Przepisy dotyczące posiadanych podczas jazdy samochodem dokumentów zmieniły się 1 października 2018 roku. Od tej chwili kierowca nie musi mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC. Jednak brak tych dokumentów może stanowić problem za granicą czy w czasie przeprowadzania badania technicznego.
- Czy podczas kontroli drogowej należy posiadać dowód rejestracyjny?
- Co z wyjazdem za granicę bez dowodu rejestracyjnego?
- Jakie dokumenty należy mieć przy sobie podczas kontroli?
- Jak można samodzielnie sprawdzić dane pojazdu?
- Kiedy policjant może zatrzymać nasz dowód rejestracyjny?
- Jak wygląda zatrzymanie dowodu rejestracyjnego w formie elektronicznej?
- Jak odzyskać odebrany dowód rejestracyjny?
- Do czego jest potrzebny papierowy dowód rejestracyjny?
- Brak dowodu rejestracyjnego podczas kolizji – co robić?
- Jaka kara grozi za brak ubezpieczenia OC w 2023 roku?
- Podsumowanie
- FAQ – najczęściej zadawane pytania
Kontrola pojazdu odbywa się obecnie przez sprawdzenie kierowcy w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Nie zmienia to jednak faktu, że kierowca sam dokument musi posiadać – nie musi natomiast przewozić go ze sobą w aucie. Również prawo dotyczące wożenia ze sobą dokumentu prawa jazdy uległo zmianie i od 5 grudnia 2020 roku, na mocy tzw. Pakietu deregulacyjnego kierowca jest zwolniony z obowiązku posiadania dokumentu podczas kontroli.
Czy podczas kontroli drogowej należy posiadać dowód rejestracyjny?
Przed zmianą przepisów, czyli do 30.09.2018 r. kierowcy musieli mieć przy sobie zarówno polisę OC, jak i dowód rejestracyjny pojazdu. Brak jednego z dokumentów mógł więc skutkować zapłaceniem mandatu. Zmieniła to jednak nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z jej zapisami, od 1 października 2018 roku kierowcy są zwolnieni z obowiązku posiadania podczas jazdy samochodem dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zakupu komunikacyjnego ubezpieczenia OC.
Dzisiaj policja posiada inne możliwości sprawdzenia kierowcy. Może mianowicie skorzystać z elektronicznej bazy danych w CEPiK i uzyskać m.in. informacje o:
- marce i modelu samochodu,
- ważności polisy OC,
- ważności badania technicznego,
- danych obecnego i poprzednich właścicieli samochodu,
- pojemności oraz mocy silnika,
- liczbie miejsc w samochodzie,
- stanie licznika.
Co z wyjazdem za granicę bez dowodu rejestracyjnego?
Inaczej wygląda sytuacja, w której chcielibyśmy wybrać się swoim samochodem za granicę. Wówczas powinniśmy posiadać przy sobie komplet dokumentów. Konieczny będzie zarówno dowód rejestracyjny, jak i ubezpieczenie OC. System bazy danych nie jest zintegrowany z międzynarodową czy europejską bazą danych, przez co podczas kontroli dokumenty będą nam potrzebne.
Jakie dokumenty należy mieć przy sobie podczas kontroli?
Już od prawie trzech lat kierowca nie ma obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego oraz dokumentu ubezpieczenia OC. Dodatkowo – od 5 grudnia 2020 roku nie jest również zobowiązany do posiadania przy sobie prawa jazdy. Również ten dokument policja może sprawdzić za pomocą systemu CEPiK.
Pamiętajmy, że zwolnienie z obowiązku wożenia “papierowego” prawa jazdy nie oznacza, że wolno nam poruszać się bez zdobytych wcześniej uprawnień. Osoby, które nie posiadają prawa jazdy muszą liczyć się m.in. z wysoką karą finansową.
Jak można samodzielnie sprawdzić dane pojazdu?
Również my, jako kierowcy, możemy mieć dostęp do wirtualnych danych naszego pojazdu. Wystarczy skorzystać z aplikacji mObywatel. Do tego będzie nam tylko potrzebny profil zaufany. Jak go zdobyć?
Założenie profilu zaufanego nie jest niczym trudnym. Należy ściągnąć aplikację i zalogować się na platformie za pomocą swojej aplikacji bankowej, która weryfikuje nasze dane. Wniosek możemy także złożyć osobiście w odpowiednim punkcie. Pomóc może nam również podpis kwalifikowany, jeśli wcześniej taki składaliśmy.
Kiedy policjant może zatrzymać nasz dowód rejestracyjny?
W Polsce policja ma prawo zatrzymać dokument dowodu rejestracyjnego z kilku powodów. Dzieje się tak np., gdy samochód:
- nie posiada ważnych badań technicznych,
- ma wykonane badanie techniczne przez jednostkę, która nie ma do tego uprawnień,
- stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku ruchu drogowego,
- nie spełnia norm ochrony środowiska.
Oprócz odebrania dokumentu, policja ma również możliwość odnotowania takiej sytuacji w bazie CEPiK. Zatem ukrywanie faktu, że dowód rejestracyjny został odebrany, nie jest możliwe.
Jak wygląda zatrzymanie dowodu rejestracyjnego w formie elektronicznej?
Jeśli z wymienionych wcześniej powodów, policjant uzna za zasadne zatrzymanie dowodu rejestracyjnego, to nawet jeśli kierowca nie będzie mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego, policja może odebrać go w sposób elektroniczny. Oznacza to, że dowód rejestracyjny zostanie zablokowany w bazie CEPiK. W takim przypadku fizyczny dokument nie będzie mieć żadnej wartości, a jazda bez niego będzie skutkować karą finansową.
Kup OC już od 280 zł!
- Ceny oc w 5 minut
- Porównaj oferty 14 towarzystw
- Pomoc 200 agentów
Uwaga! Dowód rejestracyjny samochodu może odebrać kierowcy nie tylko policja, ale również Inspekcja Transportu Drogowego czy funkcjonariusz Straży Granicznej.
Jak odzyskać odebrany dowód rejestracyjny?
Zatrzymany dowód rejestracyjny traci swoją ważność aż do momentu, w którym zadbamy o usunięcie powodu, dla którego został on odebrany. Przykładowo, jeśli w dniu kontroli samochód nie posiadał ważnych badań technicznych, musimy udać się do Stacji Kontroli Pojazdów, przejść przegląd i uzyskać zaświadczenie potwierdzające zadowalający stan techniczny auta. Z takim dokumentem zgłaszamy się do organu, który dowód wydał (np. wydział komunikacji) lub który go zatrzymał.
Do czego jest potrzebny papierowy dowód rejestracyjny?
Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego podczas kontroli policji w Polsce nie zmienia faktu, że dokument może być nam potrzebny w innych okolicznościach. Dowód rejestracyjny jest niezbędny m.in. podczas:
- sprzedaży pojazdu,
- wizyty w wydziale komunikacji,
- podróży pojazdem za granicę,
- wizyty w stacji kontroli pojazdów w celu wykonania badania technicznego.
Zmiany w prawie nie powodują, że nie musimy posiadać ważnego dowodu rejestracyjnego. Przepisy zwalniają nas jedynie z okazywania dokumentu podczas kontroli. Należy zatem pilnować dokumentów pojazdu i dbać, by nie uległy zniszczeniu lub zagubieniu.
Brak dowodu rejestracyjnego podczas kolizji – co robić?
W sytuacji, gdy dojdzie na drodze do stłuczki, brak dowodu rejestracyjnego oraz dokumentu ubezpieczenia może skomplikować Twoją sytuację, zarówno gdy to Ty spowodowałeś stłuczkę, jak i gdy zostałeś podczas niej poszkodowany. Spisanie oświadczenia o zdarzeniu drogowym może być bowiem niemożliwe w sytuacji, gdy nie pamiętasz najważniejszych danych pojazdu.
Uwaga! Pamiętaj, że po wypadku, czyli wtedy gdy ktoś z uczestników zdarzenia ucierpiał fizycznie, masz obowiązek wezwać policję.
Jeżeli doszło tylko do kolizji, uczestnicy mogą się porozumieć i spisać oświadczenie, w którym zostanie dokładnie opisane całe zdarzenie. W tej sytuacji brak dokumentów może być przeszkodą… choć wcale nie musi. Jeśli korzystamy z aplikacji mObywatel, dane dotyczące pojazdu oraz polisy OC sprawdzimy bez problemu za pomocą smartfona.
Jaka kara grozi za brak ubezpieczenia OC w 2023 roku?
Przepisy z 2018 roku zniosły nie tylko obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego, ale również ubezpieczenia OC. W sytuacji, gdy nie wozimy ze sobą tego dokumentu, łatwiej o to, by zapomnieć terminu nabycia nowej polisy. Brak ważnego ubezpieczenia OC będzie skutkować karą, którą nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Uwaga! Brak ważnego ubezpieczenia OC może zostać zauważony nie tylko podczas kontroli drogowej. UFG bardzo łatwo może sprawdzić aktualność obowiązkowej polisy w swojej bazie za pomocą specjalnych algorytmów.
Gdzie kupić obowiązkowe ubezpieczenie OC? Jeśli zbliża się koniec obecnego okresu ubezpieczenia OC Twojego samochodu, możesz w kilka minut kupić nową polisę za pomocą naszej porównywarki. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz, udzielisz odpowiedzi na najważniejsze pytania i podasz dane kontaktowe. W ten sposób nie tylko szybko nabędziesz nową polisę, ale również sporo zaoszczędzisz.
Podsumowanie
- Od 2018 roku kierowcy nie mają obowiązku wożenia ze sobą dokumentu ubezpieczenia OC oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu.
- W 2020 roku zniesiono obowiązek posiadania w samochodzie prawa jazdy.
- Dowód rejestracyjny jest niezbędny podczas wyjazdu autem za granicę, badań technicznych, sprzedaży samochodu oraz wizyty w wydziale komunikacji.
- Dane pojazdu, w tym ważność badań technicznych i OC można sprawdzić online, za pomocą aplikacji mObywatel.
- Brak ważnego ubezpieczenia OC skutkuje wysoką karą pieniężną. Od 1 lipca 2023 roku maksymalna kara za brak OC samochodu osobowego wynosi aż 7200 zł.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Czym jest dowód rejestracyjny pojazdu?
Dowód rejestracyjny jest dokumentem przypisanym do samochodu lub innego pojazdu mechanicznego. Wydaje się go w momencie rejestracji pojazdu w wydziale komunikacji. W tym dokumencie zapisuje się m.in.: numer rejestracyjny, datę pierwszej rejestracji, dane właściciela i współwłaścicieli pojazdu (adres, imię i nazwisko, nr PESEL / REGON), dane o pojeździe: (np. marka, model, nr VIN, masa całkowita i własna, pojemność silnika) oraz datę kolejnego badania technicznego.
Kiedy warto mieć dowód rejestracyjny w samochodzie jeżdżąc po Polsce?
Choć wożenie dowodu rejestracyjnego w aucie nie jest obowiązkowe, czasami przydaje się „papierowy” dokument. Jedną z takich okoliczności jest kolizja, po której kierowcy chcą spisać oświadczenie o zdarzeniu drogowym (dane dotyczące pojazdu można znaleźć w dowodzie rejestracyjnym). Ten dokument lepiej mieć też przy sobie tuż po zakupie auta, czyli przed przerejestrowaniem pojazdu na siebie. Jego uzupełnieniem będzie wówczas umowa kupna lub inne pismo potwierdzające własność samochodu (może to skrócić formalności np. podczas kontroli drogowej). Oczywiście, sytuacją w której potrzebny będzie „fizycznie” dowód rejestracyjny, jest wizyta na stacji kontroli pojazdów.
Czy za brak dowodu rejestracyjnego lub prawa jazdy podczas kontroli drogowej dostanę mandat?
Nie. Obowiązek posiadania „fizycznego” dowodu rejestracyjnego w samochodzie nie istnieje od 1 października 2018 r. Oczywiście dotyczy to sytuacji, w której pojazd jest zarejestrowany w Polsce i posiada ważne badania techniczne, a kierowca zostawił tylko papierowy dokument w domu. Z kolei prawo jazdy nie trzeba wozić ze sobą od 5 grudnia 2020 roku. W każdym przypadku, podczas kontroli drogowej, funkcjonariusze sprawdzą informacje o kierowcy i pojeździe przez Internet.
Czy mogę korzystać z samochodu po zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego?
Tak, ale pod warunkiem, że organ, który zatrzymał dowód rejestracyjny, wydał Ci pokwitowanie na określony czas. Dalsze użytkowanie pojazdu jest z reguły możliwe przez okres nieprzekraczający 7 dni – w pokwitowaniu znajdziesz warunki, na jakich możesz korzystać z samochodu. Przed tym terminem powinieneś zadbać o usunięcie przyczyny zatrzymania dokumentu pojazdu (np. naprawić usterkę), a potem zwrócić się do Twojego wydziału komunikacji o zwrot dowodu rejestracyjnego.
Czy na stacji diagnostycznej mogą zabrać mi dowód rejestracyjny?
Tak. Diagnosta jest do tego upoważniony, jeżeli stan techniczny samochodu zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Jeśli do tego dojdzie, pracownik stacji diagnostycznej wystawi Ci pokwitowanie, a dowód rejestracyjny prześle drogą pocztową do jednostki, która wydała dokument. Ponieważ diagnosta zabiera papiery auta fizycznie, będziesz je musiał odzyskać w ten sam sposób. Jest to możliwe dopiero po uzyskaniu zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego i udaniu się po odzyskany dowód rejestracyjny do wydziału komunikacji (dowód rejestracyjny nie zostaje na stacji kontroli pojazdów, a więc nie można go tam odebrać).