Co wpływa na ceny OC w 2024 roku? Od czego zależy wysokość OC?

Kobieta sprawdza ceny OC

Na cenę OC wpływają nie tylko zgromadzone zniżki za bezszkodową jazdę. Sposób jej naliczania jest znacznie bardziej skomplikowany. Istnieje wiele czynników, które będą dla ubezpieczyciela równie ważne, co historia ubezpieczenia kierowcy. Od czego zależy wysokość OC w 2024? Sprawdzamy!

Miejsce zamieszkania właściciela pojazdu, jego wiek, pojemność silnika, przebieg, rok produkcji auta, a także sposób użytkowania samochodu – dla towarzystwa ubezpieczeniowego to wszystko ma znaczenie. Kolejnym czynnikiem, który może wpływać na cenę obowiązkowego ubezpieczenia samochodu, jest forma płatności. Opłacenie polisy OC za cały rok z góry czy płatność kartą kredytową będzie dla kierowcy finansowo korzystniejsza niż opłata w ratach lub tradycyjny przelew.

W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze czynniki, które mają wpływ na wysokość składki OC.

Jak parametry samochodu wpływają na cenę OC w 2024 r.?

Aby wyszczególnić najważniejsze dane samochodu, które kształtują składkę OC, trzeba spojrzeć na ryzyko ponoszone przez ubezpieczycieli pod kątem tego ubezpieczenia. Istotny dla towarzystwa może być m.in. rodzaj pojazdu (np. sportowy, rodzinny, mały miejski), jego wiek, marka, model, przebieg czy prędkość jaką może uzyskać.

Pojemność silnika – jak wpływa na ubezpieczenie OC?

W przypadku OC liczyć się będzie głównie to, jakiej wielkości szkodę może spowodować ubezpieczony pojazd. Tutaj przede wszystkim znaczenie ma pojemność silnika. Dlaczego? Zależność jest prosta. Przy większej pojemności samochód może osiągnąć większą prędkość, a co za tym idzie – wzrasta nie tylko ryzyko samego wystąpienia wypadku, ale także wielkość (wartość) szkody.

W I kwartale 2024 roku właściciele pojazdów z silnikiem o pojemności powyżej 5 l płacili za OC średnio o 50% więcej niż posiadacze aut z pojemnością silnika do 1 l.

Pojemność silnika a cena OC w I kw. 2024 r.

Przebieg auta, rodzaj paliwa i rok produkcji – czy te czynniki wpływają na cenę ubezpieczenia OC?

Innymi czynnikami, które mogą zaważyć na cenie polisy OC, jest wiek i przebieg auta. Z reguły im starszy i bardziej wyeksploatowany samochód zgłaszamy do OC, tym wyższa może być cena obowiązkowego ubezpieczenia.

Wypowiedź eksperta

Wpływ roku produkcji i aktualnego przebiegu pojazdu na składkę OC można klarownie wytłumaczyć. Starsze auto, które przejechało już setki kilometrów i jest w gorszym stanie technicznym, łatwiej ulega awarii niż chociażby kilkuletni samochód. Tymczasem awaria jest czasami - niestety - pierwszym impulsem do wystąpienia kolizji czy wypadku na drodze.
Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w kalkulator-oc-ac.auto.pl Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w kalkulator-oc-ac.auto.pl

Wysokość ubezpieczenia samochodu zależy nawet od rodzaju paliwa. W tym przypadku znaczną przewagę nad silnikami z tradycyjnym napędem mogą mieć auta elektryczne. Na początku bieżącego roku obowiązkowe ubezpieczenie „elektryka” kosztowało średnio 486 złotych, podczas gdy za OC auta z silnikiem diesla lub z LPG kierowcy płacili aż 602 zł.

Rodzaj paliwa a cena OC w I kw. 2024

Czy wysokość ubezpieczenia OC zależy od sposobu użytkowania samochodu?

Oferując potencjalnym klientom ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, towarzystwa dokonują bardzo dokładnej analizy pod kątem ryzyka wystąpienia szkody. Podczas naliczania składki OC, istotną dla nich informacją będzie to, w jakich celach jest użytkowany dany pojazd. Najsurowiej oceniane są zazwyczaj samochody wykorzystywane jako taxi i do przewozu towarów. W I kwartale 2024 r. ich właściciele płacili za obowiązkowe ubezpieczenie średnio 857 zł. Tymczasem:

 • OC auta zarejestrowanego na osobę prowadzącą jednoosobową działalność kosztowało 788 zł,
 • średnia składka OC samochodu wykorzystywanego wyłącznie w celach prywatnych wynosiła 584 zł, czyli była o 32% tańsza niż ubezpieczenie taksówki.

Oczywiście, dane pojazdu to tylko część informacji niezbędnych do właściwej oceny ryzyka ubezpieczeniowego. Równie istotne są dane właściciela pojazdu / głównego użytkownika (jeśli posiadacz auta nie jest jego jedynym kierowcą).

Wysokość składki OC a marka samochodu – za jaką markę trzeba zapłacić najwięcej?

Zastanawiasz się, od czego zależy wysokość OC i czy wpływ na ubezpieczenie samochodu ma jego marka? Okazuje się, że nawet logo producenta pojazdu nie jest obojętne towarzystwom ubezpieczeniowym. Od kilku lat obserwujemy stałą tendencję do podwyższania cen obowiązkowych polis dla właścicieli BMW czy Audi. Z kolei największe szanse na zakup taniej polisy OC mają posiadacze Skody czy Fiata.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Marka pojazdu a cena OC w I kw. 2024 r.

Dane kierowcy – od czego zależy wysokość OC w 2024 r.?

W OC liczyć się będą oczywiście wspomniane wcześniej zgromadzone przez właściciela samochodu zniżki za bezszkodową jazdę. Poza tym, największy wpływ na wysokość składki obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych ma wiek właściciela auta oraz dzień, w którym uzyskał prawo jazdy. Im starszy kierowca i z większym doświadczeniem za kierownicą, tym zazwyczaj składka jest niższa. Nie bez znaczenia jest także jego miejsce zamieszkania.

Wysokość OC a wiek kierowcy. Jak z wiekiem zmienia się cena OC?

Największe koszty ubezpieczenia auta ponoszą z reguły młodzi kierowcy. W przypadku właścicieli samochodów w wieku 18-25 lat, cena obowiązkowej polisy OC może być nawet cztero-pięciokrotnie wyższa niż składka proponowana osobie w wieku powyżej 40 lat.

Wiek kierowcy a cena OC w I kw. 2024

Jak miejsce zamieszkania i stan cywilny wpływa na składkę OC?

Miejsce zamieszkania oraz sytuacja rodzinna właściciela pojazdu (stan cywilny i liczba dzieci) mogą świadczyć o niższym bądź wyższym ryzyku ubezpieczeniowym. W pierwszym przypadku chodzi o obszar, po którym najczęściej porusza się samochód i możliwość wystąpienia kolizji lub wypadku (m.in. brane są pod uwagę statystyki wypadkowe).

Ile w I kwartale 2024 roku wydawali średnio na OC kierowcy z poszczególnych województw? Okazuje się, że najdroższe oferty otrzymywali mieszkańcy woj. pomorskiego (680 zł), a najtańsze podkarpackiego (484 zł). Różnica w średniej składce wyniosła w ich przypadku aż 41%.

W rankingu najtańszych cen OC miast wojewódzkich wygrało natomiast Opole. Na przeciwnym biegunie znalazł się Gdańsk, ze średnią stawką OC 802 złotych.

Miasto a cena OC w I kw. 2024

Towarzystwa ubezpieczeniowe, które pytają o stan cywilny, premiują zwykle osoby będące w związkach małżeńskich. W pierwszych miesiącach br. otrzymywały one najtańsze oferty ubezpieczenia.

Wysokość składki OC a zakup na raty – czy można przepłacić za ubezpieczenie?

Kierowcy, którzy poszukują taniej polisy OC, powinni zwrócić również uwagę na sposób płatności za obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu. Bez względu na to, jaki posiadają samochód, ile mają lat i czy wypracowali już zniżki za bezszkodową jazdę, cena OC wzrośnie, jeśli płatność zostanie podzielona na raty. Zasada jest tutaj prosta – im więcej rat, tym droższa będzie polisa. O ile? W porównaniu do składki jednorazowej możesz dopłacić do ubezpieczenia auta średnio 20%.

Więcej o tym jak kupić tanie ubezpieczenie samochodu na raty przeczytasz w artykule Najtańsze ubezpieczenie OC na raty – jak je znaleźć?

Gdzie kupić najtańsze OC w 2024 r.?

Ponieważ każdy ubezpieczyciel samodzielnie wybiera czynniki, które mają wpływ na ostateczną cenę polisy dla danego kierowcy, nie należy sugerować się poleceniem znajomych. Może się bowiem okazać, że najdroższe w jego przypadku towarzystwo, dla Ciebie będzie najtańsze. Wystarczy, że premiuje ono markę Twojego samochodu lub uwzględnia atrybuty/dane, których brakuje innemu kierowcy.

Bez względu na to ile masz lat, jakim jesteś kierowcą i jaki samochód posiadasz, zanim kupisz obowiązkowe OC, porównaj oferty różnych ubezpieczycieli w naszym kalkulatorze OC i AC. Tylko w ten sposób znajdziesz najtańszą na rynku ofertę.

Podsumowanie

 • Ceny polis OC i AC są naliczane na podstawie indywidualnej oceny klienta i ubezpieczanego pojazdu.
 • Każde towarzystwo ubezpieczeniowe faworyzuje lub wręcz przeciwnie – szacuje wysokie ryzyko spowodowania szkody – dla wybranych grup kierowców.
 • Nie można dokładnie określić, na podstawie jakich czynników i według jakich taryf została wyliczona składka w danym towarzystwie.
 • Aby znaleźć najtańsze ubezpieczenie samochodu, najlepiej porównać oferty kilkunastu firm i sprawdzić, który ubezpieczyciel na podstawie naszych danych (i naszego pojazdu) oszacował najmniejsze ryzyko i tym samym proponuje nam najkorzystniejsze obowiązkowe ubezpieczenie OC.

FAQ – od czego zależy cena OC?

 1. Czy marka samochodu wpływa na cenę OC?

  Tak. Ten czynnik może obniżyć lub podwyższyć cenę polisy, choć nie jest tak istotny jak np. dane właściciela pojazdu i historia jego ubezpieczenia. Przykładowo, w I kwartale br. najwięcej za OC płacili właściciele samochodów marki BMW (średnio 693 zł), a najmniej kierowcy Skody (544 zł).

 2. Dlaczego ubezpieczyciele pytają o miejsce parkowania samochodu?

  Takie pytanie pojawia się praktycznie w każdym formularzu ubezpieczenia autocasco. Ubezpieczyciele oceniają w ten sposób ryzyko wystąpienia kradzieży pojazdu. Zasadniczo, parkowanie w indywidualnym garażu czy przy domu jest bezpieczniejsze niż na ogólnodostępnym niestrzeżonym parkingu. Dlatego odbija się to pozytywnie na wysokości składki AC.

 3. Jak właściciel auta może obniżyć cenę ubezpieczenia OC?

  Zamierzasz dopiero kupić samochód? Jeśli chcesz płacić mniej za polisę OC, wybierz auto miejskie z niewielkim silnikiem.
  Posiadasz już samochód? Wobec tego niewiele pomoże Ci wiedza, od czego zależy wysokość OC w kontekście danych pojazdu. Zwróć jednak uwagę na wysokość składki po uwzględnieniu wieku kierowcy i wypracowanych przez niego zniżek za bezszkodową jazdę. Jeśli jesteś młodym kierowcą, sposobem na obniżenie ceny OC będzie dopisanie do dowodu rejestracyjnego starszej osoby z pełnymi zniżkami. Nie masz takiej możliwości? Pozostaje Ci jeszcze uzyskanie rabatu za zakup OC kartą kredytową czy też skorzystanie z aktualnej promocji u wybranego ubezpieczyciela.

 4. Od czego zależy wysokość składki za ubezpieczenie AC?

  Ubezpieczenie auta w autocasco (AC) wymaga dokładniejszej analizy danych pod kątem ryzyka wystąpienia szkody. W przypadku AC ubezpieczyciel zobowiązuje się do naprawy ubezpieczonego samochodu lub nawet zwrotu pełnej jego wartości (np. po kradzieży). W związku z tym, podczas naliczania składki uwzględni m.in.: wartość pojazdu, markę i model samochodu (głównie pod kątem kosztów naprawy i statystyk kradzieżowych), liczbę i rodzaj zabezpieczeń przeciwkradzieżowych, dodatkowe wyposażenie.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments