Dopisanie do ubezpieczenia OC – sposób na obniżenie składki OC


Młody kierowca zadowolony z niskiej składki oc

Młodzi kierowcy nie mogą liczyć na przychylność ubezpieczycieli, co ma odzwierciedlenie w wysokości składki ubezpieczeniowej. Z tego względu często spotykaną praktyką jest dopisanie współwłaściciela samochodu w dowodzie rejestracyjnym. Podpowiadamy, jak to zrobić i ile można w ten sposób zaoszczędzić.

Nie każdy młody kierowca decyduje się na zakup samochodu. Jednym z powodów jest konieczność ponoszenia dużych wydatków obejmujących koszty eksploatacyjne czy ubezpieczenie OC. Ponieważ OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, w jego przypadku kierowcy mogą kierować się wyłącznie ceną. Porównanie ofert ubezpieczycieli za pomocą zamieszczonego na naszej stronie internetowej kalkulatora OC jest skutecznym sposobem, aby zaoszczędzić na polisie, ale istnieją także inne.

Dlaczego młodzi kierowcy płacą więcej za ubezpieczenie OC?

Właściciele samochodów, którzy dopiero co odebrali prawo jazdy, płacą więcej, gdyż przez ubezpieczycieli są zaliczani do grupy kierowców objętych największym ryzykiem. Od lat z policyjnych statystyk wynika, że kierowcy w wieku od 18 do 24 lat powodują co piąty wypadek drogowy. Dla ubezpieczycieli oznacza to większą wartość szkód likwidowanych po kolizjach i wypadkach z udziałem właśnie młodych kierowców.

Ponieważ ryzyko ubezpieczeniowe przekłada się bezpośrednio na wysokość składki ubezpieczeniowej, to młodzi kierowcy płacą najwięcej ze wszystkich grup posiadaczy pojazdów. Dobrą wiadomością jest jednak, że istnieją sposoby na obniżenie wysokości składki. Jednym z nich jest dopisanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela.

Ile można zaoszczędzić na OC, dopisując współwłaściciela auta?

Dla firm ubezpieczeniowych charakterystyczne jest to, że dla każdego klienta przeprowadzają indywidualną kalkulację. Z tego względu nie sposób przewidzieć, ile dokładnie młody kierowca zaoszczędzi na ustanowieniu współwłaścicielem samochodu osoby mającej wysokie zniżki OC. Można jednak to sprawdzić, przeprowadzając kalkulację za pomocą naszego kalkulatora.

Przykład: 19-letnia Izabela właśnie zdała egzamin na prawo jazdy. Jako pierwsze auto wybrała Toyotę Aygo z 2010 r. (benzyna, poj. silnika 998 cm3). Kobieta na zaledwie kilka dni przejęła ubezpieczenie od poprzedniego właściciela, a teraz poszukuje OC. Pod uwagę bierze dwie opcje. W pierwszej kupi polisę tylko na siebie, a w drugiej dopisze do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela – ojca, który ma 30-letnie doświadczenie za kierownicą.

Najtańsze propozycje OC dla niedoświadczonego kierowcy bez zniżekNajtańsze propozycje OC dla dwóch kierowców – niedoświadczonego i doświadczonego
Benefia (OC) – 1931 złAXA (OC, Assistance) – 1474 zł
Uniqa (OC, NNW) – 1931 złUniqa (OC, NNW) – 1931 zł
Benefia (OC, Assistance, NNW) – 2050 złAXA (OC, Assistance, NNW) – 1539 zł
Kalkulacja z dnia 30.10.2020 r.

W przypadku dopisania doświadczonego kierowcy do dowodu rejestracyjnego wysokość składki OC może być niższa o 457 zł. Różnica może być jeszcze większa w przypadku pojazdów o dużej mocy, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem wśród młodych kierowców.

W jaki sposób ustanowić współwłaściciela samochodu?

Jeżeli chcesz obniżyć wysokość składki ubezpieczeniowej, z pewnością zastanawiasz się, jak ustanowić współwłaściciela auta. Są dwie możliwości:

 • na etapie zakupu pojazdu wystarczy, że umowę podpisze dwóch kupujących – Ty i doświadczony kierowca, który posiada na swoim koncie zniżki,
 • po zakupie pojazdu – jeżeli osoba, która ma zostać współwłaścicielem pojazdu jest z Tobą spokrewniona, to wystarczy spisać akt darowizny; alternatywą jest umowa sprzedaży.

Wiele osób błędnie zakłada, że darowizna musi mieć formę aktu notarialnego. Nie jest to niezbędne. Jeżeli umowa została zawarta bez zachowania formy aktu notarialnego, to będzie ważna, gdy przyrzeczone świadczenie zostanie spełnione.

O czym trzeba pamiętać, spisując akt darowizny? Należy w nim zaznaczyć, jaka część udziału w rzeczy (w tym przypadku w samochodzie) jest przekazywana drugiej osobie. W umowie należy też podać:

 • dane osobowe osób, które podpiszą umowę,
 • datę i miejsce sporządzenia umowy,
 • stopień pokrewieństwa między osobami podpisującymi umowę,
 • przedmiot darowizny – markę, model, rok produkcji pojazdu, numer rejestracyjny i nr VIN,
 • wartość samochodu,
 • datę przekazania samochodu.

W umowie powinny znaleźć się także oświadczenia. Właściciel powinien oświadczyć, że samochód jest jego własnością, z kolei obdarowany, że przyjmuje darowiznę.

Jakie formalności trzeba spełnić, aby dodać współwłaściciela auta?

Po sporządzeniu umowy darowizny należy dopełnić formalności w urzędach, czyli urzędzie skarbowym i wydziale komunikacji.

 1. Zgłoszenie umowy darowizny w urzędzie skarbowym

Informację o darowiźnie należy zgłosić w urzędzie skarbowym w ciągu 6 miesięcy. Jest zalecane, aby zgłaszać do urzędu każdą umowę darowizny, a nie tylko taką, która nie mieści się w granicach kwot wolnych od podatku. Jeżeli umowę darowizny sporządziłeś z osobą:

 • spokrewnioną (np. żoną/mężem, córką/synem czy siostrą/bratem) – formularzem właściwym do zgłoszenia darowizny jest druk SD Z2,
 • obcą (np. kolegą) – wówczas drukiem właściwym jest SD-3 i konieczne może okazać się uiszczenie podatku.

Jeżeli wystąpi podatek, to należy go obliczyć nie od całej wartości pojazdu, ale jedynie od przekazanego udziału, np. połowy wartości auta.

Wysokość podatku od darowizn
NadwyżkaI grupa podatkowaII grupa podatkowaIII grupa podatkowa
do 10 278 zł3 proc. podatku od nadwyżki7 proc. podatku od nadwyżki12 proc. podatku od nadwyżki
od 10 278 do 20 556 zł308,30 zł i 5% nadwyżki ponad 10 278 zł719,50 zł i 9% nadwyżki ponad 10 278 zł1233,40 zł i 16% nadwyżki ponad 10 278 zł
od 20 556 zł822,20 zł i 7% nadwyżki ponad 20 556 zł1644,50 zł i 12% nadwyżki ponad 20 556 zł2877,90 zł i 20% nadwyżki ponad 20 556 zł

W dniu 27 października 2020 r. w życie weszła nowelizacja ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z nowymi przepisami w określonych przypadkach podatku od darowizn nie będą musieli płacić także wychowankowie rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka.

2. Formalności we właściwym wydziale komunikacji

Umowa darowizny jest podstawą, aby urzędnicy mogli wprowadzić zmiany w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. W tym celu musisz złożyć wniosek (możesz go pobrać ze strony internetowej urzędu) wraz z załącznikami. Potrzebne Ci będą:

 • dokument potwierdzający przeniesienie części własności – umowa darowizny lub sprzedaży pojazdu,
 • dowód rejestracyjny,
 • karta pojazdu – tylko wówczas, gdy została wydana,
 • potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia.

Każdy ze współwłaścicieli pojazdu powinien mieć przy sobie dokument tożsamości. Jeżeli sprawa jest załatwiana przez pełnomocnika, niezbędne będzie okazanie pełnomocnictwa.

Dopisanie współwłaściciela w dowodzie rejestracyjnym to czynność, za którą urzędnicy nie pobierają opłat. Z reguły też można ją załatwić „od ręki” – wystarczy poczekać kilka minut na wprowadzenie zmian w dowodzie rejestracyjnym.

Jakie są zalety i wady współwłasności auta?

Współwłasność samochodu można rozpatrywać zarówno w kontekście zalet, jak i wad. Główną korzyścią płynącą z tego rozwiązania jest to, że młody kierowca korzysta ze zniżek doświadczonego kierowcy. W rezultacie cenę ubezpieczenia OC można obniżyć nawet o kilkaset złotych. Inaczej mówiąc, jest to rozwiązanie korzystne finansowo.

Nie można jednak zapominać o drugiej stronie medalu – współwłasność samochodu ma również wady. Do głównych uciążliwości należy zaliczyć:

 • utratę zniżek przez obu kierowców – to, który współwłaściciel pojazdu spowodował szkodę, nie będzie miało znaczenia,
 • konieczność uiszczenia podatku od darowizn – gdy wartość pojazdu jest znaczna i przekracza kwotę wolną od podatku,
 • to, że w razie ewentualnej sprzedaży pojazdu umowę będzie musiał podpisać każdy ze współwłaścicieli – może to być kłopotliwe w przypadku konfliktu między nimi.

Jeżeli chcesz zaoszczędzić na składce ubezpieczenia OC, powinieneś wziąć pod uwagę wszystkie konsekwencje ustanowienia współwłaścicielem pojazdu innej osoby. Nie w każdej sytuacji takie działanie musi okazać się korzystne.

Czy trzeba informować ubezpieczyciela o dopisaniu współwłaściciela?

Tak. Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego i użytkowanie pojazdu przez innego kierowcę oznacza zmianę prawdopodobieństwa wystąpienia wypadku. Ponieważ może to wpłynąć na wysokość składki, tę okoliczność należy zgłosić firmie ubezpieczeniowej. Właściciel o zmianach powinien poinformować ubezpieczyciela w ciągu 14 dni, licząc od dnia ich zaistnienia.

Podsumowanie:

 • Młodzi kierowcy płacą więcej za ubezpieczenie OC. To rezultat zarówno braku doświadczenia, jak i braku zniżek.
 • Sposobem na obniżenie składki OC jest ustanowienie współwłaściciela auta. Można to zrobić, podpisując np. umowę darowizny.
 • Spisanie umowy darowizny wiąże się z jej zgłoszeniem w urzędzie skarbowym i wydziale komunikacji.
 • O dopisaniu współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego musi dowiedzieć się ubezpieczyciel. O tym fakcie należy go poinformować w ciągu 14 dni.
Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x