Czy ubezpieczenie motoroweru jest wymagane?

Młodzi mężczyźni jadący na motorowerze

Każdy właściciel motoroweru musi kupić ubezpieczenie OC. Standardowo taka polisa jest ważna przez 12 miesięcy. Ile kosztuje ubezpieczenie OC motoroweru? Gdzie je kupić? I co grozi za jego brak? Poniżej znajdziesz wszystko, o czym musisz wiedzieć jako właściciel motoroweru.

W miejskiej dżungli motorowery sprawdzają się świetnie – są szybsze niż rowery i jednocześnie stanowią dobrą alternatywę dla samochodów stojących w korku. Chociaż motorower to sporo zalet, to jako właściciel takiego pojazdu masz pewne obowiązki, w tym również ubezpieczeniowe. Ich zaniedbanie może być dotkliwe w skutkach.

Co to jest motorower i kto może nim jeździć?

Definicja motoroweru znajduje się w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Przez motorower rozumie się pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Z wyglądu motorower przypomina motocykl, jednak nie jest zaliczany do pojazdów silnikowych.

Kto może jeździć motorowerem? W tym przypadku wymagane są uprawnienia – kierowca powinien mieć prawo jazdy kategorii AM (lub wyższej). Osoba planująca uzyskać prawo jazdy kategorii AM musi:

 • mieć ukończone 14 lat,
 • przejść szkolenie w ośrodku szkolenia kierowców,
 • zdać egzamin państwowy.

Posiadanie uprawnień do kierowania motorowerem nie jest wymagane od osób, które ukończyły 18 lat przed 19 stycznia 2013 roku.

Czy motorower musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC?

Motorower należy do pojazdów mechanicznych podlegających rejestracji i obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. Przepisy są tu analogiczne jak w przypadku samochodów – właściciel motoroweru musi:

 • zadbać o ciągłość polisy – między kolejnymi ubezpieczeniami nie może być przerwy, a już jednodniowa przerwa oznacza karę finansową,
 • kupić całoroczne OC dla motoroweru nawet wówczas, gdy jest on używany sporadycznie lub tylko w sezonie letnim.

Jaka kara grozi za brak OC skutera, motoroweru i motocykla?

W 2023 r. kary za brak OC motoroweru – a także skutera i motocykla – zmienią się dwukrotnie. W okresie od stycznia do czerwca 2023 r. właściciele nieubezpieczonych motorowerów zapłacą od 230 zł do 1160 zł. Z kolei w drugiej połowie roku kary za brak OC motoroweru będą wynosić od 240 do 1200 zł.

Zastanawiasz się, skąd ta rozbieżność w wysokościach kar? Kwota kary za brak OC podlega stopniowaniu ze względu na okres pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej. Im dłuższa będzie przerwa w OC, tym wyższa kwota będzie widniała na wezwaniu wystawionym przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Kary za brak OC w 2023 roku

Jakie mogą być skutki wypadku motorowerem bez ważnego OC?

Wysokie kary za brak OC motoroweru skutecznie mobilizują właścicieli motorowerów do pilnowania kwestii ubezpieczenia. Jeżeli masz motorower i korzystasz z niego z mniejszą lub większą częstotliwością, musisz mieć świadomość, że zakup OC to nie przykry obowiązek – w ten sposób chronisz się przed długami, które w skrajnych przypadkach mogą wynieść nawet miliony złotych. Jak to możliwe?

Jeżeli prowadząc motorower, spowodujesz wypadek (np. potrącisz pieszego) i nie będziesz mieć polisy OC, to poszkodowany otrzyma:

 • odszkodowanie za zniszczone rzeczy, np. smartfona czy odzież,
 • zadośćuczynienie za cierpienie,
 • dożywotnią rentę, jeżeli nie będzie mógł wrócić do aktywności zawodowej.

Gdy sprawca w momencie zdarzenia był nieubezpieczony, to pieniądze poszkodowanemu wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który dysponuje środkami na odszkodowania dla osób poszkodowanych przez lekkomyślnych kierowców. Nie oznacza to, że możesz spać spokojnie – instytucja ta będzie dochodzić wypłaconych kwot od Ciebie (to tzw. regres ubezpieczeniowy).

Sprawdź cenę OC Twojego motoroweru

Co jest potrzebne do ubezpieczenia motoroweru?

Lista dokumentów potrzebnych do zawarcia umowy ubezpieczenia komunikacyjnego nie jest długa. Potrzebne są: dowód rejestracyjny motoroweru, prawo jazdy i obecna umowa ubezpieczenia (o ile ją posiadasz). Możesz spotkać się też z pytaniami o aktualny przebieg pojazdu oraz o to, ile kilometrów planujesz pokonać w trakcie kolejnego okresu ubezpieczenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC motoroweru 50 cm3?

Jednym z powodów rosnącego zainteresowania motorowerami są niskie koszty ich utrzymania. Dotyczy to również ubezpieczenia OC. Ile kosztuje ubezpieczenie OC motoroweru 50 cm3? W wielu przypadkach mniej niż 100 zł. Aby poznać dokładną wysokość składki, każdy właściciel motoroweru powinien przeprowadzić indywidualną kalkulację.

Przykładowe koszty ubezpieczenia motoroweru do 50 cm3

Jaki motorower jest zgłoszony do ubezpieczenia?Ile lat ma właściciel motoroweru?Ile kosztuje ubezpieczenie motoroweru?
Junak Qumpel 50, rocznik 2009, poj. silnika 49 cm360 lat339 zł (wraz z assistance)
Romet Pony, rocznik 2019, poj. silnika 49 cm319 lat545 zł (wraz z NNW kierowcy)
BMW C Evolution, rocznik 2017, poj. silnika 48 cm326 lat449 zł
Piaggio Vespa Primavera, rocznik 2015, poj. silnika 49 cm336 lat189 zł
Yamaha TZR 50, rocznik 2013, poj. silnika 50 cm330 lat140 zł

Co wpływa na cenę ubezpieczenia motoroweru?

Aby zaproponować właścicielom pojazdów przystępną składkę OC, firmy ubezpieczeniowe wyliczają jej wysokość dla każdego klienta z osobna. Ta zasada dotyczy również motorowerów, mimo że są one dużo mniej popularne niż samochody. Lista czynników uwzględnianych podczas kalkulacji jest długa. Przykłady znajdziesz poniżej.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

4 czynniki, które wpływają na cenę ubezpieczenia motoroweru:

 1. Pojemność silnika motoroweru

Pojemność silników motorowerów jest niewielka i nie przekracza 50 cm3. Z reguły ubezpieczyciele nie zwracają uwagi na małe rozbieżności w wielkości silnika (np. w przypadku 48 cm3 czy 49 cm3). Wyjątkiem mogą być modele motorowerów z tzw. odblokowanym silnikiem, czyli takim, który posiada zwiększoną moc. Wówczas cena polisy może nieco wzrosnąć, choć są to zazwyczaj niewielkie różnice.

2. Wiek i doświadczenie właściciela motoroweru

Ubezpieczyciele zwracają uwagę na to, kto będzie korzystał z motoroweru. Liczy się dla nich zarówno wiek, jak i doświadczenie kierowcy. Oto zależności:

 • wiek posiadacza motoroweru – im młodszy jest właściciel, tym więcej zapłaci za OC, gdyż ubezpieczyciele uznają, że młodsi kierowcy są bardziej skłonni do ryzykownych zachowań na drodze,
 • doświadczenie w prowadzeniu pojazdu – im dłużej właściciel posiada prawo jazdy, tym większe ma szanse na znalezienie taniej polisy.

Dopłaty do składki za ubezpieczenie motoroweru muszą spodziewać się doświadczeni kierowcy, którzy użyczają posiadany pojazd młodszym kierowcom. Za młodego kierowcę firmy ubezpieczeniowe uważają osobę, która ma mniej niż 26 lat lub prawo jazdy krócej niż 3 lata.

3. Historia ubezpieczenia

Właściciel motoroweru może płacić za ubezpieczenie motoroweru tyle, co początkujący kierowca, będąc doświadczonym kierowcą. Dlaczego? Klucz do zrozumienia tego paradoksu może kryć się w historii ubezpieczenia. Jeżeli właściciel motoroweru ma na swoim koncie jedną czy więcej szkód, to naturalnie nie może liczyć na przychylność firmy ubezpieczeniowej.

4. Miejsce zamieszkania

To, gdzie mieszka właściciel motoroweru może mieć wpływ na cenę polisy, choć nie w każdej firmie ubezpieczeniowej. U ubezpieczycieli, gdzie ten czynnik jest uwzględniany, mniej za OC płacą mieszkańcy wsi i miasteczek, z wyższymi składkami muszą z kolei liczyć się mieszkańcy dużych miast. Trzeba jednak pamiętać, że to ogólna zasada, od której ubezpieczyciele mogą przewidywać liczne wyjątki.

Kiedy trzeba wykupić ubezpieczenie OC dla motoroweru?

Moment powstania obowiązku zakupu ubezpieczenia OC dla motoroweru jest uzależniony od okoliczności jego nabycia – zdarza się, że właściciel nie musi od razu szukać OC. Kiedy ma miejsce taka sytuacja?

Jeżeli motorower jest:

 • kupiony w salonie – należy go ubezpieczyć najpóźniej w dniu rejestracji; bez ubezpieczenia nie będzie można wyjechać motorowerem z salonu,
 • używany – nowy właściciel przejmuje ubezpieczenie OC kupione przez dotychczasowego posiadacza i może z niego korzystać aż do daty wskazanej w umowie.

Planujesz kupić używany motorower? Pamiętaj o ważnym wyjątku – przejęte ubezpieczenie nigdy nie wznowi się automatycznie.

Ubezpieczenie zarówno dla nowego, jak i używanego motoroweru jest sprzedawane na okres roku. Oznacza to, że niemożliwe jest ubezpieczenie pojazdu wyłącznie na okres sezonu letniego.

Gdzie najtaniej ubezpieczyć motorower?

Chociaż wysokość składki OC motoroweru nie jest wysoka, to trzeba pamiętać, że z tych pojazdów często korzystają najmłodsi kierowcy – oszczędności na obowiązkowym OC są przez nich mile widziane. Jeżeli zaliczasz się do grona właścicieli motorowerów, którzy nie lubią przepłacać, to rozwiązanie jest jedno – skorzystaj z internetowych kalkulatorów OC/AC. W ten sposób możesz łatwo sprawdzić, jakich kwot wybrani ubezpieczyciele oczekują za ubezpieczenie motoroweru.

Masz ograniczony budżet na ubezpieczenie OC motoroweru? Sprawdź, czy ubezpieczyciel będzie skłonny rozłożyć składkę na raty. Niektóre firmy ubezpieczeniowe dają taką możliwość.

Sprawdź cenę OC na motorower

Podsumowanie

 • Ubezpieczenie OC dla motoroweru jest obowiązkowe, a polisę zawiera się na okres 12 miesięcy.
 • Każdy dzień przerwy w ubezpieczeniu OC motoroweru oznacza karę finansową.
 • Ubezpieczenie motoroweru kosztuje nawet poniżej 150 zł rocznie.
 • Cena OC zależna jest m.in. od wieku, doświadczenia i historii ubezpieczeniowej właściciela motoroweru.
 • Wysokość składki polisy OC można sprawdzić, korzystając z kalkulatorów OC online.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy ubezpieczenie motoroweru daje zniżki?

  Każda firma ubezpieczeniowa ma własny sposób premiowania doświadczonych kierowców. Właściciele, którzy ubezpieczają motorowery od kilku lat i mają bezszkodową historię ubezpieczenia, mogą zauważyć, że z czasem ich roczna składka OC jest coraz niższa. Aby nie przepłacać, warto też porównać oferty kilku firm ubezpieczeniowych.

 2. Czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie do OC skutera?

  Dodatkowe polisy zapewniają poczucie bezpieczeństwa. W razie poważnego wypadku poszkodowany kierowca lub pasażer motoroweru otrzyma z NNW środki, które można przeznaczyć na leczenie lub rehabilitację. Właściciele zwłaszcza nowych motorowerów powinni rozważyć zakup AC – to polisa zapewniająca wypłatę odszkodowania po kradzieży pojazdu czy jego zniszczeniu.

 3. Co daje OC dla motoroweru?

  Ubezpieczenie OC dla motoroweru nieprzypadkowo jest obowiązkowe – jego celem jest ochrona majątku kierowcy, który spowodował kolizję lub szkodę. Gdy dojdzie do szkody, firma ubezpieczeniowa dokonuje jej wyceny, a następnie w imieniu swojego klienta wypłaca odszkodowanie należne poszkodowanemu.

 4. Ile kosztuje OC na skuter 50 cm3?

  Ubezpieczenie motoroweru czy skutera nie należy do najdroższych – wielu właścicieli na roczne OC nie przeznacza więcej niż 150 zł. To kolejny powód, dla którego z ubezpieczeniem posiadanego motoroweru czy skutera nie warto zwlekać – kara z UFG za jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu jest dużo wyższa niż roczna składka OC.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments