Ubezpieczenie auta firmowegoZrezygnowałeś z etatu na rzecz prowadzenia własnej firmy? Jeżeli do realizacji celów biznesowych jest Ci potrzebny samochód, możesz zastanawiać się, czy polisa OC będzie dla Ciebie droższa. Ponieważ ubezpieczenie auta firmowego dla wielu przedsiębiorców jest zagadką, postanowiliśmy rozwiać wątpliwości. Zapoznaj się z naszym poradnikiem, aby uzyskać odpowiedzi na swoje pytania.

Towarzystwa ubezpieczeniowe mają w ofercie produkty dedykowane zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom fizycznym. Jeżeli założyłeś jednoosobową działalność gospodarczą, bardzo możliwe, że w dalszym ciągu będziesz korzystał ze „zwykłego” ubezpieczenia OC czy AC. Wszystko dlatego, że dla towarzystw ubezpieczeniowych ma znaczenie wielkość floty, którą dysponujesz.

Czym jest samochód firmowy?

Odpowiedź na pytanie, czym jest samochód firmowy, wydaje się być oczywista. Tymczasem na podstawie zapisów widniejących w OWU poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych można powiedzieć, że takie pojazdy są:

  • własnością firmy (lub leasingodawcy), nie zaś osoby prywatnej,
  • użytkowane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, czyli zarobkowo,
  • wykorzystywane zarówno przez właściciela firmy, jak i jego pracowników.

Ubezpieczyciele często też określają minimalną liczbę pojazdów, jaka musi się znajdować we flocie należącej do firmy, aby możliwe było podpisanie dedykowanych ubezpieczeń. Przykładowo Warta kieruje dostępną w swojej ofercie polisę do przedsiębiorców deklarujących do ubezpieczenia co najmniej 5 pojazdów. W Allianz o flocie pojazdów mówi się, jeżeli składa się ona z powyżej 20 pojazdów.

Cena ubezpieczenia – pojazd służbowy kontra flota pojazdów

Przy wyliczaniu składki polis istotne jest, czy mowa o pojedynczym samochodzie służbowym, czy też całej flocie pojazdów. Jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i jesteś jedynym kierowcą samochodu zgłoszonego jako firmowy, ubezpieczyciele zastosują analogiczną metodą obliczania składki jak w przypadku osób prywatnych. Cena ubezpieczenia będzie zatem uzależniona od Twojego doświadczenia oraz danych technicznych pojazdu.

Wysokość składki ubezpieczenia jest wyliczana odrębną metodą, gdy mowa o flocie pojazdów. W średnich i dużych firmach często jeden samochód jest użytkowany przez kilka osób, a to oznacza, że niemożliwe jest ustalenie wysokości składki standardowym sposobem. W takich sytuacjach cenę ubezpieczenia uśrednia się dla wszystkich pojazdów wchodzących w skład floty.

Ubezpieczenie flotowe może się szczególnie opłacać firmom mającym wiele samochodów. Obok aspektu finansowego, posiadanie takiej polisy ułatwia administrowanie pojazdami. Nie ma też obawy, że jeden lub kilka samochodów w wyniku niedopatrzenia pracownika pozostanie bez obowiązkowego ubezpieczenia OC choćby na jeden dzień.

Dodatkowo ubezpieczenie AC floty pojazdów najczęściej jest oparte o formułę all risk. Oznacza to, że ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność za wszystkie zdarzenia, które nie zostały wyłączone w umowie.

Ubezpieczenie samochodu w leasingu – co trzeba wiedzieć?

Gdy Twoja firma zacznie się rozrastać i będziesz potrzebował kolejnych pojazdów, bardzo prawdopodobne, że zdecydujesz się na leasing. Wielu przedsiębiorców traktuje tę formę finansowania jako korzystną alternatywę dla kredytu. Jak wygląda kwestia wykupienia ubezpieczenia dla samochodu, którego właścicielem nie jest przedsiębiorca, który go użytkuje, ale leasingodawca?

Istota leasingu powoduje, że leasingodawca najczęściej wymaga od klienta (czyli przedsiębiorcy) wykupienia zarówno ubezpieczenia OC, jak i AC. Czasem pakiet ten jest też rozszerzany o dodatkowe ubezpieczenia, np. szyb – ustalenia między stronami zawsze zostają uwzględnione w umowie.

Kalkulator OC i AC – skorzystaj z niego, jeżeli szukasz polisy

Ubezpieczenie auta firmowego wcale nie musi wiązać się z przeglądaniem ofert towarzystw ubezpieczeniowych i wnikliwym analizowaniem zapisów znajdujących się w OWU. Niezależnie od tego, czy interesuje Cię wyłącznie ubezpieczenie OC, czy też pakiet OC i AC, skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń.

Wyliczenie składki zajmie Ci jedynie kilka minut. Kalkulator jest przy tym intuicyjny w obsłudze – wystarczy, że wypełnisz pola, podając informacje o swoim doświadczeniu za kierownicą i dane techniczne pojazdu. To wystarczy, aby po chwili otrzymać listę propozycji. Obok cen, będziesz mógł porównać także szczegóły poszczególnych ofert i tym samym wybrać najkorzystniejsze dla siebie ubezpieczenie.

Stefania Stuglik

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x