Co to jest leasing konsumencki?

Młoda para kupuje auto w leasingu

Gotówka lub kredyt z banku – dla tych dwóch popularnych sposobów finansowania istnieje alternatywa w postaci leasingu konsumenckiego. Kiedy i na jakich zasadach możesz skorzystać z leasingu konsumenckiego? Sprawdzamy, jak działa leasing konsumencki samochodu.

Leasing konsumencki samochodu to jedna z wielu propozycji firm leasingowych. Niestety, wciąż niewiele osób wie, że może użytkować pojazd bez konieczności jego zakupu. Tymczasem w niektórych sytuacjach leasing może być korzystniejszy niż kredyt bankowy czy angażowanie własnych oszczędności.

Na czym polega leasing konsumencki samochodu?

Leasing konsumencki (osobisty) to jedna z form finansowania. Jak wskazuje sama nazwa tego rozwiązania, jest ono dedykowane osobom fizycznym. Najczęściej leasing konsumencki jest omawiany w kontekście alternatywy dla kredytu. Od strony formalnej łączy on elementy kredytu i dzierżawy.

Umowę leasingu pojazdu podpisują dwie strony:

  • leasingodawca, czyli podmiot finansujący – przekazuje on konsumentowi auto do używania, za co otrzymuje wynagrodzenie (tzw. rata leasingowa),
  • leasingobiorca, czyli konsument – otrzymuje on samochód (ale nie staje się jego właścicielem) i płaci za możliwość jego użytkowania.

W ramach leasingu konsumenckiego finansowane są nie tylko samochody, ale również sprzęt komputerowy czy nawet nieruchomości.

Umowa leasingowa jest tak skonstruowana, że konsument może (choć nie musi) wykupić samochód po jej zakończeniu.

Od kiedy w Polsce dostępny jest leasing konsumencki?

W Polsce leasing konsumencki jest dostępny od niedawna, bo od 2011 r. To właśnie wówczas w życie weszły nowe przepisy. Ta forma finansowania jest o wiele bardziej rozpowszechniona wśród przedsiębiorców. Wpływ na to ma kilka czynników, w tym przede wszystkim:

  • przyzwyczajenia konsumentów – w Polsce rozpowszechnione jest przywiązanie do własności, a w przypadku leasingu konsument nie jest właścicielem samochodu, ale jedynie jego użytkownikiem,
  • mała wiedza na temat tego rozwiązania – wielu konsumentów nie jest świadomych istnienia leasingu konsumenckiego i w przypadku braku oszczędności korzysta ze znanego im rozwiązania, czyli kredytu,
  • brak dodatkowych korzyści – mowa tu np. o korzyściach podatkowych, jakie zyskują przedsiębiorcy, którzy mogą odliczyć od podatku ratę leasingową.

Mimo upływu lat popularność leasingu konsumenckiego rośnie bardzo powoli. Z danych zaprezentowanych przez Związek Polskiego Leasingu wynika, że w 2019 r. zaledwie 0,5 proc. klientów firm leasingowych stanowili klienci indywidualni.

Jakie zalety i wady ma leasing konsumencki samochodu?

Rosnąca (choć w wolnym tempie) popularność leasingu konsumenckiego jest spowodowana jego zaletami. Z drugiej strony rozwiązanie to nie jest pozbawione wad, o których warto pamiętać.

Zalety i wady leasingu konsumenckiego samochodu – zestawienie

Zalety leasingu konsumenckiego autaWady leasingu konsumenckiego auta
Uproszczone formalności przy leasingu samochoduSamochód pozostaje własnością leasingodawcy
Brak konieczności martwienia się o sprzedaż pojazduDodatkowe koszty związane z leasingiem samochodu
Możliwość uwzględnienia w racie kosztów ubezpieczeniaUmowa leasingu jest bardziej skomplikowana niż np. kredytowa

Uproszczone formalności przy leasingu samochodu

Aby konsument mógł skorzystać z leasingu, musi złożyć wniosek oraz udokumentować swoje dochody. Leasingodawcy – analogicznie jak bank – sprawdzają możliwości finansowe potencjalnego klienta. Procedura jest jednak uproszczona.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Brak konieczności martwienia się o sprzedaż pojazdu

Leasing konsumencki samochodu to doskonałe rozwiązanie dla osób, które lubią zmieniać samochody. Umowa leasingu jest podpisywana np. na 2 lata. Następnie konsument ma dwie możliwości: może wykupić auto lub oddać pojazd i wziąć w leasing nowy model.

Możliwość uwzględnienia w racie kosztów ubezpieczenia

Ze względu na ich wartość dla aut w leasingu nie wystarczy wykupić wyłącznie ubezpieczenia OC – potrzebne są też dodatkowe polisy, w szczególności AC. W racie leasingowej mogą być też uwzględnione koszty np. obsługi serwisowej.

Samochód pozostaje własnością leasingodawcy

Przez cały okres trwania umowy samochód jest własnością firmy leasingowej. To z kolei powoduje, że osoba płacąca ratę leasingową nie może dowolnie dysponować pojazdem – np. okleić go folią bez zgody właściciela – a tym bardziej go sprzedać.

Dodatkowe koszty związane z leasingiem samochodu

To wspomniane już ubezpieczenia dodatkowe, których zakupu będzie wymagał leasingodawca. Dodatkowo firma leasingowa wymaga opłaty wstępnej. Im jest ona wyższa, tym niższe będą miesięczne raty leasingowe.

Umowa leasingu jest bardziej skomplikowana niż np. kredytowa

W umowie leasingu muszą zostać uregulowane kwestie m.in. opłaty wstępnej czy wykupu. W jej treści może też pojawić się informacja o karze dla klienta. To z kolei powoduje, że każdy punkt umowy należy dokładnie przeanalizować i w razie konieczności negocjować.

Jakie są aktualnie dostępne oferty konsumenckiego leasingu auta?

Leasing konsumencki samochodu oferują m.in.: Mazda, Seat i Volkswagen. Warto porównać dostępne propozycje, bo różnice między nimi są znaczne i mają bezpośrednie odzwierciedlenie w wysokości miesięcznej raty leasingu.

Leasing konsumencki samochodu – Mazda

Jedną z marek oferujących leasing konsumencki samochodu jest Mazda. Warunki, na jakich klienci indywidualni mogą użytkować pojazd, są następujące:

  • opłata wstępna w wysokości 30 proc. wartości auta,
  • umowa na 48 miesięcy,
  • dwie procedury udzielenia leasingu: standardowa lub uproszczona – w zależności od wartości samochodu,
  • miesięczna rata zaczyna się od 999 zł.

Leasing konsumencki samochodu – Seat

Konsumenci zainteresowani m.in. Seatem Ibizą czy Seatem Tarraco mogą skorzystać z leasingu konsumenckiego. Najważniejsze punkty oferty to:

  • wkład własny w wysokości 0-20 proc.,
  • umowa na okres 3 lub 4 lat (35 lub 47 rat),
  • trzy opcje na koniec umowy – zwrot, wykup, spłata pozostałej wartości auta,
  • miesięczna rata od 621 zł.

Leasing konsumencki samochodu – Volkswagen

Pojazdy oferowane pod marką Volkswagen także są dostępne w ramach leasingu konsumenckiego. Oferta prezentuje się następująco:

  • opłata wstępna od 0 do 30 proc.,
  • finansowanie na 24, 36 lub 48 miesięcy,
  • rata jest powiązana z zadeklarowanym rocznym limitem kilometrów,
  • 2 opcje na koniec umowy: zwrot samochodu lub jego wykup.

Leasing czy kredyt – co opłaca się bardziej?

Leasing konsumencki i kredyt to produkty, które często są ze sobą porównywane. Który z nich opłaca się bardziej? Odpowiedzi można udzielić dopiero po poznaniu oczekiwań i potrzeb osoby wymagającej finansowania samochodu. Leasing konsumencki auta może być korzystniejszy od kredytu dla osoby, która chce:

  • jedynie użytkować pojazd – nie zależy jej na pełnej własności, ponieważ np. nie planuje ona wprowadzać w pojeździe żadnych modyfikacji,
  • szybko załatwić formalności – w przypadku umowy leasingowej możliwe jest skorzystanie z uproszczonej procedury,
  • mieć możliwość podjęcia decyzji o wykupie samochodu – alternatywą, z której klient może skorzystać, jest zwrot pojazdu firmie leasingowej.

Zarówno przy leasingu, jak i kredycie pojawia się jeszcze kwestia przekazywania informacji do BIK. Banki – co wynika z przepisów – mają obowiązek raportować do BIK. Z kolei umowa leasingowa może, ale nie musi zostać zgłoszona do BIK – o tej kwestii decydują jej strony.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments