Wypowiedzenie umowy OC w AXA

Kierowca sprawdza cenę OC

Dotychczas korzystałeś z ubezpieczenia wykupionego w firmie AXA, ale teraz znalazłeś lepszą ofertę u konkurencji? Jeżeli zastanawiasz się, jak wypowiedzieć umowę OC z AXA, poniżej znajdziesz kompleksowy poradnik wraz z adresami, pod które należy wysłać wypowiedzenie.


Ubezpieczenie OC należy do ubezpieczeń obowiązkowych. Musi je posiadać każdy właściciel pojazdu, niezależnie od tego, czy korzysta z samochodu każdego dnia, czy też jedynie sporadycznie. Dla tego rodzaju ubezpieczeń charakterystyczne jest to, że odnawiają się one cyklicznie (co roku), chyba że klient wypowie zawartą z towarzystwem ubezpieczeniowym umowę. To jednak nie jedyna sytuacja, gdy możesz zrezygnować z posiadanej polisy OC.

Kiedy możesz wypowiedzieć umowę OC w AXA?

Umowę OC zawartą z towarzystwem ubezpieczeniowym AXA możesz wypowiedzieć w następujących sytuacjach:

 • gdy dobiega koniec okresu, na jaki zawarłeś umowę OC

Standardowo polisę OC kupujesz na 12 miesięcy. Nie później niż na 14 dni przed upływem tego terminu towarzystwo ubezpieczeniowe musi Ci przesłać informacje o ubezpieczeniu na kolejny okres. Jeżeli odebrałeś takie pismo, ale nie chcesz przedłużać polisy OC, skorzystaj z możliwości wypowiedzenia umowy. Zgodnie z przepisami wypowiedzenie powinieneś złożyć nie później niż na jeden dzień przed upływem wspomnianych 12 miesięcy.

Podstawa prawna: art. 28 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych;

 • gdy w tym samym czasie masz polisy OC od dwóch lub więcej ubezpieczycieli

Dotychczas korzystałeś z polisy OC wykupionej w AXA i przed terminem jej zakończenia nabyłeś ubezpieczenie OC w konkurencyjnym towarzystwie? Jeżeli przy okazji nie wypowiedziałeś wcześniej zawartej umowy, z pewnością otrzymasz wezwanie do zapłaty. Aby uniknąć opłacania dwóch składek, możesz wypowiedzieć umowę wcześniej zawartą z towarzystwem ubezpieczeniowym AXA. Najlepiej, abyś nie zwlekał – ubezpieczyciel ma prawo naliczyć opłatę za te dni, za które ponosił odpowiedzialność.

Podstawa prawna: art. 28 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych;

 • gdy zawarłeś umowę na odległość

AXA należy do towarzystw ubezpieczeniowych wychodzących naprzeciw oczekiwaniom klientów – mogą oni zakupić ubezpieczenie OC przez internet. Jeżeli zawarłeś umowę na odległość, w ciągu 30 dni możesz od niej odstąpić. To prawo przysługujące każdemu konsumentowi, który robi zakupy na odległość (telefonicznie, internetowo). Prawo od odstąpienia od zawartej ustawy wynika z ustawy o prawach konsumentów.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Podstawa prawna: art. 40 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta;

 • gdy polisę OC otrzymałeś z zakupionym samochodem

Kupiłeś używany samochód? Bardzo prawdopodobne, że wraz z pojazdem otrzymałeś ubezpieczenie OC. Zgodnie z przepisami towarzystwo ubezpieczeniowe ma w takiej sytuacji prawo do rekalkulacji składki. Nie musisz się zgadzać na zaproponowane warunki – możesz znaleźć korzystniejsze dla siebie ubezpieczenie. Gdy to zrobisz, pozostaje jedynie wypowiedzieć umowę.

Podstawa prawna: art. 31 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Jak przygotować wypowiedzenie umowy OC w AXA?

Wypowiedzenie umowy OC w AXA powinno być formalnym pismem. Z tego względu w jego treści powinieneś zawrzeć następujące informacje:

 • swoje dane osobowe i adresowe, a jeżeli jesteś współwłaścicielem pojazdu, podaj także dane drugiego współwłaściciela,
 • numer polisy OC lub numer umowy,
 • dane dotyczące samochodu – najważniejsze są marka i numer rejestracyjny,
 • podstawę prawną.

Niezależnie od tego czy będziesz skanował pismo i wysyłał je drogą elektroniczną, czy też przez operatora pocztowego, pamiętaj o własnoręcznym podpisie.

Masz problem z samodzielnym skonstruowaniem pisma? Obawiasz się, że możesz pominąć istotną informację? Na swojej stronie internetowej towarzystwo ubezpieczeniowe AXA zamieszcza wzory wypowiedzeń, którymi możesz się posłużyć.

Gdzie złożyć wypowiedzenie OC?

Towarzystwo ubezpieczeniowe AXA dopuszcza możliwość złożenia wypowiedzenia umowy OC na kilka sposobów:

 • przygotowane pismo możesz wysłać na adres korespondencyjny – AXA Ubezpieczenia Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A. ul. Chłodna 51, 00-867 Warszawa,
 • jeżeli masz aktywne konto w Centrum Klienta, wystarczy, że zalogujesz się i następnie wypowiesz umowę ubezpieczenia,
 • możesz wysłać skan przygotowanego pisma, korzystając z formularza kontaktowego zamieszczonego na stronie internetowej www.axa.pl.

Jeżeli wyślesz wypowiedzenie drogą mailową, pracownicy AXA potwierdzą jego otrzymanie, wysyłając Ci potwierdzenie na podany przez Ciebie adres mailowy.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments