Co najpierw – rejestracja czy ubezpieczenie samochodu w 2025 roku?

Kobieta sprawdza dokumenty pojazdu

Po zakupie nowego lub używanego samochodu pozostaje kwestia formalności. Co najpierw – rejestracja czy ubezpieczenie? Dowiedz się, czy w pierwszej kolejności kupić ubezpieczenie OC, czy umówić się na wizytę w wydziale komunikacji.

Kwestia tego, co w pierwszej kolejności: rejestracja czy ubezpieczenie samochodu, pojawia się stosunkowo często. Ty również zastanawiasz się, czy bez OC zarejestrujesz auto zakupione w Polsce lub za granicą? Obawiasz się pytania, kto kupił polisę – Ty, czy poprzedni właściciel samochodu? Rozwiej swoje wątpliwości dotyczące ubezpieczenia i rejestracji auta.

Co pierwsze: rejestracja czy ubezpieczenie samochodu?

W pierwszej kolejności należy zadbać o ubezpieczenie OC, a dopiero następnie przystąpić do rejestracji samochodu. Na to, że ubezpieczenie samochodu powinno poprzedzać jego rejestrację we właściwym wydziale komunikacji, wskazuje art. 29 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Jego treść znajdziesz poniżej.

Co mówi prawo?

Posiadacz pojazdu jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych: najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu mechanicznego, z wyjątkiem pojazdów historycznych i pojazdów do jazd testowych, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia pojazdu do ruchu (...).

Z przywołanego przepisu wynika, że:

  • Najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu należy wykupić dla niego polisę OC.
  • Powyższa zasada nie obowiązuje w przypadku samochodów historycznych – takie auta nie muszą być ubezpieczone przez cały rok, ale tylko wówczas, gdy są użytkowane.

Rejestracja czy ubezpieczenie samochodu – zasady

Pojazd prosto z salonuOC należy kupić najpóźniej w dniu rejestracji samochodu. Rejestracji nie trzeba dokonywać samodzielnie – można udzielić pełnomocnictwa pracownikowi salonu sprzedaży.
Używany, ubezpieczony samochódNie trzeba zastanawiać się, co najpierw – rejestracja czy ubezpieczenie. Skoro pojazd został ubezpieczony, można od razu złożyć wniosek o jego zarejestrowanie.
Używany, nieubezpieczony samochódW pierwszej kolejności należy zająć się kwestią ubezpieczenia OC. Gdy auto będzie już ubezpieczone, to następnym krokiem będzie przerejestrowanie samochodu.
Pojazd historycznyCo prawda nadal istnieje obowiązek posiadania ubezpieczenia OC, ale trzeba je kupić nie później niż z chwilą wprowadzenia pojazdu do ruchu.

Kiedy można kupić polisę OC po rejestracji samochodu?

Brzmienie przepisów nie budzi wątpliwości: ubezpieczenie OC należy kupić przed rejestracją samochodu. Jednak jest to ogólna reguła. Niekiedy kierowca może od razu przystąpić do rejestracji auta, gdyż jest ono ubezpieczone. Będzie tak po zakupie używanego pojazdu, który – co do zasady – powinien być ubezpieczony. A skoro tak, to zarejestrowanie pojazdu jest możliwe praktycznie natychmiast.

Chociaż auto używane powinno być ubezpieczone, to trzeba pamiętać, że:

  • Może się zdarzyć, że poprzedni właściciel nie wykupił polisy. Wówczas ścieżka postępowania jest prosta – najpierw ubezpieczenie OC, a następnie rejestracja w wydziale komunikacji.
  • Umowa ubezpieczenia jest zawarta na konkretny okres. Oznacza to, że nabywca i tak musi kupić OC, chociaż często będzie mógł to zrobić dopiero po rejestracji auta.

Przykład

16 grudnia 2024 r. Grzegorz kupił używanego Forda Kuga. Auto było ubezpieczone do końca maja 2025 r. Nabywca mógł zatem najpierw zarejestrować auto, a potem na spokojnie poszukać korzystnego ubezpieczenia OC. Gdyby jednak ubezpieczenie obowiązywało do 17 grudnia 2024 r., to mężczyzna musiałby przejść standardową ścieżkę – najpierw zakupić OC, a następnie zarejestrować samochód, chyba że udałoby mu się to zrobić jeszcze w dniu zakupu samochodu.

Czy w 2025 roku polisa OC jest potrzebna do rejestracji auta?

Po zmianach, które miały miejsce w ostatnich latach, lista dokumentów niezbędnych do rejestracji auta mocno się skróciła. Wciąż jednak jest ona zależna od źródła pochodzenia pojazdu. Rejestracja używanego samochodu odbywa się na podstawie następujących dokumentów:

  • Wypełniony wniosek o rejestrację auta
  • Dowód własności pojazdu – w tym przypadku będzie to umowa kupna-sprzedaży spisana ze sprzedającym
  • Dokumenty samochodu – dowód rejestracyjny
  • Tablice rejestracyjne
  • Zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu – gdy takiej adnotacji nie ma w dowodzie rejestracyjnym
  • Potwierdzenie zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych oraz opłat za zarejestrowanie samochodu w urzędzie

W wielu poradnikach, w tym na stronach rządowych, można znaleźć informację o tym, że do zarejestrowania samochodu w wydziale komunikacji potrzebne jest ubezpieczenie. Dlaczego? Wynika to wprost z przepisów, a dokładniej z art. 84 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Co mówi prawo?

Do przeprowadzania kontroli spełnienia obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych: 1) są obowiązane: Policja, organy celne, Straż Graniczna, organy właściwe w sprawach rejestracji pojazdów, Inspekcja Transportu Drogowego 2) są uprawnione: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, inne organy uprawnione do kontroli ruchu drogowego, Inspekcja Ochrony Środowiska.

Co się stanie, gdy auto nie będzie ubezpieczone w dniu rejestracji?

Pracownik wydziału komunikacji może zażądać od osoby, która chce zarejestrować pojazd, okazania dokumentu potwierdzającego posiadanie polisy OC – umowy z firmą ubezpieczeniową. Co wówczas, gdy nie możesz jej przedstawić? Trzeba rozróżnić dwie sytuacje:

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

1. Jeżeli samochód nie będzie ubezpieczony, to urzędnik powiadomi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ta instytucja ma uprawnienia do nakładania kar finansowych na właścicieli nieubezpieczonych samochodów. A kary w 2025 r. są bardzo wysokie.

Kary za brak OC w 2025 roku

Okres bez OCSamochód osobowySamochód ciężarowy, ciągnik samochodowy i autobusyPozostałe pojazdy
Do 3 dni1870 zł2800 zł310 zł
Od 4 do 14 dni4670 zł7000 zł780 zł
Powyżej 14 dni9330 zł14 000 zł1560 zł

2. Gdy nie masz przy sobie potwierdzenia zawarcia umowy, urzędnik może zweryfikować, czy pojazd jest ubezpieczony w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Wówczas UFG nie zostanie poinformowany o braku OC, bo ustawowy obowiązek będzie spełniony.

Chociaż ubezpieczenie auta należy kupić przed formalnościami w wydziale komunikacji, to w praktyce brak dokumentu potwierdzającego nabycie polisy nie jest szczególnym problemem. Jeżeli właściciel zapomni zabrać ze sobą potwierdzenie zakupu OC, to urzędnicy sprawdzą auto w bazie CEPiK, do której mają dostęp.

Uwaga!

Informacja o wykupieniu polisy trafia do bazy UFG, gdyż przekazuje ją firma ubezpieczeniowa. To trwa. Może się zatem zdarzyć, że dzień po zakupie ubezpieczenia OC w bazach, z których korzystają urzędnicy, nie będzie informacji o polisie OC. To właśnie główny powód, dla którego warto pamiętać o papierowej umowie.

Kiedy warto wozić ze sobą potwierdzenie zakupu OC?

Od 1 października 2018 r. kierowcy nie muszą już posiadać przy sobie polisy OC. Podobnie jest z dowodem rejestracyjnym oraz prawem jazdy, przy czym ten ostatni dokument można zostawić w domu dopiero od 5 grudnia 2020 r. Są jednak sytuacje, gdy mimo braku prawnego obowiązku warto mieć w samochodzie potwierdzenie zakupu ubezpieczenia OC.

Aktualne ubezpieczenie OC powinna wozić osoba, która kupiła nieubezpieczony pojazd. Wówczas informacja o tym, że została zawarta umowa ubezpieczenia, nie będzie widoczna od razu w CEPiK. Z tego też powodu funkcjonariusze Policji mogą podejrzewać, że pojazd nie jest ubezpieczony. Ale uwaga: nawet gdyby policjanci poinformowali UFG, to ten – jeszcze przed wystawieniem wezwania do zapłaty – wzywa właściciela pojazdu do okazania polisy OC.

Przykład

Marcin 3 stycznia 2024 r. kupił używany, nieubezpieczony pojazd. W tym samym dniu przez serwis Kalkulator OC AC kupił polisę OC, a następnego dnia załatwił formalności w wydziale komunikacji. W dniu 5 stycznia został zatrzymany do kontroli drogowej. Uniknął jednak nieporozumień związanych z OC, okazując umowę zakupu pojazdu i umowę ubezpieczenia.

Dlaczego ubezpieczenie OC jest tak ważne?

To nie przypadek, że zakup ubezpieczenia OC poprzedza rejestrację samochodu, a do weryfikacji spełniania obowiązku zakupu polisy zostało uprawnionych tak wiele instytucji. Rolę ubezpieczenia OC można rozpatrywać na dwóch płaszczyznach – mowa tu o tym, że:

  1. Ubezpieczenie OC chroni majątek właściciela pojazdu, gdy spowoduje on wypadek. W takiej sytuacji szkody (osobowe, majątkowe) są pokrywane z polisy OC – sprawca nie ponosi finansowej odpowiedzialności. Od tej zasady są jednak wyjątki, np. ubezpieczyciel nie pokryje szkód, gdy kierowca w momencie zdarzenia będzie pod wpływem alkoholu.
  2. Z ubezpieczenia OC wypłacane jest poszkodowanym odszkodowanie. Jeżeli kierowca rozproszy się i wjedzie w ogrodzenie, właściciel nieruchomości otrzyma z polisy OC sprawcy odszkodowanie – wystarczy, że zgłosi się do firmy ubezpieczeniowej, w której sprawca zdarzenia wykupił ubezpieczenie OC.

Czy warto korzystać z polisy OC kupionej przez poprzedniego właściciela auta?

OC, które kupił poprzedni właściciel samochodu, nie wznowi się w sposób automatyczny na kolejne 12 miesięcy. Co to oznacza? Kierowca, który chciałby kontynuować ubezpieczenie w tej samej firmie ubezpieczeniowej, będzie musiał się do niej zgłosić i podpisać nową umowę. To jeden z największych mankamentów polisy przejmowanej od zbywcy pojazdu – łatwo zapomnieć o konieczności zakupu nowego ubezpieczenia. Wskazuje na to zresztą UFG – przedstawiciele Funduszu podkreślają, że większość kar za brak OC nakładanych jest właśnie na nabywców używanych aut, którzy nie mieli pojęcia, że polisa się nie odnowi.

Chcesz uniknąć kary z UFG? Możesz wypowiedzieć przejętą umowę i w tym samym dniu kupić polisę za pośrednictwem naszego serwisu. W ten sposób nie dopuścisz do przerwy w ubezpieczeniu. Do końca umowy został np. jeden czy dwa tygodnie? W tej sytuacji również za pośrednictwem naszego kalkulatora możesz wykupić polisę na kolejne 12 miesięcy – nie musisz czekać na wygaśnięcie ubezpieczenia.

Podsumowanie

  • Odpowiedź na pytanie, co najpierw – rejestracja czy ubezpieczenie, brzmi: ubezpieczenie. To właśnie o polisę OC warto zadbać w pierwszej kolejności.
  • Pracownicy wydziału komunikacji pytają o OC przy rejestracji lub odbiorze dowodu rejestracyjnego. Urzędnicy zostali uprawnieni do kontroli OC przez ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych.
  • Po zakupie używanego pojazdu, który jest ubezpieczony, można od razu udać się do wydziału komunikacji.
  • Jeżeli w momencie zakupu auto nie było ubezpieczone, warto wozić ze sobą potwierdzenie zawarcia umowy OC – mimo że nie jest to wymagane.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Co mam wozić ze sobą, aby udowodnić funkcjonariuszowi policji, że mam polisę OC?

    Jeżeli obawiasz się, że informacja o zakupie obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu nie trafiła jeszcze do UFG, zabierz ze sobą dowód zakupu polisy. W przypadku zakupu ubezpieczenia przez nasz serwis, dokumenty potwierdzające nabycie ubezpieczenia znajdziesz na swojej skrzynce e-mail. Wystarczy, że wydrukujesz potwierdzenie lub okażesz umowę w wersji elektronicznej.

  2. Czy kupujący powinien poinformować ubezpieczyciela o przejęciu polisy OC?

    Tak będzie najlepiej. W ten sposób upewnisz się, że polisa została opłacona. Dodatkowo dowiesz się, czy ubezpieczyciel wymaga od Ciebie dopłaty do składki. Do rzadkości nie należą sytuacje, gdy zakup nowej polisy OC jest korzystniejszy niż dopłata, przy czym dotyczy to głównie młodych kierowców, którzy mają niewielkie doświadczenie.

  3. Czy rejestracja oraz zawiadomienie o nabyciu samochodu to ta sama czynność?

    Są to dwie różne czynności. Rejestracja to procedura administracyjna, której celem jest dopuszczenie pojazdu do ruchu po publicznych drogach. Od 1 stycznia 2024 r. przepisy zostały zmienione – nabywca ma obowiązek rejestracji auta w terminie 30 dni. Przepisy o zawiadomieniu starosty o nabyciu auta zostały uchylone. 

  4. Czy za ubezpieczenie OC samochodu można zapłacić przez internet?

    Możesz kupić OC przez internet, korzystając z naszego serwisu, a precyzując – kalkulatora OC/AC. Współpracuje z nami wiele sprawdzonych firm ubezpieczeniowych, dzięki czemu dostaniesz co najmniej kilkanaście propozycji obejmujących nie tylko OC, ale także dodatkowe polisy – np. AC, NNW i assistance.

  5. Czy tylko właściciel może zarejestrować auto i kupić OC?

    Nabywcy nowych samochodów mogą upoważnić pracowników salonu sprzedaży do rejestracji pojazdu w wydziale komunikacji. Pełnomocnictwa można udzielić również do zakupu ubezpieczenia OC. W praktyce właściciel samochodu nie musi zajmować się samodzielnie ani ubezpieczeniem, ani formalnościami związanymi z rejestracją auta.

Źródła

  1. Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments