
Jeżeli posiadasz samochód, to z pewnością wiesz, że jednym z najważniejszych dokumentów jest dowód rejestracyjny. Ale czy wiesz, że równie istotna jest tabliczka znamionowa pojazdu? Jej brak spowoduje spore problemy – auto nie przejdzie badania technicznego.
- Czym jest tabliczka znamionowa samochodu?
- Jakie informacje znajdują się na tabliczce znamionowej samochodu?
- Gdzie w pojeździe należy szukać tabliczki znamionowej?
- Jak odczytać symbole umieszczone na tabliczce znamionowej?
- Zagubiona tabliczka znamionowa w 2025 roku – co robić?
- O wydanie jakiej tabliczki znamionowej złożyć wniosek?
- Czy można ubezpieczyć samochód bez tabliczki znamionowej?
- Podsumowanie
- FAQ – najczęściej zadawane pytania
- Źródła
Osoby, które kupują używany pojazd, często ograniczają się do sprawdzenia jego dokumentów oraz podzespołów na stacji diagnostycznej. Tabliczka znamionowa to element często pomijany. Tymczasem w przypadku braku tabliczki znamionowej można podejrzewać, że pojazd uczestniczył w kolizji lub wypadku – a nawet, że pochodzi z kradzieży.
Czym jest tabliczka znamionowa samochodu?
Tabliczka znamionowa to niewielka, często metalowa płytka lub nieścieralna naklejka, którą można znaleźć we wnętrzu pojazdu. Jest to jeden z obowiązkowych elementów auta. Na tabliczce znamionowej umieszcza się kluczowe parametry pojazdu – przede wszystkim unikalny numer VIN. W konsekwencji dzięki tabliczce znamionowej – obok dowodu rejestracyjnego – można jednoznacznie zidentyfikować samochód.
Co ważne, tabliczki znamionowe nie są charakterystyczne wyłącznie dla samochodów – umieszcza się je również na innych pojazdach, np. motocyklach, ciągnikach rolniczych czy przyczepach.
Jakie informacje znajdują się na tabliczce znamionowej samochodu?
Producenci nie mają dowolności, gdy mowa o informacjach umieszczanych na tabliczce znamionowej – kwestia ta została uregulowana w przepisach. Z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia wynika, że na tabliczce znamionowej muszą się znaleźć:
- nazwa producenta (marka);
- numer świadectwa homologacji typu WE – ewentualnie numer świadectwa homologacji typu pojazdu;
- numer VIN, czyli numer identyfikacyjny pojazdu – jeżeli pojazd nie ma numeru VIN, na tabliczce znamionowej umieszcza się rozpoznawczy numer podwozia/nadwozia pojazdu;
- maksymalna masa całkowita pojazdu;
- maksymalna masa całkowita zespołu pojazdów – gdy auto jest przystosowane do ciągnięcia przyczepy;
- dodatkowe dane.
Uwaga!
Gdzie w pojeździe należy szukać tabliczki znamionowej?
Tabliczka znamionowa najczęściej nie jest montowana w miejscach, które można dostrzec z zewnątrz pojazdu. To sprawia, że jej zlokalizowanie może sprawić trudności. Gdzie w aucie znajduje się tabliczka znamionowa? Jeżeli nie chcesz jej szukać, zajrzyj do książki serwisowej – w tym dokumencie znajdziesz informację o miejscu jej zamontowania. Możesz też sprawdzić miejsca, w których producenci często montują ten element. Do takich lokalizacji należą:
- słupek B – miejsce pomiędzy przednimi i tylnymi drzwiami auta (tabliczka powinna być widoczna po ich otwarciu);
- bagażnik (tabliczka często jest ukryta pod wykładziną);
- przednia belka;
- gródź za przednią lampą po stronie kierowcy.
Uwaga!
Jak odczytać symbole umieszczone na tabliczce znamionowej?
Producenci pojazdów mają obowiązek umieszczać informacje na tabliczce znamionowej zgodnie ze wzorem zamieszczonym w przepisach. To powoduje, że rozszyfrowanie danych na tabliczce znamionowej nie jest szczególnie skomplikowane.
Przykład: Tabliczka znamionowa pewnego samochodu wyprodukowanego przez francuskiego producenta zawiera następujące informacje:
- RENAULT – nazwa producenta;
- e11*2001/116*0261 – numer świadectwa homologacji;
- VF1VY7WGMUB486520 – numer VIN;
- 2300 kg – maksymalna masa całkowita;
- 3650 kg – maksymalna masa całkowita zespołu pojazdów;
- 1235 kg – maksymalne obciążenie osi przedniej;
- 1170 kg – maksymalne obciążenie osi tylnej.
Zagubiona tabliczka znamionowa w 2025 roku – co robić?
Brak tabliczki znamionowej to niecodzienna sprawa. Mało prawdopodobne, aby sama ona odpadła – najczęściej jest ona usuwana z powodu kolizji pojazdu lub podczas jego generalnego remontu. Jednocześnie utrata tabliczki znamionowej to duży kłopot dla właściciela pojazdu – musi on wyrobić nową. Dlaczego?
Jeżeli samochód nie ma tabliczki znamionowej, to nie przejdzie badania technicznego – diagnosta z łatwością zauważy brak tego elementu. Brak tabliczki znamionowej jest klasyfikowany jako usterka poważna, czyli taka, która daje podstawę do ograniczenia dalszego użytkowania pojazdu.
Dobra wiadomość jest taka, że można wyrobić nową tabliczkę znamionową. Krok po kroku proces ten przebiega następująco:
- Uzyskaj na stacji diagnostycznej zaświadczenie o braku tabliczki – najlepiej od rzeczoznawcy samochodowego.
- Udaj się do wydziału komunikacji i tam wypełnij wniosek o wydanie nowej tabliczki wraz z uzasadnieniem – pamiętaj, aby mieć ze sobą zaświadczenie ze stacji i dowód osobisty.
- Zapłać w kasie urzędu opłatę skarbową w wysokości 10 zł.
O wydanie jakiej tabliczki znamionowej złożyć wniosek?
W urzędzie możesz złożyć wniosek o tabliczkę znamionową jednego z dwóch typów: nową z nowym numerem VIN oraz o tabliczkę znamionową zastępczą. Kiedy i o którą tabliczkę się ubiegać?
O nowy numer VIN wraz z tabliczką znamionową należy wnioskować, gdy:
- wymieniono ramę lub podwozie pojazdu na inne bez numeru fabrycznego;
- numer VIN uległ korozji lub zniszczeniu podczas wypadku drogowego lub naprawy;
- pojazd jest zabytkowy i nie ma numeru VIN;
- numer VIN został zatarty lub sfałszowany, np. w wyniku zakupu pojazdu z licytacji publicznej lub od komornika.
O zastępczą tabliczkę znamionową wnioskuje się, gdy tabliczka znamionowa została zagubiona, zniszczona, brakuje jej oraz gdy zmieniony został numer VIN.
Czy można ubezpieczyć samochód bez tabliczki znamionowej?
Bez względu na to, czy kupujesz ubezpieczenie OC za pośrednictwem kalkulatora OC, czy też u agenta, nie musisz obawiać się pytań o tabliczkę znamionową. Informacje, które są potrzebne do wyliczenia składki ubezpieczeniowej, znajdziesz w posiadanych dokumentach – dowodzie rejestracyjnym i prawie jazdy.
Brak tabliczki znamionowej nie zwalnia Cię też z obowiązku zakupu OC. Jeżeli w Twoim samochodzie nie ma tabliczki znamionowej i dlatego z niego nie korzystasz, to wciąż musisz nabyć obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Tak brzmią aktualne przepisy. Oczywiście możesz też kupić dodatkowe polisy, np. ubezpieczenie AC.
Podsumowanie
- Tabliczka znamionowa to jeden z obowiązkowych elementów znajdujących się w każdym samochodzie.
- Obecność tabliczki znamionowej w samochodzie jest kontrolowana przez diagnostę podczas badania technicznego.
- Tabliczka znamionowa jest umieszczana w różnych punktach pojazdu – z reguły w miejscach, z których trudno ją usunąć.
- Wyrobienie nowej tabliczki znamionowej nie wiąże się z dużymi kosztami – opłata wynosi 10 zł.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Jakie inne informacje mogą znajdować się na tabliczce znamionowej?
Na tabliczce znamionowej muszą zostać umieszczone informacje wskazane w przepisach. Ale producent może zdecydować się też na zamieszczenie dodatkowych informacji. Należą do nich choćby: kod lakieru, wersja wyposażenia, rodzaj napędu czy typ silnika.
Czy tabliczkę znamionową w aucie zawsze umieszcza producent?
Najczęściej tabliczkę znamionową w samochodzie umieszcza producent. Ale nie zawsze – przepisy dopuszczają odstępstwo od tej zasady. Tabliczka znamionowa na wybranym elemencie pojazdu może zostać umieszczona przez upoważnionego przedstawiciela producenta.
Czy tabliczka znamionowa samochodu musi być w języku polskim?
To zależy, czy samochód jest przeznaczony na polski rynek. Jeżeli tak, to tabliczka musi być w języku polskim. Aby oszczędzić sobie pracy, producenci pojazdów często umieszczają na tabliczce wyłącznie wymagane przepisami informacje. W ten sposób staje się ona uniwersalna – nie trzeba jej tłumaczyć na różne języki.
Źródła
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 21 października 2011 r. w sprawie szczegółowego sposobu oraz trybu nadawania i umieszczania w pojazdach cech identyfikacyjnych