Sprawdzenie auta przed kupnem – na czym skoncentrować uwagę? 

Sprawdzanie samochodu

Podejmowanie decyzji o zakupie auta używanego jedynie na podstawie opisu i fotografii to kiepski pomysł – koniecznie trzeba sprawdzić historię samochodu i jego stan techniczny. Dokładne sprawdzenie auta przed zakupem pozwala uniknąć kosztownej pomyłki. Słabo znasz się na samochodach? Przeczytaj nasz poradnik – podpowiadamy, jak sprawdzić stan prawny i techniczny wybranego egzemplarza.

Samodzielne sprawdzenie samochodu przed kupnem to nie kaprys, ale konieczność. Pułapek jest wiele – samochód mógł zostać zgłoszony jako kradziony, zajęty przez komornika sądowego lub jego stan techniczny może odbiegać od pożądanego. Jak uniknąć nabycia takiego pojazdu? W tym przypadku nie ma drogi na skróty – musisz albo poświęcić czas, albo skorzystać z pomocy firmy, która ma w ofercie sprawdzenie samochodu przed zakupem. Wybór należy do Ciebie.

Sprawdzenie pojazdu przed kupnem – czym są wady prawne i fizyczne auta?

Kierowców poszukujących samochodu łączy częste popełnianie tego samego błędu – utożsamiają oni sprawdzenie samochodu przed zakupem z przeglądem pojazdu w ASO lub niezależnym warsztacie. Tymczasem auto może mieć nie tylko wady fizyczne (np. zamaskowane uszkodzenia powypadkowe czy cofnięty licznik), ale również prawne. Czym są wady prawne samochodu?

O wadzie prawnej samochodu mówi się m.in. wówczas, gdy należy on do osoby trzeciej lub jest obciążony prawem osoby trzeciej. Przykład? Sprzedający może zataić przed kupującym fakt, że auto zostało zajęte przez komornika sądowego. W rezultacie transakcji nabywca kupi pojazd, który nadal może zostać wystawiony przez komornika na sprzedaż.

Nawet bardzo dokładne sprawdzenie samochodu nie uchroni przed wszystkimi pułapkami. Właśnie dlatego nabywca nie jest bezsilny – rozwiązaniem jest rękojmia.

Jak sprawdzić stan prawny samochodu?

Sprawdzenie pojazdu przed kupnem w zakresie wad prawnych jest możliwe przez internet – służą do tego następujące strony internetowe: www.historiapojazdu.gov.pl, www.licytacje.komornik.pl, pdi.ms.gov.pl i www.finanse.mf.gov.pl/pp/rzsw. Korzystając z wymienionych e-usług, można ustalić, czy sprawdzany egzemplarz został oznaczony jako skradziony, zajęty przez komornika sądowego oraz czy stanowi zabezpieczenie np. kredytu bankowego.

Jak sprawdzić, czy auto nie jest kradzione?

Z pomocą przychodzi e-usługa Historia Pojazdu. Aby upewnić się, że wystawiony na sprzedaż samochód nie pochodzi z kradzieży, wystarczy:

  • przejść na stronę internetową https://historiapojazdu.gov.pl/;
  • podać wymagane dane: numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji pojazdu;
  • zapoznać się z wygenerowanym raportem.

Jeżeli została zgłoszona kradzież auta, to stosowna informacja pojawi się na samej górze – trudno ją przeoczyć.

Sprawdzenie auta przed kupnem 1

Jak sprawdzić, czy auto zostało zajęte przez komornika sądowego?

Samochód to jeden ze składników majątku dłużnika, które mogą zostać zajęte przez komornika sądowego. Jak sprawdzić, czy w najbliższym czasie komornik nie sprzeda auta w ramach licytacji? Służy do tego serwis internetowy Krajowej Rady Komorniczej działający pod adresem https://licytacje.komornik.pl/. Po przejściu na wskazaną stronę należy skorzystać z wyszukiwarki obwieszczeń.

Sprawdzenie auta przed kupnem 2

W tym przypadku trzeba jednak zachować ostrożność – może się zdarzyć, że dłużnik próbuje sprzedać samochód tuż po jego zajęciu. Jak się przed tym chronić? Warto dokładnie przyjrzeć się pojazdowi – informacja o zajęciu powinna znaleźć się na jego szybie.

Informacja o zajęciu komorniczym samochodu nie jest ujawniana w e-usłudze Historia Pojazdu. Jeżeli zaryzykujesz i kupisz auto zajęte przez komornika, musisz liczyć się z tym, że może ono zostać zlicytowane.

Jak sprawdzić, czy samochód nie jest zadłużony?

Sprawdzenie pojazdu przed kupnem powinno też obejmować ustalenie, czy nie jest ono zadłużone. Jeżeli samochód został kupiony na kredyt, to niemal pewne jest, że bank ustanowił na nim zabezpieczenie. Może też się okazać, że pojazd został obciążony zastawem, aby zabezpieczyć spłatę np. kredytu zaciągniętego na jego zakup lub zaległego podatku. Jak sprawdzić, czy auto zostało obciążone zastawem? Z pomocą przychodzą dwie bazy informacji – Centralna Informacja o Zastawach Rejestrowych i Rejestr Zastawów Skarbowych.

Centralna Informacja o Zastawach Rejestrowych pozyskuje dane z sądów rejestrowych. Wniosek o wydanie informacji można złożyć przez internet, korzystając ze strony https://pdi.ms.gov.pl/, a także korespondencyjnie – pismo należy zaadresować na centralę Centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowych. Uzyskanie odpowiedzi jest uzależnione od opłaty, jednak nie jest ona wysoka. Przykładowo za zaświadczenie wydawane na wniosek trzeba zapłacić 20 zł.

Sprawdzenie auta przed kupnem 3

Łatwiejsze i bezpłatne jest sprawdzenie samochodu przed kupnem w Rejestrze Zastawów Skarbowych – wystarczy przejść na stronę internetową https://www.finanse.mf.gov.pl/pp/rzsw i następnie podać numer identyfikacyjny pojazdu (numer VIN). Odpowiedź zostanie udzielona natychmiast, jednak trzeba pamiętać o dwóch kwestiach:

  • informacje prezentowane w serwisie są aktualne na godzinę 24:00 dnia poprzedniego;
  • wydruk ze strony internetowej Ministerstwa Finansów nie ma mocy dokumentu urzędowego.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Sprawdzenie auta przed kupnem 4

Jak sprawdzić, czy z rejestracją samochodu nie będzie problemu?

Zakup auta, które pochodzi z kradzieży lub zostało zajęte przez komornika, to duży kłopot dla nabywcy. Jednak to nie wszystkie pułapki, na które trzeba uważać – w pewnych sytuacjach mogą pojawić się problemy z rejestracją samochodu. Kiedy taki scenariusz może mieć miejsce? Oto 3 przykładowe przypadki:

  1. Braki w dokumentacji instalacji LPG 

Chcesz kupić używane auto z instalacją LPG? Sprawdź, czy sprzedający przekazał Ci komplet dokumentów, który obejmuje świadectwo homologacji sposobu montażu instalacji LPG i certyfikat na zbiornik gazowy. Jeżeli zakup zbiegnie się z corocznym badaniem technicznym, to bez tych dokumentów nie otrzymasz pieczątki od diagnosty. Jej brak oznacza odmowę przerejestrowania samochodu na Twoje dane osobowe.

2. Brak informacji o haku w dowodzie rejestracyjnym 

Niektórzy właściciele samochodów decydują się na montaż haka holowniczego. Niestety, aby wzmianka o haku pojawiła się w dowodzie rejestracyjnym auta, konieczne jest przedstawienie wyniku badania technicznego. Badanie nie jest kosztowne – opłata wynosi 35 zł. Dopiero posiadając stosowny dokument, pracownik wydziału komunikacji będzie mógł zamieścić w dowodzie rejestracyjnym słowo „Hak”.

3. Brak podpisu współwłaściciela na umowie 

Do rzadkości nie należy sytuacja, gdy auto ma dwóch lub więcej właścicieli. Wówczas na umowie sprzedaży powinny pojawić się podpisy każdego z nich. Niestety, może zdarzyć się tak, że kupujący jedynie pobieżnie sprawdzi zawartość dowodu rejestracyjnego i w rezultacie umowę podpisze tylko z jednym współwłaścicielem. Wówczas rejestracja samochodu stanie pod znakiem zapytania.

Jak sprawdzić stan techniczny samochodu?

Sprawdzenie stanu prawnego upatrzonego pojazdu to nie wszystko – potrzebne będą także oględziny auta w celu weryfikacji jego stanu technicznego. Niestety, zdarza się, że prezentujący się dobrze na pierwszy rzut oka pojazd w rzeczywistości nadaje się jedynie na złom. Aby uniknąć zakupu auta, które wymaga nakładów finansowych znacznie przewyższających jego wartość, warto udać się do ASO albo niezależnego warsztatu samochodowego oferującego usługę sprawdzania samochodów.

Usługa sprawdzenia stanu technicznego auta przed kupnem może obejmować różne czynności – przykłady to: 

  • kontrola grubości lakieru – pozwala wykryć naprawy blacharskie, które mogą z kolei wskazywać na to, że auto nie jest bezwypadkowe;
  • ocena stanu wnętrza – rzeczoznawcy samochodowi sprawdzając wnętrze samochodu mogą wychwycić mankamenty wskazujące na to, że auto uległo w przeszłości np. zalaniu;
  • diagnostyka komputerowa – umożliwia wykrycie potencjalnych usterek w różnych układach i podzespołach pojazdu;
  • sprawdzenie różnych układów, np. układ kierowniczy – pozwala wykryć ewentualne usterki, które prędzej czy później trzeba będzie usunąć;
  • sprawdzenie zawieszenia;
  • sprawdzenie działania elementów bezpieczeństwa – fachowcy sprawdzają, czy auto jest wyposażone w poduszki i kurtyny powietrzne oraz czy są one sprawne.

Nie jesteś mechanikiem samochodowym, ale masz wiedzę techniczną? Możesz ocenić stan techniczny pojazdu we własnym zakresie. Musisz jednak pamiętać, że w przypadku współczesnych aut wiedza czy wieloletnie doświadczenie to za mało – potrzebne są jeszcze narzędzia diagnostyczne i np. miernik grubości lakieru.

Jak sprawdzić, czy wybrany samochód ma ważne ubezpieczenie OC?

Chcesz wiedzieć, czy wystawiony na sprzedaż pojazd jest ubezpieczony? Nie musisz pytać o to sprzedającego – tę informację uzyskasz przez internet. Służą do tego dwie strony: wspomniana już www.historiapojazdu.pl oraz www.ufg.pl. Sprawdzając auto przed zakupem, lepiej skorzystać z e-usługi Historia Pojazdu. Dlaczego? Dowiesz się dzięki niej nie tylko tego, czy pojazd jest ubezpieczony na bieżący dzień, ale poznasz też datę zakończenia ochrony ubezpieczeniowej.

Sprawdzenie auta przed kupnem 5

Egzemplarz, który planujesz kupić, będzie pozostawał pod ochroną ubezpieczeniową jeszcze przez kilka miesięcy? Możesz być zadowolony, że ominie Cię wydatek – przejmiesz OC od sprzedającego. Masz do tego prawo – pamiętaj jednak, że:

  • firma ubezpieczeniowa może żądać dopłaty – ten scenariusz jest bardzo prawdopodobny, gdy jesteś tzw. młodym kierowcą lub masz szkody w historii ubezpieczenia;
  • ubezpieczenie OC może nie być opłacone w całości – wiedząc, że auto zostanie wystawione na sprzedaż, aktualny właściciel mógł zakupić OC na raty;
  • przejęte OC nie przedłuży się na kolejny okres – jeżeli zapomnisz o zakupie polisy, możesz zapłacić karę (w okresie od lipca do końca 2023 r. maksymalna kara za brak OC dla auta osobowego to 7200 zł).

Uważasz, że zakup OC na rok tuż po nabyciu używanego auta to najmniej kłopotliwe rozwiązanie? Skorzystaj z naszego kalkulatora OC/AC – otrzymasz różne propozycje, a szeroki wybór gwarantuje oszczędności. Brzmi dobrze, prawda?

Oblicz składkę OC/AC

Sprawdzenie auta przed kupnem – kto może pomóc?

Nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie weryfikować stan prawny i techniczny samochodu? Wcale nie musisz się tym zajmować – możesz skorzystać z pomocy ekspertów. Na rynku działa wiele firm specjalizujących się w sprawdzaniu auta przed kupnem. Z tego rozwiązania korzystają nie tylko osoby, którym brakuje niezbędnej wiedzy, ale również kierowcy zainteresowani np. zakupem auta od osoby mieszkającej na drugim końcu Polski.

Jednocześnie nie tylko firmy sprawdzające pojazdy mogą pomóc – wsparcia udzieli Ci niezależny ekspert samochodowy lub rzeczoznawca samochodowy. Wskazani specjaliści zapewniają kompleksowe oględziny auta – zweryfikują zarówno stan techniczny, jak i prawny pojazdu, a rezultaty przedstawią w czytelnym raporcie.

Podsumowanie

  • Sprawdzenie samochodu przed kupnem powinno obejmować zweryfikowanie jego stanu prawnego i technicznego.
  • Stan prawny wybranego pojazdu można sprawdzić przez internet – służą do tego różne bazy informacji, np. Historia Pojazdu.
  • Aby nie narazić się na karę za brak OC, należy dopilnować, by sprawdzenie pojazdu przed kupnem obejmowało weryfikację ubezpieczenia.
  • Sprawdzenie auta przed zakupem to konieczność – w przeciwnym razie mogą pojawić się problemy z zarejestrowaniem nabytego pojazdu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Skąd wziąć dane, które są potrzebne, aby sprawdzić auto przez internet?

    Mimo że sprawdzenie auta przed jego zakupem jest częściowo możliwe przez internet, to potrzebne są do tego dane pojazdu – numer VIN, numer rejestracyjny i data pierwszej rejestracji. Nie zawsze informacje te można znaleźć w ogłoszeniu – zdarza się, że aby je uzyskać, należy skontaktować się ze sprzedawcą. 

  2. Na jakie zapisy zwrócić uwagę, gdy sprzedający ma projekt umowy sprzedaży auta?

    Nieuczciwy sprzedawca może próbować umieścić w umowie zapisy ograniczające jego odpowiedzialność. Przykładem takiego zapisu jest następujące sformułowanie: „Kupujący oświadcza, że zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu i po jego zakupie nie będzie zgłaszał żadnych roszczeń z tego tytułu”. 

  3. Czy warto sprawdzić samochód z pomocą profesjonalnej firmy?

    Firmy oferujące usługę sprawdzenia auta działają kompleksowo – weryfikują stan zarówno prawny, jak i techniczny wskazanego egzemplarza. Sprawdzenie pojazdu przed kupnem przez specjalistów to dobre rozwiązanie z perspektywy osób, które nie mają czasu, wiedzy czy doświadczenia i jednocześnie obawiają się zakupu przysłowiowego kota w worku. 

  4. Jak przebiega sprawdzenie auta z zagranicy przed kupnem? 

    Taka weryfikacja przebiega nieco inaczej niż sprawdzenie auta zarejestrowanego już w Polsce. Nie warto ograniczać się wyłącznie do sekcji „Dane zagraniczne” w e-usłudze Historia Pojazdu – należy sięgnąć głębiej. O czym mowa? Sprawdzenie zagranicznego auta przed kupnem powinno obejmować też skorzystanie z krajowych baz informacji. Przykłady to brytyjska usługa Check MOT history czy holenderska baza RDW. 

  5. Czy sprawdzenie auta przed kupnem powinno obejmować jazdę próbną?

    Sprawdzenie auta przed kupnem nie powinno ograniczać się jedynie do przejrzenia dokumentów i wizyty w warsztacie – upewnij się też, że wybrany egzemplarz spełnia Twoje oczekiwania. Właśnie w tym celu warto skorzystać z jazdy próbnej. To doświadczenie pozwala ocenić m.in. komfort jazdy i poprawność działania podzespołów. 

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments