szybszego spalania paliwa.
  4. Stan techniczny auta: dbaj o swój samochód i kontroluj stan podzespołów mających istotne znaczenie dla spalania paliwa. Niesprawny termostat, brudne filtry czy zużyte świece to jedne z przyczyn zwiększonego zużycia paliwa, więc tego nie lekceważ i działaj, gdy pojawią się problemy.
  5. Przepływ powietrza i klimatyzacja: jazda z otwartymi szybami zmienia opór powietrza, zwiększając go, a jednocześnie pogarszając aerodynamikę. Z kolei używanie klimatyzacji prowadzi do bardziej intensywnej pracy układu napędowego i elektrycznego. Konsekwencją jest wyższe spalanie.
  6. Ciężar: mowa tutaj o dwóch kwestiach. Pierwsza to obciążenie np. w postaci walizek, toreb itp. Druga to z kolei liczba pasażerów. Im większa waga łączna jednych i drugich, tym wyższe będzie średnie spalanie auta.

W jaki sposób ograniczyć zużycie paliwa? Jazda ekonomiczna i ekologiczna

Wspomnieliśmy już o niektórych czynnikach wpływających na zużycie paliwa. Niektóre z nich decydują o tym, czy jazda jest ekonomiczna, czy wręcz przeciwnie.

Wśród zachowań przekładających się na to, ile Twój samochód pali, są:

  • uruchamianie i gaszenie: ruszaj od razu po uruchomieniu silnika, a podczas postoju wyłączaj go,
  • hamowanie: staraj się hamować silnikiem,
  • ciśnienie w oponach: kontrola ciśnienia to także ważny aspekt wpływający na spalanie,
  • unikanie jazdy na wysokich obrotach: nie nadwyrężaj jednostki napędowej, gdy nie jest to konieczne,
  • rozsądne używanie klimatyzacji: jeśli warunki są komfortowe, nie korzystaj z klimatyzacji,
  • nieobciążanie samochodu: gdy nie ma takiej potrzeby, nie kładź do auta ciężkich rzeczy, ponieważ dodatkowe obciążenie przekłada się na zwiększenie spalania.

Jaka jest zależność między spalaniem a ceną OC?

Wbrew pozorom te kwestie się ze sobą łączą. Znaczenie dla ceny ubezpieczenia OC ma bowiem nie tylko bezszkodowa jazda, stopień zabezpieczeń antykradzieżowych czy zniszczenia elementów samochodu. Liczą się także inne czynniki, w tym spalanie.

Kierowcy starają się zawsze wybierać najkorzystniejszą opcję OC i powinni mieć na uwadze, że średnio niższe składki płacą posiadacze nowych aut (mowa zwłaszcza o samochodach elektrycznych, które uchodzą za bardzo bezpieczne). Wśród innych typów pojazdów, gdzie brana jest pod uwagę kwestia zużycia paliwa, o bardziej opłacalne od diesli będą auta na benzynę, a także modele hybrydowe. Układ napędowy ma zatem znaczenie: właściciele samochodów elektrycznych i benzyniaków zapłacą niższą składkę. Oprócz tego warto mieć na względzie, by przy wyborze auta kierować się nie tylko jego ceną, ale przede wszystkim kosztami eksploatacji: wziąć pod uwagę moc silnika, omijać paliwo gorszej jakości, które zaszkodzi pojazdowi, kierować się przy zakupie samochodu niskim zużyciem paliwa. Zły stan techniczny samochodu używanego będzie oznaczać większe wydatki, co przy aktualnej cenie benzyny da jedynie pozorne oszczędności. Aby realnie oszczędzić podczas poszukiwania ofert OC, warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń.

podkreśla Natalia Tokarczyk-Jarocka ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych z kalkulator-ac-oc.auto.pl

Podsumowanie

  • W przypadku paliwa (niezależnie czy jest to Pb95, Pb98, ON czy LPG) spalanie wyrażone jest w litrach na 100 kilometrów.
  • Aby obliczyć średnie spalanie auta, można skorzystać z kalkulatora dostępnego w sieci lub spisać dane i dokonać obliczeń samodzielnie.
  • Wśród niezbędnych danych są koszt paliwa, przejechany dystans, informacje na temat tego, ile pali Twoje auto (można skorzystać z branżowych raportów), a także liczba pasażerów.
  • Rodzaj paliwa wpływa na wydatki, ale nie mniej istotny jest styl jazdy. Fundamentalne znaczenie ma również moc i pojemność silnika. Złe nawyki, np. zbyt niskie ciśnienie w oponach czy jazda na wysokich obrotach, to również przyczyny większego spalania.

Jak obliczyć spalanie samochodu? FAQ

  1. Jak obliczyć spalanie paliwa? Wzór

    Wzór pozwalający poznać zużycie paliwa wygląda następująco:Średnie spalanie = (zużyte paliwo / liczba kilometrów) x 100.

  2. Jak obliczyć paliwo na kilometry?

    Aby dokonać takich obliczeń, należy zatankować auto, spisać kilometry, a następnie przejechać określoną trasę. Potem trzeba zatankować jeszcze raz do pełna, a ilość zatankowanego paliwa za drugim razem podzielić przez liczbę przejechanych kilometrów. Wynik tego działania pomnożony przez 100 wskaże spalanie samochodu na 100 km.

  3. Jak obliczyć, ile przejadę na paliwie?

    Wykonaj powyższe obliczenia i uwzględnij, jaką trasę masz do przejechania. Gdy wiesz, ile paliwa wystarczy na 100 kilometrów, łatwo obliczysz np. to, ile będzie Ci go potrzeba na 40 kilometrów.

  4. Od czego zależy spalanie samochodu?

    To, jak szybko będzie zużyte paliwo, zależy przede wszystkim od mocy silnika i jego pojemności, ale nie tylko. Styl jazdy, liczba pasażerów czy sam rodzaj paliwa ma niebagatelne znaczenie. Warto szukać dobrego paliwa, ponieważ to gorszej jakości jest jedną z przyczyn szybszego spalania, a co za tym idzie: także większych wydatków.

Tomasz Sobczak
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments