Co najpierw – rejestracja czy ubezpieczenie samochodu w 2024?

Kobieta sprawdza dokumenty pojazdu

Po zakupie nowego lub używanego samochodu kierowcy koncentrują się na załatwieniu formalności. Co najpierw – rejestracja czy ubezpieczenie? Dowiedz się, czy w pierwszej kolejności szukać polisy OC, czy zająć się rejestracją auta.

Pytanie, co najpierw – rejestracja czy ubezpieczenie, pojawia się stosunkowo często. Ty również zastanawiasz się, czy bez OC możesz zarejestrować auto i czy urzędnicy będą dociekać, kto kupił polisę – czy byłeś to Ty, czy poprzedni właściciel samochodu? Rozwiej swoje wątpliwości dotyczące ubezpieczenia i rejestracji auta.

Najpierw rejestracja czy ubezpieczenie samochodu?

Zakup używanego auta najczęściej jest poprzedzony skrupulatnym sprawdzeniem pojazdu pod względem technicznym i prawnym. Wielu nabywców, choćby za pośrednictwem e-usługi HistoriaPojazdu.gov.pl, weryfikuje słowa sprzedawcy dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia OC. Już to stanowi pewną wskazówkę.

Co najpierw – rejestracja czy ubezpieczenie? W pierwszej kolejności najlepiej zadbać o ubezpieczenie OC pojazdu. Wątpliwości co do chwili, w której należy nabyć polisę OC, rozwiewa art. 29 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Jeżeli kupiłeś:

  • Pojazd prosto z salonu – OC musisz kupić najpóźniej w dniu rejestracji samochodu. Rejestracji nie musisz dokonywać samodzielnie – możesz udzielić pracownikowi salonu sprzedaży pełnomocnictwa do załatwienia formalności.
  • Używany, ubezpieczony samochód – nie musisz zastanawiać się, co najpierw – rejestracja czy ubezpieczenie. Skoro pojazd został ubezpieczony, możesz od razu złożyć wniosek o jego zarejestrowanie.
  • Używany, nieubezpieczony samochód – w pierwszej kolejności powinieneś zająć się kwestią ubezpieczenia OC. Gdy będziesz już miał polisę, następnym krokiem będzie przerejestrowanie samochodu.
  • Pojazd historyczny – kwestia OC wygląda inaczej niż w wyżej wymienionych sytuacjach. Co prawda nadal dotyczy Cię obowiązek posiadania ubezpieczenia OC, ale musisz je kupić nie później niż z chwilą wprowadzenia pojazdu do ruchu.

Rejestracja samochodu bez OC nie jest możliwa. Co więcej, od dnia zakupu pojazdu jako jego nowy właściciel to Ty odpowiadasz za ewentualne przerwy w ciągłości ubezpieczenia. W 2024 r. taka przerwa może kosztować nawet 8600 zł.

Czy w 2024 r. ubezpieczenie OC jest potrzebne do rejestracji samochodu?

Lista dokumentów niezbędnych do zarejestrowania samochodu jest długa i zależna od źródła pochodzenia pojazdu. Jeżeli kupiłeś auto używane, to potrzebne Ci będą:

  • Dowód własności pojazdu – w tym przypadku będzie to umowa kupna-sprzedaży, jaką podpisałeś ze sprzedającym
  • Dokumenty samochodu – dowód rejestracyjny
  • Tablice rejestracyjne
  • Zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu (jeśli takiej adnotacji nie ma w dowodzie rejestracyjnym
  • Potwierdzenie zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych oraz opłat za zarejestrowanie samochodu w urzędzie

W wielu poradnikach, w tym na stronach rządowych, znajdziesz też informację o tym, że do zarejestrowania samochodu w wydziale komunikacji potrzebne jest ubezpieczenie. Dlaczego?

W Polsce do kontroli tego czy właściciel pojazdu kupił obowiązkowe OC, uprawnionych jest kilka podmiotów. Wśród nich są organy odpowiedzialne za rejestrację pojazdów. Z reguły przy rejestracji samochodu trzeba okazać OC. Właśnie dlatego odpowiedź na pytanie, co najpierw – rejestracja czy ubezpieczenie, brzmi: ubezpieczenie. Obowiązkowa jest jednak wyłącznie polisa OC.

Co się stanie, jeżeli samochód nie będzie ubezpieczony w dniu rejestracji?

Pracownik wydziału komunikacji może zażądać od Ciebie okazania dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy OC. Co wówczas, gdy nie będziesz mógł tego zrobić? Trzeba rozróżnić dwie sytuacje:

  • Jeżeli samochód nie będzie ubezpieczony, to urzędnik powiadomi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Ta instytucja ma uprawnienia do nakładania kar finansowych na właścicieli nieubezpieczonych samochodów.
  • Gdy nie masz przy sobie potwierdzenia zawarcia umowy, urzędnik może sprawdzić, czy pojazd jest ubezpieczony w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Wówczas UFG nie zostanie poinformowany o braku OC, bo spełniłeś ustawowy obowiązek.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Mimo że brak OC nie wpływa negatywnie na proces rejestracji pojazdu, to urzędnicy nieprzypadkowo mają możliwość sprawdzenia, czy kierowcy posiadają polisę. Rolę ubezpieczenia OC można rozpatrywać na dwóch płaszczyznach – chroni ona Twój majątek, gdy spowodujesz wypadek, oraz zapewnia odszkodowanie osobom przez Ciebie poszkodowanym.

Kiedy warto wozić ze sobą potwierdzenie zakupu OC?

Od 1 października 2018 r. kierowcy nie muszą już posiadać przy sobie polisy OC. Podobnie jest z dowodem rejestracyjnym oraz prawem jazdy, przy czym ten ostatni dokument można było zostawić w domu dopiero od 5 grudnia 2020 r. Są jednak sytuacje, gdy mimo braku prawnego obowiązku warto mieć w samochodzie potwierdzenie zakupu ubezpieczenia OC.

Polisę OC warto mieć przy sobie podczas kontroli drogowej, gdy kupiłeś samochód bez OC. Wówczas informacja o tym, że zawarłeś umowę ubezpieczenia, nie będzie widoczna od razu w CEPiK i z tego powodu funkcjonariusze policji mogą podejrzewać, że pojazd nie jest ubezpieczony.

Przykład: Pan Marcin 3 stycznia 2023 r. kupił używany, nieubezpieczony pojazd. Tuż po podpisaniu umowy mężczyzna kupił przez serwis Kalkulator OC AC polisę OC, a następnego dnia załatwił formalności w wydziale komunikacji. W dniu 5 stycznia kierowca pojechał zakupionym pojazdem do rodziny. Wracając, został zatrzymany do kontroli drogowej. Pan Marcin uniknął nieporozumień związanych z OC, okazując policjantom umowę zakupu pojazdu i umowę ubezpieczenia.

Uwaga! UFG przed wystawieniem wezwania do zapłaty zawsze wzywa właściciela samochodu do okazania dokumentów potwierdzających zawarcie umowy ubezpieczenia.

Czy warto korzystać z polisy OC kupionej przez poprzedniego właściciela auta?

Zdecydowałeś się kupić używany pojazd i zastanawiasz się, czy ubezpieczenie pojazdu przechodzi na nowego właściciela? Pamiętaj, że OC jest przypisane do auta i zmiana właściciela nie ma wpływu na ochronę ubezpieczeniową. Wielu nabywców ma jednak wątpliwości, czy warto z takiej polisy skorzystać.

OC, które kupił poprzedni właściciel samochodu, nie wznowi się w sposób automatyczny na kolejne 12 miesięcy. Gdybyś chciał kontynuować ubezpieczenie w tej samej firmie ubezpieczeniowej, będziesz musiał się do niej zgłosić i podpisać nową umowę. To jeden z największych mankamentów polis przejmowanych od zbywcy pojazdu, ponieważ łatwo zapomnieć o konieczności zakupu nowego ubezpieczenia. Wskazuje na to zresztą UFG – przedstawiciele funduszu podkreślają, że większość kar za brak OC dotyczy właścicieli aut z przejętym ubezpieczeniem, które wygasło bez ich wiedzy.

Chcesz uniknąć kary z UFG? Możesz wypowiedzieć przejętą umowę i w tym samym dniu kupić polisę za pośrednictwem naszego serwisu. W ten sposób nie dopuścisz do przerwy w ubezpieczeniu.

Jeżeli do końca umowy został np. jeden czy dwa tygodnie, za pośrednictwem naszego serwisu możesz już teraz wykupić polisę na kolejne 12 miesięcy – nie musisz czekać na wygaśnięcie ubezpieczenia.

Podsumowanie

  • Odpowiedź na pytanie, co najpierw – rejestracja czy ubezpieczenie, brzmi: ubezpieczenie. To właśnie o polisę OC warto zadbać w pierwszej kolejności.
  • Pracownicy wydziału komunikacji pytają o OC przy rejestracji lub odbiorze dowodu rejestracyjnego. Urzędnicy zostali uprawnieni do kontroli OC przez ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych.
  • Jeżeli kupiłeś używany pojazd, który jest ubezpieczony, to kwestia tego, co najpierw – rejestracja czy ubezpieczenie, nie będzie Cię dotyczyć. Ponieważ auto jest ubezpieczone, możesz od razu udać się do wydziału komunikacji.
  • Jeżeli w momencie zakupu auto nie było ubezpieczone, warto wozić ze sobą potwierdzenie zawarcia umowy OC, nawet jeżeli nie jest to wymagane.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Co mam wozić ze sobą, aby udowodnić funkcjonariuszowi policji, że mam polisę OC?

    Jeśli obawiasz się, że informacja o zakupie obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu nie trafiła jeszcze do UFG, zabierz ze sobą dowód zakupu polisy. Jeżeli kupiłeś ubezpieczenie przez nasz serwis, dokumenty potwierdzające nabycie ubezpieczenia znajdziesz na swojej skrzynce e-mail. Wystarczy, że wydrukujesz potwierdzenie lub okażesz umowę w wersji elektronicznej.

  2. Czy jako kupujący powinienem poinformować ubezpieczyciela o przejęciu polisy OC?

    Najlepiej będzie, jeżeli tak zrobisz. W ten sposób upewnisz się, że polisa została opłacona. Dodatkowo dowiesz się, czy ubezpieczyciel wymaga od Ciebie dopłaty do składki. Do rzadkości nie należą sytuacje, gdy zakup nowej polisy OC jest korzystniejszy niż dopłata, przy czym dotyczy to głównie młodych kierowców, którzy mają niewielkie doświadczenie.

  3. Czy rejestracja oraz zawiadomienie o nabyciu samochodu to ta sama czynność?

    Są to dwie różne czynności. Rejestracja to procedura administracyjna, której celem jest dopuszczenie pojazdu do ruchu po publicznych drogach. Przypominamy, że od 1 stycznia 2024 r. masz obowiązek rejestracji auta w terminie 30 dni. Tylko do końca 2023 r. istniała możliwość złożenia w wymaganym terminie zawiadomienia starosty o nabyciu auta.

  4. Czy w sytuacji zakupu historycznego pojazdu pracownik wydziału komunikacji sprawdzi OC?

    W przypadku samochodów zabytkowych kwestia OC prezentuje się inaczej – ubezpieczenie trzeba zakupić tylko na czas faktycznego korzystania z pojazdu. Z tego względu pracownicy wydziałów komunikacji nie pytają właścicieli takich aut o polisę.

  5. Kupiłem samochód bez OC. Czy za jego ubezpieczenie mogę zapłacić przez internet?

    Możesz kupić OC przez internet, korzystając z naszego serwisu. Współpracuje z nami wiele sprawdzonych firm ubezpieczeniowych, dzięki czemu dostaniesz co najmniej kilkanaście propozycji obejmujących nie tylko OC, ale także dodatkowe polisy – np. AC, NNW i assistance.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments