Od czego zależy wysokość składki za ubezpieczenie OC i AC?

Kobieta sprawdza ceny OC
 • Ceny polis OC i AC są naliczane na podstawie indywidualnej oceny klienta i ubezpieczanego pojazdu.
 • Każde towarzystwo faworyzuje lub wręcz przeciwnie – szacuje wysokie ryzyko – dla wybranych grup kierowców.
 • Nie można dokładnie określić, na podstawie jakich czynników i według jakich taryf została wyliczona składka w danym towarzystwie.
 • Aby znaleźć najtańsze ubezpieczenie samochodu, najlepiej porównać oferty kilkunastu firm i sprawdzić, który ubezpieczyciel na podstawie naszych danych (i naszego pojazdu) oszacował najmniejsze ryzyko i tym samym proponuje nam najkorzystniejsze ubezpieczenie.

Na wysokość składki OC i AC wpływają nie tylko zgromadzone zniżki za bezszkodową jazdę. Sposób jej naliczania jest znacznie bardziej skomplikowany. Istnieje wiele czynników, które będą dla ubezpieczyciela równie ważne, co historia ubezpieczenia kierowcy.


Miejsce zamieszkania właściciela pojazdu, jego wiek, pojemność silnika, przebieg, rok produkcji auta, a także sposób użytkowania samochodu – dla towarzystwa ubezpieczeniowego to wszystko ma znaczenie. Kolejnym czynnikiem, który może wpływać na cenę OC, jest forma płatności. Opłacenie polisy za cały rok z góry czy płatność kartą kredytową będzie dla kierowcy finansowo korzystniejsza niż opłata w ratach lub tradycyjny przelew.

 

baner Kalkulator-oc-ac.auto.pl

 

W poniższym artykule sprawdzamy najważniejsze czynniki, które mają wpływ na wysokość składki OC i AC. Tłumaczymy również, co może spowodować podwyżkę ceny.

Jak parametry samochodu wpływają na cenę OC i AC?

Aby wyszczególnić najważniejsze dane samochodu, które kształtują składkę, trzeba spojrzeć na ryzyko ponoszone przez ubezpieczycieli pod kątem dwóch różnych ubezpieczeń: OC i AC.

Od czego zależy wysokość składki za ubezpieczenie OC?

W przypadku OC liczyć się będzie głównie to, jakiej wielkości szkodę może spowodować ubezpieczony pojazd. Tutaj przede wszystkim znaczenie ma pojemność silnika. Dlaczego? Zależność jest prosta. Przy większej pojemności samochód może osiągnąć większą prędkość, a co za tym idzie – wzrasta nie tylko ryzyko samego wystąpienia wypadku, ale także wielkość (wartość) szkody.

W I kwartale 2022 roku właściciele pojazdów z silnikiem o pojemności powyżej 5 l płacili za OC średnio o 64% więcej niż posiadacze aut z pojemnością silnika do 1 l.

Pojemność (l)Cena OC
do 1,0427 zł
1,1 do 2,0531 zł
2,1 do 3,0644 zł
3,1 do 4,0649 zł
4,1 do 5,0695 zł
5,1 lub więcej699 zł
Mediana cen na podstawie danych z I kwartału 2022 r.

Innym czynnikiem, który może zaważyć na cenie polisy OC, jest wiek i przebieg auta, a także sposób użytkowania samochodu. Towarzystwo zwraca nawet uwagę na rodzaj paliwa. W ostatnim przypadku znaczną przewagę nad silnikami z tradycyjnym napędem mogą mieć auta elektryczne.

Na początku bieżącego roku obowiązkowe ubezpieczenie „elektryka” kosztowało średnio 400 złotych, podczas gdy za OC auta z silnikiem diesla kierowcy płacili aż 558 zł.

Paliwo / rodzaj napęduCena OC
benzyna527 zł
benzyna + gaz543 zł
diesel558 zł
hybryda529 zł
elektryczny400 zł
Mediana cen na podstawie danych z I kwartału 2022 r.

Oblicz składkę OC/AC

Od czego zależy wysokość składki za ubezpieczenie AC?

Ubezpieczenie auta w autocasco (AC) wymaga dokładniejszej analizy danych pod kątem ryzyka wystąpienia szkody. W przypadku AC ubezpieczyciel zobowiązuje się do naprawy ubezpieczonego samochodu lub nawet zwrotu pełnej jego wartości (np. po kradzieży). W związku z tym, podczas naliczania składki uwzględni m.in.:

 • wartość pojazdu,
 • markę i model samochodu (głównie pod kątem kosztów naprawy i statystyk kradzieżowych),
 • liczbę i rodzaj zabezpieczeń przeciwkradzieżowych,
 • dodatkowe wyposażenie.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Oczywiście, dane pojazdu to tylko część informacji niezbędnych do właściwej oceny ryzyka ubezpieczeniowego. Równie istotne są dane właściciela pojazdu / głównego użytkownika (jeśli posiadacz auta nie jest jego jedynym kierowcą).

Jak dane kierowcy kształtują cenę OC i AC?

Zarówno w OC jak i AC liczyć się będą wspomniane wcześniej zniżki za bezszkodową jazdę (są one liczone oddzielnie w OC i AC). Poza tym, największy wpływ na wysokość składki obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych ma wiek właściciela auta oraz czas posiadania przez niego prawa jazdy. Im starszy kierowca i z większym doświadczeniem za kierownicą, tym zazwyczaj składka jest niższa. Nie bez znaczenia jest także jego miejsce zamieszkania.

Jak wiek kierowcy wpływa na cenę OC?

Największe koszty ubezpieczenia auta ponoszą młode osoby. W przypadku właścicieli samochodów w wieku 18-25 lat, cena obowiązkowej polisy OC może być nawet cztero-pięciokrotnie wyższa niż składka proponowana osobie w wieku powyżej 50 lat.

Wiek kierowcy a cena OC

Jak miejsce zamieszkania i stan cywilny wpływa na składkę OC?

Miejsce zamieszkania oraz sytuacja rodzinna właściciela pojazdu (stan cywilny i liczba dzieci) mogą świadczyć o niższym bądź wyższym ryzyku ubezpieczeniowym. W pierwszym przypadku chodzi o obszar, po którym najczęściej porusza się samochód i możliwość wystąpienia kolizji lub wypadku (m.in. brane są pod uwagę statystyki wypadkowe).

Ile w I kwartale 2022 roku wydawali średnio na OC kierowcy z poszczególnych województw? Okazuje się, że najdroższe oferty otrzymywali mieszkańcy woj. pomorskiego (640 zł), a najtańsze podkarpackiego (444 zł). Różnica w średniej składce wyniosła w ich przypadku aż 44%.

W rankingu najtańszych cen OC miast wojewódzkich wygrał natomiast Rzeszów. Na przeciwnym biegunie znalazł się Gdańsk, ze średnią stawką OC 733 złotych.

Cena OC w miastach wojewódzkich

Towarzystwa, które pytają o stan cywilny, premiują zwykle osoby będące w związkach małżeńskich. W pierwszych miesiącach br. otrzymywały one najtańsze oferty ubezpieczenia.

Stan cywilny a cena OC

Gdzie kupić najtańsze OC i AC?

Ponieważ każdy ubezpieczyciel samodzielnie wybiera czynniki, które mają wpływ na ostateczną cenę polisy dla danego kierowcy, nie należy sugerować się poleceniem znajomych. Może się bowiem okazać, że najdroższe w jego przypadku towarzystwo, dla nas będzie najtańsze. Wystarczy, że premiuje ono markę naszego samochodu lub uwzględnia atrybuty/dane, których brakuje innemu kierowcy.

Bez względu na to ile masz lat, jakim jesteś kierowcą i jaki samochód posiadasz, zanim kupisz obowiązkowe OC, porównaj oferty różnych ubezpieczycieli w naszym kalkulatorze OC i AC. Tylko w ten sposób znajdziesz najtańszą na rynku ofertę.

Porównaj ceny OC/AC

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy marka samochodu wpływa na cenę OC?

  Tak. Ten czynnik także może obniżyć lub podwyższyć cenę polisy, choć nie jest tak istotny jak np. dane właściciela pojazdu i historia jego ubezpieczenia. Przykładowo, w I kwartale br. najwięcej za OC płacili właściciele samochodów marki BMW (średnio 683 zł) i Audi (605 zł), a najmniej kierowcy Toyoty (488 zł) oraz Skody (490 zł).

 2. Dlaczego ubezpieczyciele pytają o miejsce parkowania samochodu?

  Takie pytanie pojawia się praktycznie w każdym formularzu ubezpieczenia autocasco. Ubezpieczyciele oceniają w ten sposób ryzyko wystąpienia kradzieży pojazdu. Zasadniczo, parkowanie w indywidualnym garażu czy przy domu jest bezpieczniejsze niż na ogólnodostępnym niestrzeżonym parkingu. Dlatego odbija się to pozytywnie na wysokości składki AC.

 3. Jak obniżyć cenę ubezpieczenia AC?

  W przypadku dobrowolnego ubezpieczenia AC wystarczy zmienić zakres ochrony. Dzięki temu można zaoszczędzić na polisie nawet kilkaset złotych. Przykładowo, w marcu br. 50-letni właściciel Opla Astry z 2010 r. (benzyna, poj. 1,6 l) zapłacił za pakiet OC AC 1607 zł, wybierając likwidację szkody na kosztorys, z zastosowaniem amortyzacji części i udziałem własnym 500 zł. Gdyby zdecydował się na naprawę w ASO na częściach oryginalnych i zniesienie udziału własnego, na polisę musiałby przeznaczyć 2485 zł, czyli o 878 zł więcej.
  To nie wszystko. Niższą składkę AC można uzyskać m.in. dzięki zakupie ubezpieczenia samochodu w pakiecie (bardziej opłaca się równoczesny zakup OC z AC niż wykupienie każdego produktu osobno), jednorazowej płatności, czy płatności kartą kredytową. Oczywiście, nie można zapomnieć o porównaniu ofert wielu firm i wyborze najkorzystniejszej propozycji ubezpieczenia.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments