AC starego samochodu – gdzie i na jakich zasadach ubezpieczyć?

Ubezpieczenie AC stary samochód
 • Towarzystwa niechętnie obejmują ochroną AC starsze pojazdy, zwłaszcza te mające powyżej 15 lat.
 • Właściciele starych aut muszą liczyć się z wysokimi składkami za AC, a nawet z brakiem możliwości zakupu tego produktu, jeśli wiek ich pojazdu przekroczy maksymalną granicę ustaloną przez ubezpieczyciela.
 • Alternatywą dla pełnego AC jest tzw. minicasco, czyli autocasco o ograniczonym zakresie, dostępne często w korzystnej cenie.
 • Możesz obniżyć wysokość składki AC, np. decydując się na amortyzację części lub na ustalenie wyższego udziału własnego.

Twoje auto kosztowało 5000 zł, a jego ubezpieczenie niemal połowę tej kwoty? To nie brzmi jak dobry interes, i to niezależnie od tego, jakim budżetem dysponujesz. Czy w takiej sytuacji warto inwestować w AC dla starego samochodu, czy też lepiej zrezygnować z tej polisy?

Autocasco jest dobrowolną polisą, która może być dodatkiem do obowiązkowego OC. Stanowi zabezpieczenie właściciela na wypadek uszkodzenia pojazdu z własnej winy, czyli nie na skutek działania osoby trzeciej – wtedy z kolei szkoda mogłaby zostać zlikwidowana z OC sprawcy.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Choć AC jest polisą nieobowiązkową, z roku na rok na jej zakup decyduje się sporo Polaków. Z raportu przygotowanego przez Polską Izbę Ubezpieczeń wynika, że w 2020 roku podpisano aż 7 458 006 umów autocasco. A biorąc pod uwagę liczbę zlikwidowanych w tym roku szkód (804 006), właściciele pojazdów, którzy się na to zdecydowali, raczej nie żałują swojego wyboru.

Czy ubezpieczenie dla auta powyżej 15 lat jest możliwe?

Większość towarzystw ubezpieczeniowych pozwala wykupić AC tylko dla samochodów do 15 lat. Jednak właściciele aut powyżej 15 lat mogą nadal korzystać z ochrony ubezpieczenia AC w dotychczasowej firmie. Aby to zrobić, wystarczy przedłużyć umowę autocasco na kolejny rok u tego samego ubezpieczyciela.

Niestety inne firmy ubezpieczeniowe mogą odmówić objęcia ochroną ubezpieczenia AC samochodu, który jest starszy niż 15 lat. Jednak wyjątkiem jest Allianz, w którym można wykupić autocasco dla aut do 18 lat. Z kolei w HDI, Trasti czy Ergo Hestii tę kwestię właściciel pojazdu może negocjować indywidualnie z ubezpieczycielem.

Jaki pojazd można określić jako stary?

Zgodnie z raportem Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego średni wiek pojazdu w Polsce w 2020 roku wyniósł 14,3 lat, co jest wynikiem nieznacznie wyższym od tego z wcześniejszego roku. W związku z tym za stary samochód może zostać uznany każdy znajdujący się na tej granicy oraz powyżej niej. Choć nie jest to najgorszym wynikiem, to jednak trzeba wziąć pod uwagę to, że w 2020 roku aż 19,6% wszystkich aut w naszym kraju stanowiły samochody 20-letnie i starsze.

W 2021 roku średni wiek auta w Polsce zmalał do poziomu 14,1 lat. W stosunku do innych państw europejskich to jednak wciąż kiepski wynik. W jakich krajach wynik ten był najlepszy?

Nazwa państwaŚredni wiek samochodu osobowego w 2021 r. (w latach)
Luksemburg6,5
Wielka Brytania8
Austria8,3
Irlandia8,4
Szwajcaria8,6
Dania8,8
Belgia9,1
Niemcy9,6
Szwecja10

Gorszy wynik niż Polska zanotowały z kolei Chorwacja (14,6 lat), Czechy (14,9 lat), Grecja (16 lat), Rumunia (16,5 lat), Estonia (16,7 lat) i Litwa (16,9 lat).

Czy opłaca się kupić ubezpieczenie AC dla starego samochodu?

Im starszy samochód, tym większe prawdopodobieństwo, że dozna jakiejś awarii. I nie chodzi tu jedynie o sam wiek jako taki, ale o to, że starsze pojazdy mają na liczniku dużo przejechanych kilometrów, a ich części są już wyeksploatowane, niezależnie od tego, jak troskliwie właściciel dbał o swoje auto – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w kalkulator-oc-ac.auto.pl.

Zresztą nazwijmy rzeczy po imieniu: w wielu przypadkach naprawa starszego samochodu jest po prostu nieopłacalna albo wręcz niemożliwa ze względu na problem ze znalezieniem pasujących części.

Ubezpieczyciele są tego świadomi, że starszy pojazd równa się wyższemu ryzyku ubezpieczeniowemu. Z tego powodu podwyższają cenę składki AC dla aut, który wiek przekracza wewnętrznie ustaloną przez towarzystwo granicę.

Co to oznacza dla właściciela starego samochodu? Z biegiem czasu zakup autocasco może się po prostu okazać nieopłacalny, mimo wielu korzyści, jakie niesie za sobą posiadanie AC. Ale wciąż jest to jednak kwestią indywidualną. Dla jednego samochód to jedynie pojazd, który ma za zadanie przewozić z punktu A do punktu B, generując przy tym jak najniższy koszt. Dla drugiego – hobby, w które wkłada dużo czasu, serca i wysiłku. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że jest w stanie zapłacić więcej za AC, aby zapewnić maksymalną ochronę swojemu samochodowi.

Jak wygląda górna granica wieku samochodu w przypadku autocasco?

Samo podwyższenie wysokości składki AC to jednak niejedyna trudność, z jaką przychodzi się mierzyć właścicielom starszych aut. Niektóre towarzystwa ustalają również górną granicę, powyżej której nie pozwalają na objęcie pojazdu polisą autocasco. Jak to wygląda w przypadku najpopularniejszych ubezpieczycieli działających na polskim rynku?

Nazwa towarzystwa ubezpieczeniowegoGórna granica wieku pojazdu w przypadku AC
Allianz18 lat
Aviva15 lat
Benefia15 lat
Beesafe15 lat*
Generali13 lat
Link415 lat
Proama12 lat
You Can Drive15 lat
Wiener15 lat
Uniqa15 lat
mtu24.pl15 lat
TUZ Ubezpieczenia15 lat

* Dla samochodów o wartości przekraczającej 10 000 zł.

W pozostałych towarzystwach (m.in. HDI, Trasti i Ergo Hestia) kwestia wieku samochodu jest ustalana indywidualnie dla każdego pojazdu.

Co będzie lepszym wyborem dla starego samochodu: minicasco czy AC?

W sytuacjach, w których niemożliwy jest zakup pełnego AC, kierowcom starym samochodów proponuje się czasem tzw. minicasco. Czym jest ten produkt ubezpieczeniowy? To po prostu okrojona wersja klasycznego AC, która chroni taki pojazd w ograniczonym zakresie. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje zazwyczaj jedynie szkodę całkowitą i kradzież.

Czy opłaca się skorzystać z minicasco? Jest to opcja korzystna dla osób, które nie mogą kupić pełnego AC, a jednak chcą chociaż w jakiś sposób zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami. Niepełną ochronę rekompensuje w pewnym sensie cena, która najczęściej nie jest wysoka – szczególnie wtedy, gdy kupujesz minicasco jako dodatek do pakietu OC.

Minicasco znajdziesz m.in. w ofercie Link4, PZU, mtu24.pl i You Can Drive.

Na co zwrócić uwagę, kupując autocasco dla starego auta?

Jesteś właścicielem starszego modelu auta i zamierzasz wykupić dla niego AC? Przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem dokładnie zapoznaj się z OWU. Szczególną uwagę poświęć takim kwestiom, jak:

 • udział własny – to kwota, o jaką ubezpieczyciel pomniejszy wysokość odszkodowania, jeśli dojdzie do zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową. Im wyższy, tym niższa cena AC. Jednocześnie oznacza to jednak ryzyko otrzymania stosunkowo niskiego odszkodowania;
 • suma ubezpieczenia – im wyższa, tym lepiej dla Ciebie, ale jednocześnie zapłacisz więcej za polisę;
 • wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela – to spis sytuacji, w których ochrona ubezpieczeniowa nie działa, a towarzystwo nie odpowiada za szkody powstałe w ich wyniku;
 • zdarzenia objęte ochroną – konieczne jest też sprawdzenie ich definicji umieszczonych w OWU;
 • rodzaj części użytych do naprawy (oryginalne lub zamienniki), a także amortyzacja obecnych części.

Ile kosztuje AC starego pojazdu?

Co prawda jeszcze nie przekroczyłeś górnej granicy wieku i możesz kupić AC dla swojego starego samochodu, ale zastanawiasz się, czy będzie to opłacalne. Sprawdźmy to na konkretnym przykładzie. Zerknij na poniższą kalkulację.

Przykład 1:

38-letni pan Tomasz z Rawicza jest pasjonatem motoryzacji i udało mu się znaleźć perełkę, na którą polował od dawna – Mazdę MX-5 z 2011 roku. Chciał ją od razu ubezpieczyć, a najlepszej oferty poszukał w Kalkulatorze OC AC. Oto, jakie oferty zostały mu zaproponowane.

UbezpieczycielOCACNNWAssistanceUbezpieczenie szybCena ubezpieczenia
Uniqa++-+-605 zł
Wiener++-+-913 zł
Aviva++-+-954 zł
TUZ Ubezpieczenia++++-1090 zł

Choć oferty wyglądały na korzystne, Pan Tomasz postanowił sprawdzić, ile mógłby zaoszczędzić, gdyby zamiast pełnego AC wybrał minicasco.

UbezpieczycielOCAC miniNNWAssistanceUbezpieczenie szybCena ubezpieczenia
mtu24.pl++---504 zł
TUZ Ubezpieczenia+++++932 zł
Wiener++++-954 zł

Oszczędność okazała się niewielka – 101 złotych. W związku z tym pan Tomasz zdecydował się na pełne AC, aby zapewnić swojemu samochodowi maksymalną możliwą ochronę.

Jeśli Ty również zastanawiasz się nad zakupem AC dla swojego pojazdu, zapoznaj się z ofertami z naszego Kalkulatora OC AC. Dzięki temu porównasz propozycje od różnych towarzystw – błyskawicznie i bez wychodzenia z domu – a następnie wybierzesz  i kupisz tę, która najlepiej spełnia Twoje potrzeby.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie AC starego samochodu

 1. Mój samochód ma 16 lat. Czy mam jeszcze szansę na zakup AC?

  Tak, jednak pozostanie Ci niewielu ubezpieczycieli do wyboru. O możliwość ubezpieczenia auta w tym wieku możesz zapytać w takich towarzystwach, jak Allianz, HDI, Trasti i Ergo Hestia.

 2. W jakich sytuacjach opłaca się mieć autocasco?

  Jest ich sporo, chociaż kierowcy decydują się na najczęściej z powodu niskiej ceny – gdy nie mogą lub nie chcą płacić wysokiej składki za pełne AC. Jest to także furtka dla właścicieli starszych pojazdów, którzy nie mają możliwości zakupu standardowego autocasco.

 3. Jak obniżyć wysokość składki AC?

  Możesz zdecydować się m.in. na wyższy udział własny, obniżenie sumy ubezpieczenia lub też amortyzację części.

Michalina Miotk

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments