Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla w 2024 r.?

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla

Miłośnicy motocykli nie mają powodów do narzekań – ubezpieczenie motocykla często kosztuje dużo mniej niż ubezpieczenie samochodu. Ile konkretnie? To zależy już od długiej listy czynników. Sprawdź, co wpływa na wysokość składki ubezpieczeniowej i ile kosztuje ubezpieczenie najpopularniejszych rodzajów motocykli.

Wiosna to moment, gdy motocykliści wyciągają z garaży swoje jednoślady i przygotowują się do sezonu motocyklowego. W tym czasie wielu z nich nie tylko sprawdza stan techniczny pojazdu, ale również kupuje polisę OC i dodatkowe ubezpieczenia na kolejny rok. Nawet jeżeli ubezpieczenia motocykla nie kupujesz po raz pierwszy, to z poniższego artykułu możesz się dowiedzieć, jak obniżyć składkę ubezpieczeniową.

Ubezpieczenie OC motocykla – od czego zależy wysokość składki?

Bardzo możliwe, że kupujesz ubezpieczenie motocykla już od pewnego czasu, ale wciąż nie do końca orientujesz się, od czego zależy jego cena. Na szczęście to nie tajemnica. Ubezpieczyciele ustalają kwotę składki, biorąc pod uwagę szereg czynników. Przykładowo firma Generali wymienia aż 15 parametrów wpływających na wysokość składki ubezpieczeniowej – są to:

 1. Wiek motocyklisty oraz okres posiadania przez niego prawa jazdy
 2. Podmiotowość prawna ubezpieczonego – firma Generali zwraca uwagę na to, czy klient jest osobą fizyczną, czy też motocykl do ubezpieczenia zgłasza np. spółka
 3. Zakres ochrony – może on być elastyczny (choćby w przypadku AC) lub stały (gdy mowa o ubezpieczeniu OC)
 4. Strefa regionalna
 5. Wartość motocykla zgłoszonego do ubezpieczenia
 6. Dotychczasowy przebieg ubezpieczenia
 7. Marka i model pojazdu
 8. Pojemność skokowa i moc silnika
 9. Rodzaj pojazdu
 10. Okres eksploatacji pojazdu
 11. Sposób użytkowania pojazdu – nie każdemu motocykl służy do celów prywatnych, a niektóre osoby wykorzystują go, aby zarabiać
 12. Sposób płatności składki – jednorazowo lub w ratach
 13. Liczba, rodzaj i data wykroczeń lub przestępstw przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji
 14. Posiadane przez motocyklistę uprawnienia
 15. Inne ryzyka, które ubezpieczyciel uznaje za istotne podczas ustalania ryzyka ubezpieczeniowego

Chociaż lista ryzyk jest długa, to w przypadku motocyklistów – inaczej niż gdy chodzi o kierowców samochodów osobowych – firmy ubezpieczeniowe stosują uproszczone matematyczne modele ryzyka. Doskonale widać to na poniżej zamieszczonych przykładach kalkulacji. Warto też wiedzieć, że gdy ubezpieczyciel wylicza, ile kosztuje ubezpieczenie motocykla, niektóre z wymienionych czynników są dla niego istotniejsze niż inne.

Jak skomponować zestaw ubezpieczeń dla motocyklisty?

Podstawowe i jednocześnie obowiązkowe jest tylko jedno ubezpieczenie – to ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie OC motocykla musi posiadać każdy właściciel jednośladu. Taką polisę wykupuje się na okres 12 miesięcy i co do zasady przedłuża się ona automatycznie na kolejny rok. Mechanizm ten ma zabezpieczać właściciela motocykla przed kosztowną przerwą w ubezpieczeniu.

Uwaga!

Jeżeli kupujesz OC motocykla po raz pierwszy, to zapamiętaj, że ubezpieczenie OC motocykla jest obowiązkowe przez cały okres jego użytkowania – od dnia rejestracji do dnia jego trwałej utraty. Jako właściciel nie możesz pozwolić sobie nawet na jeden dzień przerwy w ochronie ubezpieczeniowej. W przeciwnym razie możesz otrzymać wezwanie do zapłaty kary.

Nawet w sezonie letnim z motocykla korzystasz sporadycznie? Ubezpieczenie OC motocykla może okazać się wystarczające. Sytuacja prezentuje się jednak inaczej, gdy na motocyklu spędzasz więcej czasu. Wówczas rośnie ryzyko udziału w kolizji czy wypadku (a zatem ryzyko wystąpienia szkody). I właśnie dlatego warto pomyśleć o pakiecie ubezpieczeń.

Kompleksowy, chroniący przed różnymi ryzykami pakiet ubezpieczeń dla motocyklisty składa się z 5 polis. Pierwszą jest ubezpieczenie OC motocykla, a kolejne to: ubezpieczenie NNW, ubezpieczenie assistance, ubezpieczenie akcesoriów motocyklowych i ubezpieczenie AC.

Ubezpieczenie NNW motocyklisty

NNW to ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Dla motocyklistów powinno być to najważniejsze dodatkowe ubezpieczenie. Dlaczego? Powód jest prozaiczny – motocykliści w większym stopniu niż np. kierowcy aut osobowych są narażeni na urazy. A ubezpieczenie NNW zapewnia środki, które w razie wypadku pomogą w powrocie do zdrowia.

W przypadku ubezpieczenia NNW najważniejsza jest suma ubezpieczenia. To właśnie od niej zależy wysokość odszkodowania. W wielu firmach ubezpieczeniowych sumę ubezpieczenia NNW można ustalić indywidualnie, wskazując kwotę w ramach widełek podanych przez ubezpieczyciela. Taką politykę przyjęła m.in. firma Uniqa.

Ubezpieczenie assistance motocykla

Motocykliści najczęściej użytkują swoje pojazdy jedynie w okresie wiosenno-letnim. Rocznie pokonują zatem dużo mniej kilometrów niż kierowcy samochodów. Nie oznacza to jednak, że można wykluczyć awarię motocykla. I właśnie na taki scenariusz przydaje się ubezpieczenie assistance. Pod tym produktem kryje się pomoc drogowa – głównie techniczna (polegająca na kontynuacji przerwanej podróży), ale też informacyjna. Przykładowe świadczenia, z których można skorzystać w ramach assistance, to:

 • holowanie motocykla – na odległości 100, 200 czy nawet 1000 km;
 • pojazd zastępczy – nie zawsze jednak będzie to motocykl, ponieważ firma ubezpieczeniowa może zaproponować samochód osobowy;
 • transport osób z miejsca zdarzenia do warsztatu lub hotelu – w drugim przypadku ubezpieczyciel opłaci koszty noclegu;
 • usprawnienie motocykla na miejscu zdarzenia – gdy jest to możliwe;
 • wsparcie prawne – jest ono oferowane m.in. po kolizji czy wypadku.

Ubezpieczenie akcesoriów motocyklowych

Kask, spodnie, buty, rękawiczki, soundbar, dodatkowe oświetlenie LED czy uchwyt na GPS – motocykliści inwestują zarówno w odzież, jak i akcesoria. Nie zawsze są to tanie produkty. I właśnie dlatego warto pomyśleć o ich ubezpieczeniu. 

Ubezpieczyć akcesoria motocyklowe można w dwóch firmach – są to Benefia i Compensa. Co ważne, obie firmy sprzedają ten produkt wyłącznie z ubezpieczeniem AC. Oferta prezentuje się następująco:

 • Benefia. Motocyklista może wybrać jedną z czterech dostępnych sum ubezpieczenia: 4000 zł, 6000 zł, 8000 zł i 10 000 zł.
 • Compensa. Ubezpieczenie akcesoriów motocyklowych obejmuje m.in. kask, spodnie, buty, rękawice oraz tank bagi.

Ubezpieczenie AC motocykla

OC i AC to jeden z popularniejszych pakietów ubezpieczeń komunikacyjnych, którymi są zainteresowani właściciele samochodów osobowych. Ale warto wiedzieć, że kombinacja OC i AC jest też dostępna dla motocyklistów, a wybór ofert wcale nie musi być skromniejszy.

Jeżeli korzystasz z nowszego modelu motocykla, AC zapewni Ci odszkodowanie m.in. po jego uszkodzeniu z własnej winy. Ale nie zawsze. W przypadku AC kluczowy jest zakres ubezpieczenia, który firma ubezpieczeniowa może rozszerzyć lub ograniczyć – w zależności od produktu. Z zakresem ubezpieczenia możesz się zapoznać jeszcze przed zakupem polisy – znajduje się on w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Ile kosztują ubezpieczenia motocykla – przykładowe kalkulacje

Z cenami ubezpieczeń jest inaczej niż z cenami produktów dostępnych na sklepowych półkach – wysokość składki jest ustalana indywidualnie. Co to oznacza?

Aby dowiedzieć się, ile będzie kosztować obowiązkowe ubezpieczenie OC czy ubezpieczenie AC, trzeba odpowiedzieć na szereg pytań. Jest też dobra wiadomość – cenę OC motocykla można poznać bez wychodzenia z domu, korzystając z kalkulatora OC/AC.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla turystycznego?

Motocykle turystyczne są przede wszystkim wygodne. Ich konstrukcja jest tak pomyślana, aby zapewniały one użytkownikowi maksymalny komfort nawet podczas długich podróży. Wygodne siedzisko, pojemny zbiornik na paliwo, a także miejsce na kufry – tak właśnie prezentują się modele przeznaczone do długich przejażdżek.

Przykład

26-letni Marek, który ma 5-letnią, bezszkodową historię ubezpieczenia, poszukuje polisy dla motocykla turystycznego – Hondy Gold Wing z rocznika 2019 (benzyna, poj. silnika 1833 cm3). Z uwagi na ograniczony budżet, chce kupić głównie ubezpieczenie OC, ale rozważa też pakiet OC wraz z NNW i assistance. Poniżej znajdują się dwie najtańsze oferty.
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
368,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
456,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Benefia
368,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Benefia
456,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna

* Kalkulacja przeprowadzona w maju 2024 r.

Gdyby ubezpieczenia dla tego samego motocykla kupował 55-letni motocyklista z dłuższą historią ubezpieczeniową, zapłaciłby on dużo mniej – odpowiednio 160 zł i 263 zł.

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla typu enduro?

Motocykle enduro są wybierane przez motocyklistów czerpiących radość z przejazdów trudniejszymi odcinkami w terenie. Ten typ motocykla jest odpowiednio dostosowany do jazdy terenowej i przełajowej oraz po nawierzchniach asfaltowych – jest wyposażony w duże koło przednie i zawieszenie, które ułatwia pokonywanie nierówności. Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla typu enduro?

Przykład

62-letni Maciej jest motocyklistą od wielu lat. Od wielu lat ubezpiecza też motocykle enduro – miał ich kilka, a aktualnie poszukuje pakietu ubezpieczeń dla Harleya-Davidsona Pan America z rocznika 2021 (poj. silnika 1252 cm3). Długa i bezszkodowa historia ubezpieczenia sprawia, że mężczyzna za pakiet ubezpieczeń może zapłacić 1867 zł, a samo OC kupić za jedynie 192 zł.
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
192,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
1867,99 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Benefia
192,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Beesafe
1867,99 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna

* Kalkulacja przeprowadzona w maju 2024 r.

Gdyby OC dla tego samego motocykla poszukiwał 20-latek z roczną historią ubezpieczenia, to zapłaciłby za nie 411 zł. Pakiet polis również byłby droższy.

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla typu chopper?

Choppery to motocykle przeznaczone głównie dla motocyklistów lubiących styl. Klasyczny chopper wyróżnia się przedłużonym widelcem, na którym zamontowane jest przednie koło. Do tego dochodzi nisko osadzone siedzisko i niewielki zbiornik na paliwo. Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie motocykla typu chopper?

Przykład

Na choppera zdecydowała się Wiktoria. To doświadczona 26-letnia motocyklistka, która zdołała już zbudować 5-letnią, bezszkodową historię ubezpieczenia. Kobieta szuka polisy dla choppera Junak M16 z rocznika 2015 (poj. silnika 124 cm3). W tym roku zdecydowała, że kupi wyłącznie ubezpieczenie OC – planuje częściej korzystać z innego motocykla.
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
126,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
262,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Uniqa
126,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Benefia
262,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna

* Kalkulacja przeprowadzona w maju 2024 r.

Mimo że motocyklistka zamierzała kupić jedynie obowiązkowe ubezpieczenie OC, to w tym przypadku okazało się, że pakiet uwzględniający assistance będzie tańszy. Właśnie dlatego nie warto z góry odrzucać ubezpieczeń dodatkowych.

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla szosowego?

Jak wskazuje nazwa, motocykle szosowe są dostosowane do jazdy drogami utwardzonymi. W konsekwencji niewiele różnią się one od motocykli turystycznych. Jednocześnie ta grupa pojazdów jest dość obszerna – zaliczają się do niej zarówno modele przeznaczone do szybkiej jazdy, jak i motocykle o zawieszeniu zapewniającym komfort.

Przykład

35-letnia Daria po raz kolejny szuka ubezpieczenia dla motocykla Kawasaki Ninja 1000 SX z rocznika 2017 (poj. silnika 1043 cm3). W jej 10-letniej historii ubezpieczenia jest jedna szkoda, która została zgłoszona ponad 2 lata temu. Ile motocyklistka zapłaci za pakiet ubezpieczeń obejmujący OC, AC, NNW i assistance? Przykładowa kalkulacja poniżej.
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
1501,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna   Ochrona AC mini (po wypadku lub uszkodzeniu)  
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
1554,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna   Ochrona AC pełna (po wypadku, kradzieży lub uszkodzeniu)  
Wiener
1501,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna Ochrona AC mini (po wypadku lub uszkodzeniu)
Wiener
1554,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna Ochrona AC pełna (po wypadku, kradzieży lub uszkodzeniu)

* Kalkulacja przeprowadzona w maju 2024 r.

Gdyby motocyklistka była zainteresowana wyłącznie OC, zapłaciłaby 290 zł. Z kolei w przypadku bezszkodowej historii ubezpieczenia cena pakietów wynosiłaby odpowiednio 1127 zł i 1251 zł.

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla sportowego?

Motocykle sportowe charakteryzują się niewielką masą własną, a także optymalizacją pod kątem osiągów. W konsekwencji są one wybierane przez osoby, które lubią szybką, dynamiczną jazdę – zarówno po torze, jak i wyznaczonych trasach. Czy ubezpieczenie motocykla sportowego jest droższe w porównaniu do pozostałych typów jednośladów?

Przykład

Karol ma 24 lata i jest zapalonym motocyklistą. Jest też współwłaścicielem Hondy CBR 1100 RR z 2007 r. (poj. silnika 999 cm3) – drugim współwłaścicielem jest jego 55-letni ojciec, motocyklista z długą historią ubezpieczenia. W konsekwencji mężczyzna za ubezpieczenie motocykla zapłaci dużo mniej niż jego rówieśnicy.
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
405,10 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
453,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Beesafe
405,10 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Benefia
453,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna

* Kalkulacja przeprowadzona w maju 2024 r.

631 zł – tyle za ubezpieczenie OC musiałby zapłacić motocyklista z przykładu, gdyby był jedynym właścicielem motocykla i nie korzystał ze zniżek swojego ojca.

Jak motocyklista może obniżyć koszty ubezpieczenia?

Motocykl, a niekiedy quad, to często pierwszy pojazd, od którego zaczyna się miłość do motoryzacji. Jak widać na powyższych przykładach, młodzi motocykliści nie mogą liczyć na tanie ubezpieczenie OC motocykla – składki potrafią być wysokie. Jak obniżyć koszt zakupu polisy OC? Oto 3 sprytne i sprawdzone sposoby:

 1. Jeździj zgodnie z przepisami – to zaprocentuje w przyszłości. Każdy rok bezszkodowej jazdy motocyklem oznacza tańsze obowiązkowe ubezpieczenie motocykla w kolejnych latach.
 2. Nie obawiaj się modyfikować zakresu ochrony ubezpieczenia motocykla. Najlepiej wiesz, czego potrzebujesz w danym sezonie. Wydawanie pieniędzy na AC dla starszego motocykla nie zawsze ma sens.
 3. Sprawdzaj oferty ubezpieczenia motocykla przez internet. Internetowy kalkulator OC/AC to narzędzie zapewniające dostęp do wielu polis od różnych ubezpieczycieli.

Kupujesz używany motocykl? Możesz przejąć polisę OC od sprzedawcy. Pamiętaj jednak, że takie OC na motocykl również może być źródłem kosztów – firma ubezpieczeniowa może przeprowadzić rekalkulację składki i zażądać dopłaty. W skrajnych przypadkach dopłata może wyjść drożej niż zakup nowej polisy na cały rok.

Uwaga!

Rekalkulacja składki to prawo – a nie obowiązek – firmy ubezpieczeniowej. Może się zdarzyć, że ubezpieczyciel nie zdecyduje się na taki krok. Jest to jednak legalna procedura, która może zostać wdrożona w dowolnym momencie.
.

Jak kupić OC dla motocykla przez internet?

To bardzo proste. Otwórz kalkulator ubezpieczenia motocykla i odpowiedz na pytania. Uprzednio możesz przygotować sobie dokumenty (dowód rejestracyjny i prawo jazdy) oraz spisać stan licznika motocykla. Po udzieleniu odpowiedzi otrzymasz oferty. Na tym etapie możesz też zapoznać się z dokumentami. Później pozostaje już tylko zapłacić za polisę – potwierdzenie zakupu otrzymasz na adres e-mail.

Na pytanie, jak kupić obowiązkowe ubezpieczenie OC przez internet, można też odpowiedzieć inaczej – wskazując, czego nie należy robić. Nie podawaj nieprawidłowych danych. Przykładowo firma Generali zastrzega sobie możliwość wypowiedzenia umowy AC ze skutkiem natychmiastowym, jeżeli wykryje niezgodność pomiędzy danymi podanymi przez klienta podczas składania wniosku a stanem faktycznym.

Chcesz kupić ubezpieczenie OC lub ubezpieczenie dodatkowe motocykla? Jeżeli masz pytania, zawsze możesz skontaktować się z naszym doradcą – wystarczy, że zadzwonisz, a otrzymasz profesjonalne wsparcie.

Podsumowanie

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla – co warto wiedzieć?

 1. Tylko ubezpieczenie OC motocykla jest obowiązkowe. Wszystkie pozostałe produkty ubezpieczeniowe są dobrowolne.
 2. Wysokość składki ubezpieczeniowej można wyliczyć u agenta, ale jest też inna możliwość – skorzystanie z internetowego kalkulatora.
 3. Ubezpieczenie OC nie ma stałej ceny. Aby dowiedzieć się, ile kosztuje ubezpieczenie motocykla, trzeba przeprowadzić kalkulację.
 4. Motocyklista, który dużo jeździ, nie powinien ograniczać się do OC motocykla – przyda mu się też ubezpieczenie NNW czy assistance.
 5. Aby znaleźć najlepsze i najtańsze ubezpieczenie motocykla, warto wykorzystać nasz kalkulator OC/AC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o cenę ubezpieczenia motocykla

 1. Jak sprawdzić ubezpieczenie OC motocykla?

  Z pomocą przychodzi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Na stronie internetowej tej instytucji jest dostępne narzędzie, które pozwala sprawdzić, czy motocykl (lub inny pojazd mechaniczny) jest ubezpieczony – wystarczy podać jego numer rejestracyjny lub numer VIN.

 2. Kto płaci za ubezpieczenie pojazdu więcej – kierowca samochodu osobowego czy motocyklista?

  Zazwyczaj OC motocykla jest tańsze niż OC samochodu, ale nie ma tu reguły. W przypadku samochodów osobowych, motocykli i innych pojazdów ubezpieczenie będzie drogie, gdy kierowca nie będzie miał doświadczenia i historii ubezpieczeniowej. Ale może też się zdarzyć, że doświadczony kierowca wyda na ubezpieczenie samochodu osobowego mniej niż na ubezpieczenie OC na motocykl.

 3. Na czym polega Bezpośrednia Likwidacja Szkody (BLS)?

  BLS to termin występujący w kontekście ubezpieczenia OC i likwidacji szkody. Jeżeli zostaniesz poszkodowany, a sprawca będzie miał OC w innej firmie ubezpieczeniowej, która jednak należy do systemu BLS, to wystarczy, że zgłosisz się do swojego ubezpieczyciela. To właśnie on wypłaci Ci odszkodowanie i następnie rozliczy się z ubezpieczycielem sprawcy.

 4. Jakie są konsekwencje braku ubezpieczenia OC?

  Brak ubezpieczenia OC oznacza poważne skutki. Po pierwsze, motocyklista może spodziewać się kary z UFG. Od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. brak OC motocykla przez więcej niż 14 dni oznacza karę w wysokości 1430 zł. Po drugie, motocyklista będzie musiał sam zapłacić za szkody, które spowoduje. Brak ubezpieczenia OC motocykla to zdecydowanie zły pomysł.

Źródła

 1. Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

 2. OWU Ubezpieczenie Akcesoriów Motocyklowych Benefia, OWU Ubezpieczenie Akcesoriów Motocyklowych Compensa, OWU Autocasco Generali, OWU NNW Uniqa

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments