Jakie ubezpieczenie samochodu na wyjazd do Chorwacji 2024?

Ubezpieczenie OC do Chorwacji

Położona nad Morzem Adriatyckim Chorwacja to jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków wakacyjnych podróży. Planujesz dojechać do jednego z chorwackich kurortów własnym lub pożyczonym samochodem? Do tak długiej trasy trzeba się odpowiednio przygotować. Podpowiadamy, jakie ubezpieczenie samochodu na wyjazd do Chorwacji warto wykupić w 2024 roku.

Chociaż do Chorwacji można dostać się na wiele sposobów, to samochód jest wybierany przez wielu turystów. Dlaczego? To rozwiązanie pozwala zwiedzić również te kraje, które są „po drodze”. Część podróżnych postrzega taki wyjazd jako przygodę – liczy się swoboda i nieograniczone możliwości decydowania o trasie. Aby podróż samochodem była udana, konieczne jest przygotowanie auta i zabezpieczenie się na różne sytuacje.

Ubezpieczenie samochodu na wyjazd do Chorwacji – czy polska polisa OC jest honorowana?

Wyjeżdżając do Chorwacji, nie musisz wyrabiać Zielonej Karty – wystarczy OC. W Polsce wprowadzono rozwiązania ułatwiające życie kierowcom – nie trzeba już wozić ze sobą potwierdzenia zakupu polisy. Zagraniczne służby nie mają jednak dostępu do polskich systemów i dlatego pamiętaj, aby zabrać ze sobą dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia.

Mimo że OC jest obowiązkowe, to na jego zakupie można sporo zaoszczędzić. Chcesz zwiększyć wakacyjny budżet? Pamiętaj, aby porównać oferty za pomocą naszego kalkulatora OC AC. W ten sposób szybko dowiesz się, który z ubezpieczycieli ma dla Ciebie najkorzystniejszą (najtańszą) propozycję.

Czy warto kupić AC, planując samochodowy wyjazd do Chorwacji?

Jak można przeczytać na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, kradzieże czy napady rabunkowe zdarzają się w Chorwacji rzadko. Ryzyko, że złodzieje połaszą się właśnie na Twoje auto, jest niewielkie. Trzeba jednak pamiętać, że AC zapewnia ochronę nie tylko od kradzieży pojazdu – umowa może też przewidywać, że ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy samochodu po stłuczce.

Korzystasz z nowego, niedawno odebranego z salonu pojazdu? Twój samochód ma zaledwie kilka lat? Ubezpieczenie AC może Ci się przydać bez względu na to, po jakich drogach (polskich czy zagranicznych) poruszasz się przez większość roku.

Dlaczego na wyjazd do Chorwacji nie wystarczy darmowe assistance?

Jeżeli kupujesz ubezpieczenie komunikacyjne od co najmniej kilku lat, to z pewnością wiesz, że niektórzy ubezpieczyciele jako gratis często proponują assistance. Niestety, taka darmowa polisa jest zazwyczaj bezużyteczna podczas długiej zagranicznej trasy. Głównym powodem są stosowane przez ubezpieczycieli limity i ograniczenia. Z otrzymanego w gratisie assistance najczęściej można korzystać wyłącznie w Polsce, a dodatkowo standardem jest zapis o limicie kilometrów (dotyczy on odległości, na jaką bez naliczania dodatkowych kosztów może zostać odholowane auto). Jak wybrać polisę assistance, planując samochodowy wyjazd do Chorwacji?

Dobre ubezpieczenie assistance na wyjazd do Chorwacji powinno zapewniać:

 • holowanie na odległość co najmniej 700-800 km – to zupełne minimum, biorąc pod uwagę odległości, np. trasa Warszawa – Rijeka to ok. 1180 km, a Słupsk – Dubrownik to ok. 2070 km,
 • pomoc serwisową – usprawnienie pojazdu na miejscu zdarzenia, organizację parkingu czy naprawę auta w warsztacie,
 • pojazd zastępczy – istotne jest przy tym na ile dni auto zostanie udostępnione
 • pomoc w podróży – ubezpieczenie powinno obejmować kontynuację podróży (lub powrót do miejsca zamieszkania), zakwaterowanie i przewóz pasażerów do hotelu,
 • pomoc tłumacza – przyda się szczególnie, gdy nie znasz języka chorwackiego lub Twoja znajomość angielskiego jest niewystarczająca.

Mimo że jazda po nieznanym obszarze za granicą powoduje, że kierowcy są bardziej czujni, to nie można zapomnieć, że z reguły nie znają oni zwyczajów tubylców. To powoduje, że o kolizję czy wypadek jest łatwiej. Z tego powodu dobre ubezpieczenie assistance samochodu na wyjazd do Chorwacji powinno obejmować też pomoc prawną.

Szukasz ubezpieczenia assistance tylko na czas wyjazdu? Może zainteresować Cię jedna z ofert ASS krótkoterminowego, dostępna w kalkulatorze rankomat.pl. Poniżej przedstawiamy przykładowe oferty wyliczone dla 40-letniego właściciela Opla Astra z 2020 r., na 9, 16 i 31 dni – planuje on podróż od 1 kwietnia br.

Ile kosztuje ASS krótkoterminowe na wyjazd do Chorwacji w 2024 r.?

Okres ochronyWarunki ochrony ASSOferta
9 dniHolowanie po awarii i wypadku: do 750 km, samochód zastępczy: 8 dni, naprawa na miejscu, transport podróżnych, dostarczenie paliwa i wymiana koła: do 1000 zł, nocleg dla podróżnych: 5 dni260 zł - oferta Europ Assistance
9 dniHolowanie po awarii i wypadku: do 1000 km, samochód zastępczy: 5 dni, naprawa na miejscu, transport podróżnych, dostarczenie paliwa i wymiana koła: bez limitu, nocleg dla podróżnych: 4 dni266 zł - oferta AXA
16 dniHolowanie po awarii i wypadku: do 750 km, samochód zastępczy: 8 dni, naprawa na miejscu, transport podróżnych, dostarczenie paliwa i wymiana koła: do 1000 zł, nocleg dla podróżnych: 5 dni299 zł - oferta Europ Assistance
16 dniHolowanie po awarii i wypadku: do 1000 km, samochód zastępczy: 5 dni, naprawa na miejscu, transport podróżnych, dostarczenie paliwa i wymiana koła: bez limitu, nocleg dla podróżnych: 4 dni377 zł - oferta AXA
31 dniHolowanie po awarii i wypadku: do 750 km, samochód zastępczy: 8 dni, naprawa na miejscu, transport podróżnych, dostarczenie paliwa i wymiana koła: do 1000 zł, nocleg dla podróżnych: 5 dni499 zł - oferta Europ Assistance
31 dniHolowanie po awarii i wypadku: do 1000 km, samochód zastępczy: 5 dni, naprawa na miejscu, transport podróżnych, dostarczenie paliwa i wymiana koła: bez limitu, nocleg dla podróżnych: 4 dni550 zł - oferta AXA
Kalkulacja z 4 marca 2024 r. Wybrane oferty z holowaniem powyżej 700 km w Polsce i Europie

Osoby, które planują zakup polisy ASS, powinny zwrócić uwagę na to, po jakich zdarzeniach pomoc ubezpieczyciela będzie im przysługiwała. Towarzystwa wyróżniają z reguły trzy rodzaje zdarzeń – awaria, kolizja i wypadek. Może zdarzyć się, że np. z holowania będzie można skorzystać jedynie po awarii, z kolei z samochodu zastępczego tylko po awarii i wypadku – doradza Stefania Stuglik, specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Ubezpieczenie auta na wyjazd do Chorwacji – jakie NNW wybrać?

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) to kolejna polisa, której zakup warto rozważyć, mając w planach samochodowy wyjazd do Chorwacji. Jakie NNW wybrać?

Firmy ubezpieczeniowe proponują NNW w dwóch wariantach:

 • NNW kierowcy – środki są wypłacane jedynie kierowcy,
 • NNW kierowcy i pasażerów – środki przysługują każdej osobie podróżującej pojazdem.

Wyjeżdżasz do Chorwacji z rodziną? Z pewnością przyda Ci się NNW w drugim wariancie. Upewnij się jednak, że wybrana polisa NNW rzeczywiście będzie obowiązywała poza granicami Polski. W przeciwnym razie ubezpieczenie okaże się zbędne podczas urlopu w Chorwacji.

Nasza porada: Korzystasz już z ubezpieczenia NNW w życiu prywatnym i zastanawiasz się, czy potrzebujesz kolejnego? Pamiętaj, że po wystąpieniu zdarzenia, które do tego uprawnia, możesz ubiegać się o wypłatę odszkodowania z każdej posiadanej polisy.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd do Chorwacji kupić?

Podstawowa oferta firm ubezpieczeniowych w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych to: OC, AC, assistance i NNW. Jednak ubezpieczenie auta na wyjazd do Chorwacji może też obejmować mniej popularne polisy. Należą do nich:

 • ubezpieczenie szyb – może się przydać, jeżeli planujesz podróżować mniej uczęszczanymi drogami (które z reguły są w gorszym stanie technicznym),
 • ubezpieczenie ochrony prawnej – może być pomocne, gdy nie planujesz kupować ubezpieczenia assistance,
 • pomoc medyczna – po wypadku ubezpieczyciel organizuje i pokrywa koszty określonych w umowie świadczeń zdrowotnych. Pomoc medyczną w szerokim zakresie można także uzyskać w ramach ubezpieczenia turystycznego – oferty na wyjazd do Chorwacji sprawdzisz w kalkulatorze ubezpieczeń podróżnych rankomat.pl

Nasza porada: Jeżeli planujesz kupić jedno z wymienionych ubezpieczeń, upewnij się, że będzie ono obowiązywać poza granicami kraju. Wiele ubezpieczeń komunikacyjnych jest dostępnych w dwóch opcjach: Polska lub Polska i Europa.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu na wyjazd do Chorwacji w 2024 r.?

Ubezpieczenie na wyjazd własnym samochodem do Chorwacji nie musi Cię nic kosztować – możesz po prostu zabrać ze sobą już posiadaną polisę OC. Jest to jednak ryzykowny krok, zwłaszcza gdy Twój samochód ma już kilka lat. Wówczas szansa na wystąpienie awarii na trasie rośnie. Ile kosztuje dające poczucie bezpieczeństwa ubezpieczenie samochodu na wyjazd do Chorwacji? Najbardziej adekwatna odpowiedź brzmi: to zależy.

Pomijając kwestie różnych oczekiwań kierowców względem ubezpieczeń komunikacyjnych, trzeba wspomnieć, że niektóre polisy (zwłaszcza assistance) są dostępne w wersji całorocznej i na określony czas, np. 14 dni. Aby porównać koszty, przygotowaliśmy różne kalkulacje dla kierowcy, który właśnie przygotowuje się na wyjazd do Chorwacji.

Przykład: Pan Norbert z Krosna wraz z rodziną planuje wybrać się w kwietniu do Chorwacji samochodem (Seat Alhambra z 2018 r.). Mimo że pojazd jest stosunkowo nowy, to jego przebieg (92 tys. km) skłania właściciela do zakupu assistance z holowaniem przynajmniej do najbliższego warsztatu. Mężczyzna rozważa dwie opcje: zakup OC i assistance w pakiecie lub osobno. Które rozwiązanie będzie korzystniejsze?

Ubezpieczenie krótkoterminowe assistance (rankomat.pl) – na 16 dni126 zł – holowanie do 300 km
189 zł – holowanie do 500 km
299 zł – holowanie do 750 km
377 zł – holowanie do 1000 km
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Najtańsze oferty OC na wyjazd do Chorwacji
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
461,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
509,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna, ASS mini na Polskę i Europę - tylko po wypadku i kolizji, holowanie do najbliższego warsztatu  
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
552,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna, ASS pełne na Polskę i Europę - po wypadku, awarii i kradzieży, holowanie do najbliższego warsztatu  
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
680,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna, ASS pełne na Polskę i Europę - po wypadku, awarii i kradzieży, holowanie 200 km  
Najtańsze oferty OC na wyjazd do Chorwacji
Trasti
461,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Trasti
509,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna, ASS mini na Polskę i Europę - tylko po wypadku i kolizji, holowanie do najbliższego warsztatu
Trasti
552,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna, ASS pełne na Polskę i Europę - po wypadku, awarii i kradzieży, holowanie do najbliższego warsztatu
Trasti
680,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna, ASS pełne na Polskę i Europę - po wypadku, awarii i kradzieży, holowanie 200 km

* Kalkulacja z 04.03.2024 r. na samochód Seat Alhambra z 2018 r. (poj. silnika 1,4 l) Właściciel: 40 lat, maksymalne zniżki w OC i AC

Okazuje się, że osobny zakup ubezpieczenia krótkoterminowego z holowaniem do najbliższego warsztatu i polisy OC w innym towarzystwie jest w tym przypadku droższy niż nabycie assistance w pakiecie z OC na rok (odpowiednio 126 zł + 461 zł i 552 zł) . Nadal jednak mógłby się opłacać, gdyby właścicielowi Seata zależało na innych udogodnieniach lub wyższym limicie holowania. Dlatego, przed wyborem polisy warto zapoznać się ze szczegółami w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU Assistance).

Jak powinno wyglądać ubezpieczenie pożyczonego auta na wyjazd do Chorwacji?

Samochód na wyjazd do Chorwacji można pożyczyć – od znajomego lub z wypożyczalni samochodów. Planujesz podróż pożyczonym autem? Również musisz zainteresować się formalnościami, czyli ubezpieczeniem. Auto musi być objęte ochroną OC, możesz też porozumieć się z właścicielem w zakresie zakupu dodatkowych polis.

Planujesz zwiedzić Słowenię i następnie wypożyczonym z wypożyczalni pojazdem dostać się do Chorwacji? Pamiętaj, że ubezpieczenia to nie wszystko – będziesz musiał jeszcze uzyskać zgodę wypożyczalni na przekroczenie granicy.

Podsumowanie

 • Ze względu na długość trasy Polska-Chorwacja niezbędne jest dobre ubezpieczenie assistance, które pozwoli uniknąć m.in. kosztów holowania auta w razie awarii.
 • Planując wyjazd do Chorwacji samochodem, można kupić też inne ubezpieczenia, np. NNW czy AC. To polisy całoroczne – będą obowiązywać przed i po powrocie z Chorwacji.
 • Koszt ubezpieczenia samochodu na wyjazd do Chorwacji jest uzależniony od wielu czynników, w tym wybranych polis. Najtańszy będzie jednak pakiet OC i assistance.
 • Wybierając się samochodem do Chorwacji, nie trzeba składać wniosku o wydanie Zielonej Karty. Przydać mogą się jednak inne dokumenty, np. karta EKUZ.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy zdarza się, że ubezpieczyciele nie zapewniają ochrony ubezpieczeniowej na terenie Chorwacji?

  Chorwacja jest krajem należącym do Unii Europejskiej. To sprawia, że firmom ubezpieczeniowym stosunkowo łatwo znaleźć partnerów i zapewnić ochronę swoim klientom. W rezultacie Chorwacja praktycznie nigdy nie znajduje się na liście krajów, w których polisa nie obowiązuje.

 2. Czy w przypadku podróży samochodem do Dubrownika rzeczywiście nie jest potrzebna Zielona Karta?

  Tak, to prawda. Zielona Karta (międzynarodowy certyfikat ubezpieczenia komunikacyjnego) była niezbędna w przeszłości, ale sytuacja zmieniła się po przystąpieniu do Porozumienia Wielostronnego Bośni i Hercegowiny – państwa, przez które trzeba było przejechać, aby dostać się do Dubrownika. Obecnie ubezpieczenie OC wykupione w Polsce jest wystarczające (nie trzeba wyrabiać Zielonej Karty). Mimo że zmiana miała miejsce w październiku 2020 r., to wciąż można spotkać się z informacjami wprowadzającymi w błąd.

 3. Kiedy skontaktować się z ubezpieczycielem, gdy w Chorwacji dojdzie do kolizji z mojej winy – od razu czy dopiero po powrocie do kraju?

  Firmy ubezpieczeniowe rygorystycznie podchodzą do kwestii zgłaszania szkód – musisz to zrobić od razu. Dzięki temu pracownicy firmy ubezpieczeniowej będą mogli Ci pomóc, np. organizując holowanie pojazdu. Działanie na własną rękę jest ryzykowne – ubezpieczyciel może zakwestionować koszty.

 4. Czy opłaca się kupić ubezpieczenie samochodu podróżne w tej samej firmie, która ubezpieczyła samochód?

  Każda firma ubezpieczeniowa realizuje własną politykę – niektóre doceniają stałych klientów, oferując im dodatkowe zniżki, inne z kolei nastawiają się na sprzedaż ubezpieczeń nowym klientom. Bez porównania ofert pod względem zakresu ochrony i ceny nie sposób jest udzielić odpowiedzi na to pytanie.

 5. Jakie polisy – poza komunikacyjnymi – warto kupić z myślą o samochodowym wyjeździe do Chorwacji?

  Chorwacja zapewnia wiele atrakcji, w tym daje możliwość aktywnego wypoczynku – turyści chętnie uprawiają różne sporty wodne. Niektóre z tych aktywności firmy ubezpieczeniowe zaliczają do kategorii „ekstremalnych”. Stąd też przyda się ubezpieczenie podróżne, które zapewni dostęp do opieki medycznej. Przy jego wyborze zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia i zakres ochrony.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments