Ubezpieczenie samochodu na wynajem – formalności i koszty

Wypożyczenie samochodu

Masz w planach wypożyczenie samochodu z wypożyczalni? Ze względu na bezpieczeństwo swoich finansów zorientuj się w kwestiach ubezpieczenia wybranego pojazdu. Dowiedz się, jakie produkty ubezpieczeniowe proponuje wypożyczalnia. Tłumaczymy także skróty, z którymi się spotkasz – CDW/SCDW, TP/TW, TWP/GT, PI/PAI czy PERS.

Wypożyczalnie samochodów działają niemal na całym świecie. Reguły wszędzie są też podobne – klienci otrzymują do użytkowania samochody ubezpieczone w zakresie OC (obowiązkowe ubezpieczenie samochodu), mogą też skorzystać z pakietu dodatkowych polis. Te dodatkowe ubezpieczenia są niezbędne, jeżeli najemca chce zminimalizować swoją odpowiedzialność w razie wystąpienia szkody.

Czy samochód z wypożyczalni musi być objęty ubezpieczeniem OC?

Tak, bo OC to podstawowe ubezpieczenie samochodu z wypożyczalni. Obowiązek zakupu tej polisy ma właściciel pojazdu, którym w rozpatrywanym przypadku jest firma oferująca samochody na wynajem. Ale warto się upewnić – przed podpisaniem umowy poproś o okazanie dowodu zakupu polisy OC – jest to w Twoim interesie. Dlaczego?

Spowodowanie wypadku wypożyczonym autem, które nie ma ważnego OC, oznacza tyle, że poszkodowane osoby otrzymają odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Ten z kolei może dochodzić zwrotu wypłaconego świadczenia zarówno od właściciela auta (wypożyczalni), jak i od Ciebie, czyli kierowcy. Właśnie dlatego należy sprawdzić ubezpieczenie samochodu na wynajem. Pamiętaj też, że polisa OC nie zapewnia ochrony ubezpieczeniowej w każdej sytuacji – ubezpieczyciel nie zapłaci za szkody np. wówczas, gdy zostały one spowodowane po spożyciu alkoholu lub środków odurzających czy umyślnie.

Dla OC charakterystyczne są wysokie sumy gwarancyjne – jest to górna granica odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej. Aktualnie wynoszą one 5 210 000 i 1 050 000 euro odpowiednio dla szkód osobowych i szkód majątkowych.

Nie tylko OC – jakie jeszcze ubezpieczenia wypożyczalnie wykupują dla pojazdów?

Standardem w każdej wypożyczalni jest też AC, mimo że jest to polisa nieobowiązkowa. Przyczyna jest prosta – wypożyczalnie często oferują klientom samochody o dużej wartości. Ubezpieczenie AC pozwala firmom należycie chronić ich majątek (auta) przed różnymi szkodami. Tego rodzaju ubezpieczenie samochodu na wynajem zapewnia wypłatę odszkodowania, gdy:

 • Pojazd zostanie skradziony. Pamiętaj jednak, że jako wynajmujący masz obowiązek chronić auto, korzystając z blokad antykradzieżowych.
 • Wynajmujący uszkodzi samochód. Nie może być to uszkodzenie umyślne. Jeżeli zderzysz się np. z drzewem lub wjedziesz w rów i będzie to wynik nieuwagi, to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie.
 • Samochód zostanie uszkodzony w wyniku działania warunków atmosferycznych. Wystarczy tylko kilka minut opadów gradu, aby karoseria pojazdu została poważnie uszkodzona. W takiej sytuacji AC również zadziała.

Samochód z wypożyczalni prawdopodobnie będzie objęty ochroną, jaką daje ubezpieczenie AC. To, o czym musisz jednak pamiętać, to udział własny. Czym jest udział własny w ubezpieczeniu samochodu na wynajem? Najprościej mówiąc, jest to kwota, którą będziesz musiał zapłacić, gdy spowodujesz uszkodzenie samochodu.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Informację o udziale własnym otrzymasz od pracownika wypożyczalni jeszcze przed podpisaniem umowy. Aktualnie standardem jest, że udział własny jest realizowany jako kaucja – to kwota, która zostanie zablokowana na Twojej karcie płatniczej (np. kredytowej) do czasu oddania pojazdu.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie samochodu z wypożyczalni kupić?

Skoro pakiet ubezpieczeń OC i AC jest traktowany przez wypożyczalnie jako standard, to pozostaje pytanie, co z ubezpieczeniami dodatkowymi. Jeżeli jesteś właścicielem samochodu, to z pewnością wiesz, że firmy ubezpieczeniowe oferują również NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków) i ubezpieczenie assistance. To jednak nie wszystkie polisy dodatkowe, jakie może zaproponować Ci wypożyczalnia samochodów.

Zapoznając się z treścią warunków najmu pojazdu w wypożyczalni, możesz spotkać się ze skrótami wymienionymi w poniższej tabeli.

Ubezpieczenie/skrótCo oznacza?
CDW/SCDW (Collision Damage Waiver/Super Collision Damage Waiver – ubezpieczenie od kolizji)Jeżeli w momencie kolizji klient wypożyczalni posiada to ubezpieczenie, to odpowiada tylko do wysokości udziału własnego wskazanego w umowie. W przypadku wyboru ubezpieczenia SCDW udział własny może zostać zniesiony (również w całości).
TP/TW (Theft Protection/Theft Waiver – ubezpieczenie od kradzieży)Posiadając to ubezpieczenie, klient wypożyczalni jest zwolniony z odpowiedzialności finansowej, gdy dojdzie do kradzieży (utraty auta). Obowiązuje go jednak udział własny wskazany w umowie. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy do kradzieży dojdzie wskutek Twojej lekkomyślności czy rażącego zaniedbania. Wówczas klient musi zapłacić z własnej kieszeni.
TWP/GT (Tires and Windows Protection/ Glass&Tyres – ubezpieczenie opon i szyb samochodowych)Zakup tego ubezpieczenia dla samochodu z wypożyczalni oznacza, że klient nie odpowiada finansowo za szkody powstałe w szybach (w tym szyberdachu – o ile przewiduje to umowa ubezpieczenia) i ogumieniu pojazdu.
PI/PAI (Personal Accident Insurance – ubezpieczenie osobiste)To ubezpieczenie działające podobnie jak NNW – jeżeli w wypadku klient zostanie ranny, to otrzyma pomoc finansową. Ubezpieczenie PI/PAI może też gwarantować odszkodowanie, gdyby doszło do uszkodzenia lub utraty rzeczy osobistych w samochodzie.
PERS (Premium Emergency Roadside Assistance – ubezpieczenie od kosztów awarii)Jeżeli do awarii samochodu dojdzie z winy klienta (np. zatrzaśnie kluczyk/kartę w samochodzie), to standardowo wypożyczalnie żądają opłaty za pomoc fachowców. Ubezpieczenie PERS chroni przed takimi kosztami.

Z reguły ubezpieczenia CDW i TP są traktowane jako obowiązkowe. W ogólnych warunkach najmu pojazdu wielu wypożyczalni (np. Enterprise Rent-A-Car) można znaleźć zapis, zgodnie z którym najemca nie musi wykupić ubezpieczenia CDW i TP, ale wówczas wypożyczalnia zastrzega sobie prawo odmowy zawarcia umowy najmu samochodu. Inne firmy z kolei (np. Hertz) wskazują, że ubezpieczenia te mogą być uwzględnione w stawce za najem.

Ile trzeba zapłacić za dodatkowe ubezpieczenia w wypożyczalni aut?

W przypadku wynajmu samochodu warto się odpowiednio zabezpieczyć. Dostrzegasz konieczność zakupu dodatkowych polis? Bardzo możliwe, że zastanawiasz się, ile zapłacisz. Wypożyczalnie współpracują z różnymi firmami ubezpieczeniowymi. Cenniki mogą być zatem zróżnicowane i dotyczy to także oddziałów wypożyczalni międzynarodowych działających w różnych krajach świata.

Informacje zarówno o możliwych do wykupienia ubezpieczeniach dodatkowych, jak i ich cenach znajdziesz na stronach internetowych wypożyczalni samochodów. Czasem cena jest widoczna dopiero na etapie bezpośrednio poprzedzającym zarezerwowanie wybranego modelu auta.

Przed czym nie chroni ubezpieczenie samochodu z wypożyczalni?

Wynajem samochodu rodzi wiele pytań. Jedno z nich dotyczy tego, czy zakup wszystkich wymienionych wyżej ubezpieczeń oznacza, że nie trzeba pokrywać dodatkowych kosztów. Niekoniecznie – koszty te mogą się pojawić. Ale można też ich uniknąć – wystarczy dokładnie zapoznać się z warunkami najmu samochodu. Większość wypożyczalni przewiduje pobranie opłaty (kary umownej) od klienta choćby za:

 • Palenie tytoniu w samochodzie
 • Przewożenie zwierząt w udostępnionym aucie
 • Zabrudzenie tapicerki, które wymaga prania
 • Zatankowanie złego paliwa
 • Zgubienie kluczyka/karty lub tablic rejestracyjnych
 • Brak udostępnionych części wyposażenia samochodu
 • Utratę gwarancji samochodu z winy najemcy

Jeżeli nie chcesz ponosić dodatkowych wydatków, pozostaje respektować wymagania wypożyczalni samochodów. W połączeniu z zakupem pakietu ubezpieczeń to sposób, aby uchronić się przed kosztami.

Źródła

 • Regulamin wypożyczalni Enterprise Rent-A-Car
 • Regulamin wypożyczalni Hertz

Podsumowanie

Ubezpieczenie samochodu na wynajem – co warto wiedzieć?

 • Wszystkie samochody oferowane przez wypożyczalnie pojazdów są objęte ubezpieczeniem OC. Standardem jest też, że wypożyczalnia kupuje dla aut AC.
 • Klienci wypożyczalni samochodów powinni rozważyć zakup dodatkowych ubezpieczeń, dzięki którym nie poniosą kosztów w razie szkody. Przykładem jest ubezpieczenie udziału własnego.
 • Przed podpisaniem umowy z wypożyczalnią należy zapoznać się z regulaminem. Można go znaleźć m.in. na stronie internetowej wybranej wypożyczalni.
 • W umowach z firmami ubezpieczeniowymi mogą pojawić się różne ograniczenia i wyłączenia – koniecznie należy się z nimi zapoznać.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie samochodu na wynajem

 1. Jak postępować, jeżeli w wypożyczonym samochodzie doszło do awarii?

  Należy niezwłocznie poinformować wypożyczalnię – aktywowane zostanie ubezpieczenie assistance. Od momentu zgłoszenia awarii samochodu do przyjazdu lawety należy pozostać przy aucie. Klient nie powinien podejmować żadnych działań na własną rękę, nawet gdy ma pewność, że wie, co jest przyczyną awarii.

 2. Z jakimi firmami ubezpieczeniowymi współpracują wypożyczalnie

  Każda wypożyczalnia może podpisać umowę z dowolną firmą ubezpieczeniową. Informacje o tym, z jakimi ubezpieczycielami współpracuje wypożyczalnia, można uzyskać od jej pracownika. Niektóre wypożyczalnie zamieszczają taką informację na swoich stronach internetowych.

 3. Czy klient wypożyczalni może odpowiadać finansowo za spowodowanie kolizji?

  W tej sytuacji pozostaje kwestia udziału własnego. Klient odpowiada do wysokości udziału własnego wskazanego w umowie, gdy wykupi ubezpieczenie CDW. Ale warto wiedzieć, że istnieje też możliwość zniesienia udziału własnego.

 4. Na co zwrócić uwagę, gdy wypożyczone auto będzie użytkowane za granicą?

  Wypożyczonym samochodem, o ile zostało to wcześniej uzgodnione z wypożyczalnią, można wybrać się za granicę. Przed taką wycieczką trzeba się jednak upewnić, że firma ubezpieczeniowa zapewni ochronę. Nie jest to wcale takie pewne, zwłaszcza gdy kierowca wybiera się np. na Białoruś.

 5. Jak sprawdzić, czy dla wypożyczonego samochodu zostało zakupione ubezpieczenie OC?

  Najprościej będzie poprosić pracownika wypożyczalni o okazanie dokumentu. Innym sposobem jest przejście na stronę internetową Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Aby sprawdzić, czy auto ma OC, wystarczy podać jego numer rejestracyjny.

Michalina Miotk
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Artur
1 rok temu

czy np. moze byc wymagany udzial wlasny 20.000 PLN na malutkie 3 drzwiowe auto vw golf ?

Last edited 1 rok temu by Artur
Admin
1 rok temu
Reply to  Artur

Dzień dobry, ustalony w umowie udział własny nie może być wyższy niż wartość wynajmowanego pojazdu. W przeciwnym wypadku ubezpieczenie nie ma prawa bytu i jest bezcelowe – ma ono chronić klienta przed płaceniem za spowodowaną szkodę, a nie zobowiązywać go do zapłaty za samochód.