Cena samochodu elektrycznego – za ile można mieć auto na prąd?

cena samochodu elektrycznego

Choć elektryki to wciąż niewielki odsetek pojazdów w porównaniu z autami spalinowymi, to ich liczba na polskich drogach stale rośnie. Wynika to między innymi z licznych zachęt w postaci dopłat do samochodów elektrycznych i innych przywilejów, na które mogą liczyć kierowcy takich aut. 

Sporym plusem jest również jazda na zielonych tablicach, które pozwalają korzystać z buspasów i ze stref przeznaczonych wyłącznie dla uprawnionych pojazdów. Sprawdź, za ile można kupić auto elektryczne i czy to rzeczywiście się opłaca.

Przegląd aktualnych cen samochodów elektrycznych

Choć samochody elektryczne wciąż stanowią mniejszość na polskich drogach, ich oferta jest szeroka i zaspokaja potrzeby klientów szukających modeli z różnych półek cenowych. Ile zatem trzeba zapłacić za elektryka? To zależy, jakich parametrów się oczekuje oraz jaki poziom komfortu jest dla Ciebie satysfakcjonujący. 

Ceny zaczynają się już na poziomie około 80 tys. zł. Za taką kwotę można kupić Dacię Spring. Nissan Leaf (w najniższej wersji wyposażenia) czy Opel Corsa to również stosunkowo tanie modele. Trzeba za nie zapłacić około 120 tys. zł. Drugi z wymienionych cieszy się ostatnio szczególną popularnością w kategorii małych miejskich samochodów. 

Zestawienie zamykają natomiast auta z segmentu premium, takie jak Audi e-tron czy Mercedes EQC, za które trzeba zapłacić już ponad 300 tys. zł. Przekrój cenowy jest zatem szeroki i daje możliwość dobrania odpowiedniego modelu do swoich potrzeb i możliwości finansowych. 

Warto również wziąć pod uwagę koszt jazdy autem zasilanym prądem. O tym, ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego, dowiesz się już za chwilę. 

Najtańsze elektryki

Najtańszym elektrykiem w roku 2022 jest Dacia Spring, która kosztuje około 80 tys. zł w podstawowej wersji wyposażenia. Jest ona uznawana za propozycję dla mało wymagających. Kierowcy podkreślają, że trudno nie dostrzec budżetowego charakteru tego modelu, który jest widoczny niemal w każdym detalu. Trzeba jednak przyznać, że jak na samochód elektryczny, cena jest bardzo atrakcyjna.

Opcją dla nieco bardziej wymagających jest Fiat 500, którego również można kupić w cenie poniżej 100 tys. zł. To auto o oryginalnym wyglądzie, które świetnie sprawdzi się w mieście. Jeśli jednak szukasz modelu do jazdy w dłuższe trasy, może nie być najlepszym wyborem. 

Nieco droższy jest Nissan Leaf, który jest obecny na rynku już od kilku lat. Jest to największa propozycja wśród tanich elektryków, dodatkowo cechuje się bardzo dobrym przyspieszeniem. Za Nissana trzeba zapłacić około 120 tys. zł, co wciąż nie jest wygórowana ceną w przypadku elektryków.

Warto wspomnieć również o dofinansowaniach, które mogą jeszcze bardziej obniżyć cenę zakupu takiego auta. Do najpopularniejszych należy program „Mój Elektryk”, a także możliwość uzyskania niższej ceny na podstawie Karty Dużej Rodziny.

Używane auto elektryczne – czy warto?

Używane auta elektryczne miewają bardzo atrakcyjne ceny, co sprawia, że cieszą się sporym zainteresowaniem kupujących. W 2021 roku za 50 tys. można było kupić auto elektryczne o bardzo dobrych parametrach. Kupując z rynku wtórnego, można więc wyraźnie zaoszczędzić. 

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Należy jednak mieć na uwadze nie tylko samą cenę zakupu, ale także koszt ewentualnych napraw, które mogą okazać się konieczne. Wśród elementów szczególnie narażonych na zużycie znajdują się przede wszystkim bateria oraz gniazdo ładowania. Wymiana tych elementów może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeśli więc szukasz używanego elektryka, przede wszystkim sprawdź stan tych podzespołów. 

Trzeba też mieć świadomość, że bateria jest elementem eksploatacyjnym, czyli takim, który w sposób naturalny zużywa się i wymaga wymiany na nowy po określonym czasie. Żywotność ogniw jest jednak na tyle długa, że nie dyskwalifikuje używanych aut elektrycznych całkowicie (zwykle producenci oferują na takie elementy gwarancję na 8 lat lub 160000 km), warto jednak uwzględnić konieczność ich ewentualnej wymiany. 

Ile kosztuje eksploatacja elektryka?

Kolejną kwestią, którą warto poruszyć, analizując ceny aut na prąd, jest koszt ich eksploatacji, a przede wszystkim to, ile kosztuje ładowanie elektryków. Oczywistą kwestią jest to, że w przypadku takich pojazdów nie ma konieczności tankowania paliwa płynnego, co przy obecnych kosztach benzyny i oleju napędowego może być bardzo kuszące.

Jeśli jednak chcesz zaoszczędzić na eksploatacji samochodu elektrycznego, musisz zapewnić sobie warunki do jego zasilania. Korzystanie z ogólnodostępnych ładowarek jest niestety dosyć drogie. Ładując przy ich pomocy auto, musisz liczyć się z kosztami rzędu około 2 zł za 1 kW. Nie jest to niska kwota, choć wciąż eksploatacja jest tańsza niż auta spalinowego.

Najbardziej opłacalne jest ładowanie pojazdu w domu, przy pomocy szybkiej ładowarki. Trzeba jednak pamiętać, że auto musi być przystosowanego do takiego sposobu zasilania. Jeśli nie jest, ładowanie baterii może trwać nawet kilkanaście godzin. Szybka ładowarka skraca ten czas kilkukrotnie. To, ile dokładnie zajmie ten proces, zależy od parametrów konkretnego modelu pojazdu. 

Należy też mieć na uwadze, że infrastruktura przystosowana do zasilania elektryków jest wciąż w fazie rozwoju. Publicznych ładowarek jest stosunkowo mało, szczególnie poza większymi miastami. Jeśli mieszkasz w bloku, możesz mieć też problem z podłączeniem auta do sieci. Samochody elektryczne to natomiast świetny wybór dla osób dysponujących własnym garażem, w którym zamontują szybką ładowarkę. 

Ubezpieczenie auta elektrycznego

Ubezpieczenie samochodu elektrycznego niewiele różni się od zakupu polisy dla auta zasilanego benzyną czy olejem napędowym. Tutaj także OC jest obowiązkowe i należy je wykupić przed rejestracją elektrycznego samochodu.

Różnicę można jednak zaobserwować w cenie. OC dla elektryków jest tańsze niż dla innych typów pojazdów, także hybrydowych. W 2021 roku kierowcy auta zasilanych prądem płacili za ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej średnio 459 zł.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu elektrycznego? To zależy od kilku czynników. Ubezpieczyciele podczas ustalania wysokości składki biorą pod uwagę takie aspekty, jak:

 • wiek kierowcy, 
 • doświadczenie za kierownicą, 
 • historię szkodową, 
 • miejsce zamieszkania.

Jeśli więc szukasz najtańszego OC dla samochodu elektrycznego, porównaj oferty co najmniej kilku firm i wybierz najbardziej opłacalną opcję. Najwygodniej skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń, który po podaniu podstawowych danych, podpowie OC, gdzie znajdziesz optymalną polisę dopasowaną do Twoich warunków. 

Podsumowanie – czy warto kupić auto elektryczne?

Wiele zależy od Twojej indywidualnej sytuacji, czyli przede wszystkim sposobu eksploatacji samochodu. Jeśli poruszasz się głównie po mieście i masz możliwość szybkiego ładowania elektryka na przykład we własnym garażu, taki zakup może być strzałem w dziesiątkę. Dzięki niemu zaczniesz jeździć taniej, ekologicznej, a przy tym możesz korzystać z przywilejów, takich jak darmowe parkowanie czy poruszanie się buspasem. 

Jeśli jednak szukasz auta na dłuższe trasy, elektryk może się nie sprawdzić. Przede wszystkim dlatego, że infrastruktura do ładowania jest wciąż dość słabo rozwinięta. Uważaj również podczas zakupu używanego samochodu elektrycznego – podstawą podczas poszukiwania odpowiedniego modelu jest sprawdzenie parametrów baterii i gniazda ładowania.

Podsumowanie

 • Samochody elektryczne cieszą się coraz większą popularnością na polskim rynku.
 • Ich ceny z roku na rok stają się niższe.
 • Kupując samochód elektryczny, warto zwracać uwagę nie tylko na jego parametry techniczne i osiągi, ale przede wszystkim na stan baterii.
 • Do 100 tys. zł można znaleźć sporo atrakcyjnych nowych i używanych elektryków.
 • Samochody elektryczne można kupować z dopłatami. Mogą to zrobić zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o cenę samochodu elektrycznego

 1. Od czego zależy koszt eksploatacji auta elektrycznego

  Przede wszystkim od tego, w jaki sposób go ładujesz. Najtaniej zrobisz to w domu, jednak polecanym rozwiązaniem jest montaż szybkiej ładowarki. Korzystając z gniazdka elektrycznego, musisz się liczyć z nawet kilkunastoma godzinami trwania procesu. Ogólnodostępne ładowarki są natomiast dość drogie w użytku (koszt zależy od cennika danej stacji). Koszty eksploatacyjne zależą również od wydajności baterii w konkretnym egzemplarzu pojazdu.

 2. Czy warto kupić używany samochód elektryczny?

  Tak, jeśli jeździsz głównie po mieście i możesz ładować auto we własnym garażu. Dzięki temu zyskasz przywileje i będziesz poruszać się zeroemisyjnie, co w obecnych czasach jest bardzo istotną wartością. Przed zakupem warto sprawdzić, czy na Twojej trasie znajdują się publiczne stacje ładowania i jaki jest koszt korzystania z takich miejsc.

 3. Jak przebiega proces ubezpieczenia samochodu elektrycznego?

  Tak samo jak w przypadku aut spalinowych. Poszukaj najtańszej oferty OC, udaj się do multiagenta lub ubezpiecz się online – możesz to zrobić szybko, łatwo i o każdej porze. Nie musisz wychodzić z domu ani przesyłać żadnych dokumentów.

Piotr Nowik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments