Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji samochodu w 2024 roku?

Rejestracja samochodu

Rejestracja samochodu to procedura, która dotyczy każdego nabywcy auta – bez względu na to, czy mowa o nowym, czy też używanym pojeździe. Jakie dokumenty do rejestracji samochodu są niezbędne w 2024 roku? Poniżej znajdziesz listę wszystkich potrzebnych dokumentów.

Rejestracja pojazdu odbywa się na wniosek właściciela pojazdu, a nie z urzędu. W praktyce niezbędne jest wypełnienie wniosku i dołączenie do niego załączników. Jak uniknąć wezwania do uzupełnienia braków formalnych? Poniżej znajdziesz listę dokumentów potrzebnych do rejestracji różnych samochodów – nowych, używanych, zabytkowych i skonstruowanych samodzielnie.

Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji samochodu fabrycznie nowego?

Dobra wiadomość brzmi następująco: nie musisz samodzielnie zajmować się rejestracją nowego pojazdu. Już od pewnego czasu nowy samochód w imieniu klienta może zarejestrować pracownik salonu. Jest to wygodne rozwiązanie – wymaga jedynie udzielenia pełnomocnictwa.

Chcesz zarejestrować kupione, fabrycznie nowe auto samodzielnie? Pierwszy krok to zgromadzenie dokumentów do rejestracji samochodu. Potrzebujesz wniosku (formularz możesz pobrać na stronie gov.pl) i załączników.

Co oprócz wniosku będzie potrzebne podczas rejestracji auta z salonu?

Lista załączników do wniosku o rejestrację auta zależy od tego, czy samochód rejestrujesz na siebie (jako osobę fizyczną), czy też na firmę. Poniżej znajdziesz wszystkie wymagane dokumenty do rejestracji samochodu wraz z dodatkową informacją, kiedy dany dokument będzie potrzebny.

Dokumenty do rejestracji fabrycznie nowego samochodu:

  1. Dokument potwierdzający transakcję – faktura VAT lub umowa kupna
  2. Świadectwo zgodności WE – wraz z oświadczeniem zawierającym wszystkie informacje o samochodzie niezbędne do jego rejestracji i ewidencji
  3. Dowód odprawy celnej przywozowej – gdy pojazd został sprowadzony z kraju, który nie należy do struktur Unii Europejskiej
  4. Dokument dotyczący akcyzy* – gdy samochód został sprowadzony z kraju UE
  5. KRS lub zaświadczenie z CEIDG – gdy auto zostało zakupione przez firmę
  6. Pełnomocnictwo od pozostałych współwłaścicieli – gdy samochód jest własnością kilku osób, a dokumenty będzie składać tylko jeden ze współwłaścicieli
  7. Aktualne ubezpieczenie OC – do wglądu
  8. Potwierdzenie wniesienia opłaty za rejestrację auta

Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji samochodu używanego kupionego w Polsce?

Rejestracja samochodu nie obejmuje wyłącznie właścicieli nowych aut – procedurę tę przejść muszą również nabywcy używanych pojazdów. Analogicznie jak w poprzedniej sytuacji do rejestracji (przerejestrowania) samochodu potrzebny będzie wniosek i załączniki. Listę dokumentów znajdziesz poniżej.

Dokumenty do rejestracji samochodu używanego:

  1. Dokument potwierdzający transakcję – umowa kupna
  2. Dotychczasowe tablice rejestracyjne pojazdu
  3. Dowód rejestracyjny wraz z ważnym badaniem technicznym
  4. Pełnomocnictwo od pozostałych współwłaścicieli samochodu – jeżeli w umowie zakupu jako nabywca została wskazana więcej niż jedna osoba
  5. KRS lub zaświadczenie z CEIDG – gdy auto zostało zakupione przez firmę
  6. Aktualne ubezpieczenie OC – do wglądu
  7. Potwierdzenie wniesienia opłaty za rejestrację auta

Jakie dokumenty są wymagane podczas rejestracji auta z zagranicy?

Wielu kierowców z Polski nie poszukuje samochodu jedynie na krajowym rynku, ale sprawdza też oferty na zagranicznych portalach ogłoszeniowych. Będzie tak zwłaszcza wówczas, gdy nabywca poszukuje rzadkiego modelu lub konkretnej wersji auta.

Twoje auto pierwotnie zostało zarejestrowane właśnie za granicą (w innym kraju, który należy do Unii Europejskiej)? Jak w każdym innym przypadku do rejestracji potrzebujesz wniosku i kilku dokumentów.

Dokumenty do rejestracji samochodu sprowadzonego z innego kraju UE:

  1. Dokument potwierdzający zakup – najczęściej jest to umowa kupna (musi ona być w języku polskim albo zostać przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego)
  2. Dowód rejestracyjny pojazdu
  3. Zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego samochodu
  4. Potwierdzenie zapłaty akcyzy*
  5. Pełnomocnictwo – gdy dokumenty będzie składać tylko jeden ze współwłaścicieli albo osoba trzecia w imieniu właściciela
  6. KRS lub zaświadczenie z CEIDG – gdy auto zostało zakupione przez firmę
  7. Aktualne ubezpieczenie OC – do wglądu
  8. Potwierdzenie wniesienia opłaty za rejestrację auta

*Potrzebujesz jednego z następujących dokumentów:

– potwierdzenie zapłaty akcyzy;

– dokument wskazujący, że nie ma obowiązku zapłaty akcyzy;

– zaświadczenie o zwolnieniu z akcyzy;

– oświadczenie salonu sprzedaży, z którego będzie wynikać, że posiada on potwierdzenie zapłaty akcyzy.

Jakie dokumenty do rejestracji samochodu z zagranicy kupionego poza UE?

Wielka Brytania, Japonia czy wreszcie Stany Zjednoczone – niektóre samochody przebywają tysiące kilometrów, zanim zaczną jeździć po polskich drogach. Sprowadzenie samochodu z kraju, który nie należy do UE, może się opłacać. Co więcej, rejestracja takiego pojazdu wcale nie wiąże się ze zgromadzeniem większej liczby dokumentów.

Dokumenty do rejestracji samochodu, który pochodzi z kraju spoza UE:

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki
  1. Dokument potwierdzający zakup – najczęściej jest to umowa kupna (musi ona być w języku polskim albo zostać przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego)
  2. Dotychczasowe tablice rejestracyjne – albo oświadczenie, że pojazd został zakupiony bez tablic rejestracyjnych
  3. Dowód rejestracyjny auta
  4. Zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego
  5. Dowód odprawy celnej
  6. KRS lub zaświadczenie z CEIDG – gdy auto zostało zakupione przez firmę
  7. Aktualne ubezpieczenie OC – do wglądu
  8. Potwierdzenie uregulowania opłaty za rejestrację auta

Dokumenty potrzebne do rejestracji auta zabytkowego

Masz samochód, który został uznany za zabytek? Uzyskanie dokumentu potwierdzającego, że pojazd został wpisany do rejestru zabytków lub ujęty w centralnej ewidencji dóbr kultury jeszcze nie uprawnia do korzystania z żółtych tablic – konieczna jest rejestracja, która zakończy się otrzymaniem takich tablic rejestracyjnych.

Lista dokumentów do rejestracji samochodu zabytkowego obejmuje wszystkie dokumenty wymienione w punkcie dotyczącym rejestracji samochodu używanego (z Polski lub sprowadzonego z zagranicy) – wyjątkiem jest umowa zakupu. Nie będzie ona wymagana, jeżeli auto należy do Ciebie (Twoje dane są wpisane do dowodu rejestracyjnego) i chcesz je przerejestrować na zabytek.

Dodatkowe dokumenty do rejestracji samochodu zabytkowego:

  1. Zaświadczenie z badania, które potwierdza zgodność pojazdu zabytkowego z warunkami technicznymi
  2. Protokół oceny stanu technicznego auta ze stacji kontroli pojazdów
  3. Dokument potwierdzający, że pojazd jest zabytkowy – może to być m.in. kopia decyzji wpisania pojazdu do rejestru zabytków lub dokument potwierdzający wpisanie auta do inwentarza muzealiów

Rejestracja samochodu złożonego samodzielnie – dokumenty

Jesteś miłośnikiem motoryzacji? Przepisy nie zabraniają rejestracji samochodu, który powstał w Twoim warsztacie. Proces ten nie jest jednak tak prosty, jak zwykła rejestracja i wiąże się z większymi wydatkami. Dodatkowo do wniosku o rejestrację trzeba dołączyć więcej dokumentów niż w przypadku pojazdu nowego czy używanego.

Dodatkowe dokumenty do rejestracji samochodu złożonego samodzielnie:

  1. Oświadczenie właściciela pojazdu, że części (zespoły), z których pojazd został zbudowany, również są jego własnością – nie ma urzędowego wzoru takiego dokumentu, więc należy przygotować pismo samodzielnie
  2. Dopuszczenie jednostkowe pojazdu – wydaje je Transportowy Dozór Techniczny
  3. Potwierdzenie zapłaty za rejestrację auta

Czy można zarejestrować samochód przez Internet?

Zgromadzenie dokumentów do rejestracji samochodu, wypełnienie wniosku i wreszcie osobista wizyta w urzędzie – standardowa ścieżka nie jest już jedyną dostępną dla właścicieli pojazdów. Już od pewnego czasu w wielu (ale nie we wszystkich) wydziałach komunikacji można zarejestrować auto online. Jak to zrobić?

Po pierwsze – zanim przystąpisz do składania wniosku o rejestrację pojazdu online, upewnij się, że posiadasz profil zaufany lub aplikację mObywatel. W przeciwnym razie załóż profil zaufany (bez niego nie uda się zarejestrować pojazdu). Po drugie – na portalu gov.pl upewnij się, że wydział komunikacji umożliwia zarejestrowanie pojazdu online.

Aby zarejestrować samochód przez internet:

  1. Przejdź na stronę internetową https://www.esp.pwpw.pl/
  2. Zarejestruj się – jeżeli nie masz jeszcze konta
  3. Wybierz urząd i następnie wypełnij wniosek
  4. Dołącz skany wymaganych dokumentów
  5. Wykonaj przelew – opłatę za rejestrację samochodu
  6. Podpisz wniosek
  7. Pobierz potwierdzenie – UPO

Uwaga! Mimo postępującej informatyzacji usług publicznych może się zdarzyć, że skontaktuje się z Tobą urzędnik i poprosi o przyniesienie dokumentów do urzędu. Takie sytuacje są jednak coraz rzadsze.

Co po złożeniu wniosku i dokumentów do rejestracji samochodu online? Należy czekać. Dowód rejestracyjny i tablice zostaną do Ciebie wysłane pocztą – z tego tytułu poniesiesz dodatkowe koszty, a zatem rejestracja będzie nieco droższa niż w przypadku osobistego złożenia dokumentów w wydziale komunikacji.

Kiedy wykupić OC na rejestrowany samochód?

Rejestracja samochodu to zagadnienie, które wiąże się z inną kwestią – ubezpieczeniem pojazdu. Musisz je mieć najpóźniej w dniu rejestracji. Urzędnicy często wymagają okazania ubezpieczenia OC w momencie odbioru dowodu rejestracyjnego. Stąd też nie warto zwlekać z zakupem OC, zwłaszcza że dziś można to zrobić przez internet – w tym celu skorzystaj ze znajdującego się na naszej stronie internetowej kalkulatora OC.

Chcesz zarejestrować samochód zabytkowy? W przypadku takiego pojazdu nie musisz posiadać OC podczas odbioru dowodu rejestracyjnego – pojazdy zabytkowe korzystają z pewnych przywilejów, które dotyczą również obowiązkowego ubezpieczenia.

Dlaczego warto kupić OC za pośrednictwem naszej strony? Korzystając z naszego kalkulatora OC:

  1. Wybierasz wśród co najmniej kilkunastu propozycji
  2. Szybko i bez wychodzenia z domu znajdziesz najtańsze OC na rynku
  3. Możesz kupić dodatkowe polisy – dostępnych konfiguracji jest wiele
  4. Możesz wskazać przyszłą datę, od której będzie obowiązywała polisa OC – nie musisz gorączkowo szukać OC w dniu, w którym urząd poinformuje Cię o rejestracji pojazdu
  5. Za rok otrzymasz przypomnienie o zbliżającym się końcu umowy z ubezpieczycielem

 

Przeczytaj również:

Co najpierw – rejestracja czy ubezpieczenie?

Ile kosztuje rejestracja pojazdu w 2024 r.

Kara za nieprzerejestrowanie pojazdu w 2024 r.

Podsumowanie

  • Lista dokumentów potrzebnych do rejestracji pojazdu zależy od tego, czy mowa o pojeździe nowym, używanym, zabytkowym czy typu SAM.
  • W przypadku każdego pojazdu właściciel musi wypełnić wniosek i dołączyć do niego załączniki.
  • Podstawowe załączniki to dokument potwierdzający własność, aktualne OC i potwierdzenie wniesienia opłaty za rejestrację pojazdu.
  • W przypadku rejestracji auta z zagranicy potrzebne jest potwierdzenie zapłaty akcyzy lub dowód odprawy celnej.
  • W niektórych urzędach pojazd można zarejestrować online, ale wymaga to posiadania profilu zaufanego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Co jest potrzebne do przerejestrowania samochodu w 2024 roku?

    W 2024 roku – podobnie jak w latach poprzednich – lista potrzebnych dokumentów zależy od tego, czy mowa o rejestracji nowego, czy też używanego pojazdu. Za podstawowe dokumenty można uznać: dowód własności auta (np. umowę zakupu), dowód rejestracyjny (jeżeli jest), tablice rejestracyjne (jeżeli są), aktualne ubezpieczenie OC (do wglądu) i potwierdzenie uregulowania opłaty za rejestrację pojazdu.

  2. Co jest potrzebne do przerejestrowania auta bez zmiany tablic?

    Wymagane dokumenty do rejestracji samochodu bez zmiany tablic rejestracyjnych są identyczne jak w przypadku wniosku o rejestrację auta, którego tablice mają zostać zmienione. Różnica dotyczy wysokości opłat – jeżeli zachowasz dotychczasowy numer rejestracyjny, to zapłacisz mniej (rejestracja będzie kosztować 80 zł lub 66,50 zł).

  3. Jak zarejestrować samochód przez pośrednika?

    To bardzo proste – wystarczy udzielić wybranej osobie pełnomocnictwa. Procedura rejestracji samochodu nie ulega zmianie, a pełnomocnik składa dokumenty w imieniu właściciela pojazdu. Pełnomocnikiem może być m.in. pracownik autosalonu (w przypadku nowego auta), członek rodziny (np. małżonek, rodzic) i współwłaściciel auta. Aby pełnomocnik mógł zarejestrować samochód, musi otrzymać pełnomocnictwo od właściciela auta albo każdego ze współwłaścicieli.

  4. Czy zarejestruję samochód bez karty pojazdu?

    Karta pojazdu była jednym z dokumentów, które do niedawna były niezbędne do rejestracji auta. Sytuacja uległa zmianie w 2022 r. – w pierwszych dniach września została ona zniesiona. Stąd też karty pojazdu nie znajdziesz wśród wymaganych dokumentów do rejestracji samochodu.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments