Jak przebiega rejestracja samochodu online? Poradnik krok po kroku

Zadowolna kobieta po zakupie samochodu

Dzięki postępującej cyfryzacji administracji publicznej coraz więcej spraw można załatwić bez wychodzenia z domu. Jedną z dostępnych e-usług jest rejestracja auta online. Dowiedz się, czy możesz zarejestrować zakupione auto bez wychodzenia z domu. Podpowiadamy też, jak to zrobić.

Właściciele nowych pojazdów są w komfortowej sytuacji – nie muszą rejestrować auta osobiście, ponieważ formalności mogą zlecić pracownikowi salonu sprzedaży. Wówczas rejestracja samochodu odbywa się online, a gotowe tablice rejestracyjne i dokumenty są wysyłane na adres właściciela samochodu.

Sprawa komplikuje się nieco, gdy mowa o aucie używanym – ponowną rejestracją powinien zająć się nowy właściciel pojazdu. Jednak nie zawsze oznacza to wizytę w urzędzie – alternatywą może być ponowna rejestracja, ale online.

Kiedy możliwa jest samodzielna rejestracja online?

Rejestracja samochodu online – to brzmi świetnie, prawda? Niestety, mimo że ta e-usługa została uruchomiona już jakiś czas temu, to wniosek nie zawsze będzie można złożyć przez internet – kluczowe jest to, czy wydział komunikacji posiada elektroniczną skrzynkę podawczą (ESP). Jeżeli tak, będziesz mógł dokonać rejestracji pojazdu online. Jeżeli nie, to taka opcja będzie niedostępna – należy wówczas złożyć wniosek w urzędzie.

Jak sprawdzić, czy wydział komunikacji posiada ESP? W tym celu można: 

 • zalogować się do ePUAP – aby potwierdzić dostępność ESP w urzędzie;
 • przejść na stronę internetową https://www.esp.pwpw.pl/ – aby upewnić się, czy rejestracja auta online będzie możliwa, należy utworzyć konto;
 • skontaktować się z urzędem telefonicznie.

Co jest potrzebne do samodzielnej rejestracji samochodu online?

Chcesz skorzystać z rozwiązania, jakim jest rejestracja samochodu online? Wniosek i skany dokumentów, które zostały wymienione niżej, to nie wszystko – niezbędne jest jeszcze konto na stronie Elektronicznej Skrzynki Podawczej Systemu Pojazd i Kierowca (ESP PiK – https://www.esp.pwpw.pl/) oraz profil zaufany.

Profil zaufany można założyć bezpłatnie przez internet. Do czego jest potrzebny? To środek identyfikacji elektronicznej – korzystając z profilu zaufanego, można potwierdzić swoją tożsamość w internecie, podpisać różne dokumenty (np. wniosek o rejestrację samochodu) i zalogować się do różnych urzędowych systemów, np. PUE ZUS.

Nie masz profilu zaufanego, ale korzystasz z komercyjnego narzędzia, za pomocą którego możesz potwierdzać swoją tożsamość w internecie? Wówczas rejestracja samochodu online również będzie możliwa.

Kiedy rejestracji samochodu online dokonuje pracownik salonu sprzedaży?

Rejestracja samochodu online to procedura dostępna również dla salonów sprzedaży pojazdów. Kupujesz nowe auto? Formalnościami nie musisz zajmować się samodzielnie – możesz upoważnić dealera zarówno do rejestracji auta, jak i odbioru dokumentów wraz z tablicami rejestracyjnymi.

Salony sprzedaży pojazdów składają wniosek o rejestrację online, korzystając z formularza elektronicznego na stronie BIP. Wniosek ten nieznacznie różni się od wniosku składanego przez właściciela samochodu, konieczne jest również dołączenie pełnomocnictwa od klienta.

Jakie dokumenty są wymagane do rejestracji samochodu online?

Procedura rejestracji pojazdu przebiega identycznie bez względu na wybrany kanał komunikacji z urzędem – musisz złożyć wniosek wraz z załącznikami. Jakie dokumenty będą potrzebne? To zależy od historii samochodu – jeżeli był on już zarejestrowany w jednym z polskich wydziałów komunikacji, lista dokumentów będzie krótka. Jeżeli jednak auto właśnie zostało sprowadzone z zagranicy, to wymaganych dokumentów będzie więcej.

Rejestracja samochodu online – niezbędne dokumenty: 

 • skan dowodu własności pojazdu – może to być np. umowa zakupu lub faktura VAT;
 • skan dowodu rejestracyjnego – gdy pojazd był już zarejestrowany;
 • skan dowodu odprawy celnej albo skan dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy – gdy auto zostało sprowadzone z zagranicy;
 • skan zaświadczenia o pozytywnym badaniu technicznym – gdy pojazd nie ma aktualnego badania;
 • skan potwierdzenia, że auto jest ubezpieczone – może to być umowa OC.

Nie dysponujesz skanerem? Aby złożyć wniosek o rejestrację auta online, wcale nie musisz dołączać skanów – dokumenty oraz dotychczasowe tablice rejestracyjne pojazdu możesz wysłać na adres urzędu.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Informację, w jakim terminie musisz je dostarczyć, otrzymasz na adres e-mail podany podczas składania wniosku.

Jak wygląda rejestracja samochodu online krok po kroku?

Rejestracja samochodu online nie jest szczególnie skomplikowana – kreator wniosku jest prosty i dobrze opisany. W jednym z kroków można dodać też skany dokumentów, dzięki czemu nie trzeba przesyłać oryginałów pocztą na adres urzędu. Wciąż jednak niezbędne będzie dostarczenie (osobiście lub pocztą) tablic rejestracyjnych – gdy nimi dysponujesz.

Rejestracja samochodu online krok po kroku:

 1. Przejdź na stronę https://www.esp.pwpw.pl/ i zaloguj się – jeżeli nie masz konta, zarejestruj je
 2. Z menu wybierz opcję „Złóż wniosek”
 3. Wybierz urząd i wskaż, czego dotyczy wniosek – będzie to „Rejestracja samochodu”
 4. Wypełnij pola formularza „Rejestracja pojazdu” – podaj swoje dane osobowe
 5. Podaj dane pojazdu, który chcesz zarejestrować
 6. Dodaj załączniki – dokumenty wymagane do rejestracji samochodu
 7. Podpisz wniosek – możesz to zrobić, używając profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego

strona internetowa - rejestracja auta online

Czy rejestracja samochodu online jest droższa niż w urzędzie?

Opłaty za rejestrację pojazdu są takie same, bez względu na to, w jaki sposób składasz wniosek – w formie elektronicznej (przez internet) czy papierowej (w urzędzie). Jednak rejestracja samochodu online może wiązać się z dodatkowymi kosztami – zapłacisz m.in. za przesłanie do urzędu dokumentów (jeżeli nie wykonasz skanów) i tablic rejestracyjnych.

Rejestracja samochodu online – koszty procedury administracyjnej w 2023 roku: 

 • 66,50 zł – rejestracja samochodu online, który był już wcześniej zarejestrowany w Polsce bez pozwolenia czasowego i zmiany numeru rejestracyjnego;
 • 80 zł – rejestracja samochodu online z zachowaniem dotychczasowych tablic i wydaniem pozwolenia czasowego;
 • 160 zł – standardowa opłata za rejestrację samochodu online, w której zawiera się opłata za wydanie nowych tablic rejestracyjnych;
 • 1080 zł – podwyższona opłata za rejestrację samochodu online, która obejmuje wydanie indywidualnych tablic rejestracyjnych (tablic z wyróżnikiem).

Jak wygląda proces rejestracji samochodu online?

W procesie rejestracji samochodu online można wyróżnić dwa etapy. Pierwszym z nich jest rejestracja czasowa na 30 dni. Ponieważ wniosek wraz z załącznikami jest składany przez internet, to rejestracja czasowa nie odbywa się od razu (jak ma to miejsce w przypadku wizyty w urzędzie) – na pozwolenie czasowe trzeba poczekać do 7 dni. Urząd może wysłać tzw. miękki dowód rejestracyjny na adres wskazany we wniosku o rejestrację.

Drugi etap rejestracji to rejestracja właściwa. W ciągu 30 dni urzędnicy sprawdzą dokumenty i wystawią właściwy (tzw. twardy) dowód rejestracyjny. Wówczas też rejestracja samochodu online zostanie zakończona – auto zostanie dopuszczone do ruchu drogowego. Finalny dokument również może zostać wysłany na adres wskazany przez właściciela pojazdu we wniosku.

Koszty przesłania dokumentów oraz tablic rejestracyjnych obciążają wnioskodawcę. Oznacza to, że zostaniesz wezwany do pokrycia kosztów wysyłki – informację o kwocie do zapłaty otrzymasz na adres e-mail, urzędnik może też skontaktować się z Tobą telefonicznie.

Czy rejestrując samochód online, trzeba też zawiadomić o jego zakupie?

Aktualny stan prawny jest następujący: nabywca ma obowiązek w ciągu 30 dni zawiadomić starostę o nabyciu pojazdu. Stąd też przyjęło się, że w ciągu 30 dni nowy właściciel powinien dokonać rejestracji auta. To – co warto podkreślić – nie do końca jest prawdą. Zawiadomienie o zakupie i rejestracja samochodu to dwie różne procedury.

Jeżeli samochód zarejestrowany w Polsce kupisz:

 • jeszcze w 2023 roku – musisz zawiadomić o jego nabyciu, w przeciwnym razie możesz spodziewać się kary w wysokości od 200 do 1000 zł;
 • w 2024 roku – zawiadomienie będzie zbędne (od 1 stycznia zmienią się przepisy, a każdy nabywca będzie miał 30 dni na rejestrację auta).

Rejestracja samochodu online – co z ubezpieczeniem OC?

W przypadku nowego samochodu sprawa jest prosta – właściciel musi kupić ubezpieczenie OC najpóźniej w dniu rejestracji auta. Sytuacja prezentuje się inaczej w przypadku pojazdów używanych, które najczęściej są ubezpieczone. Nie oznacza to jednak, że kwestię polisy OC można całkowicie pominąć – przeciwnie, nowy właściciel auta powinien:

 • zdecydować, czy będzie korzystać z ubezpieczenia zbywcy, czy też je wypowie;
 • poinformować ubezpieczyciela o zakupie auta – gdy będzie korzystać z polisy zbywcy, firma ubezpieczeniowa może żądać dopłaty;
 • poszukać OC oraz dodatkowych ubezpieczeń – gdy nie chce korzystać z przejętego ubezpieczenia.

Chcesz zaoszczędzić i dlatego rozważasz korzystanie z OC przekazanego przez sprzedawcę? Pamiętaj, że takie ubezpieczenie nie zostanie wznowione na kolejne 12 miesięcy. To pułapka, w którą wpada wielu kierowców.

Podsumowanie

 • Rejestracja samochodu online to alternatywa dla osobistej rejestracji pojazdu w urzędzie – wniosek i dokumenty składa się przez internet.
 • Rejestracja samochodu online odbywa się za pośrednictwem strony https://www.esp.pwpw.pl/ i wymaga profilu zaufanego.
 • Jeżeli auto było już wcześniej zarejestrowane i ma tablice rejestracyjne, to konieczne jest ich dostarczenie do urzędu.
 • Nowego samochodu nie trzeba rejestrować online samodzielnie – można do tego upoważnić salon sprzedaży samochodów.
 • Składając wniosek o rejestrację samochodu online, trzeba mieć na uwadze dodatkowy wydatek – mowa o kosztach wysyłki dokumentów.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o proces rejestracji auta online

 1. Ile dni jest na rejestrację samochodu online? 

  Nowy właściciel pojazdu zarejestrowanego w Polsce ma 30 dni na zawiadomienie starosty o nabyciu auta. Nie oznacza to jednak, że w tym terminie trzeba zarejestrować pojazd, chociaż urzędnicy traktują te dwie procedury jako jedną. Od 1 stycznia 2024 r. na rejestrację samochodu (również online) rzeczywiście będzie 30 dni, a przekroczenie tego terminu będzie skutkowało karą finansową. 

 2. Czy OC – podobnie jak rejestrację samochodu – można załatwić online?

  Tak, ubezpieczenie OC można kupić online. Służy do tego kalkulator OC/AC, który znajduje się na naszej stronie internetowej. To intuicyjne w obsłudze narzędzie umożliwia zakup ubezpieczenia w ciągu kilku minut. Co więcej, online możesz kupić nie tylko OC, ale również inne ubezpieczenia – AC, NNW i assistance. 

 3. Czy rejestracja samochodu online dotyczy tylko aut osobowych? 

  Za pośrednictwem ESP PiK możliwa jest nie tylko rejestracja pojazdu online – można złożyć wnioski również o rejestrację innych pojazdów. Jakich? W katalogu uwzględnione są choćby: motorower, motocykl, samochód ciężarowy, samochód specjalny, przyczepa lekka, naczepa ciężarowa i pojazd wolnobieżny – kolejka turystyczna. 

 4. Czy rejestracja samochodu online jest możliwa, gdy auto ma dwóch właścicieli?

  Zasady są następujące: podczas składania wniosku o rejestrację samochodu w urzędzie powinni być obecni wszyscy współwłaściciele samochodu albo jeden ze współwłaścicieli powinien dysponować pełnomocnictwami od pozostałych. Jeżeli wniosek o rejestrację samochodu online składa jeden z właścicieli, to powinien on dołączyć skany pełnomocnictw udzielonych przez pozostałych właścicieli. 

 5. Jakie jeszcze wnioski można złożyć za pośrednictwem ESP PiK?

  Korzystając z ESP PiK, można złożyć nie tylko wniosek o rejestrację samochodu online – w katalogu dostępne są choćby: wniosek o wydanie prawa jazdy, wniosek o wyrejestrowanie pojazdu, wniosek o zwrot zatrzymanego dowodu rejestracyjnego czy wniosek o wymianę tablic rejestracyjnych. 

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments