Dopisanie do ubezpieczenia OC – sposób na obniżenie składki OC

Młody kierowca zadowolony z niskiej składki oc

Młodzi kierowcy nie mogą liczyć na przychylność ubezpieczycieli i ma to odzwierciedlenie w wysokości składki ubezpieczeniowej. Z tego względu często spotykaną praktyką jest dopisanie drugiej osoby (choćby małżonka czy rodzica) do ubezpieczenia OC. Podpowiadamy, jak to zrobić i ile można w ten sposób zaoszczędzić.

Aby dopisać współwłaściciela pojazdu do ubezpieczenia OC, należy w pierwszej kolejności udać się do właściwego wydziału komunikacji i okazać urzędnikowi dokument potwierdzający ten fakt. Zgłoszenia dokonujemy w ciągu 30 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży lub sporządzenia aktu darowizny auta.

Nie każdy młody kierowca decyduje się na zakup samochodu. Jednym z powodów jest konieczność ponoszenia dużych wydatków obejmujących koszty eksploatacyjne czy ubezpieczenie OC. Ponieważ OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, w jego przypadku kierowcy mogą kierować się wyłącznie ceną. Porównanie ofert ubezpieczycieli za pomocą zamieszczonego na naszej stronie internetowej kalkulatora OC jest skutecznym sposobem, aby zaoszczędzić na polisie, ale istnieją także inne.

Dlaczego młodzi kierowcy płacą więcej za ubezpieczenie OC?

Właściciele samochodów, którzy dopiero co odebrali prawo jazdy, płacą więcej, gdyż przez ubezpieczycieli są zaliczani do grupy kierowców objętych największym ryzykiem. Powodów, dla których tak się dzieje, jest kilka:

 • od lat z policyjnych statystyk wynika, że kierowcy w wieku od 18 do 24 lat powodują co piąty wypadek drogowy,
 • młodzi kierowcy częściej są skłonni do ryzykownych zachowań na drodze – ignorują znaki drogowe, przekraczają dozwoloną prędkość,
 • kupując auto, młodzi kierowcy są zainteresowani modelami z silnikiem o dużej pojemności, które są zaliczane do szkodowych marek.

Dla ubezpieczycieli oznacza to większą wartość szkód likwidowanych po kolizjach i wypadkach z udziałem właśnie młodych kierowców.

Ponieważ ryzyko ubezpieczeniowe przekłada się bezpośrednio na wysokość składki ubezpieczeniowej, to młodzi kierowcy płacą najwięcej ze wszystkich grup posiadaczy pojazdów. Dobrą wiadomością jest jednak, że istnieją sposoby na obniżenie wysokości składki. Jednym z nich jest dopisanie doświadczonego kierowcy do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela oraz dopisanie go do ubezpieczenia OC.

Również z naszych analiz wynika, że młodzi kierowcy płacą najwięcej. W I kwartale 2022 r. mediana cen OC dla kierowców w wieku 18 lat wynosiła 2056 zł. Dla porównania dla kierowców w wieku od 58 do 65 lat była ona kilkukrotnie niższa i wynosiła 440 zł.

Ile można zaoszczędzić na OC, dopisując współwłaściciela auta?

Dla firm ubezpieczeniowych charakterystyczne jest to, że dla każdego klienta przeprowadzają indywidualną kalkulację. Z tego względu nie sposób przewidzieć, ile dokładnie młody kierowca zaoszczędzi na ustanowieniu współwłaścicielem samochodu osoby mającej wysokie zniżki OC. Można jednak to sprawdzić, przeprowadzając kalkulację za pomocą naszego kalkulatora.

Przykład: 19-letnia Izabela właśnie zdała egzamin na prawo jazdy. Jako pierwsze auto wybrała Toyotę Aygo z 2010 r. (benzyna, poj. silnika 998 cm3). Kobieta na zaledwie kilka dni przejęła ubezpieczenie od poprzedniego właściciela, a teraz poszukuje OC. Pod uwagę bierze dwie opcje. W pierwszej kupi polisę tylko na siebie, a w drugiej dopisze do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela – ojca, który ma 30-letnie doświadczenie za kierownicą.

Najtańsze propozycje OC dla niedoświadczonego kierowcy bez zniżekNajtańsze propozycje OC dla dwóch kierowców – niedoświadczonego i doświadczonego
Benefia – OC i NNW – 1516 złBalcia – OC – 980 zł
Benefia – OC i assistance – 1578 złBalcia – OC i assistance – 1009 zł
Benefia – OC, assistance i NNW – 1585 złBalcia – OC, assistance i NNW – 1020 zł
Kalkulacja z 13 lipca 2022 roku

Oblicz składkę OC/AC

Jak widać, dopisanie do ubezpieczenia OC doświadczonego kierowcy korzystnie wpływa na wysokość składki ubezpieczeniowej. W podanym przykładzie to sposób, aby zaoszczędzić 536 zł przy zakupie tylko OC.

W jaki sposób ustanowić współwłaściciela samochodu?

Aby dopisanie do ubezpieczenia OC było możliwe, w pierwszej kolejności konieczne jest ustanowienie współwłasności samochodu. Możliwości są dwie:

 • na etapie zakupu pojazdu wystarczy, że umowę podpisze dwóch kupujących – Ty i doświadczony kierowca, który posiada na swoim koncie zniżki,
 • po zakupie pojazdu – jeżeli osoba, która ma zostać współwłaścicielem pojazdu jest z Tobą spokrewniona, to wystarczy spisać akt darowizny; alternatywą jest umowa sprzedaży.

Wiele osób błędnie zakłada, że darowizna musi mieć formę aktu notarialnego. Nie jest to niezbędne. Jeżeli umowa została zawarta bez zachowania formy aktu notarialnego, to będzie ważna, gdy przyrzeczone świadczenie zostanie spełnione.

O czym trzeba pamiętać, spisując akt darowizny? Należy w nim zaznaczyć, jaka część udziału w rzeczy (w tym przypadku w samochodzie) jest przekazywana drugiej osobie. W umowie należy też podać:

 • dane osobowe osób, które podpiszą umowę,
 • datę i miejsce sporządzenia umowy,
 • stopień pokrewieństwa między osobami podpisującymi umowę,
 • przedmiot darowizny – markę, model, rok produkcji pojazdu, numer rejestracyjny i nr VIN,
 • wartość samochodu,
 • datę przekazania samochodu.

W umowie powinny znaleźć się także oświadczenia. Właściciel powinien oświadczyć, że samochód jest jego własnością, z kolei obdarowany, że przyjmuje darowiznę.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Jakie formalności trzeba spełnić, aby dodać współwłaściciela auta?

Po sporządzeniu umowy darowizny należy dopełnić formalności w urzędach, czyli urzędzie skarbowym i wydziale komunikacji.

 1. Zgłoszenie umowy darowizny w urzędzie skarbowym

Informację o darowiźnie należy zgłosić w urzędzie skarbowym w ciągu 6 miesięcy. Jest zalecane, aby zgłaszać do urzędu każdą umowę darowizny, a nie tylko taką, która nie mieści się w granicach kwot wolnych od podatku. Jeżeli umowę darowizny sporządziłeś z osobą:

 • spokrewnioną (np. żoną/mężem, córką/synem czy siostrą/bratem) – formularzem właściwym do zgłoszenia darowizny jest druk SD Z2,
 • obcą (np. kolegą) – wówczas drukiem właściwym jest SD-3 i konieczne może okazać się uiszczenie podatku.

Jeżeli wystąpi podatek, to należy go obliczyć nie od całej wartości pojazdu, ale jedynie od przekazanego udziału, np. połowy wartości auta.

Wysokość podatku od darowizn
NadwyżkaI grupa podatkowaII grupa podatkowaIII grupa podatkowa
do 10 278 zł3 proc. podatku od nadwyżki7 proc. podatku od nadwyżki12 proc. podatku od nadwyżki
od 10 278 do 20 556 zł308,30 zł i 5% nadwyżki ponad 10 278 zł719,50 zł i 9% nadwyżki ponad 10 278 zł1233,40 zł i 16% nadwyżki ponad 10 278 zł
od 20 556 zł822,20 zł i 7% nadwyżki ponad 20 556 zł1644,50 zł i 12% nadwyżki ponad 20 556 zł2877,90 zł i 20% nadwyżki ponad 20 556 zł

W dniu 27 października 2020 r. w życie weszła nowelizacja ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z nowymi przepisami w określonych przypadkach podatku od darowizn nie będą musieli płacić także wychowankowie rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka.

2. Formalności we właściwym wydziale komunikacji

Umowa darowizny jest podstawą, aby urzędnicy mogli wprowadzić zmiany w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. W tym celu musisz złożyć wniosek (możesz go pobrać ze strony internetowej urzędu) wraz z załącznikami. Potrzebne Ci będą:

 • dokument potwierdzający przeniesienie części własności – umowa darowizny lub sprzedaży pojazdu,
 • dowód rejestracyjny,
 • karta pojazdu – tylko wówczas, gdy została wydana,
 • potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia.

Każdy ze współwłaścicieli pojazdu powinien mieć przy sobie dokument tożsamości. Jeżeli sprawa jest załatwiana przez pełnomocnika, niezbędne będzie okazanie pełnomocnictwa.

Dopisanie współwłaściciela w dowodzie rejestracyjnym to czynność, za którą urzędnicy nie pobierają opłat. Z reguły też można ją załatwić „od ręki” – wystarczy poczekać kilka minut na wprowadzenie zmian w dowodzie rejestracyjnym.

Jakie są zalety i wady współwłasności auta?

Współwłasność samochodu i możliwość dopisania doświadczonego kierowcy do OC należy rozpatrywać zarówno w kontekście zalet, jak i wad. Aby dokonać bilansu opłacalności współwłasności pojazdu, trzeba mieć je na uwadze.

Główną korzyścią płynącą z tego rozwiązania jest to, że młody kierowca korzysta ze zniżek doświadczonego kierowcy. W rezultacie cenę ubezpieczenia OC można obniżyć nawet o kilkaset złotych. Inaczej mówiąc, jest to rozwiązanie korzystne finansowo.

Nie można jednak zapominać o drugiej stronie medalu – współwłasność samochodu ma również wady. Do głównych uciążliwości należy zaliczyć:

 • utratę zniżek przez obu kierowców – to, który współwłaściciel pojazdu spowodował szkodę, nie będzie miało znaczenia,
 • konieczność uiszczenia podatku od darowizn – gdy wartość pojazdu jest znaczna i przekracza kwotę wolną od podatku,
 • to, że w razie ewentualnej sprzedaży pojazdu umowę będzie musiał podpisać każdy ze współwłaścicieli – może to być kłopotliwe w przypadku konfliktu między nimi.

Jeżeli chcesz zaoszczędzić na składce ubezpieczenia OC, powinieneś wziąć pod uwagę wszystkie konsekwencje ustanowienia współwłaścicielem pojazdu innej osoby. Nie w każdej sytuacji takie działanie musi okazać się korzystne.

Czy trzeba informować ubezpieczyciela o dopisaniu współwłaściciela?

Tak. Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego i użytkowanie pojazdu przez innego kierowcę oznacza zmianę prawdopodobieństwa wystąpienia wypadku. Ponieważ może to wpłynąć na wysokość składki, tę okoliczność należy zgłosić firmie ubezpieczeniowej. Właściciel o zmianach powinien poinformować ubezpieczyciela w ciągu 14 dni, licząc od dnia ich zaistnienia.

Jak poinformować ubezpieczyciela o nowym współwłaścicielu samochodu? Każda firma ubezpieczeniowa preferuje określony sposób kontaktu – z reguły jest to kontakt mailowy, który pozwala też na przesłanie skanów dokumentów. Niektórzy ubezpieczyciele w momencie podpisania umowy ubezpieczenia zakładają klientowi konto na swojej stronie internetowej, gdzie po zalogowaniu może on zgłosić istotne zmiany.

Oblicz składkę OC/AC

Podsumowanie

 • Młodzi kierowcy płacą więcej za ubezpieczenie OC. To rezultat zarówno braku doświadczenia, jak i braku zniżek.
 • Sposobem na obniżenie składki OC jest dopisanie do ubezpieczenia OC osoby posiadającej zniżki. Aby to zrobić, konieczne jest ustanowienie współwłaściciela auta.
 • Ustanowienie współwłaściciela auta odbywa się przez podpisanie np. umowy darowizny.
 • Spisanie umowy darowizny wiąże się ze zgłoszeniem jej w urzędzie skarbowym i wydziale komunikacji.
 • O dopisaniu współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego musi dowiedzieć się ubezpieczyciel. O tym fakcie należy go poinformować w ciągu 14 dni.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Ile kosztuje dopisanie do ubezpieczenia OC?

  Samo dopisanie (zgłoszenie) do ubezpieczenia OC współwłaściciela pojazdu nie wiąże się z żadnymi opłatami. Koszty mogą jednak pojawić się przy dopisaniu współwłaściciela auta poprzez darowiznę – wówczas, gdy osoba obdarowana nie jest spokrewniona. W takiej sytuacji trzeba liczyć się z koniecznością zapłaty podatku.

 2. Czy do ubezpieczenia OC można dopisać jedynie osobę spokrewnioną?

  Współwłaścicielem pojazdu może zostać zarówno krewny, jak i znajomy – to jedynie kwestia zaufania i ewentualnych kosztów. Gdy właściciel pojazdu chce ustanowić współwłaścicielem osobę niespokrewnioną, musi przygotować się na dodatkowy wydatek (zapłata podatku w urzędzie skarbowym).

 3. Czy innego kierowcę można dopisać do ubezpieczenia OC przez internet?

  Najczęściej tak, wystarczy tylko wysłać e-mail do ubezpieczyciela. Do wiadomości trzeba koniecznie dołączyć umowę darowizny. Gdyby to nie wystarczyło i firma ubezpieczeniowa oczekiwała dodatkowych dokumentów, należy postępować zgodnie ze wskazówkami jej pracowników.

 4. Ilu współwłaścicieli może mieć samochód?

  Najczęściej samochód stanowi współwłasność dwóch osób. Formalnie jednak nie ma przeszkód, aby współwłaścicieli było więcej, np. trzech czy czterech. Dla obniżenia wysokości składki OC wystarczy jeden kierowca (współwłaściciel) posiadający nienaganną i długą historię ubezpieczenia, która zapewnia wysokie zniżki.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments