Ubezpieczenie AC starego samochodu – gdzie i na jakich zasadach?

Ubezpieczenie AC stary samochód

Twoje auto kosztowało 5000 zł, a jego ubezpieczenie niemal połowę tej kwoty? To nie brzmi jak dobry interes, i to niezależnie od tego, jakim budżetem dysponujesz. Czy w takiej sytuacji warto inwestować w AC dla starego samochodu, czy też lepiej zrezygnować z tej polisy?

Autocasco jest dobrowolną polisą, która może być dodatkiem do obowiązkowego OC. Stanowi m.in. zabezpieczenie właściciela na wypadek uszkodzenia pojazdu z własnej winy, czyli niekoniecznie na skutek działania osoby trzeciej – wtedy szkoda mogłaby zostać zlikwidowana z OC sprawcy (o ile jest on znany).

Choć polisa AC jest nieobowiązkowa, z roku na rok na jej zakup decyduje się sporo Polaków. Z raportu przygotowanego przez Polską Izbę Ubezpieczeń wynika, że w 2022 roku właściciele pojazdów podpisali aż 8 509 671 umów autocasco. Biorąc pod uwagę liczbę zlikwidowanych w ubiegłym roku szkód (849143, czyli ok. 10 pojazdów na 100 miało szkodę) oraz średni koszt jednej szkody: 7552 zł, kierowcy, którzy się na to zdecydowali, raczej nie żałują swojego wyboru.

Jaki jest maksymalny wiek auta do ochrony autocasco?

Większość towarzystw ubezpieczeniowych pozwala wykupić AC tylko dla samochodów do 15 lat, jednak nie jest to reguła. Właściciele starszych aut również mogą znaleźć korzystne autocasco w nowej firmie lub korzystać z ochrony ubezpieczenia AC w dotychczasowym towarzystwie ubezpieczeniowym – aby to zrobić, wystarczy przedłużyć umowę AC na kolejny rok u tego samego ubezpieczyciela.

Niestety są też firmy ubezpieczeniowe, które odmówią objęcia ochroną AC samochodu, który ma mniej niż 15 lat. Przykładowo, w Generali maksymalny wiek samochodu kwalifikującego się do ubezpieczenia autocasco wynosi 13 lat.

Ubezpieczenie AC – do jakiego wieku auta można wykupić?

Nazwa towarzystwa ubezpieczeniowegoGórna granica wieku pojazdu w przypadku AC
Allianz17 lat
Benefia15 lat
Beesafe15 lat i wartość powyżej 10 tys. zł
Generali13 lat
Link417 lat
Proama15 lat
Ergo Hestia25 lat
You Can Drive15 lat
Wiener20 lat
Uniqa18 lat
mtu24.pl15 lat
TUZ Ubezpieczenia15 lat
Informacje aktualne w listopadzie 2023 r.

Dlaczego ubezpieczyciele niechętnie oferują AC na stary samochód?

Starsze pojazdy mają na liczniku dużo przejechanych kilometrów, a ich części są już wyeksploatowane – niezależnie od tego, jak właściciel auta troskliwie o niego dbał. W wielu przypadkach naprawa starszego samochodu po kolizji jest nieopłacalna albo wręcz niemożliwa, ze względu na problem ze znalezieniem pasujących części. Podczas zawierania umowy AC towarzystwo ubezpieczeniowe musi się więc liczyć z dużym prawdopodobieństwem orzeczenia szkody całkowitej i wypłatą równowartości auta sprzed wystąpienia szkody.

Ubezpieczyciele są także świadomi, że w przypadku starych aut usterka może przyczynić się do powstania szkody/wystąpienia wypadku lub jej zwiększenia. Głównie z tego powodu podwyższają oni składkę AC dla takich pojazdów.

Czy opłaca się kupić ubezpieczenie AC dla starego samochodu?

Co to oznacza dla właściciela starego samochodu? Z biegiem czasu zakup autocasco może okazać się po prostu nieopłacalny. Mimo wielu korzyści, jakie niesie za sobą posiadanie AC, im starszy samochód, tym trudniej będzie znaleźć dostępną na rynku ubezpieczeń ofertę AC. Co równie istotne, w pewnym momencie cena polisy będzie nieproporcjonalnie wysoka w stosunku do wartości pojazdu.

Wciąż jest to jednak kwestią indywidualną. Dla niektórych osób samochód to jedynie pojazd, który ma za zadanie przewozić ich z punktu A do punktu B, generując przy tym jak najniższy koszt. Dla innych – hobby, w które wkładają dużo czasu, serca i wysiłku. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że są oni w stanie zapłacić więcej za AC.

Co będzie lepszym wyborem dla starego samochodu: minicasco czy AC?

W sytuacjach, w których nieopłacalny lub niemożliwy jest zakup pełnego AC, właścicielom starszych samochodów niektórzy ubezpieczyciele proponują tzw. minicasco (AC mini, smartcasco). Czym jest ten produkt ubezpieczeniowy? To okrojona wersja klasycznego AC, która chroni pojazd tylko w ściśle określonym zakresie. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje zazwyczaj szkodę całkowitą lub kradzież, pożar i zdarzenia związane z działaniem sił przyrody (żywioły).

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Przykład: 41-letni kierowca z Łodzi (maksymalne zniżki w OC i AC) otrzymał najtańszą ofertę  minicasco za 661 zł od Uniqa. Polisa chroni jego samochód (Citroen C3 Picasso z 2013 r., poj. 1,6 l) na wypadek kradzieży, pożaru oraz działania innych żywiołów.

UbezpieczycielOfertaZakres AC miniSuma ubezpieczeniaUdział własnyCena polisy
mtu24.plOC AC miniŻywioły30456 złbrak754 zł
UniqaOC AC mini ASS NNWKradzież, Żywioły, Pożar30700 zł20%866 zł
mtu24.plOC AC miniKradzież30456 złbrak881 zł
Link4OC AC mini ASSKradzież, ŻywiołyWartość pojazdu na dzień zawarcia umowybrak1169 zł
WienerOC AC mini ASS NNWWypadek
Uszkodzenie
25940 zł500 zł1209 zł
Kalkulacja dla 41-letniego kierowcy z Łodzi, który posiada maksymalne zniżki w OC i AC, samochód: Citroen C3 Picasso z 2013 r., poj. 1,6 l

Czy opłaca się skorzystać z minicasco? Tak. Jest to opcja idealna dla osób, które chcą ubezpieczyć swój samochód tylko od najpoważniejszych szkód. Niepełną ochronę rekompensuje w pewnym sensie cena, która najczęściej nie jest wysoka – szczególnie wtedy, gdy kupujesz minicasco jako dodatek do pakietu OC.

Minicasco można znaleźć m.in. w ofercie Link4, Uniqa, mtu24.pl, You Can Drive, Wiener i Beesafe – oferty tych ubezpieczycieli sprawdzisz w naszym kalkulatorze.

Na co zwrócić uwagę, kupując autocasco na stare auto?

Jesteś właścicielem starszego modelu auta i zamierzasz wykupić dla niego pełne ubezpieczenie AC? Przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem dokładnie zapoznaj się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU). Szczególną uwagę poświęć takim kwestiom, jak:

 • udział własny – to kwota, o jaką ubezpieczyciel pomniejszy wysokość odszkodowania (którą dopłaca właściciel auta), jeśli dojdzie do zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową. Im wyższy będzie udział własny, tym niższa może być cena AC. Jednocześnie oznacza to jednak ryzyko otrzymania stosunkowo niskiego odszkodowania;
 • suma ubezpieczenia – im wyższa, tym lepiej dla Ciebie, ale jednocześnie zapłacisz więcej za polisę autocasco;
 • wyłączenia odpowiedzialności z polisy AC w danym towarzystwie ubezpieczeniowym – to spis sytuacji, w których ochrona ubezpieczeniowa nie działa, a towarzystwo nie odpowiada za szkody powstałe w ich wyniku;
 • zdarzenia objęte ubezpieczeniem AC – warto sprawdzić definicje zamieszczone w ogólnych warunkach ubezpieczenia wybranej firmy;
 • rodzaj części użytych do naprawy (oryginalne lub zamienniki),
 • sposób likwidacji szkody (na kosztorys, w warsztacie partnerskim, w ASO)
 • amortyzacja części (procentowe pomniejszenie odszkodowania z powodu zużycia eksploatacyjnego).

Ile kosztuje AC starego auta?

Jeśli planujesz zakup autocasco na starszy samochód, nie zakładaj z góry, że koszt ubezpieczenia będzie wysoki. Pamiętaj, że na rynku AC działa wiele firm i nie każda jest negatywnie nastawiona do właścicieli starszych aut. Poza tym, cena polisy zależy od wielu czynników – nie tylko wieku auta. Decydują o niej m.in. warunki ubezpieczenia AC czy też jego wartość.

Przede wszystkim, zacznij od porównania ofert różnych towarzystw (możesz to zrobić w naszym kalkulatorze). Na ekranie wyników sprawdzisz zarówno propozycje pełnego AC, jak również minicasco. Wtedy zdecydujesz czy zakup dodatkowej polisy jest opłacalny.

Sprawdziliśmy to na konkretnym przykładzie. Zerknij na poniższą kalkulację.

Przykład – jak wykupić ubezpieczenie AC starszego auta

38-letni pan Tomasz z Rawicza jest pasjonatem motoryzacji i udało mu się znaleźć perełkę, na którą polował od dawna – Mazdę MX-5 z 2010 roku (benzyna, poj. silnika 2,0 l). Chciał ją od razu ubezpieczyć, a najlepszej oferty poszukał w Kalkulatorze OC AC. Oto, jakie oferty zostały mu zaproponowane.

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
683,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
1035,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
1249,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
1710,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
1864,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Uniqa
683,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Wiener
1035,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Trasti
1249,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Benefia
1710,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
mtu24.pl
1864,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna

* Kalkulacja z 29.11.2023 r., dla 38-kierowcy z Rawicza, który posiada maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę w OC i AC

Choć oferty wyglądały na korzystne, Pan Tomasz postanowił sprawdzić, ile mógłby zaoszczędzić, gdyby zamiast pełnego AC wybrał minicasco.

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
498,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: AC mini, zakres: kradzież, żywioły i pożar  
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
500,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: AC mini, zakres: żywioły  
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
1057,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: AC mini, zakres: wypadek, uszkodzenie (szkoda całkowita, szkoda częściowa)  
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
1819,90 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: AC mini, zakres: kradzież, żywioły, zderzenie ze zwierzyną  
Uniqa
498,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: AC mini, zakres: kradzież, żywioły i pożar
mtu24.pl
500,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: AC mini, zakres: żywioły
Wiener
1057,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: AC mini, zakres: wypadek, uszkodzenie (szkoda całkowita, szkoda częściowa)
Beesafe
1819,90 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: AC mini, zakres: kradzież, żywioły, zderzenie ze zwierzyną

* Kalkulacja z 29.11.2023 r., dla 38-kierowcy z Rawicza, który posiada maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę w OC i AC

Oszczędność okazała się niewielka – 185 złotych. W związku z tym pan Tomasz zdecydował się na pełne ubezpieczenie autocasco, aby zapewnić swojemu samochodowi maksymalną możliwą ochronę.

Jeśli Ty również zastanawiasz się nad zakupem AC dla swojego pojazdu, zapoznaj się z ofertami z naszego Kalkulatora OC AC. Dzięki temu porównasz propozycje od różnych towarzystw – błyskawicznie i bez wychodzenia z domu – a następnie wybierzesz  i kupisz tę, która najlepiej spełnia Twoje potrzeby.

Podsumowanie

 • Towarzystwa ubezpieczeniowe niechętnie obejmują ochroną AC starsze pojazdy, zwłaszcza te mające powyżej 15 lat.
 • Niektórzy właściciele starych aut muszą liczyć się z podwyższonymi składkami AC, a nawet z brakiem możliwości zakupu tego produktu, jeśli wiek ich pojazdu przekroczy maksymalną granicę ustaloną przez ubezpieczyciela.
 • Alternatywą dla pełnego AC jest tzw. minicasco, czyli autocasco o ograniczonym zakresie, dostępne często w korzystnej cenie.
 • Możesz obniżyć wysokość składki AC, np. decydując się na ustalenie wyższego udziału własnego lub obniżony zakres szkód objętych ubezpieczeniem.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o AC starego samochodu

 1. Mój samochód ma 16 lat. Czy mam jeszcze szansę na zakup AC?

  Tak, jednak pozostanie Ci niewielu ubezpieczycieli do wyboru. O możliwość ubezpieczenia auta w tym wieku możesz zapytać w takich towarzystwach, jak Allianz, Link4, Uniqa, HDI, Wiener i Ergo Hestia.

 2. W jakich sytuacjach opłaca się mieć minicasco?

  Jest ich sporo. Polisa autocasco w wersji mini sprawdzi się doskonale m.in. po szkodzie całkowitej, kradzieży pojazdu czy uszkodzeniu auta przez dzikie zwierzę. Kierowcy decydują się na ubezpieczenie AC mini także z powodu niskiej ceny – gdy nie mogą lub nie chcą płacić wysokiej składki za pełne ubezpieczenie samochodu w AC. Jest to także furtka dla właścicieli starszych pojazdów, którzy nie mają możliwości zakupu standardowego autocasco.

 3. Czy jest możliwe obniżenie składki AC?

  W przypadku starszych aut można zdecydować się m.in. na wprowadzenie do umowy autocasco wyższego udziału własnego, naprawę auta na podstawie kosztorysu (zamiast bezgotówkowej likwidacji szkody w warsztacie, po wystąpieniu szkody ubezpieczyciel wypłaci na Twoje konto odpowiednią sumę pieniędzy), obniżoną sumę ubezpieczenia lub ograniczony zakres ubezpieczenia autocasco do ściśle określonych zdarzeń.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments