Ubezpieczenie samochodu na wynajem – formalności i koszty

Wypożyczenie samochodu
 • Standardem jest, że wypożyczalnie samochodów kupują dla posiadanych aut pakiet ubezpieczeń OC/AC.
 • Klient wypożyczalni może zostać obciążony udziałem własnym w AC. Najczęściej odpowiada on do wysokości kaucji.
 • Wypożyczalnie proponują klientom szereg dodatkowych polis – kryją się one pod skrótami takimi jak m.in. CDW czy GT.
 • Mimo zakupu polis dodatkowych należy zapoznać się z listą wyłączeń. To sytuacje, gdy ubezpieczyciel nie zapłaci za szkodę.
 • Aby uniknąć dodatkowych kosztów, zakup ubezpieczeń nie wystarczy – klient musi jeszcze przestrzegać regulaminu wypożyczalni.

Masz w planach wypożyczenie samochodu z wypożyczalni? Ze względu na bezpieczeństwo swoich finansów zorientuj się w kwestiach ubezpieczenia wybranego pojazdu. Dowiedz się, jakie produkty ubezpieczeniowe może zaproponować Ci wypożyczalnia. Tłumaczymy także skróty, z którymi się spotkasz – CDW/SCDW, TP/TW, TWP/GT, PI/PAI czy PERS.

Wypożyczalnie samochodów działają niemal na całym świecie. Reguły wszędzie są też podobne – klienci otrzymują do użytkowania samochody ubezpieczone w zakresie OC, mogą też skorzystać z pakietu dodatkowych polis. Te dodatkowe ubezpieczenia są niezbędne, jeżeli najemca chce zminimalizować swoją odpowiedzialność w razie wystąpienia szkody.

Czy samochód z wypożyczalni musi być objęty ubezpieczeniem OC?

Tak, bo OC to podstawowe ubezpieczenie samochodu z wypożyczalni. Obowiązek zakupu tej polisy spoczywa na właścicielu pojazdu, którym w rozpatrywanym przypadku jest firma oferująca samochody na wynajem. Nie powinieneś jednak bezwarunkowo ufać pracownikowi wypożyczalni, tylko poprosić o okazanie dowodu zakupu polisy OC – jest to w Twoim interesie. Dlaczego?

W razie gdybyś spowodował wypadek wypożyczonym autem, które nie ma ważnego OC, poszkodowane osoby otrzymałyby odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Ten z kolei mógłby dochodzić zwrotu wypłaconego świadczenia zarówno od właściciela auta (wypożyczalni), jak i od Ciebie, czyli kierowcy. Właśnie dlatego należy sprawdzić ubezpieczenie samochodu na wynajem. Pamiętaj też, że polisa OC nie zapewnia ochrony ubezpieczeniowej w każdej sytuacji – ubezpieczyciel nie zapłaci za szkody np. wówczas, gdy spowodowałeś je po spożyciu alkoholu czy umyślnie.

Dla OC charakterystyczne są wysokie sumy gwarancyjne – jest to górna granica odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej. Aktualnie wynoszą one 5 210 000 i 1 050 000 euro odpowiednio dla szkód osobowych i szkód majątkowych.

Nie tylko OC – jakie jeszcze ubezpieczenia wykupuje wypożyczalnia?

Standardem w każdej wypożyczalni jest też AC, mimo że jest to polisa nieobowiązkowa. Przyczyna jest prosta – wypożyczalnie często oferują klientom samochody o dużej wartości. Ubezpieczenie AC pozwala firmom należycie chronić ich majątek (auta) przed różnymi szkodami. Tego rodzaju ubezpieczenie samochodu na wynajem zapewnia wypłatę odszkodowania, gdy:

 • Dojdzie do kradzieży pojazdu. Pamiętaj jednak, że jako wynajmujący masz obowiązek chronić auto, korzystając z blokad antykradzieżowych.
 • Wynajmujący uszkodzi samochód. Nie może być to uszkodzenie umyślne. Jeżeli zderzysz się np. z drzewem lub wjedziesz w rów i będzie to wynik nieuwagi, to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie.
 • Samochód zostanie uszkodzony w wyniku działania warunków atmosferycznych. Wystarczy tylko kilka minut opadów gradu, aby karoseria pojazdu została poważnie uszkodzona. W takiej sytuacji AC również zadziała.

Samochód, który wybrałeś, prawdopodobnie będzie objęty ochroną, jaką daje ubezpieczenie AC. To, o czym musisz jednak pamiętać, to udział własny. Czym jest udział własny w ubezpieczeniu samochodu na wynajem? Najprościej mówiąc, jest to kwota, którą będziesz musiał zapłacić, gdy spowodujesz uszkodzenie samochodu.

Informację o udziale własnym otrzymasz od pracownika wypożyczalni jeszcze przed podpisaniem umowy. Aktualnie standardem jest, że udział własny jest realizowany jako kaucja – to kwota, która zostanie zablokowana na Twojej karcie płatniczej (np. kredytowej) do czasu oddania pojazdu.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Jakie dodatkowe ubezpieczenie samochodu z wypożyczalni kupić?

Skoro pakiet ubezpieczeń OC i AC jest traktowany przez wypożyczalnie jako standard, to pozostaje pytanie, co z ubezpieczeniami dodatkowymi. Jeżeli jesteś właścicielem samochodu, to z pewnością wiesz, że firmy ubezpieczeniowe oferują również NNW i assistance. To jednak nie wszystkie polisy dodatkowe, jakie może zaproponować Ci wypożyczalnia samochodów.

Zapoznając się z treścią warunków najmu pojazdu w wypożyczalni, możesz spotkać się ze skrótami wymienionymi w poniższej tabeli.

Ubezpieczenie/skrótCo oznacza?
CDW/SCDW (Collision Damage Waiver/Super Collision Damage Waiver – ubezpieczenie od kolizji)Jeżeli w momencie kolizji będziesz posiadał to ubezpieczenie, to będziesz odpowiadał przed wypożyczalnią tylko do wysokości udziału własnego wskazanego w umowie. W przypadku wyboru ubezpieczenia SCDW udział własny może zostać zniesiony (również w całości).
TP/TW (Theft Protection/Theft Waiver – ubezpieczenie od kradzieży)Posiadając to ubezpieczenie, będziesz zwolniony z odpowiedzialności finansowej, gdy dojdzie do kradzieży (utraty auta). Obowiązuje Cię jednak udział własny wskazany w umowie. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy do kradzieży dojdzie wskutek Twojej lekkomyślności czy rażącego zaniedbania.
TWP/GT (Tires and Windows Protection/ Glass&Tyres – ubezpieczenie opon i szyb samochodowych)Zakup tego ubezpieczenia dla samochodu z wypożyczalni oznacza, że nie będziesz odpowiadał finansowo za szkody powstałe w szybach (w tym szyberdachu – o ile przewiduje to umowa ubezpieczenia) i ogumieniu pojazdu.
PI/PAI (Personal Accident Insurance – ubezpieczenie osobiste)To ubezpieczenie działające podobnie jak NNW – jeżeli w wypadku zostaniesz ranny, to otrzymasz pomoc finansową. Ubezpieczenie PI/PAI może też gwarantować odszkodowanie, gdyby doszło do uszkodzenia lub utraty rzeczy osobistych w samochodzie.
PERS (Premium Emergency Roadside Assistance – ubezpieczenie od kosztów awarii)Jeżeli do awarii samochodu dojdzie z Twojej winy (np. zatrzaśniesz kluczyk/kartę w samochodzie), to standardowo wypożyczalnie żądają opłaty za pomoc fachowców. Ubezpieczenie PERS chroni przed takimi kosztami.

Z reguły ubezpieczenia CDW i TP są traktowane jako obowiązkowe. W ogólnych warunkach najmu pojazdu wielu wypożyczalni (np. Enterprise Rent-A-Car) można znaleźć zapis, zgodnie z którym gdy najemca nie wykupi ubezpieczenia CDW i TP wypożyczalnia zastrzega sobie prawo odmowy zawarcia umowy najmu samochodu. Inne firmy z kolei (np. Hertz) zastrzegają, że ubezpieczenia te mogą być uwzględnione w stawce za najem.

Ile trzeba zapłacić za dodatkowe ubezpieczenia w wypożyczalni aut?

Wypożyczalnie współpracują z różnymi firmami ubezpieczeniowymi. Cenniki mogą być zatem zróżnicowane i dotyczy to także oddziałów wypożyczalni międzynarodowych działających w różnych krajach świata.

Przykładowo w wypożyczalni Car-Rental.pl opłata za zniesienie udziału własnego w szkodzie (bez opon, felg i szkody całkowitej) jest uzależniona od wysokości kaucji:

 • Kaucja 1000 zł – 40 zł/dzień.
 • Kaucja 2000 zł – 60 zł/dzień.
 • Kaucja 3000 zł – brak możliwości wykupienia pakietu.

Dodatkowo klienci mogą wykupić pakiet Autoszyba (obejmuje zniesienie odpowiedzialności za szyby), który kosztuje 10 zł za dzień (+ zwrotna kaucja).

Informacje zarówno o możliwych do wykupienia ubezpieczeniach dodatkowych, jak i ich cenach znajdziesz na stronach internetowych wypożyczalni samochodów. Czasem cena jest widoczna dopiero na etapie bezpośrednio poprzedzającym zarezerwowanie wybranego modelu auta.

Przed czym nie chroni ubezpieczenie samochodu z wypożyczalni?

Zakup wszystkich wymienionych wyżej ubezpieczeń wcale nie oznacza, że nie będziesz musiał pokryć dodatkowych kosztów. Aby ich uniknąć, dokładnie zapoznaj się z warunkami najmu samochodu. Większość wypożyczalni przewiduje pobranie opłaty (kary umownej) od klienta za:

 • Palenie tytoniu w samochodzie.
 • Przewożenie zwierząt w udostępnionym aucie.
 • Zabrudzenie tapicerki, które wymaga prania.
 • Zatankowanie złego paliwa.
 • Zgubienie kluczyka/karty lub tablic rejestracyjnych.
 • Brak udostępnionych części wyposażenia samochodu.
 • Utratę gwarancji samochodu z winy najemcy.

Jeżeli nie chcesz ponosić dodatkowych wydatków, to powinieneś respektować wymagania wypożyczalni samochodów. W połączeniu z zakupem pakietu ubezpieczeń pozwoli Ci to uchronić się przed kosztami.

Stefania Stuglik
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Artur
1 rok temu

czy np. moze byc wymagany udzial wlasny 20.000 PLN na malutkie 3 drzwiowe auto vw golf ?

Last edited 1 rok temu by Artur