Ubezpieczenie AC często jest sprzedawane wraz z polisą OC – takie pakiety są korzystne cenowo. Firma ubezpieczeniowa przygotowała dla Ciebie właśnie taką ofertę? Być może już następnego dnia po zakupie uważasz, że była to błędna decyzja, gdyż wcale nie potrzebujesz dodatkowej ochrony. Co robić w takiej sytuacji? Dowiedz się, jak wypowiedzieć umowę AC.
- Kiedy możliwe jest wypowiedzenie umowy AC?
- W jakim terminie można wypowiedzieć ubezpieczenie AC?
- Jak wypowiedzieć umowę AC krok po kroku?
- Jak napisać wypowiedzenie umowy AC?
- Czy w wypowiedzeniu umowy AC należy podać numer rachunku bankowego?
- Jak dostarczyć wypowiedzenie umowy AC do ubezpieczyciela?
- Czy firma ubezpieczeniowa może wypowiedzieć umowę AC?
- Kiedy umowa AC wygasa?
- Czy konieczne jest wypowiedzenie AC po sprzedaży auta?
- Podsumowanie
- FAQ – najczęściej zadawane pytania
- Źródła
Terminy „wypowiedzenie” i „odstąpienie” od umowy często są stosowane zamiennie. Warto jednak mieć świadomość, że nie są to synonimy – to dwie różne czynności wywołujące różne skutki prawne. W poniższym poradniku znajdziesz informacje zarówno o wypowiedzeniu umowy AC, jak i o odstąpieniu od umowy AC. Dowiesz się również, w jakich sytuacjach umowa ubezpieczenia autocasco wygasa.
Kiedy możliwe jest wypowiedzenie umowy AC?
Kierowcy rzadko kiedy wypowiadają umowę AC – dużo częściej odstępują od niej. Kiedy możliwe jest wypowiedzenie umowy ubezpieczenia AC przez właściciela samochodu? Gdy zmieniły się okoliczności, które mają bezpośredni wpływ na prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku i doszło do zmiany wysokości składki ubezpieczeniowej (rekalkulacji składki) – tak wynika z art. 816 Kodeksu cywilnego.
Przykład
Uwaga!
Uważasz zakup ubezpieczenia AC za nietrafioną decyzję? Jeżeli umowa została zawarta na odległość i nie minęło zbyt wiele czasu, możesz od niej odstąpić. Taką możliwość przewiduje art. 812 § 4 Kodeksu cywilnego.
W jakim terminie można wypowiedzieć ubezpieczenie AC?
Właściciel samochodu ma na wypowiedzenie umowy AC 14 dni od momentu, w którym otrzymał żądanie dopłaty do składki AC. Jeżeli umowa zostanie wypowiedziana, to ze skutkiem natychmiastowym.
Inaczej wygląda kwestia terminu odstąpienia od umowy ubezpieczenia autocasco. Termin odstąpienia od AC wynosi 30 dni dla osób prywatnych i 7 dni dla przedsiębiorców, a standardowo liczy się go od dnia zawarcia umowy.
Co mówi prawo?
Jak wypowiedzieć umowę AC krok po kroku?
Ponieważ wypowiedzenie umowy AC jest rzadziej wykorzystywane przez kierowców niż odstąpienie od umowy, to poniżej – mimo nazewnictwa – znajdziesz szczegółowy poradnik dotyczący tego, jak odstąpić od umowy ubezpieczenia autocasco zawartej na odległość. Jeżeli zastanawiasz się, jak wypowiedzieć umowę AC krok po kroku, to wykonaj następujące czynności:
- Sprawdź, kiedy ubezpieczenie autocasco zostało kupione przez telefon lub online – jeżeli od zakupu nie minęło 30 dni, możesz zrezygnować z AC
- Przygotuj wypowiedzenie polisy AC – poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące tego, jakie informacje powinno zawierać takie pismo
- Dostarcz wypowiedzenie do firmy ubezpieczeniowej – możesz to zrobić na kilka sposobów, o czym szerzej również przeczytasz poniżej
Jak napisać wypowiedzenie umowy AC?
Rezygnacja z AC powinna zostać złożona na piśmie. Przygotowanie wypowiedzenia umowy AC (odstąpienia od umowy) nie jest szczególnie skomplikowane. W wypowiedzeniu umowy AC należy podać jedynie kilka informacji – są to:
- Nazwa i adres firmy ubezpieczeniowej, do której skierowane jest pismo
- Dane właściciela auta – imię, nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania i numer rachunku bankowego
- Tytuł – może to być „wypowiedzenie AC”, ale ponieważ taki tytuł może prowadzać w błąd, lepiej zatytułować pismo jako „odstąpienie od umowy autocasco zawartej na odległość”
- Oświadczenie woli – może ono brzmieć: „Korzystając ze swojego prawa, odstępuję od umowy ubezpieczenia o numerze polisy (należy podać numer polisy), która dotyczy pojazdu (marka, model, rok produkcji i numer rejestracyjny)
Kup OC już od 280 zł!
- Ceny oc w 5 minut
- Porównaj oferty 14 towarzystw
- Pomoc 200 agentów
Pismo skierowane do firmy ubezpieczeniowej powinno zostać odręcznie podpisane przez właściciela samochodu.
Co ciekawe, wiele firm ubezpieczeniowych ułatwia klientom składanie takich oświadczeń. Dobrym przykładem jest Link4 – wypowiedzenie umowy czy odstąpienie od umowy można załatwić online. Wystarczy przejść na stronę internetową ubezpieczyciela i wybrać opcję „Rezygnacja z umowy ubezpieczenia w Link4”, a następnie wypełnić formularz.
Czy w wypowiedzeniu umowy AC należy podać numer rachunku bankowego?
Umowa ubezpieczenia AC najczęściej jest zawierana na okres 12 miesięcy, a klient musi zapłacić składkę (lub pierwszą ratę) w momencie zakupu ubezpieczenia. Co dzieje się ze składką po złożeniu przez właściciela samochodu rezygnacji z polisy? Jest ona skrupulatnie rozliczana – klient otrzyma zwrot składki za niewykorzystany okres, gdyż firma ubezpieczeniowa nie może jej zatrzymać. I właśnie dlatego w piśmie do ubezpieczyciela należy wskazać również numer rachunku bankowego.
Podanie numeru konta, na który ma zostać zwrócona składka za opłacony, ale niewykorzystany okres ochrony, znacznie przyspieszy sprawę. Jeżeli w piśmie zabraknie takiej informacji, firma ubezpieczeniowa zwróci się po nią do klienta. Zależy Ci na czasie? Pamiętaj, aby wskazać numer rachunku bankowego.
Jak dostarczyć wypowiedzenie umowy AC do ubezpieczyciela?
Rezygnację z polisy AC można dostarczyć do firmy ubezpieczeniowej na kilka sposobów. Po pierwsze, może ona zostać wysłana pocztą. Planujesz skorzystać z tego sposobu? Pamiętaj, aby nadać przesyłkę listem poleconym – dzięki temu będziesz dysponować potwierdzeniem nadania korespondencji. Po drugie, możesz dostarczyć rezygnację drogą elektroniczną. Tu również możliwości są dwie – możesz:
- Wysłać rezygnację na adres e-mail firmy ubezpieczeniowej – znajdziesz go na stronie internetowej ubezpieczyciela
- Wypełnić formularz na stronie internetowej ubezpieczyciela – niekiedy wymaga to zalogowania się na indywidualne konto klienta
Czy firma ubezpieczeniowa może wypowiedzieć umowę AC?
Wypowiedzieć umowę ubezpieczenia AC ma prawo nie tylko klient – takie uprawnienie przysługuje również firmie ubezpieczeniowej. Kiedy firma ubezpieczeniowa może wypowiedzieć umowę autocasco? Odpowiedź znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia.
Z OWU AC oferowanego przez firmę ubezpieczeniową Link4 wynika, że może ona wypowiedzieć umowę AC w następujących sytuacjach:
- Gdy ponosiła odpowiedzialność przed zapłaceniem przez klienta składki lub jej pierwszej raty, a składka (pierwsza rata) nie została opłacona w terminie
- Gdy wystąpiły ważne powody – przykładami są umyślne wprowadzenie w błąd ubezpieczyciela przez klienta czy modyfikacje dokonane w aucie
Kiedy umowa AC wygasa?
Jeżeli będą miały miejsce pewne okoliczności, umowa autocasco może wygasnąć (ulec rozwiązaniu). Wówczas właściciel samochodu nie musi przygotowywać pisma – wygaśnięcie umowy nie jest zależne od jego woli. Przykładowe sytuacje, gdy dochodzi do rozwiązania umowy AC, to:
- Przeniesienie własności pojazdu. Wyjątkiem jest śmierć ubezpieczonego, gdyż wówczas z ubezpieczenia AC będą mogli korzystać spadkobiercy, na których przeszła własność pojazdu.
- Wyrejestrowanie pojazdu. Polisę AC rozwiązuje również zarejestrowanie pojazdu poza granicami Polski, co często ma miejsce, gdy właściciel auta przeprowadza się na stałe do innego kraju.
- Utrata pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności. Mowa o sytuacji, gdy pojazd został skradziony. Wówczas jednak firma ubezpieczeniowa wymaga zgłoszenia kradzieży na policję.
Czy konieczne jest wypowiedzenie AC po sprzedaży auta?
Sprzedaż samochodu jest możliwa w każdym momencie – nawet kilka dni po zakupie ubezpieczenia AC. Oczywiście wówczas pojawia się pytanie, czy trzeba wypowiedzieć umowę AC. Wypowiedzenie umowy AC po sprzedaży auta nie jest konieczne – wystarczy poinformować firmę ubezpieczeniową o transakcji. Tyle wystarczy, aby ubezpieczyciel rozliczył składkę i zwrócił pieniądze za niewykorzystany okres ochrony.
Zdarza się, że nabywca samochodu jest zainteresowany nie tylko przejęciem ubezpieczenia OC, ale również ubezpieczenia AC. W przypadku obowiązkowej polisy sprawa jest prosta – nabywca otrzymuje ją wraz z kluczykami do auta. Inaczej sprawa prezentuje się w przypadku AC. Aby nowy właściciel auta mógł korzystać z polisy kupionej przez poprzednika, firma ubezpieczeniowa musi wyrazić na to zgodę – należy się z nią skontaktować jeszcze przed sprzedażą pojazdu.
Podsumowanie
- Wypowiedzenie umowy AC przez właściciela samochodu jest możliwe, gdy firma ubezpieczeniowa zażąda zmiany składki ubezpieczeniowej.
- Jeżeli od zawarcia umowy ubezpieczenia AC nie minęło więcej niż 30 dni, kierowca może zrezygnować z polisy (odstąpić od umowy).
- Rezygnacja z ubezpieczenia AC wiąże się z koniecznością przygotowania pisma do ubezpieczyciela – należy w nim podać m.in. numer polisy.
- Jeżeli składka została opłacona, w wypowiedzeniu warto podać numer rachunku bankowego, na który ubezpieczyciel będzie mógł zwrócić jej niewykorzystaną część.
- W pewnych sytuacjach ubezpieczyciel również ma prawo wypowiedzieć umowę AC. Przykładem może być modyfikacja auta przez kierowcę.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Gdzie można znaleźć wzór wypowiedzenia umowy AC?
Wzór wypowiedzenia umowy AC możesz znaleźć na stronach o tematyce ubezpieczeniowej – przykładem jest serwis Rankomat.pl. Jednak stworzenie takiego pisma nie jest ani szczególnie skomplikowane, ani czasochłonne – przygotujesz je bez trudu, korzystając z zamieszczonych powyżej wskazówek.
Kiedy firma ubezpieczeniowa może dokonać rekalkulacji składki AC?
Najczęściej ubezpieczyciele dokonują rekalkulacji składki, gdy z pojazdu zaczyna korzystać młody, niedoświadczony kierowca. Innym przykładem mogą być przeróbki, w rezultacie których auto zyska większą moc. Jednocześnie trzeba pamiętać, że chociaż każda firma ma prawo do rekalkulacji składki, to nie zawsze z niej korzysta.
Czym są ogólne warunki ubezpieczenia?
Ogólne warunki ubezpieczenia to dokument tworzony dla każdego produktu ubezpieczeniowego, w którym znajdziesz informacje m.in. o wypowiedzeniu. Obowiązkowo z treścią tego dokumentu należy zapoznać się przed zakupem ubezpieczenia AC. Ponowna lektura przyda się choćby przed wypowiedzeniem AC.
Czy można wypowiedzieć umowę AC, z której wypłacono odszkodowanie?
Wypłata odszkodowania z polisy AC pozostaje bez wpływu na prawa klienta – nie sprawia, że właściciel samochodu nie może złożyć wypowiedzenia AC czy odstąpić od umowy AC. Nie zawsze jednak taka decyzja będzie optymalna – jeżeli z polisy wypłacono odszkodowanie, to oznacza, że się ona przydała.
Jak wyliczyć zwrot za niewykorzystany okres ubezpieczenia?
To bardzo proste – wystarczy podzielić składkę przez 365 dni i następnie dzienną składkę pomnożyć przez liczbę dni, przez które firma ubezpieczeniowa udzielała ochrony ubezpieczeniowej. Przykład: jeżeli polisa kosztowała 584 zł, to dzienna składka wynosi 1,60 zł. Gdy kierowca korzystał z ochrony przez 28 dni, to ubezpieczyciel powinien mu oddać 539,20 zł.
Źródła
OWU AC HDI
OWU AC Link4