Gdzie wyrzucić opony samochodowe w 2024 legalnie?

Zużyte opony na składowisku

Często zalegają w rowach, szpecą lasy lub zaśmiecają podwórka. Tymczasem utylizacja opon jest obowiązkiem, który daje im drugie życie. Gdzie wyrzucić opony, które nie nadają się już do użytku? Sprawdź, gdzie powinny trafić zużyte opony.

W 2020 roku na europejski rynek trafiło ponad 252 miliony opon. Gdyby ich utylizację pozostawić kierowcom, to mogłoby się to zakończyć ekologiczną katastrofą. Właśnie z tego powodu przepisy prawne wymagają od producentów i dystrybutorów opon odzyskiwania minimum 75 proc. tonażu ogumienia, z czego 15 proc. powinno zostać poddane recyklingowi.

Kiedy opona nadaje się do wymiany?

Każda opona – wcześniej czy później – zużyje się. Hamowanie, ruszanie z „piskiem” lub przemierzanie tysięcy kilometrów sprawiają, że guma bardzo powoli, ale ściera się i traci swoje właściwości. Kiedy już nie nadaje się do użycia? Jednym z wyznaczników jest stan bieżnika. Jego minimalną wysokość reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Mówi ono o tym, że minimalna wysokość bieżnika powinna wynosić co najmniej 1,6 mm na ¾ szerokości środkowej części opony  (z wyjątkiem autobusów, które muszą mieć opony o głębokości rzeźby bieżnika co najmniej 3 mm). Podane wartości dotyczą opon niezaopatrzonych we wskaźniki pokazujące graniczne zużycie bieżnika. Przyjmuje się, że w oponach letnich bieżnik powinien mieć co najmniej 3 mm, a w zimowych – 4,5 mm.

Stan opon jest oceniany podczas badania technicznego pojazdu. Jeżeli auto jest wyposażone w zużyte opony, to właściciel nie otrzyma wpisu do dowodu rejestracyjnego. Powód jest prosty – taka opona straciła niemal wszystkie właściwości trakcyjne.

Jak pozbyć się zużytych opon – gdzie wyrzucić opony?

Gdy wymiana opon to konieczność, w pierwszej kolejności kierowca zastanawia się, jakie ogumienie kupić. Dopiero później przychodzi myśl: „gdzie wyrzucić opony?”. Składowanie zużytego ogumienia w przydomowym garażu nie ma sensu, ponieważ zajmuje ono dużo miejsca. Gdzie wyrzucić opony? Stare opony można zostawić u wulkanizatora, zawieźć do PSZOK lub oddać w trakcie zbiórki odpadów.

  1. Pozostawienie zużytych opon w zakładzie wulkanizacyjnym

Wulkanizator nie ma obowiązku przyjąć opon, ale w większości przypadków nie ma z tym problemu. Na wszelki wypadek warto jednak wcześniej zadzwonić do wybranego zakładu wulkanizacyjnego i upewnić się, że można w nim pozostawić zużyte ogumienie. Najczęściej wulkanizator przyjmie stare ogumienie za darmo. Najczęściej, bo niekiedy zdarza się, że kierowca musi zapłacić.

Ile kosztuje pozostawienie opon w zakładzie wulkanizacyjnym? Jeżeli wulkanizator nie odbiera opon bezpłatnie, to kierowca zapłaci do 20 zł za sztukę. Cennik często obowiązuje wyłącznie tych klientów, którzy zamierzają jedynie pozostawić opony – bez zakupu nowych opon i skorzystania z usługi ich wymiany.

2. Zawiezienie zużytych opon samochodowych do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK)

Stare opony można też zawieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Ale wcześniej warto dowiedzieć się, jakie opony i na jakich zasadach są odbierane – niekiedy obowiązują roczne limity. Przykładowo na stronie internetowej Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku można przeczytać, że w przypadku starych opon obowiązuje ograniczenie – kierowca może oddać stare opony, ale maksymalnie 8 rocznie.

PSZOK przyjmuje odpady bezpłatnie, o ile jednak nie są to odpady wskazujące na prowadzenie działalności gospodarczej. Nie warto zatem zwlekać z pozbyciem się starych opon – jeżeli będziesz zbierać zużyte ogumienie przez wiele lat, może pojawić się problem.

3. Skorzystanie ze zbiórki odpadów wielkogabarytowych

Zużyte opony samochodowe można też oddać w trakcie zbiórki odpadów. W wielu gminach kilka razy w roku prowadzone są takie zbiórki, więc jest to okazja, aby oddać zużyte odpady. Ale uwaga – nie zawsze odpady wielkogabarytowe obejmują opony. Stąd też najlepiej przed wystawieniem opon skontaktować się z gminą i zapytać, czy zostaną one zabrane. Jeżeli nie, warto skorzystać z pozostałych opcji.

Gdzie zostawić zużyte opony? Lista punktów PSZOK w wybranych miastach

Zastanawiasz się, co zrobić ze starymi oponami do samochodów osobowych, które były Twoją własnością? Jeżeli nie prowadzisz działalności gospodarczej, najłatwiej będzie oddać zużyte opony do PSZOK. Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych działają na terenie całej Polski – poniżej znajdziesz adresy takich punktów w wybranych miastach.

Gdzie wyrzucić opony w Białymstoku?

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie oddać zużyte opony w Białymstoku, to na terenie tego miasta funkcjonują dwa Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych:

  • PSZOK Hryniewicze
  • PSZOK Białystok, ul. 42 Pułku Piechoty 48

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Gdzie wyrzucić opony w Bydgoszczy?

W Bydgoszczy można oddać zużyte opony w jednym z trzech punktów PSZOK – mieszczą się one pod następującymi adresami:

  • PSZOK Bydgoszcz, ul. Ołowiana 43
  • PSZOK Bydgoszcz, ul. Jasiniecka 7a
  • PSZOK Bydgoszcz, ul. Inwalidów 15

Gdzie wyrzucić opony w Gdańsku?

Wstępnie oczyszczone opony w Gdańsku przyjmują dwie sorterownie. Pierwsza to to Sorterownia Szadółki, a druga to Sorterownia Rudniki:

  • PSZOK Gdańsk, ul. Jabłoniowa 55
  • PSZOK Gdańsk, ul. Elbląska 66

Gdzie wyrzucić opony w Gdyni?

Oddać ogumienie można również w Gdyni. PSZOK, w którym mieszkańcy mogą to zrobić, mieści się w Łężycach przy Al. Parku Krajobrazowego 99.

Gdzie wyrzucić opony w Katowicach?

Na terenie Katowic działają Gminne Punkty Zbiórki Odpadów (GPZO). W każdym punkcie z poniższej listy można oddać opony – warunkiem jest jednak wnoszenie opłaty śmieciowej (opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi).

  • GPZO Katowice, ul. Milowicka 7B
  • GPZO Katowice, ul. Obroki 136
  • GPZO Katowice, ul. Zaopusta 70
  • GPZO Katowice, ul. Bankowa 10

Gdzie wyrzucić opony w Lublinie?

W Lublinie stare, niezdatne już do użytku opony samochodowe można przekazać do PSZOK na ul. Metalurgicznej 13K.

Gdzie wyrzucić opony w Krakowie?

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów działa również na terenie Krakowa. Zużytego ogumienia można pozbyć się pod następującymi adresami:

  • PSZOK Kraków – Lamusownia, ul. Nowohucka 1
  • PSZOK Kraków – PGOW Barycz, ul. Krzemieniecka 40

Gdzie wyrzucić opony w Warszawie?

W Warszawie opony, które nie nadają się do dalszego użytkowania, można pozostawić w jednym z czterech punktów – są to:

  • PSZOK Warszawa Białołęka, ul. Płytowa 1
  • PSZOK Warszawa Wilanów, ul. Zawodzie 1
  • PSZOK Warszawa Wola, ul. Tatarska 2/4
  • PSZOK Warszawa Bielany, ul. Kampinoska 1

Gdzie wyrzucić opony we Wrocławiu?

Mieszkańcy Wrocławia, którzy kupili nowe opony, stare ogumienie mogą pozostawić w jednym z dwóch punktów – są to:

  • PSZOK Wrocław, ul. Michalczyka 9
  • PSZOK Wrocław, ul. Janowska 51

Co dzieje się ze zużytymi oponami – na czym polega ich utylizacja?

Jedną z metod na „wskrzeszenie” opony jest jej ponowne bieżnikowanie. W dużym uproszczeniu jest to nałożenie nowego bieżnika w miejsce starego. W taki sposób powstaje opona, która powinna uzyskać homologację, ale jest tańsza od nowej. Zakup opon bieżnikowanych w Polsce nie jest popularny (stanowi zaledwie kilka procent całego rynku), ale są osoby, które cenią sobie takie rozwiązanie. Z takiego rozwiązania chętniej korzystają posiadacze traktorów i aut ciężarowych, rzadziej kierowcy samochodów osobowych.

Innym sposobem na zagospodarowanie zużytej opony jest recykling materiałowy. W skrócie – ze starej opony odzyskuje się różne surowce i wykorzystuje się je do stworzenia nowych produktów. Warto wspomnieć, że w skład opony wchodzą:

  • guma i elastomery – 41 proc.;
  • sadza i krzemionka – 30 proc.;
  • stal i materiały tekstylne – 15 proc.;
  • oleje i żywice – 6 proc.;
  • różne związki chemiczne – 6 proc.;
  • przeciwutleniacze – 2 proc.

Do czego można użyć starych opon?

Rezultatem recyklingu materiałowego jest odzyskanie materiałów składowych. Następnie mogą one zostać wykorzystane do produkcji różnych wyrobów – można powiedzieć, że ze starego ogumienia powstają wycieraczki, dywaniki samochodowe, uszczelki, węże przemysłowe, podeszwy butów, asfalt, beton, podkłady kolejowe, ekrany akustyczne i nawierzchnie boisk sportowych (np. boiska do koszykówki znajdujące się w sąsiedztwie „Orlików”).

Zjawiskiem wykorzystywanym przez zakłady wykonujące recykling opon jest piroliza. Nazwa pochodzi od greckich słów „pyro” – ogień oraz „lysis” – rozkład. Proces ten polega na degradacji pod wpływem wysokiej temperatury.

– Opony gumowe trafiają do specjalistycznych komór grzewczych, gdzie wysoka temperatura powoduje ulatnianie się gazów. Te, wyprowadzone na zewnątrz, podlegają skropleniu do formy kilku rodzajów cieczy. Ostatecznie w komorze pozostaje węgiel pirolityczny, sadza i stalowy złom. Cały mechanizm emituje do atmosfery minimalną ilość zanieczyszczeń, a niemal każdy komponent gumy może być ponownie wykorzystany – wyjaśnia zjawisko pirolizy firma Esbud, która od lat zajmuje się recyklingiem.

W efekcie pirolizy powstaje gaz pirolityczny, który może być używany jako substancja grzewcza, podobnie jak część skroplonych olei. Niektóre frakcje nadają się również do napędu pojazdów – powstaje olej typu diesel oraz benzyna. Nawet sadza znajduje nabywców, którymi często okazują się producenci opon.

W Polsce jednak najpowszechniejszym sposobem na zagospodarowanie zużytych opon jest odzysk energetyczny.

Pod tym pojęciem należy rozumieć spalenie opon w instalacji do tego przeznaczonej. Takie opony są paliwem alternatywnym przede wszystkim w cementowniach. Dzięki takiemu podejściu energochłonna branża cementowa spalając ok. 100 tys. ton opon rocznie może zastąpić nawet 80% zapotrzebowania na węgiel. Pod tym względem Polska jest w czołówce w Europie – można przeczytać na blogu Green Projects.

Źródła

  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia
  • Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 czerwca 2012 r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach
  • Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń
  • Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach

Podsumowanie

  • Osoby prywatne mogą zostawić opony w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów lub poczekać na zbiórkę odbiorów wielkogabarytowych.
  • Zakłady wulkanizacyjne to kolejne miejsce, w którym można oddać opony, przy czym niekiedy może pojawić się drobna opłata.
  • Recykling opon może polegać na ich ponownym bieżnikowaniu. Alternatywą jest recykling materiałowy.
  • Materiały odzyskane ze starego ogumienia mogą być wykorzystane do produkcji różnych wyrobów, np. podeszw czy wycieraczek.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy można wyrzucić stare opony samochodowe do zwykłego śmietnika?

    Nie. Starego ogumienia nie można wyrzucać na śmietnik. Zużyte opony, a precyzując materiały użyte do ich produkcji, ulegają długotrwałej biodegradacji. Aby nie zatruwały one gleby, muszą zostać odpowiednio zagospodarowane. Stąd też pozostawienie ich w przypadkowych miejscach czy nawet wyrzucenie do śmietnika nie rozwiązuje problemu.

  2. Gdzie oddać stare opony rowerowe?

    Zasady są podobne – bezpłatnie opony rowerowe można oddać w PSZOK. Osoby, którym PSZOK nie jest po drodze, powinny sprawdzić harmonogram odbioru odpadów wielkogabarytowych. Zużyte opony rowerowe (podobnie jak opony o średnicy zewnętrznej do 1400 mm) mogą być też składowane na składowisku odpadów.

  3. Jak powinna odbywać się utylizacja starych opon z aut ciężarowych?

    Przedsiębiorcy, podobnie jak osoby prywatne, nie mogą wyrzucać opon do wiat śmietnikowych – przeprowadzona musi zostać utylizacja starych opon. Tym zajmują się specjalne firmy – przedsiębiorcy muszą podpisać z nimi umowę. Usługa jest realizowana odpłatnie, a opłata może wynosić nawet 2000 zł za tonę. 

  4. Jaka jest kara za pozostawienie starych opon w lesie?

    Zgodnie z Kodeksem wykroczeń osoba, która zaśmieca las odpadami, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 500 zł. Gdyby zużyte opony zostały zakopane, to sprawcę czeka surowsza kara – areszt, ograniczenie wolności albo grzywna w kwocie nie niższej niż 1000 zł (art. 162 Kodeksu wykroczeń).

  5. Czym jest Centrum Utylizacji Opon?

    Centrum Utylizacji Opon Organizacja Odzysku S.A. to organizacja powołana przez największych producentów opon w Polsce. Jak wskazuje nazwa, specjalizuje się ona w utylizacji ogumienia samochodowego. Centrum odbiera też opony, ale wyłącznie od firm – obowiązują minimalne ilości, jakie mogą zostać odebrane.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments