Jak wypowiedzieć OC?

Jak wypowiedzieć OC?


[Głosów: 3   Average: 5/5]

Polisę OC musi wykupić każdy kierowca. Nie musi jednak wybierać tego samego ubezpieczyciela. Umowa obowiązkowego ubezpieczenia auta rwa rok i można ją wypowiedzieć. Jak to zrobić i co przygotować?


Znajdując tańsze ubezpieczenie, musisz pamiętać o wypowiedzeniu, bo możesz zapłacić za ten sam samochód dwukrotnie. Nie wystarczy podpisać nowej umowy. Czy w każdej chwili możesz wypowiedzieć umowę obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu oraz czy musisz wypowiadać każdą polisę OC?

baner Kalkulator-oc-ac.auto.pl

Kiedy można wypowiedzieć polisę OC zawartą na rok?

Polisa OC jest obowiązkowa. Reguluje to ustawa z 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Ta ustawa daje także możliwość do zmiany ubezpieczyciela co rok. Trzeba tylko złożyć wypowiedzenie. Polisy zawarte na rok odnawiają się automatycznie, chyba że je wypowiesz.

 • Co zrobić, jeżeli oferta, którą znalazłeś jest korzystniejsza niż ta, którą przesłał obecny ubezpieczyciel? Kiedy znajdziesz tańszą ofertę i zawrzesz nową umowę, musisz złożyć wypowiedzenie z art. 28 ww. ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Trzeba to zrobić najpóźniej dzień przed wygaśnięciem umowy ubezpieczenia. Np. jeżeli polisa kończy się 13 sierpnia, ostatnim dniem na złożenie wypowiedzenia jest 12 sierpnia.
 • Co zrobić, gdy zapomniałeś o wypowiedzeniu? Czy to oznacza, że będziesz musiał płacić dwie składki? Nie. Ustawa daje możliwość na wypowiedzenie automatycznie wznowionej polisy poprzez art. 28a. Można wypowiedzenie złożyć w dowolnym terminie, jednak im wcześniej tym lepiej, ponieważ za każdy dzień od momentu wznowienia polisy do daty wypowiedzenia, będziesz musiał zapłacić. 
 • Co zrobić, gdy zawarłeś polisę przez internet lub telefon, ale nie jest ona korzystna? Jeżeli zawarłeś polisę na odległość, przysługuje ci prawo do odstąpienia na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy o prawach konsumenta. Możesz zrezygnować z polisy w ciągu 30 dni od momentu przesłania przez ubezpieczyciela potwierdzenia zawarcia nowej umowy. Musisz dostarczyć do firmy ubezpieczeniowej oświadczenie o odstąpieniu od umowy.

W jakim czasie możesz wypowiedzieć umowę po zakupie samochodu?

Kupując samochód, przejmujesz także polisę od sprzedającego. Najpierw należy sprawdzić czy jest ona ważna, opłacona czy towarzystwo dokona rekalkulacji składki. Jeżeli opłaca ci się korzystać z polisy zbywcy, masz do tego prawo. Tej polisy nie trzeba wypowiadać na koniec okresu ochrony, ponieważ nie wznowi się ona automatycznie. W przypadku, gdy nie chcesz korzystać z polisy zbywcy, bo znalazłeś lepszą ofertę, musisz ją wypowiedzieć tego samego dnia, co zawarłeś nową polisę. Na wypowiedzenie masz czas od momentu zakupu do zakończenia ochrony. Możesz to zrobić w dowolnej chwili. Pamiętaj jednak, że do momentu wypowiedzenia towarzystwo poprzedniego właściciela może żądać od ciebie zapłaty za udzielony okres ochrony. Artykuł, na który musisz się powołać przy wypowiedzeniu to art. 31 ww. ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Kiedy OC nie wznawia się automatycznie?

Jest kilka przypadków, kiedy OC nie przedłuży się automatycznie. Może to powodować przerwę w ubezpieczeniu, a to nie jest korzystne finansowo. Za brak ubezpieczenia grozi kara z UFG. Jeżeli zapomnisz ubezpieczyć samochodu może cię to dużo kosztować. W tym roku maksymalna kara za nieubezpieczenie samochodu osobowego wynosi 5200 zł. 

Sprawdźmy, kiedy trzeba najbardziej uważać na ciągłość OC:

 • nieopłacenie całości składki – jeżeli przy zawarciu polisy wybierzesz płatność na raty i choćby jedna z nich nie zostanie opłacona, ubezpieczyciel nie wznowi polisy na kolejny okres ochrony.
 • polisa po zbywcy – jeżeli kupisz samochód i korzystasz z ubezpieczenia zbywcy polisa się nie wznowi, a ty musisz zawrzeć nową polisę po zakończeniu poprzedniej.

Kiedy umowa OC ulega rozwiązaniu?

Wiemy już kiedy polisa nie wznawia się automatycznie. Sprawdźmy, kiedy umowa jest rozwiązywana bez składania wypowiedzenia:

 • wyrejestrowanie pojazdu – jeżeli zdemontowałeś samochód i wyrejestrowałeś go w Wydziale Komunikacji, umowa OC ulega rozwiązaniu, a ty możesz wnioskować nawet o zwrot składki.
 • zarejestrowanie pojazdu za granicą – jeżeli zmieniasz miejsce zamieszkania, wyprowadzasz się z Polski i za granicą rejestrujesz samochód, musisz wyrejestrować go z Polski oraz poinformować o tym ubezpieczyciela w Polsce. Wtedy polisa zostanie rozwiązana. 
 • ogłoszenie upadłości firmy ubezpieczeniowej – jeżeli firma, w której wykupiłeś ubezpieczenie ogłasza upadłość, twoja polisa jest ważna jeszcze 3 miesiące, potem ulega rozwiązaniu, a ty musisz wykupić nową w innym zakładzie ubezpieczeń.

Co musi się znaleźć na wypowiedzeniu OC?

Żeby wypowiedzenie było skuteczne, muszą być zachowane standardy wymagane przez wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe. Dokument musi być czytelnie podpisany przez właściciela pojazdu, a muszą znaleźć się na nim następujące informacje:

 • data i miejsce,
 • nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego,
 • dane właściciela pojazdu (imię, nazwisko, adres),
 • dane pojazdu (marka, numer rejestracyjny),
 • podstawa prawna (art. ustawy na, którą się powołujesz).

W jaki sposób złożyć wypowiedzenie OC?

Wypowiedzenie OC musi trafić do ubezpieczyciela. Masz trzy możliwości przekazania dokumentu:

 1. Wysłanie wypowiedzenie pocztą tradycyjną. Musisz znać adres ubezpieczyciela i udać się na pocztę. Warto zachować numer nadania listu. 
 2. Wysłanie wypowiedzenia mejlem. Musisz zrobić skan podpisanego dokumentu i przesłać wiadomość na adres mejlowy ubezpieczyciela. Warto zachować zapis wiadomości. Zapewne otrzymasz także automatyczną wiadomość o przyjęciu zgłoszenia.
 3. Złożenie wypowiedzenie w placówce ubezpieczyciela. Możesz udać się do agenta z dokumentem i to on za ciebie wyśle wypowiedzenie. Warto poprosić o dokument potwierdzający przyjęcie wypowiedzenia.

Jakąkolwiek drogą nie złożysz wypowiedzenia, pamiętaj, aby zachować potwierdzenie nadania. Czasem zdarza się, że wypowiedzenie nie trafi do właściwego działu i towarzystwo przysyła wezwania do zapłaty. Aby wyjaśnić sytuację potrzebny będzie właśnie ten dokument. 

Warto także pamiętać o dacie wypowiedzenia, aby wypowiedzenie było skuteczne musisz je nadać w czasie określonym w ustawie. Do wypowiedzenia po zbywcy należy także dołączyć umowę kupna sprzedaży.

Podsumowanie

Jeżeli zmieniasz ubezpieczyciela, pamiętaj o złożeniu wypowiedzenia. Ważne, aby zawierało wszystkie niezbędne informacje, tak aby towarzystwo ubezpieczeniowe przyjęło je bez problemu. Trzeba je także wysłać we właściwym terminie, aby nie narażać się na dodatkowe niepotrzebne płatności. 

Stefania Stuglik
0 0 vote
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments