Czy można kupić OC na miękki dowód rejestracyjny?

Rejestracja samochodu

Miękki dowód rejestracyjny to pojęcie związane z rejestracją pojazdów. Ponieważ jednak miękki dowód nie zastępuje właściwego dowodu rejestracyjnego, to pojawia się naturalne pytanie: czy można kupić OC na miękki dowód rejestracyjny? Okazuje się, że tak. Poznaj szczegóły.

Chociaż miękki dowód rejestracyjny nie jest nowością, to wiedza na jego temat nawet wśród doświadczonych kierowców często ogranicza się do tego, że dokument ten jest wydawany przed właściwym dowodem rejestracyjnym. Tymczasem zwłaszcza przy zakupie używanych samochodów może pojawić się wiele wątpliwości – zdarza się, że sprzedający dysponuje tylko takim dowodem rejestracyjnym.

Czym jest miękki dowód rejestracyjny?

Sformułowanie „miękki dowód rejestracyjny” nie pojawia się w aktualnie obowiązujących aktach prawnych – to potoczna nazwa pozwolenia czasowego, które jest wydawane po zakończeniu procesu rejestracji czasowej. Tymczasowy dowód rejestracyjny pozwala okresowo poruszać się pojazdem po drogach mimo braku dowodu rejestracyjnego – dokument ten czasowo dopuszcza np. samochód do ruchu.

Jak wskazuje nazwa, czasowa rejestracja jest dokonywana tylko na pewien czas – mowa o okresie nieprzekraczającym 30 dni. Jednocześnie z przepisów wynika, że istnieje możliwość jednorazowego przedłużenia okresu ważności pozwolenia czasowego na kolejne 14 dni – wymagane jest jednak złożenie wniosku. Rozwiązanie to jest stosowane wówczas, gdy konieczne jest wyjaśnienie spraw związanych z rejestracją pojazdu.

Uwaga!

Dlaczego w przepisach istnieje rozróżnienie między rejestracją czasową a rejestracją właściwą? Urzędnicy potrzebują trochę czasu, aby sprawdzić dokumenty pojazdu. Tymczasem dzięki rejestracji czasowej kierowca może legalnie korzystać z auta – nie musi czekać na zakończenie procedury rejestracji.

Kiedy wydawany jest miękki dowód rejestracyjny?

W ostatnich latach w życie weszły zapisy pakietu deregulacyjnego dla kierowców. Rezultatem są różne uproszczenia, w tym w zakresie miękkiego dowodu rejestracyjnego. Po zmianach czasowej rejestracji dokonuje się:

  1. Z urzędu – gdy właściciel złoży wniosek o rejestrację pojazdu
  2. Na wniosek właściciela w 3 sytuacjach: gdy chce on wywieźć pojazd za granicę, wykonać badanie techniczne lub naprawę samochodu i na okoliczność przejazdu pojazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru na teren Polski

Kiedy nie dokonuje się czasowej rejestracji?

Nie zawsze złożenie wniosku o rejestrację pojazdu jest jednoznaczne z jego czasową rejestracją. Przepisy precyzują, kiedy nie dokonuje się czasowej rejestracji – wówczas, gdy łącznie spełnione są 3 następujące warunki:

  1. Pojazd był ostatnio zarejestrowany na terenie Polski, a jego właściciel we wniosku o rejestrację wskazuje, że chce zachować dotychczasowy numer rejestracyjny
  2. Pracownik wydziału komunikacji pozytywnie zweryfikował w CEP w dniu złożenia wniosku o rejestrację pojazdu dane zawarte w dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym
  3. W dotychczasowych dowodzie rejestracyjnym jest miejsce na następującą adnotację: „W dniu… złożono wniosek o rejestrację pojazdu…” oraz wpisanie daty i nazwy urzędu, który dokonuje adnotacji

Jeżeli nie jest konieczna czasowa rejestracja pojazdu, to pracownik wydziału komunikacji musi jedynie zalegalizować dotychczasową tablicę (tablice) rejestracyjne oraz wydać decyzję o rejestracji pojazdu i dowód rejestracyjny.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Uwaga!

Czasowa rejestracja jest płatna – gdy jest przeprowadzana na wniosek właściciela pojazdu, to koszt wynosi 13,50 zł. Więcej, bo 18,50 zł, zapłacą m.in. właściciele, którzy chcą wywieźć pojazd za granicę, właściciele samochodów, którzy muszą udać się na badanie techniczne i właściciele aut osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych.

Jakie dokumenty trzeba złożyć, aby otrzymać miękki dowód rejestracyjny?

Procedura rejestracji pojazdów nie jest skomplikowana – odbywa się na wniosek właściciela samochodu, który w tym celu składa komplet dokumentów. Aby urzędnik z wydziału komunikacji mógł wydać dowód rejestracyjny, musi otrzymać prawidłowo wypełniony wniosek wraz z załącznikami. Lista załączników zależy od tego, czy mowa o pojeździe nowym, czy też używanym.

Przykład

Pani Maria kupiła samochód z salonu dealerskiego. Aby otrzymać miękki dowód rejestracyjny, właścicielka – poza wnioskiem – musi złożyć:

  • Dokument potwierdzający, że jest właścicielem pojazdu (dowód własności pojazdu) – w tym przypadku będzie to faktura
  • Potwierdzenie dokonania wszystkich opłat
  • Dokument tożsamości – do wglądu

Jakie informacje zawiera tymczasowy dowód rejestracyjny?

Pozwolenie czasowe to dokument podobny do dowodu rejestracyjnego – zamieszcza się w nim informacje z CEP i wynikające z dokumentów przedstawionych przez właściciela. W konsekwencji tymczasowy dowód rejestracyjny zawiera szereg informacji. Przykładowe oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym tymczasowym to:

  • Rubryka A – numer rejestracyjny pojazdu
  • Rubryka B – data pierwszej rejestracji pojazdu
  • Rubryka C – dane dotyczące właściciela, np. imię i nazwisko właściciela pojazdu (C.1.1), numer PESEL lub REGON właściciela (C.1.2), adres posiadacza dowodu rejestracyjnego (C.1.3)
  • Rubryka D – marka, typ pojazdu (wariant, wersja), model
  • Rubryka E – numer identyfikacyjny pojazdu (numer VIN lub numer nadwozia, podwozia lub ramy)
  • Rubryka F.1 – maksymalna masa całkowita pojazdu
  • Rubryka F.2 – dopuszczalna masa całkowita pojazdu
  • Rubryka F.3 – dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów
  • Rubryka G – masa własna pojazdu (masa z normalnym wyposażeniem, paliwem, olejami, smarami i cieczami w ilościach nominalnych)
  • Rubryka H – okres ważności dowodu rejestracyjnego tymczasowego (pozwolenia czasowego)
  • Rubryka I – data wydania pozwolenia czasowego
  • Rubryka O.1 – maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem
  • Rubryka O.2 – maksymalna masa całkowita przyczepy bez hamulca

Czy miękki dowód rejestracyjny wystarczy, aby kupić OC?

Dowód tymczasowy (pozwolenie czasowe) zawiera szereg szczegółowych danych zarówno o pojeździe, jak i jego właścicielu. Dysponując pozwoleniem czasowym, właściciel pojazdu ma wszystkie informacje o pojeździe w jednym miejscu. Ale warto pamiętać, że nawet bez tego dokumentu możliwy jest zakup ubezpieczenia. Podczas zakupu polisy online wystarczy tylko podać niezbędne dane – nie trzeba okazywać żadnych dokumentów.

Gdy właściciel samochodu nie ma jeszcze stałego dowodu rejestracyjnego, może zakupić ubezpieczenia komunikacyjne na numer VIN pojazdu. Wówczas trzeba jedynie pamiętać o uzupełnieniu informacji już po odbiorze dowodu rejestracyjnego. Właściciele nowych samochodów nie muszą samodzielnie ubiegać się o wydanie stałego dowodu rejestracyjnego (mogą udzielić pełnomocnictwa pracownikowi salonu), a ubezpieczenie mogą kupić w salonie sprzedaży. Nie zawsze jest to jednak rozwiązanie rekomendowane – dealerski zestaw polis może być droższy.

Przykład

Pani Anna sprowadziła samochód z USA. W tej sytuacji otrzyma dowód tymczasowy (pozwolenie czasowe). Jednak ten dokument nie jest jej potrzebny do zakupu ubezpieczenia – wystarczy, że będzie znała m.in. markę i model, rok produkcji oraz numer VIN swojego pojazdu, aby bez problemu kupić ubezpieczenie OC.

Czy miękki dowód rejestracyjny i ubezpieczenie trzeba wozić przy sobie?

W ostatnich latach weszły w życie przepisy, których celem było ułatwienie życia kierowcom – mowa tu o zniesieniu obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zakupu ubezpieczenie OC w czasie kontroli drogowej. Oznacza to, że poruszając się po polskich drogach, nie trzeba mieć przy sobie ani miękkiego, ani właściwego dowodu rejestracyjnego. Sprawa komplikuje się jednak, gdy miękkiemu dowodowi rejestracyjnemu skończy się ważność.

Kierowca, który zostanie zatrzymany do rutynowej kontroli, podczas gdy miękki dowód rejestracyjny jego samochodu będzie nieważny, musi się spodziewać konsekwencji – autem, które nie zostało zarejestrowane, nie można poruszać się po drogach.

Podsumowanie

  • Miękki dowód rejestracyjny potwierdza, że właściciel pojazdu złożył komplet dokumentów niezbędnych do rejestracji auta i oczekuje na wydanie właściwego dowodu rejestracyjnego.
  • Dla miękkiego dowodu rejestracyjnego charakterystyczne jest to, że jest on ważny jedynie przez pewien okres – 30 dni. Istnieje też możliwość jednorazowego przedłużenia jego ważności – o 14 dni.
  • Posiadając jedynie miękki dowód rejestracyjny, można kupić ubezpieczenie OC. Trzeba jednak pamiętać o aktualizacji danych tuż po tym, jak urzędnicy wydadzą właściwy dowód rejestracyjny.
  • Jeżeli samochód jest nowy lub nieubezpieczony, miękki dowód rejestracyjny nie jest wymagany do zakupu polisy – wystarczy numer VIN.
  • Po zmianie przepisów pozwolenia czasowego nie wydaje się, gdy auto wcześniej było zarejestrowane w Polsce, jego właściciel chce zachować dotychczasowy numer rejestracyjny, a w dowodzie rejestracyjnym jest miejsce na adnotację.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Jak długo trzeba czekać na wydanie miękkiego dowodu rejestracyjnego?

    Najczęściej miękki dowód rejestracyjny jest wydawany od ręki – tuż po złożeniu wniosku o zarejestrowanie samochodu w wydziale komunikacji właściwym ze względu na miejsce zamieszkania kierowcy. Nie ma zatem obawy, że będziesz tygodniami czekać na możliwość korzystania ze swojego samochodu.

  2. Co się stanie, gdy minie termin ważności miękkiego dowodu rejestracyjnego?

    Może się wydawać, że odbiór stałego dowodu rejestracyjnego to tylko błaha formalność, która nie jest pilna. Tymczasem jest inaczej. Jeżeli kierowca w dalszym ciągu użytkuje samochód, gdy miękki dowód rejestracyjny stracił ważność, to naraża się na poważne kłopoty finansowe. Dlaczego? Taki pojazd nie może poruszać się po drogach.

  3. Jak sprawdzić, czy właściwy dowód rejestracyjny jest gotowy do odbioru?

    Mimo że urzędnicy mają 30 dni na sprawdzenie dokumentów pojazdu, to najczęściej zajmuje im to kilka dni. Oznacza to, że właściwy dowód rejestracyjny może być gotowy do odbioru na długo przed ustalonym terminem. Chcesz sprawdzić, czy Twój dokument został już przygotowany? Możesz to zrobić online, na stronie www.pojazd.pwpw.pl.

  4. Czy można kupić samochód z miękkim dowodem rejestracyjnym?

    Jeżeli sprzedawca poinformował Cię, że posiada jedynie miękki dowód rejestracyjny, może to oznaczać, że nie dopełnił on formalności. Chociaż prawnie nie ma przeszkód, aby sfinalizować zakup takiego pojazdu, to w praktyce czeka Cię żmudna procedura. Właściwy dowód rejestracyjny będzie zdecydowanie łatwiej uzyskać dotychczasowemu niż nowemu właścicielowi.

  5. Co z pozwoleniem czasowym, gdy właściwy dowód jest gotowy do odbioru?

    Odbierając w wydziale komunikacji właściwy dowód rejestracyjny, musisz oddać otrzymany wcześniej miękki dowód rejestracyjny. Dlaczego? Dokumentem tym można posługiwać się jedynie przez pewien okres, a precyzując, maksymalnie przez 44 dni (30 dni z jednorazowym przedłużeniem o 14 dni).

Źródła

  1. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym

  2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 4 sierpnia 2022 r. w sprawie wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i zalegalizowanych tablic (tablicy) rejestracyjnych oraz ich wtórników

  3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 sierpnia 2022 r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments