Przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic – jak wygląda?

Przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic - jak wygląda?

Od początku 2022 roku kierowcy przerejestrowujący samochody mogą nieco obniżyć koszt przeprowadzenia takiej formalności. Jest tak dlatego, że obecnie nie ma konieczności wymieniania tablic rejestracyjnych na nowe. Nie trzeba tego robić nawet wtedy, gdy dotychczasowe blachy są przypisane do innego powiatu. 

Kupiłeś samochód od właściciela z Proszowic, a Ty mieszkasz w Pińczowie? Nie musisz zmieniać tablic rejestracyjnych, pomimo że są one przypisane do innego powiatu, a w tym przypadku także do innego województwa. Możesz jeździć na blachach z oznaczeniem KPR, choć w lokalnym wydziale komunikacji otrzymałbyś tablice zaczynające się od TPI.

Takie ułatwienie funkcjonuje od 1 stycznia 2022 roku. Nie tylko upraszcza formalności rejestracyjne, ale przede wszystkim pozwala kierowcom zaoszczędzić koszt wyrobienia nowej rejestracji samochodowej.

Ważne! Brak konieczności zmiany tablic nie oznacza pominięcia pozostałych formalności związanych z wydaniem nowego dowodu rejestracyjnego. Dalej musisz o tym pamiętać.

Kiedy można przerejestrować samochód bez zmiany tablic?

Rejestracja auta bez zmiany aktualnych numerów rejestracyjnych jest możliwa tylko wtedy, gdy auto ma polskie tablice rejestracyjne. Jest jednak dodatkowy warunek – muszą być one czytelne i zgodne z obowiązującym unijnym wzorcem.

Przykładowo, jeżeli poprzedni właściciel przekazał Ci:

  • uszkodzone blachy,
  • czarne „stare” tablice,
  • białe tablice, ale z flagą PL, a nie symbolem UE,

wymiana mimo nowych przepisów będzie konieczna

Jeśli natomiast kupiłeś auto z czytelną polską rejestracją opatrzoną tzw. europaskiem, to nie musisz wnioskować o wydanie nowych blach. Możesz zadecydować, czy chcesz to robić (niektórzy kierowcy nie chcą jeździć z tablicami z innego powiatu). Nie jest to jednak wymagane.

Kiedy zniesiono obowiązek wymiany tablic po zakupie auta?

Wniosek o zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego (i co za tym idzie takich samych tablic) można składać od 31 stycznia 2022 roku. Taką możliwość zapewnia Ustawa o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Ta można szukać szczegółowych informacji na ten temat.

Co więcej, od tego samego dnia przestała obowiązywać rejonizacja numerów rejestracyjnych. W planach jest jeszcze większe odejście od przypisywania tablic do danej lokalizacji. Możliwe, że już niedługo numery rejestracyjne będą się składały z przypadkowych znaków, które nie są powiązane z powiatami czy dowództwami.

Nie zmienia to jednak zasad dotyczących przerejestrowania pojazdów. Pozostają one takie same jak wcześniej. To znaczy, że nowy właściciel musi w ciągu 30 dni powiadomić starostę powiatowego (za pośrednictwem wydziału komunikacji) o nabyciu auta. Za brak tej formalności grozi kara.

Wizyta w urzędzie najczęściej wiąże się po prostu z zarejestrowaniem samochodu. Warto jednak wiedzieć, że sam brak rejestracji nie podlega żadnym sankcjom, jeśli zakup samochodu został prawidłowo zgłoszony w terminie.

Ile kosztuje rejestracja samochodu bez zmiany tablic?

W czym zmiana w przepisach może ułatwić życie kierowcom? Przede wszystkim pozwoli im nieco zaoszczędzić.  Za standardowe nowe blachy trzeba zapłacić 80 złotych, natomiast za indywidualne 1000 złotych. Jeśli samochód, który kupiłeś, pozostanie na starych blachach, to właśnie o tyle obniży się koszt jego przerejestrowania. 

Rejestracja bez wymiany tablic może być atrakcyjnym rozwiązaniem, jeśli kupiłeś auto z rejestracją indywidualną, z oryginalną nazwą czy przykuwającym uwagę układem liter i cyfr. Możesz ją zatrzymać bez konieczności ponoszenia wydatku 1000 złotych. Oczywiście nie zawsze specjalne tablice przypadną do gustu nowemu kierowcy – to jest już kwestią osobistych upodobań.

Ile zapłacisz za przerejestrowanie samochodu bez wyrabiania nowych blach?

Koszty są takie same w całej Polsce, dlatego w każdym urzędzie poniesiesz identyczną opłatę. Jest ona związana z:

  • wyrobieniem dowodu rejestracyjnego,
  • wydaniem nalepki legalizacyjnej
  • wydaniem pozwolenia czasowego (jeśli jest to konieczne).

W przypadku tych elementów wysokość opłat się nie zmieniła.

W poniższej tabeli sprawdzisz, ile zapłacisz za rejestrację poszczególnych rodzajów pojazdów z pozostawieniem dotychczasowych numerów rejestracyjnych lub z ich wymianą na nowe.

Opłaty komunikacyjneSamochódPrzyczepa, naczepa, ciągnik rolniczyMotocykl Motorower
Tablice rejestracyjne zwyczajne80 zł40 zł40 zł30 zł
Tablice rejestracyjne indywidualne1,000 zł-500 zł-
Dowód rejestracyjny54 zł54 zł54 zł54 zł
Pozwolenie czasowe13.50 zł13.50 zł13.50 zł13.50 zł
Nalepka legalizacyjna12.50 zł12.50 zł12.50 zł12.50 zł
RAZEM (w przypadku zwyczajnych tablic rej.)160 zł120 zł120 zł110 zł
RAZEM (w przypadku pozostawienia dotychczasowych tablic rej. z wydaniem pozwolenia czasowego)80 zł80 zł80 zł80 zł
RAZEM (w przypadku indywidualnych tablic rej.)1,080 zł-580 zł-
Przerejestrowanie pojazdu z zachowaniem dotychczasowego numeru rejestracyjnego, bez wydania pozwolenia czasowego66.50 zł66.50 zł66.50 zł66.50 zł

Za procedurę rejestracyjną zapłacisz 17 zł więcej, jeśli będziesz chciał przeprowadzić ją z pomocą pełnomocnika.

Ważne! Jeśli do urzędu uda się w Twoim imieniu członek bliskiej rodziny, ta opłata nie obowiązuje. 

Jak zapłacić za przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic?

Możesz zapłacić przelewem lub przekazem na rachunek bankowy Twojego urzędu (dane do płatności znajdziesz m.in. na jego stronie internetowej). Opłatę możesz wnieść też bezpośrednio w kasie. W tytule wpłaty trzeba wpisać markę, model samochodu i jego numer rejestracyjny, aby usprawnić procedurę i nie narazić się na komplikacje.

Jak zarejestrować samochód bez zmiany tablic rejestracyjnych?

Procedura wygląda tak samo, jak przy wymianie tablic. Jako nowy właściciel samochodu lub innego pojazdu, powinieneś zgromadzić potrzebne dokumenty i udać się do urzędu albo złożyć wniosek o rejestrację przez Internet.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Najlepiej sprawdzić potrzebne informacje na stronie lokalnego urzędu lub stronie rządowej. Jest tam dokładnie opisane, co musisz zrobić, w jakiej kolejności i jakie dokumenty zgromadzić, by dokonać przerejestrowania samochodu bez zmiany tablic.

Jeśli wybierzesz tradycyjny sposób rejestracji, czyli planujesz udać się do wydziału komunikacji w Twoim miejscu zamieszkania, zobacz, jak to zrobić krok po kroku.

Krok 1: przygotowanie dokumentów

W pierwszej kolejności ze strony internetowej urzędu pobierz, wydrukuj i wypełnij wniosek właściciela o rejestrację pojazdu oraz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych ( takie formularze są dostępne również na miejscu w urzędzie).

Jeśli wnioskujesz o przerejestrowanie auta bez zmiany tablic rejestracyjnych, zaznacz tę opcję w odpowiednim polu wniosku.

Do wniosku o rejestrację dołącz wszystkie wymagane dokumenty. Jeśli rejestrujesz samochód używany zarejestrowany w Polsce, będą Ci potrzebne:

  • dowód własności pojazdu (np. faktura VAT, umowa kupna-sprzedaży, umowa darowizny, prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności itp.),
  • dowód rejestracyjny pojazdu;
  • zaświadczenie o ważnym badaniu technicznym (jeśli w dowodzie rejestracyjnym nie ma takiego zapisu, na przykład skończyło się wolne miejsce na pieczątki),
  • pełnomocnictwo – jeśli korzystasz z pomocy innej osoby lub Ty udajesz się do urzędu z upoważnieniem od kogoś innego.

Przygotuj również dokument tożsamości ze zdjęciem do wglądu lub aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, jeśli występujesz jako osoba prawna. Potrzebne będą również tablice rejestracyjne.

Czy trzeba mieć ze sobą blachy, nawet jeśli się ich nie wymienia? Jest wymagane, aby przedłożyć je w celu legalizacji, nawet jeśli nabywca zamierza pozostawić te same numery. Jest to konieczne, aby urzędnik ocenił, czy tablice spełniają określone normy, na przykład, czy nie są uszkodzone lub nieczytelne.

Krok 2: Wizyta w urzędzie

Wniosek o przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic złóż w lokalnym wydziale komunikacji. Zanim udasz się do urzędu, zapłać za rejestrację, a potwierdzenie opłaty dołącz do wniosku. Możesz to zrobić również na miejscu w kasie urzędu, tuż przed podejściem do stanowiska obsługi.

Ważne! Warto wcześniej ustalić termin wizyty w urzędzie, np. telefonicznie lub przez Internet. Nie wszystkie urzędy oferują taką możliwość, jednak jeśli jest taka opcja, zdecydowanie warto korzystać. Kolejki mogą być długie i narazisz się na wielogodzinne oczekiwanie. 

Jeżeli samochód stanowi współwłasność, do wydziału komunikacji powinien zgłosić się każdy współwłaściciel lub należy sporządzić pełnomocnictwo.

Na miejscu otrzymasz decyzję o czasowej rejestracji pojazdu, pozwolenie czasowe (tak zwany miękki dowód) i zalegalizowane tablice rejestracyjne.

Krok 3: Odbiór nowego dowodu rejestracyjnego

Decyzję o rejestracji pojazdu wraz z dowodem rejestracyjnym powinieneś odebrać, zanim upłynie termin ważności pozwolenia czasowego. To, czy dokument został już przygotowany, możesz sprawdzić, kontaktując się z urzędem lub na stronie internetowej info-car.pl.

Przy odbiorze dowodu rejestracyjnego zwracasz pozwolenie czasowe oraz musisz przedstawić potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia OC. W niektórych urzędach należy udokumentować polisę już podczas składania wniosku).

Ile trwa przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic?

Oczekiwanie na rejestrację samochodu nie jest zależne od tego, czy pozostawiasz aktualne tablice, czy je zmieniasz. Decyzję o przerejestrowaniu pojazdu otrzymasz:

  • niezwłocznie – o ile sprawa nie wymaga dodatkowych wyjaśnień, zbierania dowodów czy informacji,
  • do 1 miesiąca – jeżeli sprawa wymaga postępowania wyjaśniającego,
  • do 2 miesięcy – w sprawach szczególnie skomplikowanych.

Od wydania miękkiego dowodu rejestracyjnego zazwyczaj czeka się do 30 dni na stały dowód rejestracyjny. Większość urzędów wydaje ten dokument dużo wcześnie, zwykle w ciągu 14 dni. 

Czy trzeba przepisać OC po rejestracji auta bez zmiany tablic?

Przede wszystkim musisz pamiętać, że samochód musi być cały czas objęty ubezpieczeniem. Nie może być w nim nawet jednego dnia przerwy. Jeśli taka nastąpi, możesz za to naprawdę sporo zapłacić. Od lipca 2023 stawki kar za brak OC dodatkowo wzrosły.

Zwykle auta kupowane od właściciela z Polski i zarejestrowane w kraju mają ważną polisę OC. Obowiązkowe ubezpieczenie automatycznie przechodzi na nowego właściciela pojazdu. Wystarczy więc przed podpisaniem umowy upewnić się, czy sprzedający ma ważną polisę. Jeśli tak, nie trzeba podejmować żadnych kroków w momencie zakupu.

Ważne! Polisa „odziedziczona” po poprzednim właścicielu nie przedłuży się automatycznie. Musisz więc kupić nowe ubezpieczenie, zanim aktualne utraci ważność. 

Dobrą praktyką po zakupie auta jest skontaktowanie się z ubezpieczycielem, aby upewnić się, że z polisą jest wszystko w porządku. To znaczy, czy została w pełni opłacona i na pewno obowiązuje.

Towarzystwo może także zadecydować o rekalkulacji, czyli przeliczeniu wysokości składki według danych nowego właściciela pojazdu. Czasami okazuje się, że dopłata jest na tyle wysoka, iż lepszym rozwiązaniem jest rezygnacja z umowy i zakup polisy w konkurencyjnej firmie. W niektórych sytuacjach nowy właściciel może jednak zyskać. Jest tak na przykład, gdy kupił auto od bardzo młodego i niedoświadczonego kierowcy.

Kupiłeś samochód używany i zastanawiasz się nad zmianą ubezpieczyciela? Skorzystaj z kalkulatora i polis, w którym porównasz oferty największych zakładów ubezpieczeń.

Podsumowanie

  • Od 31 stycznia 2022 r. nabywca auta używanego zarejestrowanego na terenie Polski może zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne.
  • Rejestracja samochodu bez zmiany tablic jest możliwa, gdy są one czytelne i zgodne z obowiązującym unijnym wzorcem. Nie dotyczy to czarnych blach ani tych z symbolem PL zamiast UE.
  • Zachowanie rejestracji poprzedniego właściciela samochodu pozwala zaoszczędzić 80 zł lub nawet 1000 zł (jeśli auto ma tablice indywidualne).
  • Aby przerejestrować auto bez zmiany tablic rejestracyjnych, należy złożyć standardowy wniosek o rejestrację wraz z załącznikami. Cała procedura wygląda tak samo, jak dotychczas.

Przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic – FAQ

  1. Kiedy wymiana tablic rejestracyjnych jest obowiązkowa?

    Jest to konieczne, gdy samochód jest sprowadzony z zagranicy. Nowy właściciel może pozostawić jedynie polskie tablice. Wymiana będzie również obowiązkowa, jeśli dotychczasowe blachy są uszkodzone, nieczytelne lub niezgodne z obowiązującymi normami.

  2. Ile kosztuje rejestracja samochodu z wymianą tablic?

    Obecnie standardowa opłata za nowy dowód rejestracyjny, pozwolenie czasowe, nalepkę legalizacyjną i tablice rejestracyjne wynosi w sumie 160 złotych. W przypadku rejestracji indywidualnej całość kosztuje 1080 złotych.  Brak wymiany tablic obniża ten koszt o 80 zł lub 1000 zł, czyli o wydatek na wyrobienie nowych blach.

  3. W jakim terminie należy przerejestrować auto na nowego właściciela?

    Nie ma przepisu, który nakazywałby to zrobić w określonym terminie (jeśli auto zostało kupione w kraju). Natomiast w ciągu 30 dni trzeba złożyć w wydziale komunikacji zawiadomienie o nabyciu pojazdu.

  4. Czy po zakupie auta trzeba zmieniać tablice rejestracyjne?

    Tak, jeśli pojazd pochodzi z zagranicy, ma tablice czarne, nieaktualne lub nieczytelne.

    Nie, jeśli auto zostało nabyte w kraju, a jego blachy są w dobrym stanie i zgodne z obowiązującą normą. Nie jest to zależne od lokalizacji. Takie przepisy dotyczą całej Polski.

Piotr Nowik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments