Ugoda z ubezpieczycielem – czy warto iść na ugodę z ubezpieczycielem?

Uścisk dłoni podczas zawierania ugody

Zostałeś poszkodowany w wyniku kolizji lub wypadku i firma ubezpieczeniowa proponuje Ci ugodę? Podpisanie ugody z ubezpieczycielem może być dla Ciebie korzystne, choć nie zawsze tak będzie. Dowiedz się, jakie konsekwencje niesie za sobą ugoda z ubezpieczycielem.

Ugoda z ubezpieczycielem to rozwiązanie szczególnie popularne w przypadku likwidacji szkód z ubezpieczenia OC – po wypadkach, w których zostali ranni ludzie. Z inicjatywą najczęściej wychodzi firma ubezpieczeniowa. Z jednej strony w jej interesie jest szybkie zlikwidowanie szkody, z drugiej zaś jest ona podmiotem profesjonalnym, który korzysta z wiedzy specjalistów (w tym prawników) i ma doświadczenie w likwidacji szkód.

Czym jest ugoda z ubezpieczycielem?

Ugoda z ubezpieczycielem to jeden z pozasądowych sposobów zakończenia sporu z firmą ubezpieczeniową. Wysokość odszkodowania czy zadośćuczynienia jest często przyczyną konfliktu między ubezpieczycielem a poszkodowanym. Podpisanie ugody z ubezpieczycielem oficjalnie kończy spór między stronami.

Ugoda – w teorii korzystna dla obu stron

Co do zasady ugoda z ubezpieczycielem jest korzystna zarówno dla firmy ubezpieczeniowej, jak i poszkodowanego. Dzięki wzajemnym ustępstwom i wypracowaniu porozumienia strony mogą:

  • Być usatysfakcjonowane wynikiem ugody. Poszkodowany otrzymuje kwotę, której wysokość mu odpowiada. Z kolei ubezpieczyciel nie musi angażować się w spór sądowy. Na mocy orzeczenia sądowego firma ubezpieczeniowa mogłaby też zostać zobowiązana do wypłacenia wyższej kwoty tytułem odszkodowania czy zadośćuczynienia.
  • Zaoszczędzić czas i pieniądze. Strony nie muszą gromadzić dowodów przemawiających za ich stanowiskiem, a także opłacać prawników czy opinii ekspertów. Warto też pamiętać, że postępowanie przed sądem – zwłaszcza w skomplikowanych sprawach – może trwać nawet kilka lat. Zawarcie ugody znacznie skraca ten czas, ale wymaga zrzeknięcia się isę dalszych roszczeń.

Rozważasz zawarcie ugody z ubezpieczycielem? Aby stwierdzić, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie korzystne, powinieneś wiedzieć, z czym wiąże się podpisanie ugody z ubezpieczycielem.

Skutki zawarcia ugody z ubezpieczycielem – czy zawsze poszkodowany traci prawo do roszczeń?

Zawarcie ugody z ubezpieczycielem – jak każde inne rozwiązanie – można rozpatrywać przez pryzmat korzyści i wad. Jedną z częściej wskazywanych konsekwencji podpisania ugody z firmą ubezpieczeniową jest niemożność dochodzenia przez poszkodowanego dalszych roszczeń na drodze sądowej (w ramach procesu cywilnego).

Inaczej mówiąc, ugoda z ubezpieczycielem spowoduje, że nie wywalczysz przed sądem dodatkowych pieniędzy. Warto jednak wiedzieć, że nie dotyczy to każdej sytuacji. Przykładowo, gdy określenie wszystkich skutków wypadku jest niemożliwe.

Po kilku czy nawet kilkunastu latach u poszkodowanego może dojść do pogorszenia się stanu zdrowia. Jeżeli będzie to miało związek z wcześniejszym wypadkiem – mimo zawartej ugody z ubezpieczycielem – poszkodowany będzie mógł żądać wypłaty dodatkowego świadczenia.

Przykład

Pani Anna została poszkodowana w wypadku komunikacyjnym. Kobieta zdecydowała się na ugodę z ubezpieczycielem sprawcy. Ugoda obejmowała odszkodowanie i zadośćuczynienie. Po kilku latach od jej podpisania okazało się jednak, że u kobiety zdiagnozowano epilepsję. Ponieważ była ona skutkiem wypadku, który ujawnił się już po porozumieniu się z ubezpieczycielem, pani Ania zdecydowała się podważyć zawartą ugodę.

Istotna jest też sama treść ugody. Jeżeli dotyczy ona np. wyłącznie odszkodowania, to otwiera przed poszkodowanym możliwość dochodzenia kwot tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Czasem wymaga to skierowania sprawy na drogę sądową.

Przykład

Pan Bartosz podpisał ugodę z firmę ubezpieczeniową, która obejmowała wyłącznie zadośćuczynienie. Po analizie dokumentacji, w tym podpisanej ugody, okazało się, że mężczyzna może żądać renty z uwagi na niemożność dalszej pracy. W rezultacie zawarta ugoda nie była przeszkodą, aby wystąpić o odszkodowanie.

Ugoda telefoniczna a wypłaty odszkodowania – jak to działa?

Zazwyczaj ugoda z ubezpieczycielem to po prostu dokument, w którym zamieszcza się informacje o wysokości wypłaconych świadczeń oraz oświadczenie o tym, że strony nie mają względem siebie innych roszczeń. Z reguły z propozycją zawarcia ugody występuje firma ubezpieczeniowa i to ona przedstawia projekt ugody. W ostatnich latach coraz popularniejsze są „ugody telefoniczne”, czyli ugody zawierane za pomocą urządzeń pozwalających na komunikację na odległość. Na czym polega zawarcie ugody telefonicznej?

Telefoniczna ugoda z ubezpieczycielem sprowadza się do tego, że przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej przedstawia propozycję wysokości odszkodowania w rozmowie telefonicznej z poszkodowanym. Zawierane w ten sposób ugody pozasądowe dotyczą najczęściej drobnych szkód (o niskiej wartości) – mają zastosowanie, gdy doszło do szkody parkingowej czy zalania łazienki w mieszkaniu. Wówczas poszkodowany jest proszony o sfotografowanie szkód i przysłanie zdjęć ubezpieczycielowi.

Czy ugoda z ubezpieczycielem zawarta telefonicznie jest ważna? Tak, przy czym, gdy poszkodowany jest konsumentem, to muszą mu zostać udzielone wymagane prawem informacje.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Ugoda telefoniczna – nie warto się spieszyć!

Warto jednocześnie pamiętać, że podczas zawierania ugody z towarzystwem ubezpieczeniowym nie ma co się spieszyć. Jej zawarcie jest obowiązujące. Nie zawsze jednak wyższe odszkodowanie jest faktycznym zadośćuczynieniem za daną szkodę. Może się bowiem okazać, że koszty naprawy znacznie przekroczą proponowaną wartość, a poszkodowany podczas rozmowy zgodzi się, pod presją, na nieatrakcyjną dla siebie ugodę.

Co zrobić, gdy nie wiesz, czy warto zawrzeć ugodę? Możesz prosić o wysłanie ugody na piśmie, aby pozwolić specjaliście przeanalizować, czy zaproponowana kwota to korzystne rozwiązanie dla Ciebie. Fachowcy w np. kancelarii odszkodowawczej często mają jakieś doświadczenie z danym towarzystwem ubezpieczeniowym i są w stanie ocenić, czy wysokość odszkodowania oferowana w ugodzie z OC sprawcy jest opłacalna.

Czy możliwe jest zerwanie ugody z ubezpieczycielem?

Zerwanie ugody z ubezpieczycielem (odstąpienie od ugody) jest możliwe, gdy poszkodowany jest konsumentem. Rozróżnić należy dwie sytuacje:

  • Jeżeli poszkodowany kupił ubezpieczenie (np. AC czy ubezpieczenie mieszkania) i z tej polisy likwidowana jest szkoda, to jest on – jako strona umowy ubezpieczenia – konsumentem.
  • Jeżeli osoba została poszkodowana w wypadku komunikacyjnym i zgłasza się z roszczeniem do firmy ubezpieczeniowej, w której sprawca wykupił ubezpieczenia OC, to nie ma ona statusu konsumenta.

Konsument znajduje się w uprzywilejowanej sytuacji – ma prawo odstąpić od ugody, czyli zerwać ją, w ciągu 14 dni od zawarcia, bez podawania przyczyny takiej decyzji. Z kolei osobie, która nie ma statusu konsumenta, prawo do odstąpienia od ugody zawartej z ubezpieczycielem nie przysługuje. Może ona jednak uchylić się od ugody, gdy została ona zawarta pod wpływem błędu ubezpieczycieli. W praktyce jest to jednak trudne, dlatego w tej sytuacji zawarcie ugody jest raczej nieodwracalne.

Jeżeli przedstawiciel ubezpieczyciela przedstawił Ci propozycję odszkodowania w rozmowie telefonicznej w ramach OC sprawcy, nie podejmuj decyzji pochopnie. W przeciwnym razie może się okazać, że wypłacona kwota nie wystarczy na likwidację szkody. Zawsze zdążysz zawrzeć ugodę, a ostatnią rzeczą, której chcesz, jest zrzekać się prawa do roszczeń, gdy wysokość odszkodowania jest niekorzystna.

Dochodzenie przed sądem wypłaty wyższego odszkodowania, czyli czy warto iść na ugodę?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie – każda sprawa jest inna. Jeżeli zastanawiasz się, czy wartość iść na ugodę z ubezpieczycielem, rozważ zwrócenie się po opinię do specjalisty. Z reguły dopiero po wnikliwej analizie zgromadzonej dokumentacji i treści proponowanej ugody możliwe jest stwierdzenie, czy przyjęcie propozycji ubezpieczyciela jest korzystne. Może to być np. prawnik pracujący dla kancelarii odszkodowawczej, który zna się też na prawach konsumenta.

Przykład

Pan Mariusz został poszkodowany w kolizji drogowej. Ubezpieczyciel zaproponował mu telefonicznie, że wypłaci świadczenie w wysokości 540 zł. Mężczyzna zgodził się na propozycję dopiero wówczas, gdy potwierdził w pobliskim warsztacie, że kwota ta rzeczywiście wystarczy na naprawę uszkodzonego elementu pojazdu.

Jeżeli nie jesteś przekonany do warunków ugody, to nie musisz się na nią zgadzać. Możesz zdecydować się na alternatywę, czyli dochodzenie odszkodowania przed sądem. Jest też jeszcze inne rozwiązanie – gdy skłaniasz się ku ugodzie, ale uważasz, że kwota jest zbyt niska, warto ją negocjować. Wbrew temu, co mówią towarzystwa ubezpieczeniowe, oferowana w rozmowie kwota zawarcia ugody nie zawsze jest ostateczna.

Ugoda z ubezpieczycielem a osoby małoletnie

Niekiedy w roli poszkodowanego w wypadku występuje osoba małoletnia. Z zasady ugoda może być zaoferowana również takiej osobie. Nie jest jednak ważne, czy będzie oferowana sądownie, czy poza sądem. Aby zawrzeć ugodę, rodzice potrzebują zgody sądu opiekuńczego, w rozumieniu art 101 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Takie stanowisko poparł również Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 5 marca 1962 r. Wyrok SN poparty był faktem, że ugodę zawiera się nie tylko na daną kwotę, ale i zrzekając się dalszych roszczeń.

W takim przypadku, jeśli ugoda z ubezpieczycielem zostanie podpisana przez opiekuna prawnego, który nie ma powyższej zgody, może zostać uznana za nieważną. Samo uzyskanie zgody obowiązuje jedynie w ramach ugody, którą chcą zawrzeć opiekunowie. Sąd sprawdzi nie tylko, czy wniosek opiekuna prawnego jest zasadny, ale również, czy ugoda oferowana przez ubezpieczyciela faktycznie stoi w zgodzie z interesem małoletniego.

Zawarcie ugody a podatek – co trzeba wiedzieć?

Podpisanie ugody z ubezpieczycielem pociąga za sobą wątpliwości co do podatku. Czy trzeba go płacić po otrzymaniu odszkodowania i zadośćuczynienia na podstawie pozasądowej ugody z ubezpieczycielem? Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 15 lipca 2020 r. uznał, że nie.

O interpretację wystąpił podatnik, który nie prowadzi działalności gospodarczej i który otrzymał odszkodowanie, zadośćuczynienie z tytułu OC i zwrot kosztów pogrzebu po śmierci matki w wypadku komunikacyjnym. Podatnik podpisał z firmą ubezpieczeniową ugodę pozasądową i – po otrzymaniu uzgodnionej kwoty – zwrócił się do KAS. Z otrzymanej odpowiedzi wynika, że nie musi on płacić podatku dochodowego od kwoty otrzymanej w ramach ugody.

Kiedy od otrzymanego odszkodowania będziesz musiał zapłacić podatek dochodowy? Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem m.in. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej.

Podsumowanie

  • Podpisując ugodę, możesz oczekiwać tylko odszkodowania w jednej wysokości. Oznacza to, że w przyszłości nie możesz ubiegać się o żadne dodatkowe środki związane z danym zdarzeniem.
  • Istnieją jednak wyjątki od tej zasady. Mowa o sytuacjach, w których efekt szkody jest trudny do przewidzenia w przyszłości.
  • Zakończenie sporu między poszkodowanym a ubezpieczycielem może nastąpić na drodze polubownej, a także sądowej.
  • Możliwe jest odstąpienie od podpisanej przez poszkodowanego ugody, jeśli jest on konsumentem – ma on na to 14 dni.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Na czym polega ugoda z ubezpieczycielem?

    Ugoda z ubezpieczycielem jest rozwiązaniem, które warto wybrać, jeśli nie chcesz dochodzić przed sądem wypłaty wyższego odszkodowania. Polega ona na polubownym rozwiązaniu sporu między poszkodowanym a ubezpieczycielem. Zazwyczaj skutki zawarcia ugody to przede wszystkim zwiększenie wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela w zamian za odstąpienie od roszczeń ze strony poszkodowanego w przyszłości. Jest to pozasądowy sposób rozwiązywania sporu.

  2. Co, jeśli nie podpisze ugody z ubezpieczycielem?

    Zawarcie ugody z ubezpieczycielem nie jest obowiązkowe. Jeśli kwota oferowana w ramach postępowania likwidacyjnego jest niekorzystna dla poszkodowanego, może wystąpić z prośbą o propozycję ugody. Gdy i tutaj określoną kwotę uznasz za nieodpowiednią, możesz rozpocząć postępowanie sądowe. Nie jest prawdą, że kwota oferowana wraz z zawarciem ugody jest ostateczna. Jeśli sąd uzna inaczej, może ją podnieść.

  3. Jak negocjować z ubezpieczycielem?

    Istnieją dwie drogi negocjacji prowadzone przez strony sporu. Jedna z nich może zakończyć się pozasądowym porozumieniem. W tym przypadku od decyzji ubezpieczyciela zależy kwota zaproponowana w ramach ugody. Jeżeli w ten sposób nie uda się rozwiązać sporu, pozostaje ugoda sądowa.

  4. Jak negocjować odszkodowanie z OC?

    Pierwszym krokiem powinno być odwołanie od decyzji w sprawie wypłaty odszkodowania. Mowa tutaj o sytuacji, w której kwota odszkodowania jest, zdaniem poszkodowanego, nieadekwatna do szkody. W takim przypadku odwołanie skutkuje zazwyczaj propozycją ugody, bardzo często przedstawianą przez towarzystwo ubezpieczeniowe drogą telefoniczną. Możesz zdecydować się zawrzeć ugodę albo nie zgodzić się zarówno z oferowaną w niej kwotą, jak i tą zaproponowaną w postępowaniu likwidacyjnym. W takim przypadku sprawa trafia do sądu.

  5. Kiedy można odstąpić od ugody?

    Konsument, który zawarł ugodę, może zerwać ją bez podania przyczyny w ciągu 14 dni. Jednocześnie warto wiedzieć, że nawet poszkodowany, który nie jest konsumentem, może odstąpić od ugody. Mowa o sytuacji, w której została ona zawarta na skutek popełnionego przez ubezpieczyciela błędu. Takie przypadki zdarzają się jednak bardzo rzadko i trudno jest je udowodnić.

  6. Kiedy zawarta ugoda jest nieważna?

    Ugoda staje się nieważna, jeśli została zawarta między ubezpieczycielem a rodzicami małoletniego bez zgody sądu opiekuńczego. W takim przypadku można unieważnić podpisaną ugodę.

Paulina Grzybowska
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments