28.02
2019

Chcesz wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC zawartego w PZU? Dowiedz się, w jakich przypadkach jest to możliwe i jak sporządzić takie pismo. Poniżej znajdziesz też adresy, pod które należy wysłać przygotowane wypowiedzenie.
Zakres ubezpieczenia OC w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym jest taki sam. Z tego względu ubezpieczyciele konkurują głównie ceną. Jeżeli znalazłeś atrakcyjniejszą dla siebie ofertę i zastanawiasz się, jak wypowiedzieć OC w PZU, nie zwlekaj – zapoznaj się z poniższym artykułem. Krok po kroku tłumaczymy, kiedy możliwe jest wypowiedzenie umowy OC w PZU i jak to zrobić.
Kiedy możesz wypowiedzieć umowę OC w PZU?
Standardowo kierowca nabywa polisę OC na rok. Czasem jednak istnieje możliwość wcześniejszego wypowiedzenia umowy OC. Możesz to zrobić, gdy:
- dobiega koniec okresu, na jaki zawarłeś umowę
W takim przypadku powinieneś wypowiedzieć umowę nie później niż na jeden dzień przed upływem 12 miesięcy od daty zawarcia umowy. W piśmie powołaj się na następującą podstawę prawną: art. 28 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych;
- w tym samym czasie masz aktywne ubezpieczenie w dwóch lub więcej towarzystwach ubezpieczeniowych
Może zdarzyć się, że zawarłeś nową umowę OC i zapomniałeś o wypowiedzeniu polisy wcześniej wykupionej w PZU. W takiej sytuacji masz prawo wypowiedzieć umowę, która przedłużyła się automatycznie (podstawa prawna: art. 28 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych). Warto zrobić to jak najszybciej, bo ubezpieczyciel będzie miał prawo żądać uiszczenia składki za ten okres, przez który ponosił odpowiedzialność;
- polisę OC otrzymałeś wraz z zakupionym pojazdem
Zasadą jest, że umowa OC „przechodzi” wraz z samochodem na nowego właściciela. Jeżeli nie chcesz korzystać z otrzymanej polisy, bo znalazłeś atrakcyjniejszą ofertę, możesz wypowiedzieć zawartą umowę. Wystarczy, że w piśmie powołasz się na art. 31 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych;
- umowę zawarłeś na odległość (telefonicznie, przez internet)
Ubezpieczenie OC w PZU możesz kupić przez internet. Jeżeli znajdziesz lepszą ofertę, również możesz odstąpić od zawartej umowy. Taką możliwość daje konsumentom art. 40 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta. Odstępując od zawartej umowy, nie musisz podawać przyczyny, ale konieczne jest dochowanie terminu – czas na odstąpienie to 30 dni, licząc od dnia zawarcia umowy.
Jak należy wypowiedzieć umowę OC w PZU?
Aby skutecznie wypowiedzieć umowę OC w PZU, musisz przygotować pismo. Należy w nim zawrzeć następujące informacje:
- dane osobowe i adresowe właściciela pojazdu (jeżeli pojazd ma kilku właścicieli, należy wymienić wszystkich),
- numer polisy OC,
- dane dotyczące samochodu – marka, numer rejestracyjny,
- o podstawie prawnej – przykładowo, gdy wypowiadasz kupioną w PZU polisę OC, która została automatycznie wznowiona, wystarczy, że napiszesz: „Wnoszę o rozwiązanie umowy na podstawie art. art. 28 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych”.
Pismo musi zostać opatrzone własnoręcznym podpisem właściciela (podpisami właścicieli) pojazdu.
Jeżeli wypowiadasz umowę ubezpieczenia OC, którą z PZU zawarł poprzedni właściciel pojazdu, dołącz do wniosku kopię umowy kupna-sprzedaży lub darowizny.
Gdzie złożyć wypowiedzenie OC PZU?
Po przygotowaniu wypowiedzenia pozostaje tylko je złożyć. Wypowiedzenie umowy OC w PZU możesz:
- wysłać za pośrednictwem operatora pocztowego na adres: PZU, ul. Postępu 18 a, 02-676 Warszawa,
- wysłać e-mailem na adres: kontakt@pzu.pl,
- złożyć w jednym z oddziałów – lista oddziałów jest dostępna tutaj: https://www.pzu.pl/kontakt-i-pomoc/znajdz-oddzial-lub-agenta.
Jeżeli wypowiedzenie OC składasz w oddziale PZU, pamiętaj, aby poprosić pracownika o potwierdzenie jego przyjęcia.
Jeśli zawarłam umowe OC z PZU telefonicznie ale nie jest zapłacona czy można ja wypowiedziec