Polisa na dzień – 5 najlepszych ofert

Polisa OC na dzień

Samochody osobowe, dostawcze i ciężarowe, autobusy, motocykle i pojazdy wolnobieżne – to przykłady pojazdów, dla których trzeba kupić polisę OC. Zastanawiasz się, czy na rynku jest dostępna polisa na dzień i czy możesz z niej skorzystać? Poznaj odpowiedzi na swoje pytania.

Jeżeli posiadasz pojazd, to z doświadczenia wiesz, że umowę OC podpisuje się na 12 miesięcy. Interesuje Cię polisa na dzień, bo z samochodu czy motocykla korzystasz jedynie sporadycznie? Sprawa wcale nie jest taka prosta. W przypadku OC sformułowanie „polisa na dzień” to duże uproszczenie. Dodatkowo nie każdy może kupić OC na okres poniżej roku.

Uwaga! Poniższy artykuł dotyczy ubezpieczenia OC. Umowa dobrowolnego ubezpieczenia komunikacyjnego może zostać podpisana na dowolny okres, np. 1 dzień czy nawet kilka godzin (swego czasu AC na godziny proponowała Aviva). W praktyce jednak polisa jednodniowa w przypadku dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych nie jest spotykana.

Polisa na dzień – co to oznacza?

Standardowo umowy ubezpieczeń (w tym komunikacyjnych) są zawierane na cały rok. Niektórzy kierowcy – być może również Ty – słyszeli jednak, że dostępna jest polisa na dzień. Nie do końca jest to prawda. Polisa OC na dzień jest produktem niedostępnym w ofercie ubezpieczycieli. Skąd zatem to nieporozumienie?

Polisa na dzień to skrót myślowy. Aktualnie obowiązujące przepisy przewidują możliwość zawarcia umowy na okres krótszy niż 12 miesięcy (tzw. ubezpieczenie krótkoterminowe), przy czym:

 • Umowa OC jest zawierana na okres minimum 30 dni lub pół roku – określenie „polisa na dzień” jest w tym przypadku błędne
 • Z OC na okres krótszy niż 12 miesięcy mogą skorzystać jedynie właściciele pojazdów, którzy spełniają określone kryteria

Dla kogo jest polisa na dzień?

Polisa na dzień OC, a dokładniej polisa na 30 dni lub pół roku, jest dostępna jedynie dla grup właścicieli pojazdów wskazanych w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Takich grup jest sześć – są to właściciele następujących pojazdów:

 • Zarejestrowanych na stałe – szczegóły znajdują się poniżej
 • Zarejestrowanych czasowo
 • Zarejestrowanych za granicą – przy wjeździe do Polski
 • Wolnobieżnych
 • Historycznych
 • Przeznaczonych do jazd testowych

Dla pojazdów wolnobieżnych można kupić polisę na okres 6 miesięcy. Dla pozostałych pojazdów minimalny okres umowy ubezpieczenia OC jest krótszy – wynosi 30 dni.

Polisa na dzień dla firm – czy to możliwe?

Wspomniana możliwość zakupu ubezpieczenia OC na 30 dni dla pojazdów zarejestrowanych na stałe dotyczy wyłącznie przedsiębiorców, którzy:

 • Pośredniczą w zakupie i sprzedaży pojazdów mechanicznych
 • Kupują i sprzedają pojazdy mechaniczne

W praktyce są to np. komisy samochodowe. Właściciele takich firm nie muszą kupować ubezpieczenia na rok, ale jedynie na okres, gdy samochód pozostaje ich własnością. Ustanowienie wyjątku jest w tym przypadku podyktowane kwestiami ekonomicznymi – zakup OC dla kilkudziesięciu czy nawet kilkuset samochodów byłby sporym obciążeniem dla przedsiębiorcy.

U niektórych ubezpieczycieli komisy samochodowe mogą zakupić OC na rok, ale składka będzie naliczana za każdy dzień. W ten sposób „polisa na dzień” pozwala właścicielowi komisu uzyskać oszczędności.

Właściciele komisów samochodowych nie zawsze muszą kupować „polisę na dzień”. Zdarza się, że jedynie pośredniczą w sprzedaży samochodu (klient wstawia auto do komisu, a właściciel komisu szuka nabywcy). Wówczas zakup OC w dalszym ciągu obciąża właściciela samochodu.

Polisa na dzień od zaraz – gdzie kupić?

Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela m.in. samochodu osobowego i stąd też ustawowo kierowcom został zapewniony szeroki dostęp do tych polis. Jak można przeczytać w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych:

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Zakład ubezpieczeń posiadający zezwolenie na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej w grupach obejmujących ubezpieczenia obowiązkowe nie może odmówić zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego, jeżeli w ramach prowadzonej działalności ubezpieczeniowej zawiera takie umowy ubezpieczenia.

W praktyce oznacza to, że OC na 30 dni czy 6 miesięcy można kupić u każdego ubezpieczyciela. Różnica sprowadza się do stawek. Ponieważ za pośrednictwem naszego kalkulatora OC/AC nie można kupić polisy na taki okres, porównaliśmy propozycje firm ubezpieczeniowych pod względem transparentności i propozycji cenowych.

„Polisa na dzień” (polisa na 30 dni lub 6 miesięcy) – 5 najlepszych ofert

MiejsceUbezpieczycielOferta firmy ubezpieczeniowej
1Link4Polisę można kupić m.in. podczas telefonicznej rozmowy z agentem, a zapłacić za nią można np. kartą czy BLIKIEM. Na swojej stronie internetowej ubezpieczyciel zapewnia o konkurencyjnych cenach. Jeszcze do niedawna cennik był stały, a ceny kształtowały się następująco:
- 75 zł – samochody osobowe
- 100 zł – samochody dostawcze
2PZUUbezpieczenie OC można kupić:
- na infolinii
- u agenta lub w oddziale
Składka jest wyliczana indywidualnie dla każdego klienta po zweryfikowaniu, że jest on uprawniony do zakupu polisy na okres krótszy niż rok.
3WartaNa swojej stronie internetowej ubezpieczyciel informuje, że:
- ochrona może rozpocząć się od dnia i godziny wystawienia polisy (a nie dopiero od następnego dnia)
- kupujący korzysta z BLS
Podobnie jak pozostali ubezpieczyciele, Warta nie podaje ceny polisy – konieczne jest skontaktowanie się z pracownikami firmy.
4CompensaUbezpieczyciel ma specjalną ofertę dla właścicieli samochodów historycznych – OC MotoKlasyki. Właściciele takich pojazdów mogą liczyć na:
- dodatkową zniżkę – oprócz zniżki za historię ubezpieczeniową
- Zieloną Kartę – jest ona wydawana bez dodatkowych opłat

Dodatkowo właściciele zabytkowych pojazdów mogą skorzystać z szerokiej oferty polis dodatkowych – assistance, NNW, ubezpieczenia utraty zniżki, ubezpieczenia opon i BLS.
5You Can DriveTo marka należąca do Ergo Hestia, która została stworzona z myślą o młodych kierowcach (poniżej 30 lat). Umowę ubezpieczenia można zawrzeć m.in. przez telefon. Zakup polisy u tego ubezpieczyciela oznacza dostęp do indywidualnego konta, za pośrednictwem którego można składać wnioski.

Ile kosztuje polisa na dzień?

Mimo że polisa na dzień nie istnieje, to ubezpieczenie na 30 dni czy 6 miesięcy jest tańsze niż polisa na 12 miesięcy. Ile trzeba zapłacić? Firmy ubezpieczeniowe nie podają nawet orientacyjnych cen. Wyjątkiem są brokerzy ubezpieczeniowi, którzy swoją ofertę kierują do właścicieli komisów samochodowych – ceny zaczynają się od 50 zł za 30 dni.

Chcesz sprawdzić, ile zapłacisz za ubezpieczenie na 30 dni lub 6 miesięcy? Musisz skontaktować się z wybraną firmą ubezpieczeniową – tylko w ten poznasz propozycję cenową. Jeżeli nie chcesz przepłacać, skontaktuj się z brokerem ubezpieczeniowym.

Polisa na dzień – co dalej?

Polisa na dzień, a precyzując polisa na 30 dni czy 6 miesięcy, ma pewien wyróżnik – nie dochodzi do jej automatycznego przedłużenia, jak ma to miejsce w przypadku ubezpieczenia całorocznego. Co zatem robić po wygaśnięciu umowy? Możliwości są dwie:

 • Kupić OC całoroczne – dotyczy to m.in. właścicieli samochodów sprowadzonych z zagranicy, którzy nie mogą ponownie skorzystać z polisy 30-dniowej

Oblicz składkę OC na rok

 • Nie korzystać z pojazdu aż do momentu zakupu kolejnej „polisy na dzień” – z tej opcji mogą jednak skorzystać wyłącznie właściciele pojazdów historycznych i wolnobieżnych

Polisa dzień po terminie – jakie konsekwencje?

Sformułowanie „polisa na dzień” pojawia się czasem w kontekście konsekwencji, z jakimi muszą liczyć się właściciele pojazdów, którzy zapomnieli zawrzeć umowę OC, doprowadzając do przerwy w ciągłości ubezpieczenia. Ile kosztuje ubezpieczenie OC dzień po terminie?

Ubezpieczyciele nie mają obowiązku sprawdzać ciągłości ubezpieczenia – to nie należy do ich obowiązków. Dzięki temu nie trzeba obawiać się dodatkowej opłaty. Ta jednak może się pojawić, gdy przerwę w ubezpieczeniu wykryje UFG. Aktualnie kara za brak OC do 3 dni wynosi 1200 zł dla samochodów osobowych.

Pojazd osobowyPojazd ciężarowyPozostałe pojazdy
Do 3 dni1200 zł1810 zł200 zł
Od 4 do 14 dni3010 zł4520 zł500 zł
Powyżej 14 dni6020 zł9030 zł1000 zł

Polisa na dzień a polisa całoroczna – jakie są podobieństwa i różnice?

Należysz do jednej z grup właścicieli pojazdów, którzy mogą kupić ubezpieczenie OC na okres krótszy niż rok? Możesz zastanawiać się, jakie są podobieństwa i różnice między polisami długo- i krótkoterminowymi. Szczegóły znajdziesz w tabeli poniżej:

Polisa OC na dzień a polisa OC całoroczna – porównanie

Polisa na dzieńPolisa całoroczna
Okres umowy30 dni lub 6 miesięcy12 miesięcy
Sposób rozwiązania umowyWygasa – umowy nie trzeba wypowiedziećUmowa musi zostać wypowiedziana
Przedłużenie umowyKonieczne jest podpisanie kolejnej umowyOdbywa się automatycznie (chyba że złożone zostało wypowiedzenie)
Koszt zakupuCena za każdy dzień ochrony jest wyższa niż w przypadku umowy na 12 miesięcyDla doświadczonego kierowcy cena OC na rok może być niższa niż 542 zł (średnia cena OC w I kwartale 2022 r.)
Możliwość dokupienia dodatkowych polisPolisa na dzień NNW czy AC to produkty niespotykane w ofertach ubezpieczycieliWłaściciele mogą kupić OC wraz z ubezpieczeniami dodatkowymi: AC, NNW i assistance
Zakres ochronyZgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych – w każdym przypadku jest taki sam
Sposób zgłaszania szkodyIdentyczny – poszkodowani mogą też skorzystać z BLS (o ile umożliwia to ubezpieczyciel)

Oblicz składkę OC na rok

Podsumowanie

 • Polisa na dzień to błędne sformułowanie – OC nie można kupić na jeden dzień. Minimalny okres umowy według ustawy wynosi 30 dni lub 6 miesięcy.
 • Z polisy na dzień (a dokładniej z polisy na 30 dni lub 6 miesięcy) może skorzystać jedynie 6 grup właścicieli pojazdów, np. właściciele komisów samochodowych.
 • Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych wskazuje, że ubezpieczyciel nie może odmówić sprzedaży tego produktu.
 • Chociaż polisa na dzień nie istnieje, to zakup polisy na 30 dni opłaca się m.in. właścicielom komisów samochodowych.
 • Zarówno całoroczna umowa OC, jak i umowa zawarta np. na 30 dni zapewniają tę samą ochronę – sumy gwarancyjne i wyłączenia są identyczne.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Dlaczego polisa na dzień to produkt niedostępny w sprzedaży?

  Powodem są aktualnie obowiązujące przepisy. Dopuszczenie możliwości zakupu polisy na dzień spowodowałoby wiele problemów, utrudniłoby też monitorowanie przerw w ubezpieczeniu. Polisa OC na rok to także wygoda dla właścicieli pojazdów i właśnie dlatego minimalny okres, na jaki można zawrzeć umowę OC, wynosi 30 dni lub 6 miesięcy.

 2. Jak sprawdzić, czy polisa została kupiona na dany dzień?

  Z pomocą przychodzi strona internetowa UFG i zamieszczona na niej specjalna wyszukiwarka. Wystarczy podać numer rejestracyjny lub numer VIN, aby sprawdzić, czy polisa na dzień wskazany w zapytaniu została zakupiona. Korzystając z UFG, można zapytać zarówno o aktualną datę, jak i wcześniejszą.

 3. Czy polisa na dzień jest dostępna za granicą?

  Wszystko zależy od uregulowań obowiązujących w danym kraju. Jeżeli kupujesz samochód za granicą i chcesz nim wrócić do Polski, będziesz potrzebował ubezpieczenia OC na czas podróży. Być może uda Ci się kupić polisę na dzień, być może otrzymasz propozycję zawarcia umowy na okres 7 dni.

 4. Jakie pojazdy należą do kategorii pojazdów wolnobieżnych?

  Pojazdy wolnobieżne to pojazdy silnikowe, które wyróżnia ograniczenie prędkości do 25 km/h – ograniczenie to wynika z ich konstrukcji. Ta grupa pojazdów jest szeroko wykorzystywana w rolnictwie, leśnictwie czy budownictwie. Do pojazdów wolnobieżnych należą m.in. kombajny, sadzarki, zgrabiarki, rębaki, karczowniki, ładowarki i koparki.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments