AC – szkoda z własnej winy

Szkoda z AC z własnej winy

Chwila nieuwagi często wystarcza, aby naprawą lusterka, zderzaka czy maski samochodu musieli zająć się fachowcy. Obawiasz się takiego scenariusza? Z ubezpieczenia AC może zostać zlikwidowana szkoda z własnej winy. Kiedy i na jakich zasadach? Poznaj odpowiedź.

Ubezpieczenie AC jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Ponieważ produkt ten nie należy do najtańszych, to najczęściej decydują się na niego właściciele nowszych, kilkuletnich pojazdów. Im rzeczywiście ta polisa się przydaje – z AC uzyskać można odszkodowanie nie tylko za szkodę z własnej winy, ale również za kradzież czy zniszczenie auta spowodowane przez żywioły. Ale, o czym trzeba pamiętać, nie zawsze tak będzie.

Czy ubezpieczenie AC chroni przed szkodą z własnej winy?

Ubezpieczenie AC zapewnia ochronę przed szkodą z własnej winy. Kierowca, który zarysuje swoje auto na parkingu czy urwie zderzak, podjeżdżając do zbyt wysokiego krawężnika, nie musi się martwić – tego rodzaju szkody mogą zostać zlikwidowane z AC. Warunkiem jest oczywiście posiadanie polisy, która zapewnia ochronę na wypadek takich zdarzeń.

Jak zakres ochrony ubezpieczeniowej w ramach AC prezentuje się w różnych firmach ubezpieczeniowych? Oto kilka przykładów:

 • AC Link4. Szkoda z własnej winy w Link4 może zostać zlikwidowana z Auto Casco. Z tej polisy wypłacane jest odszkodowanie za szkodę, która jest wynikiem wszelkich nagłych i nieprzewidzianych zdarzeń. Likwidacja szkód z własnej winy nie jest przewidziana w ramach ubezpieczenia Smart Casco.
 • AC Generali. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) znajduje się następujący zapis: „Generali odpowiada za szkody powstałe w okresie ubezpieczenia, polegające na uszkodzeniu, zniszczeniu lub kradzieży pojazdu”. Wynika z niego, że to ubezpieczenie autocasco również pozwala usunąć szkodę z własnej winy.
 • AC Warta. Zawarcie umowy Autocasco Komfort z Wartą oznacza, że ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w razie uszkodzenia, całkowitego zniszczenia lub kradzieży pojazdu, jego części lub wyposażenia, które powstały niezależnie od woli ubezpieczonego. Likwidacja szkody z własnej winy jest zatem możliwa.

Uwaga!

Uszkodzenia pojazdu z własnej winy nie można zlikwidować z ubezpieczenia AC ze zmniejszonym zakresem ochrony. Jeżeli oczekujesz kompleksowej ochrony, zwracaj uwagę na nazwy produktów ubezpieczeniowych, a przede wszystkim zapoznaj się z treścią umów i OWU.

AC – jak postępować, gdy doszło do uszkodzenia z własnej winy?

Jeżeli spowodujesz szkodę z własnej winy, pozostaje poinformować o niej firmę ubezpieczeniową. Ale nie możesz z tym zwlekać. W przypadku ubezpieczenia autocasco standardem jest, że ubezpieczyciele wymagają przekazania informacji o szkodzie najszybciej, jak to możliwe. Dodatkową motywacją dla ubezpieczonego jest wyznaczenie terminu, w którym należy poinformować o szkodzie.

Jak i w jakim terminie należy zgłosić szkodę z własnej winy, gdy ma ona zostać zlikwidowana z ubezpieczenia AC?

Firma ubezpieczeniowaTermin na zgłoszenie szkody z własnej winyKanały, którymi można zgłosić szkodę z własnej winy
Link4Niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dniTelefonicznie lub wypełniając formularz na stronie internetowej Link4
GeneraliNiezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dniTelefonicznie lub wypełniając formularz na stronie internetowej Generali
PZUNiezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni. Jeżeli szkoda powstała poza granicami RP i zaistniała konieczność skorzystania z pomocy PZU, to w ciągu 3 dni.Można m.in. wypełnić formularz na stronie internetowej PZU lub wysłać SMS-a
UniqaNiezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dniUbezpieczyciel rekomenduje skorzystanie z formularza, który zamieścił na swojej stronie internetowej
WartaNiezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dniTelefonicznie, kontaktując się z pracownikiem COK (Centrum Obsługi Klienta)
Opracowanie własne na podstawie informacji z OWU

Jak zgłosić szkodę z własnej winy, aby została ona sprawnie zlikwidowana z ubezpieczenia AC? Jak przebiega likwidacja szkody? Krok po kroku proces ten prezentuje się następująco:

 1. Zabezpieczenie pojazdu, aby nie dopuścić do powiększenia szkody. Jak to wygląda w praktyce? Załóżmy, że kierowca nie zauważył progu zwalniającego i najechał na niego z dużą prędkością – w konsekwencji uszkodził wahacz. Jeżeli auto nie zostanie zabezpieczone (np. odstawione na parking), ale będzie dalej użytkowane, szkoda z czasem się powiększy.
 2. Poinformowanie firmy ubezpieczeniowej o zdarzeniu. Każda firma ubezpieczeniowa udostępnia klientom infolinię, na której mogą oni zgłaszać szkody. Niektórzy ubezpieczyciele, jak choćby Generali, pozwalają zgłosić szkodę również online – klient powinien wypełnić formularz zamieszczony na stronie internetowej firmy ubezpieczeniowej.
 3. Współpraca z ubezpieczycielem w celu wyjaśnienia, jak doszło do szkody. Poszkodowany powinien wykonać dokumentację fotograficzną szkody i przygotować opis sytuacji. W czasie rozpatrywania sprawy przez ubezpieczyciela nie należy przeprowadzać napraw na własną rękę – ubezpieczyciel najpewniej będzie chciał wykonać oględziny.

Jeżeli firma ubezpieczeniowa uzna, że wersja wydarzeń przedstawiona przez poszkodowanego jest spójna i nie budzi żadnych wątpliwości, to dokona wypłaty odszkodowania lub pokryje koszty naprawy pojazdu w warsztacie. Sposób likwidacji szkody zależy od wybranej wersji polisy AC – dostępna jest metoda kosztorysowa i metoda warsztatowa.

Uwaga!

Gdyby firma ubezpieczeniowa umyślnie lub z powodu rażącego niedbalstwa nie została poinformowana o szkodzie, to ma prawo zmniejszyć odszkodowanie. Na umieszczenie takiego zapisu w OWU zdecydowała się m.in. firma Link4.

Czy zawsze opłaca się zgłosić szkodę z własnej winy?

Szkoda z własnej winy może być rozległa i kosztowna w usunięciu, ale równie dobrze może być niewielka. Mimo że ubezpieczenie AC zapewnia odszkodowanie lub naprawę niemal każdej szkody, która powstała z winy ubezpieczonego, to nie zawsze musi się to opłacać. Powód? Utrata zniżek, która może być odczuwalna w portfelu.

Likwidacja każdej szkody jest raportowana do bazy szkód prowadzonej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Z tej samej bazy ubezpieczyciele korzystają, gdy przygotowują oferty dla klientów. Im więcej informacji o szkodach będzie widnieć przy nazwisku kierowcy, tym większe prawdopodobieństwo, że zapłaci on więcej za ubezpieczenie.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Przykład

W styczniu 2024 r. 29-letni Tomek zgłosił firmie ubezpieczeniowej szkodę z własnej winy, która została zlikwidowana z ubezpieczenia AC. Naprawa samochodu (Renault Talisman z rocznika 2022 z silnikiem o poj. 1997 cm3) nie była kosztowna – rzeczoznawca wycenił szkodę na 600 zł. Aktualnie mężczyzna poszukuje polisy na kolejny rok i zastanawia się, czy zgłoszenie szkody nie było błędem – różnice w cenach polis są zauważalne.

Przykładowa kalkulacja dla 29-letniego kierowcy, który zgłosił likwidację 1 szkody z własnej winy z ubezpieczenia AC

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
2539,00 zł rata od 943,25 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
2718,35 zł rata od 981,29 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
3414,00 zł rata od 0 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Uniqa
2539,00 zł rata od 943.25
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Link4
2718,35 zł rata od 981.29
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Trasti
3414,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna

Przykładowe kalkulacje dla tego samego 29-letniego kierowcy bez szkód w historii ubezpieczenia AC

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
2068,00 zł rata od 765,50 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
2154,00 zł rata od 765,50 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
2387,43 zł rata od 861,41 zł
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna  
Uniqa
2068,00 zł rata od 765.50
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Trasti
2154,00 zł rata od 765.50
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Link4
2387,43 zł rata od 861.41
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna

Kiedy ubezpieczyciel odmówi likwidacji szkody z własnej winy z AC?

W przypadku umowy ubezpieczenia AC regułą jest, że Ogólne Warunki Ubezpieczenia przewidują wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Kiedy firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania? Mówiąc najprościej, w wielu różnych sytuacjach – dlatego tak ważne jest zapoznanie się treścią dokumentów, czyli umowy i OWU.

Poniżej znajdziesz omówienie 4 przykładowych scenariuszy, gdy firma ubezpieczeniowa będzie mogła odmówić wypłaty odszkodowania.

1. Szkoda została spowodowana przez niewłaściwie umocowany ładunek

Jeżeli w najbliższym czasie się przeprowadzasz, to bardzo możliwe, że wykorzystasz samochód do przewozu mebli, sprzętów AGD i RTV oraz rzeczy osobistych. Wykaż się jednak ostrożnością – firma ubezpieczeniowa wstrzyma wypłatę odszkodowania, jeżeli uzna, że do powstania szkody doprowadziło nieprawidłowe zamocowanie ładunku. Na takie wyłączenie odpowiedzialności zdecydowała się m.in. firma Link4.

Przykład

Cezary od czasu do czasu dorabia sobie, przewożąc przesyłki. Jako świadomy kierowca i właściciel kilkuletniego samochodu wie on, jak istotne jest ubezpieczenie AC. Mężczyzna nie zgłosił jednak ubezpieczycielowi, że wykorzystuje pojazd w celach zarobkowych. Gdy niewłaściwie umocowany ładunek spowodował szkodę, Cezary wiedział, że będzie musiał ją usunąć we własnym zakresie. Sytuacja okazała się finansowo dotkliwą nauczką.

2. Szkoda jest wynikiem naprawy przeprowadzonej niezgodnie ze sztuką

Naprawiasz samochód na własną rękę? To sposób na spore oszczędności. Jeżeli jednak podczas naprawy uszkodzisz np. silnik czy skrzynię biegów, to nie możesz liczyć na firmę ubezpieczeniową – taka szkoda z własnej winy nie zostanie zlikwidowana z ubezpieczenia AC. Odmowę wypłaty odszkodowania otrzymasz też, gdy:

 • silnik zostanie uszkodzony wskutek zassania wody;
 • dojdzie do zniszczenia ogumienia;
 • auto zostanie zaniedbane i szkoda będzie wynikiem np. korozji.

3. Szkoda została wyrządzona umyślnie

Odmowa wypłaty odszkodowania nastąpi również wówczas, gdy szkoda zostanie wyrządzona umyślnie – przez ubezpieczonego czy jego pracownika, który został upoważniony do użytkowania samochodu. To jedna z sytuacji, które można znaleźć w sekcji „Wyłączenia” w OWU każdego ubezpieczyciela. Analogicznie traktowane są szkody, które powstały w wyniku rażącego niedbalstwa ubezpieczonego.

Przykład

Pracownik przedsiębiorstwa prowadzonego przez Marka uszkodził firmowy samochód – umyślnie zarysował powłokę lakierniczą. Ustaliła to firma ubezpieczeniowa, która postanowiła sprawdzić zapis monitoringu. W konsekwencji Marek otrzymał decyzję odmowną – nie uzyskał odszkodowania z AC, wciąż jednak może dochodzić naprawienia szkody od swojego podwładnego.

4. W umowie z ubezpieczycielem jest mowa o franszyzie integralnej

Pakiet ubezpieczeń, w skład którego wchodzi ubezpieczenie OC i ubezpieczenie AC, może być drogi. Stąd też nie dziwi, że wielu kierowców szuka sposobów na obniżenie składki. Może nim być franszyza integralna. Ale obecność tego sformułowania w treści umowy może też sprawić, że gdy kierowcy przydarzy się szkoda z własnej winy, polisa AC okaże się nieprzydatna – uszkodzenie pojazdu trzeba będzie usunąć we własnym zakresie. Dlaczego? Wyjaśnia to poniższy przykład.

Przykład

Podczas zakupu ubezpieczenia AC Olga zdecydowała się na franszyzę integralną. Otrzymała też stosowne wyjaśnienie – ubezpieczyciel nie będzie miał obowiązku zlikwidować szkody, której wartość zostanie oszacowana na kwotę niższą niż 500 zł. Gdy kilka miesięcy później kobieta chciała zlikwidować w ramach AC szkodę z własnej winy, ubezpieczyciel jej odmówił. Okazało się, że wartość szkody wynosiła 250 zł.

Odmowa likwidacji szkody z własnej winy z AC – co dalej?

Sprawa jest dość prosta: zawsze można się odwołać od decyzji firmy ubezpieczeniowej. Ale w pierwszej kolejności warto się upewnić, że odmowa wypłaty odszkodowania jest niesłuszna. W niektórych sytuacjach ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. I będzie miał do tego prawo, o ile pozwalają mu na to zapisy OWU. Niekiedy jednak odmowa wypłaty odszkodowania po zdarzeniu drogowym, do którego doszło z własnej winy ubezpieczonego, nie będzie miała umocowania – wówczas można mówić o błędzie ubezpieczyciela. W takim przypadku warto się odwołać.

Aby ocenić, czy odwołanie od decyzji ubezpieczyciela ma sens, należy:

 • zapoznać się z otrzymaną decyzją – warto dokładnie wczytać się w treść uzasadnienia przygotowanego przez firmę ubezpieczeniową;
 • przeczytać OWU i pozostałe dokumenty związane z ubezpieczeniem – szczególnie istotna jest sekcja wyłączeń;
 • zapoznać się z dokumentacją sprawy – firma ubezpieczeniowa nie może odmówić udostępnienia jej właścicielowi pojazdu, który zgłosił szkodę.

Wysokość odszkodowania nie wystarcza na naprawę pojazdu? To również wystarczające uzasadnienie dla odwołania. Firma ubezpieczeniowa nie ma prawa zaniżyć odszkodowania – wypłacona kwota powinna w całości pokryć koszty usunięcia szkody.

Podsumowanie

 • Szkoda z własnej winy może zostać zlikwidowana z ubezpieczenia AC, o ile nie jest to polisa w wersji mini, czyli o ograniczonym zakresie ochrony.
 • Aby otrzymać odszkodowanie z AC, ubezpieczony kierowca musi zabezpieczyć uszkodzony pojazd i zgłosić szkodę w terminie wymaganym przez firmę ubezpieczeniową.
 • Przed zawarciem umowy AC należy sprawdzić listę wyłączeń. Wymienione są na niej sytuacje, po zaistnieniu których ubezpieczyciel nie będzie musiał wypłacić odszkodowania.
 • Udział własny i franszyza integralna to zapisy, które mogą znaleźć się w umowie z firmą ubezpieczeniową. Mają one wpływ na wysokość składki AC.
 • Jeżeli ubezpieczyciel odmówił poszkodowanemu likwidacji szkody powstałej z jego własnej winy z ubezpieczenia AC, warto rozważyć złożenie reklamacji.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o likwidację szkody z własnej winy z AC

 1. Czym jest dodatkowe badanie techniczne pojazdu po likwidacji szkody z własnej winy z ubezpieczenia AC?

  Dodatkowe badanie techniczne musi przejść pojazd, który uczestniczył w wypadku, gdy jego konsekwencją było uszkodzenie zasadniczych elementów nośnych konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy albo którego stan techniczny wskazywał na takie uszkodzenia. Koszt dodatkowego badania ponosi firma ubezpieczeniowa. Kierowca, który został skierowany na stację kontroli pojazdów, powinien o wyniku badania poinformować ubezpieczyciela.

 2. Czy na miejsce zdarzenia trzeba wezwać policję, gdy do szkody doszło z własnej winy?

  Niekoniecznie. Policja musi zostać wezwana na miejsce zdarzenia, gdy doszło do wypadku (gdy ktoś został ranny). Jeżeli szkody mają charakter jedynie materialny, policja nie jest potrzebna. Wówczas należy tylko zadbać o dokumentację, np. wykonać zdjęcia. Gdyby uszkodzenia były rozległe, auto należy pozostawić na parkingu lub lawetą przetransportować je do warsztatu – po uzgodnieniu działań z firmą ubezpieczeniową.

 3. Czy o likwidacji szkody z własnej winy we własnym zakresie trzeba poinformować firmę ubezpieczeniową?

  Warto to zrobić. Dlaczego? W przypadku kradzieży firma PZU wypłaca klientowi odszkodowanie w kwocie odpowiadającej wartości pojazdu w dniu kradzieży lub na dzień zawarcia umowy AC. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w czasie umowy AC nastąpiła zmiana stanu technicznego auta. Ubezpieczyciel rozumie przez to m.in. powstałe w okresie ubezpieczenia i nienaprawione uszkodzenia oraz nietechnologiczne naprawy.

 4. Jak sprawdzić zakres ubezpieczenia AC, kupując polisę przez internet?

  To bardzo proste: wystarczy zapoznać się z dokumentami, które są dostępne przy każdym produkcie. Jeżeli kupisz ubezpieczenie OC i AC za pośrednictwem naszej strony internetowej, komplet dokumentów otrzymasz też na wskazany adres e-mail. Ani podczas zakupu AC, ani w trakcie korzystania z polisy nie będzie potrzeby szukania OWU na stronie internetowej firmy ubezpieczeniowej.

Źródła

 1. OWU Auto Casco Link4, OWU Autocasco Generali, OWU Auto AC PZU, OWU Autocasco Uniqa, OWU AC Komfort Warta

 2. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments