Co obejmuje ubezpieczenie NNW i ile kosztuje?

odszkodowanie z nnw

Jest jedną z tańszych polis, ale w przypadku szkody na zdrowiu może bardzo pomóc w leczeniu, rehabilitacji, a nawet zrekompensować niezdolność do pracy. Czym jest NNW, kto powinien się nim zainteresować i jak wybrać odpowiednią polisę? Wszystko wyjaśniamy poniżej.

Kierowcy często nawet nie wiedzą, że posiadają NNW. Wszystko dlatego, że to ubezpieczenie na ogół proponowane jest do OC lub innej polisy, a koszt NNW stanowi niewielki procent zestawu takich ubezpieczeń. Nie zmienia to jednak faktu, że NNW może okazać się bardzo pomocne zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów pojazdu.

Przykład: Pan Piotr ubezpieczał swój 13-letni samochód. Zdecydował się na pakiet OC + Assistance + NNW. Za OC zapłacił 470 zł, za Assistance 60 zł, a NNW wyniosło go 83 zł (NNW z sumą ubezpieczenia 15 tys. na każdą osobę, czyli kierowcę i każdego z pasażerów).

Sprawdź, ile zapłacisz za OC z NNW

Co to jest NNW?

NNW, a dokładnie ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, to jedna z dobrowolnych polis. W Polsce obowiązkowy jest tylko zakup OC (zarejestrowany samochód nie może bez niego pozostać nawet jeden dzień), za to na NNW decydują się tylko chętni. Ta polisa odpowiada za rekompensatą szkody osobowej i to bez względu na to, czy jest się sprawcą czy poszkodowanym w wypadku lub kolizji.

Przykład: Pan Janusz wymusił pierwszeństwo, uderzył w samochód pani Joanny i w wyniku wypadku złamał nogę. Szkody samochodu oraz osobowe pani Joanny zostaną pokryte z OC pana Janusza, jego samochód naprawiony będzie z jego AC, ale koszty leczenia i uszczerbku na zdrowiu pana Janusza poryje już NNW.

Co obejmuje NNW?

Polisa NNW zapewnia odszkodowanie, gdy ubezpieczony poniesie uszczerbek na zdrowiu lub śmierć (wówczas odszkodowanie wypłacane jest jego rodzinie).

Pieniądze za szkodę na zdrowiu wypłacane są wówczas, gdy ubezpieczony dozna stałego uszczerbku na zdrowiu, czyli uszkodzenia ciała, które skutkuje ograniczeniem sprawności (np. złamania ręki, nogi, żeber, utrata zęba itp.).

NNW może również mieć szerszy zakres i obejmować np.:

 • pomoc medyczną,
 • pokrycie kosztów leczenia, rehabilitacji i hospitalizacji,
 • pokrycie zakupu lub wypożyczenia sprzętu ortopedycznego i przedmiotów pomocniczych,
 • zwrot kosztów zakupu leków,
 • rekompensatę za każdy dzień niezdolności do pracy,
 • pokrycie kosztów przekwalifikowania się, jeśli obrażenia odniesione w wypadku uniemożliwiają wykonywanie dotychczasowej pracy,
 • rekompensatę w przypadku niemożliwości wykonywania dotychczasowej pracy,
 • koszt transportu zwłok i organizacji pogrzebu,
 • świadczenia z tytułu śmierci na skutek nieszczęśliwego wypadku.

Więcej o zakresie ochrony z polisy NNW przeczytasz tutaj

Kogo chroni NNW?

Należy pamiętać, że choć NNW kupuje właściciel pojazdu, to na ogół ubezpieczenie to chroni zarówno kierowcę, jak i pasażerów samochodu wskazanego w umowie ubezpieczenia. Nie jest to jednak normą, ponieważ ubezpieczony może być tylko kierowca, dlatego wykaz osób chronionych przez NNW należy sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Kiedy zadziała ubezpieczenie NNW?

NNW komunikacyjne, czyli kupowane na ogół w pakiecie z OC, ma za zadanie chronić głównie w przypadku nieszczęśliwego wypadku, który wystąpił podczas poruszania się pojazdem po drodze. Należy jednak pamiętać, że polisa obejmuje również sytuację, gdy wypadek zdarzył się:

 • przy wysiadaniu lub wsiadaniu do samochodu,
 • podczas przebywania w aucie w trakcie zatrzymania lub postoju,
 • podczas naprawy pojazdu na trasie.

Porównaj oferty OC i AC z NNW kilkunastu ubezpieczycieli

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty z polisy NNW?

Istnieją sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z NNW, a ich spis możesz znaleźć w wyłączeniach odpowiedzialności (do sprawdzenia w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia).

Na ogół do odmowy wypłaty świadczenia dochodzi, gdy ubezpieczony:

 • nie miał podczas jazdy zapiętych pasów bezpieczeństwa, o ile miało to wpływ na powstanie następstw nieszczęśliwego wypadku,
 • prowadził pojazd w stanie po użyciu alkoholu lub środków odurzających,
 • spowodował wypadek celowo,
 • do wypadku doszło podczas kierowania pojazdem, do którego prowadzenia ubezpieczony nie miał uprawnień,
 • w pojeździe znajdowało się więcej osób niż wynosi liczba miejsc siedzących wskazana w dowodzie rejestracyjnym (do takich przypadków ubezpieczyciele podchodzą często indywidualnie – część z nich odmawia wypłaty odszkodowania, ale są nieliczne firmy, które dzielą sumę ubezpieczenia na wszystkich poszkodowanych),
 • do wypadku doszło podczas rajdu lub wyścigu,
 • szkoda powstała podczas odpłatnego wynajmu pojazdu.

Uwaga! Jeśli zdarza ci się wyjeżdżać za granicę, to upewnij się, że proponowane NNW działa również poza granicami Polski. Może się bowiem okazać, że ubezpieczenie nie obejmuje takiej opcji lub trzeba za nią dopłacić.

NNW a trwały uszczerbek na zdrowiu – jakie dostaniesz odszkodowanie?

W przypadku NNW kluczowym pojęciem może okazać się „uszczerbek na zdrowiu”. Chodzi tu o trwałe uszkodzenie ciała lub rozstroju zdrowia (np. złamanie ręki lub nogi). Uszczerbek na zdrowiu określany jest procentowo, a jego wielkość decyduje o wysokości wypłaconego odszkodowania NNW.

Przykład: Suma ubezpieczenia pana Michała wynosi 10 tys. zł. W wypadku złamał kość śródstopia, co według tabeli norm oceny procentowej trwałego uszczerbku na zdrowiu stanowi 3 proc. uszczerbek. To oznacza, że pan Michał powinien otrzymać 300 zł odszkodowania. A jeśli byłby ubezpieczony na 100 tys. zł, dostałby 3 tys.

Uwaga! Należy pamiętać, że odszkodowanie z NNW należy nam się także wtedy, gdy jesteśmy poszkodowanymi w wypadku. Wówczas szkody pokryje polisa OC sprawcy wypadku, ale mimo to możemy wystąpić do swojego ubezpieczyciela o wypłatę świadczenia z NNW. Co więcej, można mieć kilka polis NNW i w razie wypadku, świadczenia otrzymamy z każdej z nich.

Ile kosztuje NNW komunikacyjne?

Można przyjąć, że za NNW zapłacimy kilkadziesiąt złotych, ale ceny mogą różnić się także w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym. Na koszt polisy składają się również inne informacje, takie jak:

 • suma ubezpieczenia,
 • zakres świadczenia,
 • rodzaj i przeznaczenie samochodu,
 • liczba miejsc w dowodzie rejestracyjnym.

Sprawdziliśmy, ile za polisę OC wraz z dodatkowym ubezpieczeniem NNW (oraz – w niektórych firmach – ASS podstawowym dodawanym do OC w cenie polisy) zapłaci 40-letni kierowca z Radoczy (woj. małopolskie), który zgłasza do ubezpieczenia Fiata 500 z 2018 roku.

UbezpieczycielZakres ochronySuma ubezpieczenia NNWCena OC z NNW (opcjonalnie z ASS podstawowym)
AvivaOC ASS NNW50 000 zł682 zł
BenefiaOC NNW10 000 zł697 zł
TUZ UbezpieczeniaOC ASS NNW10 000 zł740 zł
mtu24.plOC NNW15 000 zł745 zł
ProamaOC ASS NNW20 000 zł842 zł
GeneraliOC NNW50 000 zł865 zł
TrastiOC NNW50 000 zł900 zł
Kalkulacja z 21.12.2021 r. dla 40-letniego kierowcy z Radoczy (woj. małopolskie), właściciela Fiata 500 z 2018 r. (benzyna. poj. silnika 999 cm3), który posiada co najmniej 10 letnią bezszkodową historię w OC

Jak widać na ww. przykładzie, ceny OC z NNW mogą różnić się nawet o kilkaset złotych, dlatego warto porównywać oferty jak największej grupy ubezpieczycieli i wybrać spośród nich ubezpieczenie NNW dopasowane do nas zarówno po względem ceny jak i zakresu ochrony.

Na jak długo wykupić NNW?

Na ogół najbardziej opłacalną opcją jest kupienie ubezpieczenia na rok w pakiecie z OC. Takie rozwiązanie powinno być tańsze, a także nie będzie zmuszało nas do corocznego pamiętania o wykupieniu nowego NNW, ponieważ – w odróżnieniu od OC – NNW nie przedłuża się automatycznie!

Część osób chce jednak wykupić NNW na krótszy okres niż 12 miesięcy, np. tylko na czas wyjazdu lub wakacji. Istnieje taka możliwość, ale tylko w wybranych towarzystwach.

Jeśli posiadasz już polisę OC i chcesz dokupić do niej ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, zapytaj o taką możliwość swojego ubezpieczyciela (w większości firm można dodać NNW do aktualnego OC z tą samą datą zakończenia umowy).

Pamiętaj, że zdecydowana większość ubezpieczycieli proponuje NNW wyłącznie z polisą OC lub AC. Takie ubezpieczenie jest też najtańsze. Warto porównać je jednak nie tylko pod kątem ceny, ale także zakresu.

Oblicz składkę OC i /lub AC z ubezpieczeniem NNW

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments