Ubezpieczenie OC z datą wsteczną


Kontrola drogowa

Przerwa w ciągłości ubezpieczenia OC najczęściej jest wynikiem braku wiedzy właściciela pojazdu lub efektem jego przeoczenia. Właśnie się zorientowałeś, że Twoje auto nie jest ubezpieczone? Sprawdź, czy będziesz mógł zakupić ubezpieczenie OC z datą wsteczną.

Ubezpieczenie OC chroni majątek właściciela pojazdu, gdy spowoduje on kolizję lub wypadek. Wówczas to ubezpieczyciel (a nie sprawca zdarzenia) wypłaca poszkodowanemu odszkodowanie. W interesie każdej osoby, która zakupiła auto, jest zatem zawarcie ubezpieczenia OC. Niestety, nie wszyscy kierowcy pamiętają o tym obowiązku. Przerwa w ochronie ubezpieczeniowej często jest też po prostu efektem niewiedzy.

Czym jest automatyczne przedłużenie OC?

W ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych znalazł się zapis, który chroni kierowców przed przerwą w OC. Mowa o automatycznym przedłużeniu ochrony ubezpieczeniowej na kolejny okres. Do takiego przedłużenia dochodzi wówczas, gdy właściciel pojazdu poprzednie ubezpieczenie OC kupił na rok.

Jak w praktyce działa automatyczne przedłużenie OC? Proces ten nie jest skomplikowany i prezentuje się następująco:

 1. Firma ubezpieczeniowa nie później niż 14 dni przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa OC została zawarta, informuje swojego klienta o ubezpieczeniu na kolejny okres.
 2. Właściciel pojazdu może wypowiedzieć umowę. Jeżeli tego nie zrobi (nie później niż na jeden dzień przed upływem wspomnianych 12 miesięcy), to dochodzi do automatycznego zawarcia umowy na kolejny rok.
 3. Ubezpieczyciel potwierdza zawarcie umowy dokumentem ubezpieczenia w terminie 14 dni i wzywa do zapłaty składki.

Automatyczne przedłużenie OC jest wygodne, ale nie zawsze korzystne cenowo. Może się okazać, że inna firma ubezpieczeniowa przygotowała atrakcyjniejszą ofertę.

Kiedy najczęściej dochodzi do przerwy w OC?

Nie zawsze ubezpieczenie OC odnawia się automatycznie i to właśnie wówczas najczęściej ma miejsce przerwa w OC – kierowcy nie wiedzą, że muszą samodzielnie zadbać o ciągłość ochrony ubezpieczeniowej. Jeżeli chcesz uniknąć płacenia kary, powinieneś wiedzieć, że ubezpieczenie OC nie przedłuży się automatycznie: po zakupie używanego pojazdu, gdy otrzymasz auto w spadku lub darowiźnie, gdy nie uregulujesz całej składki OC i po zakupie krótkoterminowego OC.

1. Zakup pojazdu używanego

Większość kierowców doskonale wie, że ubezpieczenie OC można przejąć po poprzednim właścicielu auta i korzystać z niego do końca umowy. Nie wszyscy jednak pamiętają, że taka umowa nie odnowi się automatycznie, tylko wygaśnie po upływie okresu, na jaki została zawarta. Jeżeli masz w planach zakup używanego pojazdu, pamiętaj o tej regule i samodzielnie zadbaj o zakup polisy OC.

Przykład: 23 września pan Marek kupił używaną Hondę Jazz. Mężczyzna postanowił skorzystać z polisy przekazanej mu przez poprzedniego właściciela auta. Była ona ważna do 2 grudnia. Z tego względu w ostatnich dniach listopada pan Marek wykorzystał porównywarkę OC, aby znaleźć tanie ubezpieczenie i zapewnić sobie ciągłość ochrony ubezpieczeniowej.

2. Otrzymanie pojazdu w spadku lub darowiźnie

Otrzymałeś auto od dziadków lub rodziców w darowiźnie? Jednym ze składników majątku, który dostałeś w spadku, jest auto? Również musisz pamiętać o tym, że zasada automatycznego przedłużenia OC nie zadziała. Te przypadki traktowane są analogicznie jak zakup używanego pojazdu. Musisz zatem samodzielnie zadbać o ciągłość ubezpieczenia, podpisując w odpowiednim momencie nową umowę OC.

Przykład: Pani Julia po zdaniu egzaminu na prawo jazdy spisała z dziadkami umowę darowizny auta. Ponieważ kobieta była niedoświadczonym kierowcą, skontaktowała się z ubezpieczycielem i dopłaciła różnicę do składki OC. Gdy zbliżał się termin końca umowy OC zawartej przez dziadków pani Julii, zakupiła ona OC we własnym zakresie.

3. Nieopłacenie całej składki OC

Niektóre firmy ubezpieczeniowe proponują klientom rozłożenie płatności składki na raty. Z reguły składkę OC można rozłożyć na 2 lub 4 raty, rzadziej zaś na 12 rat. Jeżeli zdecydowałeś się na takie rozwiązanie i nie opłacisz chociaż jednej składki, to ubezpieczenie nie odnowi się automatycznie – będziesz musiał zawrzeć nową umowę. Firma ubezpieczeniowa będzie też mogła prowadzić działania windykacyjne, aby odzyskać należne jej pieniądze.

Przykład: Pan Dariusz zakupił ubezpieczenie OC na 4 raty. Mężczyzna zapomniał jednak opłacić 3 ratę, w efekcie czego polisa nie przedłużyła się automatycznie. O tym, że jeździ nieubezpieczonym pojazdem, pan Dariusz dowiedział się dopiero podczas rutynowej kontroli drogowej – wezwania do zapłaty wysłane przez ubezpieczyciela nie dotarły do niego.

4. Zakup krótkoterminowego ubezpieczenia OC

Do zakupu krótkoterminowego ubezpieczenia OC uprawnione są tylko niektóre grupy kierowców, np. właściciele pojazdów historycznych czy wolnobieżnych. Umowa krótkoterminowego OC jest zawierana na okres 30 dni lub min. 3 miesiące i nie ulega automatycznemu przedłużeniu. Jeżeli kupujesz ubezpieczenie krótkoterminowe, to po jego wygaśnięciu będziesz musiał albo kupić kolejne OC na 30 dni (bądź 3 miesiące), albo 12 miesięcy.

Przykład: Pan Arek jest właścicielem auta historycznego. Mężczyzna korzysta z niego co roku w okresie od maja do sierpnia. Ponieważ wie, że umowa krótkoterminowego OC nie przedłuży się automatycznie, co roku podpisuje z ubezpieczycielem 4 umowy, a każda z nich gwarantuje mu ochronę ubezpieczeniową na okres 30 dni.

Czy ubezpieczenie z datą wsteczną jest możliwe?

Nie, żadna firma ubezpieczeniowa nie sprzeda klientowi ubezpieczenia OC z datą wsteczną. Jeżeli zorientowałeś się, że Twój samochód nie posiada obowiązkowej ochrony ubezpieczeniowej, musisz jak najszybciej zawrzeć nową umowę OC. W przeciwnym razie narażasz się na wysokie kary – w 2020 r. za brak obowiązkowego ubezpieczenia kierowcy aut osobowych mogą zapłacić nawet 5200 zł.

Pamiętaj jednak, że sam fakt wygaśnięcia umowy wcale nie musi oznaczać, że nie korzystasz z ochrony ubezpieczeniowej. Być może w Twoim przypadku zadziałało automatyczne przedłużenie ubezpieczenia OC. Wówczas wystarczy tylko, że opłacisz składkę wyliczoną przez firmę ubezpieczeniową.

Przykład: Pan Andrzej kupił używane auto i przejął ubezpieczenie OC poprzedniego właściciela. Mężczyzna nie był świadomy tego, że polisa nie odnowi się automatycznie, w efekcie czego ponad tydzień jeździł bez obowiązkowego OC. Gdy zorientował się, że jego samochód nie jest ubezpieczony, skontaktował się z ubezpieczycielem, aby zakupić OC z datą wsteczną. Okazało się to niemożliwe – pan Andrzej zawarł umowę jeszcze tego samego dnia.

Ile wynoszą kary za brak obowiązkowego OC i kto je nakłada?

Do kontrolowania tego, czy kierowca posiada ubezpieczenie OC, uprawnionych jest wiele służb, w tym przede wszystkim Policja, Straż Graniczna czy Inspekcja Transportu Drogowego. Z kolei Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) sprawdza właścicieli pojazdów przy pomocy tzw. wirtualnego policjanta, który przeszukuje bazę pojazdów CEPiK i typuje te auta, które mogą być nieubezpieczone.

To również ta instytucja nakłada na kierowców kary finansowe. Jak podaje UFG na swojej stronie internetowej, tylko w okresie od marca do kwietnia 2020 r. jego pracownicy wystawili ok. 25 tys. wezwań do zapłaty za brak ważnej polisy OC.

Ile w 2020 r. wynoszą kary za brak OC?

Samochody osobowe (kara to dwukrotność płacy minimalnej):

 • brak polisy do 3 dni – 20% pełnej opłaty karnej, czyli 1040 zł,
 • brak polisy do 14 dni – 50% pełnej opłaty karnej, czyli 2600 zł,
 • brak polisy ponad 14 dni – 100% pełnej opłaty karnej, czyli 5200 zł.

Samochody ciężarowe (kara to trzykrotność opłaty karnej):

 • brak polisy do 3 dni – 20% pełnej opłaty karnej, czyli 1560 zł,
 • brak polisy do 14 dni – 50% pełnej opłaty karnej, czyli 3900 zł,
 • brak polisy ponad 14 dni – 100% pełnej opłaty karnej, czyli 7800 zł.

Pozostałe pojazdy, np. przyczepki, motocykle (kara to 1/3 opłaty karnej):

 • brak polisy do 3 dni – 20% pełnej opłaty karnej, czyli 170 zł,
 • brak polisy do 14 dni – 50% pełnej opłaty karnej, czyli 430 zł,
 • brak polisy ponad 14 dni – 100% pełnej opłaty karnej, czyli 870 zł.

Kara za brak OC nie jest jedyną konsekwencją, z którą musi liczyć się kierowca podróżujący nieubezpieczonym samochodem. Jeżeli zdarzy Ci się kolizja czy wypadek w czasie przerwy OC, wszelkie szkody będziesz musiał pokryć z własnych środków. Te koszty mogą być liczone nawet w milionach złotych.

Jak szybko i wygodnie kupić ubezpieczenie OC?

Gdy doszło do przerwy w OC, musisz działać szybko – z każdym dniem zwłoki narażasz się na jeszcze wyższą karę finansową. Dziś zakup ubezpieczenia OC nie oznacza już szukania najbliższej siedziby agenta ubezpieczeniowego, gdyż polisę możesz zakupić bez wychodzenia z domu. W tym celu skorzystaj z naszego kalkulatora OC.

Internetowa porównywarka wylicza wysokość składki w oparciu o indywidualne parametry podane przez użytkownika. Dzięki temu, że otrzymasz propozycje od co najmniej kilku firm ubezpieczeniowych, będziesz mógł wybrać najkorzystniejszą cenowo ofertę. Wraz z OC możesz też zakupić w pakiecie dodatkowe ubezpieczenia, np. AC, NNW czy Assistance.

Przed zakupem ubezpieczenia OC chcesz skonsultować się z agentem ubezpieczeniowym? Zadzwoń do naszego doradcy – rozwiejemy Twoje wątpliwości i pomożemy Ci znaleźć tanie ubezpieczenie OC dla Twojego samochodu.

Podsumowanie:

 1. Ubezpieczenie OC chroni kierowcę, który spowodował kolizję lub wypadek przed odpowiedzialnością finansową.
 2. Polisa zakupiona na 12 miesięcy odnowi się automatycznie – to mechanizm, który chroni właścicieli aut przed przerwą w OC.
 3. Automatyczne przedłużenie OC nie zadziała m.in. po zakupie używanego samochodu czy otrzymaniu auta w darowiźnie.
 4. Zawarcie ubezpieczenia OC z datą wsteczną nie jest możliwe. Gdy doszło do przerwy w OC, należy jak najszybciej zakupić polisę.
 5. W 2020 r. właściciele aut osobowych mogą zapłacić nawet 5200 zł kary za brak OC. Kary nakłada UFG.
Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x