Czy ubezpieczenie motoroweru jest wymagane?

Młodzi mężczyźni jadący na motorowerze
 • Ubezpieczenie OC dla motoroweru jest obowiązkowe.
 • Motorower bez obowiązkowej polisy nie może pozostać ani jeden dzień, ponieważ grożą za to wysokie kary.
 • Ubezpieczenie motoroweru kosztuje nawet poniżej 100 zł rocznie.
 • Cena OC zależna jest m.in. od wieku, doświadczenia i historii ubezpieczeniowej właściciela motoroweru.
 • Polisy OC dla motoroweru można szukać za pośrednictwem kalkulatorów internetowych, w multiagencjach, a także u poszczególnych ubezpieczycieli.

Czy każdy właściciel motoroweru musi wykupić OC? Tak. Ale od czego zależy cena OC? Ile kosztuje polisa? Gdzie ją kupić? I co grozi za jej brak? Poniżej znajdziecie wszystko, o czym powinien wiedzieć właściciel motoroweru.

Nie jest może demonem prędkości, ale w miejskiej dżungli może wyprzedzić niejeden samochód. Motorowery to jedne z wolniejszych jednośladów, ale w mieście często stają się alternatywą dla samochodów stojących w korku. Należy jednak pamiętać, że motorower to sporo zalet, ale także obowiązków, w tym również ubezpieczeniowych.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Co to jest motorower i kto może nim jeździć?

Według przepisów (Ustawa Prawo o ruchu drogowym) motorower to “pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.”

A kto może prowadzić taki pojazd? Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania motorowerem jest prawo jazdy kategorii AM.

Aby przystąpić do egzaminu na kategorię prawa jazdy AM trzeba mieć ukończone 14 lat, przejść szkolenie w ośrodku szkolenia kierowców, a następnie zdać egzamin państwowy. Motorowerem kierować może także osoba, która w ramach już posiadanych uprawnień, może prowadzić pojazdy określone w kat. AM.

Ostatnią grupą uprawnioną do kierowania motorowerem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są wszyscy, którzy ukończyli 18 lat przed 19 stycznia 2013 roku. Osoby te nie muszą posiadać uprawnień, by móc kierować motorowerem – informuje policja.

Czy ubezpieczenie motoroweru jest obowiązkowe?

Posiadanie motoroweru oraz uprawnień do jego prowadzenia to jednak nie wszystkie obowiązki, które pozwolą nam cieszyć się tym pojazdem. Należy bowiem pamiętać, że motorower musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. I to nie tylko wtedy, gdy wyjeżdżamy nim na ulice, ale… zawsze! Nawet gdy stoi w garażu, jest zepsuty, czy nieużywany przez lata – musi posiadać ważną polisę OC.

Wynika to z przepisów, które określają, że każdy zarejestrowany w Polsce pojazd musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie.

Co grozi za brak OC motoroweru?

Przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny motorower kwalifikowany jest do grupy „inne pojazdy”, gdzie znajdują się również m.in. motocykle i skutery. A to oznacza, że za brak obowiązkowego ubezpieczenia właściciel motoroweru zapłaci w 2021 roku:

 • do 3 dni bez OC – 190 zł kary;
 • 4 do 14 dni bez OC – 470 zł kary;
 • powyżej 14 dni – 930 zł kary.

Ile kosztuje i co wpływa na ubezpieczenie motoroweru?

Na szczęście dla właścicieli motorowerów, cena polisy OC dla ich pojazdu jest znacznie niższa od ubezpieczenia samochodu osobowego i niektórzy kierowcy mogą kupić ją nawet poniżej 100 zł. Co istotne, na cenę ubezpieczenia motoroweru wpływ może mieć mniej czynników niż w przypadku obowiązkowej polisy samochodu osobowego. Towarzystwa stosują bowiem często dla motorowerów uproszczone taryfy.

Marka i model motoroweru a cena OC

Najważniejszym z czynników, który wpływa na cenę OC motoroweru jest marka i model pojazdu. Sprawdziliśmy, ile zapłaci za polisę ten sam kierowca z Krakowa, który chciałby zgłosić do ubezpieczenia różne pojazdy.

Ile kosztuje OC w zależności od marki i modelu pojazdu?

MotorowerNajtańsza oferta OC
Zipp PRO z 2017 r. benzyna, poj. 47 cm3127 zł
Romet PONY z 2015 r. benzyna, poj. 49 cm3135 zł
Junak 901 z 2020 r. benzyna/gaz poj. 49 cm3111 zł
Yamaha TZR 50 z 2013 r. benzyna, poj. 50 cm3140 zł
Derbi Senda R z 2000 r. benzyna poj. 49 cm3 (8 KM)165 zł
Kalkulacja z 12.11.2021 r. dla kierowcy: 30 lat zam. Kraków, OC kupuje od co najmniej 6 lat, brak szkód w OC

Przykładowy kierowca przeznaczy największą sumę pieniędzy na OC motoroweru Derbi Senda R z 2000 r. W tym przypadku jednak ubezpieczyciel mógł brać pod uwagę niestandardową, podwyższoną moc silnika (8 KM).

Oblicz składkę OC dla swojego motoroweru

Pojemność silnika motoroweru a cena OC

Pojemność silnika motorowerów jest niewielka i nie przekracza 50 cm3. Z reguły ubezpieczyciele nie zwracają uwagi na małe rozbieżności w wielkości silnika (np. w przypadku 48 cm3 czy 49 cm3) i proponują ich właścicielom taką samą stawkę za OC. Wyjątkiem mogą być modele motorowerów z tzw. odblokowanym silnikiem, czyli takim, który posiada zwiększoną moc. Wówczas cena polisy może nieco wzrosnąć, choć są to zazwyczaj niewielkie różnice.

Wiek i doświadczenie właściciela motoroweru a cena OC

Ubezpieczyciele znacznie większą uwagę przykładają do tego, kto będzie korzystał z motoroweru. Liczy się dla nich zarówno wiek, jak i doświadczenie kierowcy:

 • wiek posiadacza motoroweru (im młodszy, tym więcej zapłaci za OC – ta zasada obowiązuje mniej więcej do 26. roku życia);
 • doświadczenie w prowadzeniu pojazdu (im dłużej właściciel posiada prawo jazdy, tym większe są jego szanse na znalezienie taniej polisy);
 • historia ubezpieczenia (im dłuższy okres bezwypadkowej jazdy, tym OC tańsze).

Przykład 1:

 • Jeśli ww. motorower Derbi Senda z 2000 r. chciałby ubezpieczyć 18-latek z Krakowa, który kupuje pierwszą polisę, za OC musiałby zapłacić u tego samego ubezpieczyciela 378 złotych;
 • Gdyby ten sam motorower był w posiadaniu 49-latka, który posiada prawo jazdy od 29 lat i od co najmniej 10 lat ubezpiecza samochód (brak szkód w historii OC), koszt polisy obniżyłby się do 117 złotych.

Przypomnijmy – cena OC dla 30 latka z 6-letnią bezszkodową historią w OC wynosiła 165 złotych.

Przykład 2:

 • 40-letni pan Michał, właściciel motoroweru Aprilla RX50 z 2021 r., prawo jazdy posiada od 23 lat. Jest żonatym przedsiębiorcą, mieszka w Krakowie i od 10 lat nie spowodował żadnej kolizji ani wypadku. Pan Michał swój motorower może ubezpieczyć już za 70 zł;
 • 18-letni Patryk, posiadacz takiego samego modelu, dopiero otrzymał prawo jazdy. Jest uczniem z Krakowa i jeszcze nigdy nie ubezpieczał żadnego pojazdu. Patryk za polisę OC dla swojego motoroweru musi zapłacić 242 zł.

Miejsce zamieszkania posiadacza motoroweru a cena OC

To, gdzie mieszka właściciel motoroweru może mieć wpływ na cenę polisy, choć nie w każdym towarzystwie. Tam, gdzie ten element brany jest pod uwagę, z reguły mniej za OC płacą mieszkańcy wsi i miasteczek, a więcej mieszkańcy dużych miast.

Można jednak trafić na ubezpieczyciela, który skupia się na innych czynnikach, np. główną uwagę zwraca na kierowcę motoroweru. Przykładowo, jedna z firm przedstawiających w naszym kalkulatorze oferty dla 30-latka, w przypadku tego samego modelu pojazdu zaproponowała taką samą stawkę dla mieszkańca Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Wadowic (miasto z ok. 20 tys. liczbą ludności w woj. małopolskim) i Siemitycz (miasto z ok. 15 tys. liczbą ludności w woj. podlaskim).

Gdzie kupić ubezpieczenie dla motoroweru?

Najłatwiej i najszybciej poszukać polisy za pośrednictwem kalkulatorów internetowych. Propozycje obowiązkowego ubezpieczenia motoroweru można porównać m.in. w naszym kalkulatorze OC i AC.

Oblicz składkę OC/AC na motorower, skuter lub motocykl

OC dla motoroweru można również szukać u poszczególnych ubezpieczycieli lub zwrócić się z zapytaniem do multiagencji.

Co daje OC dla motoroweru?

Obowiązkowe ubezpieczenie chroni poszkodowanego, któremu wyrządzimy szkodę. Jeśli spowodujemy kolizję lub wypadek naszym motorowerem, wówczas wszelkie straty poszkodowanego zostaną pokryte właśnie z naszego OC.

Należy pamiętać, że dotyczy to nie tylko uszkodzenia mienia (np. porysowania samochodu), ale również szkód osobowych, które mogą być bardzo wysokie. Obowiązkowa polisa pokryje bowiem koszty hospitalizacji, leczenia, czy renty osoby, która została przez nas poszkodowana w wypadku.

Jeśli jednak nie będziemy posiadali OC, wówczas za wszystkie starty zapłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, a następnie wyegzekwuje te pieniądze od nas (czyli od sprawcy kolizji) poprzez tzw. regres ubezpieczeniowy.

Przeczytaj Czym jest i jak działa regres ubezpieczeniowy 

Jakie wykupić inne ubezpieczenie dla motoroweru?

Obowiązkowym ubezpieczeniem motoroweru jest tylko OC, ale posiadacze tego pojazdu mogą skorzystać z pakietów, które chroniłyby ich oraz ich pojazd także w przypadku spowodowania kolizji lub wypadku.

Przykładowo, pan Michał za pakiet OC + Assistance (gwarantuje pomoc na drodze w razie nagłego zdarzenia) zapłaciłby 144 zł, a rozszerzony jeszcze o NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków) – 203 zł. Z kolei w przypadku Patryka ceny pakietów wynosiłyby odpowiednio 306 zł i 358 zł.

Sprawdź oferty OC motoroweru w pakiecie z AC, ASS i NNW

Stefania Stuglik

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments