AC starego samochodu – gdzie i na jakich zasadach ubezpieczyć?


Rzeczoznawca samochodowy
 • Za pośrednictwem naszego kalkulatora OC/AC można kupić ubezpieczenie AC dla samochodu w wieku do 15 lat.
 • Właściciele aut w wieku powyżej 15 lat mogą korzystać z autocasco, jeżeli będą kontynuować zawartą wcześniej umowę ubezpieczenia.
 • Alternatywą dla standardowego AC jest autocasco w wersji mini. Chroni ono przed szkodą całkowitą i kradzieżą.
 • Nie każdy ubezpieczyciel oferuje AC dla starego auta. Powodem jest kalkulacja finansowa – koszt naprawy auta może przewyższyć jego wartość.

Według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA średni wiek samochodu w Polsce wynosi 13 lat. Czy właściciele aut, które zjechały z taśmy produkcyjnej kilkanaście lat temu, mogą kupić ubezpieczenie AC?

Im starsze, tym lepsze – ta maksyma rzadko sprawdza się w przypadku samochodów. Z czasem problemów pojawia się coraz więcej: korozja, kłopoty z uruchomieniem silnika, awarie hamulców, usterki sprzęgła – lista jest długa. Do tego dochodzą ryzyka w postaci kradzieży czy wandalizmu. To główne powody, dla których kierowcy – być może również Ty – rozglądają się za dodatkową ochroną. Niestety, AC dla starego samochodu nie jest wcale łatwo znaleźć.

Czy można kupić AC dla starego samochodu?

„Stary samochód” to pojęcie mało precyzyjne – każdy kierowca może je inaczej rozumieć. W kontekście ubezpieczenia autocasco ważne jest jednak, jak rozumieją ten termin firmy ubezpieczeniowe. Jak stare pojazdy są one skłonne objąć ochroną ubezpieczeniową?

Maksymalny wiek samochodu, dla którego można kupić AC:

 • Warta (AC Komfort) – 6 lat,
 • Allianz – 12 lat,
 • Generali – 13 lat,
 • You Can Drive – 15 lat,
 • Wiener – 15 lat,
 • Benefia – 15 lat,
 • Link4 – 15 lat.

Na rynku trudno znaleźć ubezpieczenie AC dla samochodów starszych niż 15 lat. Nie oznacza to jednak, że nie można kontynuować umowy autocasco dla auta, które ma 16, 18 czy nawet 20 lat. Wielu ubezpieczycieli dopuszcza taką możliwość.

Dla przykładu:

 • W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) firmy Wiener znajduje się taki zapis: „W ubezpieczeniu AC przedmiotem ubezpieczenia jest pojazd mechaniczny (…) w wieku powyżej 15 lat, o ile jest to kontynuacja umowy ubezpieczenia tego samego pojazdu”.
 • InterRisk w materiałach na swojej stronie internetowej zamieścił informację, zgodnie z którą klienci mogą zakupić AC dla „wszystkich rodzajów pojazdów z okresem eksploatacji: nowe ubezpieczenia do 15 lat, kontynuacje bez ograniczeń wiekowych”.

Jeżeli posiadasz starsze auto i chcesz korzystać z ochrony, jaką daje ubezpieczenie AC, powinieneś zawrzeć umowę, gdy Twój pojazd ma 12-15 lat i następnie kontynuować ją u tego samego ubezpieczyciela. W ten sposób będziesz mógł kupić AC nawet dla leciwego pojazdu.

AC starych samochodów – dlaczego ubezpieczyciele stosują ograniczenia wiekowe?

Firmy ubezpieczeniowe są nastawione na zysk. Ubezpieczyciele projektują oferty w taki sposób, aby nie zostali obciążeni nadmiernie wysokimi kosztami w razie awarii pojazdu. Tymczasem:

 • Naprawa starych samochodów może być kłopotliwa – problemem może być np. dostęp do części zamiennych do mniej popularnych modeli.
 • Im starszy jest pojazd, tym większe jest ryzyko, że jego poszczególne układy będą częściej zawodzić. Te awarie z kolei mogą przyczynić się do kolizji lub wypadku drogowego.

To główne powody, dla których jedynie lojalni klienci mogą korzystać z AC dla starego pojazdu. Żaden ubezpieczyciel nie zgodzi się ubezpieczyć np. 20-letniego samochodu, jeżeli wcześniej nie korzystałeś z polisy AC.

Ile kosztuje AC starego samochodu i jak obniżyć cenę?

Właściciele związani emocjonalnie ze swoimi autami są w stanie sporo zapłacić za dodatkową ochronę. Ile kosztuje AC starego pojazdu? Nie ma tu reguły, bo cena – jak w przypadku niemal każdego ubezpieczenia – jest wyliczana indywidualnie.

Sprawdziliśmy, ile za pakiet OC/AC zapłacą właściciele samochodów w wieku 10 lat i więcej, którzy skorzystają z naszego kalkulatora. Oto kilka wyników:

 • 740 zł – Skoda Fabia z 2010 r. (benzyna/gaz, poj. silnika 1197 cm3), właścicielka ma 40 lat i mieszka w Sanoku.
 • 1120 zł – Mazda 6 z 2009 r. (benzyna, poj. silnika 2488 cm3), właściciel ma 65 lat i mieszka w Opolu.
 • 888 zł – Toyota Corolla z 2008 r. (diesel, poj. silnika 1998 cm3), właścicielka ma 32 lata i mieszka w Gniewie.
 • 3353 zł – Audi A4 z 2007 r. (benzyna, poj. silnika 3123 cm3), właściciel ma 21 lat i mieszka w Gdańsku.
 • 1405 zł – Jeep Wrangler z 2006 r. (benzyna, poj. silnika 3964 cm3), właściciel ma 52 lata i mieszka w Warszawie.

Jak obniżyć cenę AC? Podstawą jest zapoznanie się z zapisami OWU. Poszukując ubezpieczenia autocasco dla starego samochodu, możesz:

 • Zdecydować się na naprawę przy użyciu zamienników. Również rezygnacja z naprawy w autoryzowanych warsztatach na rzecz kosztorysowego rozliczenia szkody obniży składkę.
 • Ustalić minimalną wysokość szkody i udziału własnego. Firmy ubezpieczeniowe często domyślnie ustalają obie wartości na poziomie 500 zł. Nie ma jednak przeszkód, aby podnieść zarówno minimalną wysokość szkody, jak i udziału własnego.
 • Zmodyfikować zakres terytorialny ubezpieczenia. Jeżeli nie podróżujesz samochodem poza Polskę, to nie potrzebujesz AC starego samochodu z ochroną obejmującą całą Europę.

Modyfikacja parametrów ubezpieczenia nie jest jednocześnie jedyną opcją, z której możesz skorzystać – możesz wybrać też AC mini.

AC dla starego auta – może w wersji mini?

Możesz zaoszczędzić na zakupie AC dla starego samochodu, wybierając okrojoną wersję ubezpieczenia, czyli AC mini. Niewątpliwym atutem takiej polisy jest jej cena – składka jest czasem nawet o kilkaset złotych tańsza od „zwykłego” AC.

Właściciele samochodów z powyższych przykładów, którzy zdecydowaliby się na AC mini, zapłaciliby:

 • 511 zł – Skoda Fabia z 2010 r. (benzyna/gaz, poj. silnika 1197 cm3), właścicielka ma 40 lat i mieszka w Sanoku.
 • 663 zł – Mazda 6 z 2009 r. (benzyna, poj. silnika 2488 cm3), właściciel ma 65 lat i mieszka w Opolu.
 • 527 zł – Toyota Corolla z 2008 r. (diesel, poj. silnika 1998 cm3), właścicielka ma 32 lata i mieszka w Gniewie.
 • 2676 zł – Audi A4 z 2007 r. (benzyna, poj. silnika 3123 cm3), właściciel ma 21 lat i mieszka w Gdańsku.
 • 1045 zł – Jeep Wrangler z 2006 r. (benzyna, poj. silnika 3964 cm3), właściciel ma 52 lata i mieszka w Warszawie.

Mini autocasco chroni jednak wyłącznie od najpoważniejszych szkód, czyli szkody całkowitej i kradzieży. Z tego ubezpieczenia nie zostanie pokryty np. koszt naprawy pojazdu po kolizji drogowej.

Przykład: Pan Jarosław jest właścicielem Renault Laguny z 2004 r. Od momentu nabycia pojazdu kupuje on dla niego ubezpieczenie AC. Na początku korzystał ze standardowego AC, a od 7 lat z mini AC. Mężczyzna przekalkulował koszty – okazało się, że nie ma problemu z dostępem do części zamiennych. Z tego względu uznał, że drobne uszkodzenia będzie naprawiał we własnym zakresie.

Czy opłaca się kupić polisę AC dla starego samochodu?

To kwestia indywidualna. Jeżeli Twoje auto jest w dobrym stanie technicznym i często z niego korzystasz, standardowe AC czy mini AC może zapewnić Ci odszkodowanie w razie jego uszkodzenia czy zniszczenia. Zakup autocasco z okrojonym zakresem ochrony będzie uzasadniony również wówczas, gdy najbardziej obawiasz się szkody całkowitej.

Przykład: Pan Mariusz jest właścicielem Volkswagena Passata z 1997 r. Mężczyzna parkuje pojazd na ogrodzonej posesji, jednak nie w garażu. Gdy wichura przewróciła na samochód jedno z drzew rosnących na podwórku, ubezpieczyciel orzekł szkodę całkowitą, a mężczyzna otrzymał odszkodowanie z posiadanego AC mini.

Jak stwierdzić, czy zakup autocasco dla starego samochodu jest opłacalny? Porównaj oferty firm ubezpieczeniowych (zrobisz to za pomocą naszego kalkulatora AC), a następnie zastanów się, czy opłaca Ci się wydać dodatkowo ok. 500, 600 czy 1000 zł na ubezpieczenie pojazdu.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x