Już od pewnego czasu kierowcy nie muszą wozić ze sobą w aucie potwierdzenia zakupu ubezpieczenia OC. Jednak to udogodnienie ma też swoją drugą stronę – w razie kolizji mogą pojawić się wątpliwości, jak sprawdzić, czy pojazd jest ubezpieczony. Na szczęście z pomocą przychodzi technologia. Dowiedz się, kiedy sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym to konieczność i jak to zrobić.
- Kiedy warto sprawdzić OC po numerze rejestracyjnym?
- Jak sprawdzić ubezpieczenie OC samochodu przez Internet?
- Jak sprawdzić ważność polisy OC w e-usłudze Historia Pojazdu?
- Jak sprawdzić ubezpieczenie OC po numerze rejestracyjnym w UFG?
- Czy w bazie UFG znajdują się aktualne dane o OC pojazdu?
- Jak sprawdzić, czy ubezpieczenie OC jest opłacone?
- Jak postępować, gdy OC pojazdu nie zostało wykupione?
- Podsumowanie
- FAQ – najczęściej zadawane pytania
Informatyzacja administracji publicznej i towarzyszący jej rozwój e-usług sprawiają, że z kierowców zdejmowane są kolejne obowiązki – dziś nie muszą oni już wozić ze sobą potwierdzenia zakupu OC (chyba że wybierają się za granicę). Z drugiej strony, z uwagi na rolę, jaką pełni polisa OC, każda osoba może sprawdzić, czy konkretny samochód jest ubezpieczony. Można to zrobić, znając jedynie numer rejestracyjny – do sprawdzenia OC nie jest wymagana zgoda właściciela czy użytkownika pojazdu.
Kiedy warto sprawdzić OC po numerze rejestracyjnym?
Kolizja – to właśnie to zdarzenie może przyjść Ci na myśl jako odpowiedź na powyższe pytanie. Rzeczywiście, po stłuczce poszkodowany kierowca powinien się upewnić, że sprawca wykupił ubezpieczenie dla swojego pojazdu. Od tego zależy, czy wystarczy spisać oświadczenie, czy też konieczne będzie wezwanie policji. Jednocześnie sytuacji, gdy sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym jest uzasadnione, jest więcej.
Kiedy jeszcze warto sprawdzić OC po numerze rejestracyjnym:
- Przed zakupem używanego samochodu. Od umowy OC zawartej przez internet można odstąpić – to prawo konsumenta. Niestety, to prokonsumenckie rozwiązanie może wykorzystać nieuczciwy sprzedawca, przedstawiając Ci polisę, która jest nieważna. Aby uniknąć konsekwencji wynikających z użytkowania pojazdu bez OC, warto się upewnić, że auto jest ubezpieczone.
- Po zakupie używanego samochodu. Sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym interesuje zwłaszcza kierowców, którzy zwlekali z zakupem ubezpieczenia, korzystając z OC przejętego od sprzedawcy. W tej sytuacji warto skontrolować, do kiedy OC jest ważne.
- Po zmianie ubezpieczyciela. Sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym to prosty sposób na to, aby upewnić się, że ubezpieczyciel przekazał prawidłowe dane do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Jest to w interesie każdego kierowcy i pozwala uniknąć problemów, gdyby informacje nie zostały zaktualizowane.
Jak sprawdzić ubezpieczenie OC samochodu przez Internet?
Dobra wiadomość jest następująca: dziś sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym jest możliwe w każdej chwili. Możesz w tym celu skorzystać z jednej z dwóch stron internetowych – UFG.pl lub HistoriaPojazdu.gov.pl. Ale uwaga – te dwie bazy informacji zawierają nieco odmienne dane. Stąd też niekiedy warto zajrzeć do obu tych źródeł informacji o polisach.
Jak sprawdzić ważność polisy OC w e-usłudze Historia Pojazdu?
Sprawdzenie polisy OC jedynie po numerze rejestracyjnym na stronie HistoriaPojazdu.gov.pl nie jest możliwe – niezbędne jest podanie trzech danych. Są to: numer rejestracyjny, numer VIN i data pierwszej rejestracji. Z uwagi na ten fakt kierowcy korzystają z tej e-usługi przed zakupem samochodu (gdy sprzedawca udostępnia im dane z dowodu rejestracyjnego) i wówczas, gdy sprawdzają własny pojazd.
Czy wiesz, że narzędzie UFG pozwala wybrać też kraj inny niż Polska? W tej sytuacji otrzymasz informację, kto jest reprezentantem do spraw roszczeń wraz z nazwą firmy ubezpieczeniowej.
Czego dowiesz się o polisie OC w serwisie HistoriaPojazdu.gov.pl? Po wybraniu zakładki „Oś czasu” na samym dole strony znajdziesz informacje:
- czy samochód, który sprawdzasz, ma ważne OC;
- do kiedy polisa OC jest ważna (data).
Dane te prezentowane są w sekcji „Stan aktualny” i wyświetlane jak na poniższej grafice.
Jak sprawdzić ubezpieczenie OC po numerze rejestracyjnym w UFG?
Dużo łatwiejsze jest sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym na stronie UFG. Fundusz udostępnia proste narzędzie, które rzeczywiście pozwala zweryfikować po numerze rejestracyjnym, czy auto jest ubezpieczone. Do sprawdzenia polisy można też użyć numeru VIN. Jest jednak pewne „ale” – to narzędzie działa nieco inaczej niż e-usługa Historia Pojazdu. Rezultat? Uzyskasz nieco inne informacje.
Z narzędzia udostępnionego przez UFG dowiesz się:
- czy na wskazany dzień (przeszła, aktualna lub przyszła data) samochód miał ubezpieczenie;
- kto zapewnia ubezpieczenie – narzędzie UFG wskazuje nazwę firmy ubezpieczeniowej;
- jaki jest numer polisy OC – gdy dla samochodu zostało zakupione ubezpieczenie OC.
Kup OC już od 280 zł!
- Ceny oc w 5 minut
- Porównaj oferty 14 towarzystw
- Pomoc 200 agentów
Skąd wynika różnica w działaniu e-usługi Historia Pojazdu i wyszukiwarki UFG? To drugie narzędzie zostało stworzone z myślą o kierowcach, którzy chcą szybko i bez proszenia drugiego kierowcy (np. sprawcy kolizji) o dane sprawdzić, czy auto ma ubezpieczenie OC. W efekcie, choć informacje zapewniane przez wyszukiwarkę UFG są okrojone, to zapewnia ona dostęp do tego, co najważniejsze – pozwala dowiedzieć się, czy w dniu, w którym doszło do stłuczki, kolizji lub wypadku sprawca poruszał się ubezpieczonym autem oraz jaka firma odpowiada za szkody.
Mimo pewnych różnic narzędzie udostępniane przez UFG i e-usługa Historia Pojazdu są pod jednym względem podobne – pozwalają bezpłatnie i w każdym momencie sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony. Informacje o pojeździe dostępne w drugim serwisie są obowiązkową lekturą dla osób planujących zakup używanego samochodu.
Czy w bazie UFG znajdują się aktualne dane o OC pojazdu?
Wszelkie narzędzia umożliwiające sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym są przydatne, jeżeli zapewniają dostęp do aktualnych informacji. Czy można opierać się wyłącznie na danych znajdujących się np. w bazie UFG?
Na swojej stronie internetowej Fundusz informuje, że odpowiedzi na zapytania o ubezpieczenie pojazdu są generowane na podstawie informacji przekazanych przez ubezpieczycieli. Na firmach ubezpieczeniowych spoczywają następujące obowiązki:
- przekazywanie rzetelnych danych do Ośrodka Informacji UFG;
- aktualizacja danych – po każdej ich zmianie.
Ma to swoje konsekwencje – informacje udostępniane przez narzędzie UFG mogą być nieaktualne. UFG uczula na ten fakt użytkowników, kierując do nich następujący komunikat: „Z uwagi na możliwość wystąpienia opóźnień w przekazaniu danych przez firmy ubezpieczeniowe do Ośrodka Informacji UFG, w celu ostatecznego zweryfikowania polisy OC i potwierdzenia okresu ochrony ubezpieczeniowej – zalecamy skontaktować się bezpośrednio z firmą ubezpieczeniową wskazaną w powyższej odpowiedzi”.
Przykład: Pani Anna spowodowała kolizję – nie zachowała bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu. Przyznała się do winy przed poszkodowanym i zaproponowała mu spisanie oświadczenia. Zanim poszkodowany przystał na tę propozycję, sprawdził na stronie UFG, czy pojazd kobiety jest ubezpieczony. Wynik okazał się negatywny. Pani Anna tłumaczyła, że dwa dni wcześniej zmieniła firmę ubezpieczeniową – w tej sytuacji dane rzeczywiście mogły nie zostać zaktualizowane. Poszkodowany uznał jednak, że nie będzie ryzykował i na miejsce zdarzenia wezwał policję.
Jak sprawdzić, czy ubezpieczenie OC jest opłacone?
Chcesz kupić samochód? Po lekturze internetowych poradników dla kupujących z pewnością wiesz, że stan techniczny wybranego auta to nie wszystko – sprawdzić trzeba też OC. Jednak ani narzędzie UFG, ani e-usługa Historia Pojazdu nie odpowiadają na pytanie, czy polisa została opłacona. A to wcale nie jest takie oczywiste – dziś wielu ubezpieczycieli proponuje rozłożenie składki na raty. Co to oznacza dla nabywcy pojazdu z rynku wtórnego?
Jeżeli Twoim jedynym krokiem będzie sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym, może się okazać, że kupisz samochód z ubezpieczeniem, które nie zostało opłacone w całości (sprzedawca mógł opłacić np. tylko pierwszą ratę z 12). Zasadniczo nic w tym złego, o ile dowiesz się o tym jeszcze przed zakupem pojazdu, a nie z wezwania do zapłaty wysłanego do Ciebie przez ubezpieczyciela. Stąd też warto sprawdzić, czy polisa jest opłacona. Jak to zrobić?
Aby sprawdzić, czy ubezpieczenie OC jest opłacone, musisz skontaktować się ze sprzedawcą pojazdu i poprosić o:
- zaświadczenie od ubezpieczyciela, z którego będzie wynikać, że polisa została opłacona w całości;
- potwierdzenie opłacenia polisy wraz z umową do wglądu;
- wgląd do konta klienta na stronie internetowej ubezpieczyciela – tam również może znajdować się informacja o tym, czy polisa została opłacona.
Jak postępować, gdy OC pojazdu nie zostało wykupione?
Sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym może też przynieść nieoczekiwaną odpowiedź, gdy auto nie będzie ubezpieczone. Co wówczas? To zależy od sytuacji.
Jak postępować, gdy ze sprawdzenia polisy OC po numerze rejestracyjnym wynika, że pojazd nie jest ubezpieczony:
- Gdy chcesz kupić samochód, to brak OC nie jest przeszkodą. Jednak w dniu zakupu auta musisz podpisać umowę z firmą ubezpieczeniową – od momentu nabycia pojazdu odpowiadasz za jego ubezpieczenie.
- Gdy sprawca stłuczki lub kolizji nie ma polisy, to sprawa też jest prosta – należy wezwać policję. Dokumentacja przygotowana przez policjantów będzie niezbędna w procesie likwidacji szkody.
Możesz też sprawdzić polisę OC po numerze rejestracyjnym swojego samochodu i odkryć, że ubezpieczyciel nie przekazał do UFG danych o ubezpieczeniu albo są one błędne. Z kim się wówczas skontaktować? Fundusz nie ma możliwości poprawy danych przekazanych przez ubezpieczyciela – musisz zwrócić się do firmy, która zapewnia ubezpieczenie, o zaktualizowanie informacji lub poprawę pomyłki.
Podsumowanie
- Najczęściej sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym ma miejsce przed zakupem używanego samochodu i po kolizji.
- Po zmianie ubezpieczyciela warto kontrolnie sprawdzić polisę OC po numerze rejestracyjnym, aby upewnić się, że dane są prawidłowe.
- Sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym jest możliwe w e-usłudze HistoriaPojazdu.gov.pl i na stronie internetowej UFG.
- Za poprawność danych zgromadzonych w bazie UFG i udostępnianych użytkownikom odpowiadają ubezpieczyciele – nie można niestety wykluczyć błędu.
- W razie konieczności skorygowania (zaktualizowania) danych polisy w Ośrodku Informacji UFG należy skontaktować się z ubezpieczycielem.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Jak zweryfikować OC sprawcy wypadku lub kolizji?
W tym celu należy skorzystać z narzędzia UFG – pozwala ono na sprawdzenie polisy po numerze rejestracyjnym (inne dane nie są potrzebne). Gdyby okazało się, że samochód sprawcy nie jest ubezpieczony, na miejsce zdarzenia należy wezwać policję.
Jak w momencie zakupu używanego pojazdu upewnić się, że sprzedawca posiada ważną polisę OC?
Absolutną pewność daje tylko jeden dokument – pismo od firmy ubezpieczeniowej. Możesz też zawierzyć danym udostępnianym przez UFG i e-usługę Historia Pojazdu. Nie można jednak wykluczyć, że w tych bazach skryły się błędy.
Ile kosztuje sprawdzenie polisy ubezpieczeniowej po numerze rejestracyjnym w serwisie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego?
Narzędzie dostępne na stronie UFG jest darmowe – nie musisz nic płacić, aby sprawdzić polisę OC po numerze rejestracyjnym. Również korzystanie z e-usługi Historia Pojazdu nie wiąże się z opłatami.
Czy dokument wygenerowany z e-usługi Historia Pojazdu jest pismem urzędowym?
Wydruk z e-usługi Historia Pojazdu ma charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie jest to dokument urzędowy. Jeżeli załatwiasz sprawy w sądzie lub urzędzie, taki wydruk nie będzie wystarczający – najpewniej nie zostanie on w ogóle przyjęty.