Czas na renowację samochodu. Czy można go czasowo wyrejestrować?

Mechanik naprawia samochód
 • Obecnie w Polsce czasowo można wyrejestrować: samochód ciężarowy i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągnik samochodowy, pojazd specjalny i autobus.
 • Na razie nie jest możliwe czasowe wyrejestrowanie samochodu osobowego. Ma się to zmienić od lutego 2022 r.
 • Wycofany czasowo pojazd musi posiadać ubezpieczenie OC, ale jest ono tańsze o co najmniej 95 proc.
 • Czasowego wyrejestrowania samochodu, a także jego przywrócenia do ruchu dokonuje się w wydziale komunikacji.

Zapowiada się dłuższa naprawa? Chwilę potrwa sprowadzenie części? A może po prostu samochód czeka na swoją kolej? Sprawdź, czy na okres renowacji samochodu lub naprawy możesz czasowo wyrejestrować pojazd i jakie są tego korzyści oraz konsekwencje.

Renowacja samochodu lub gruntowna naprawa auta może trwać miesiącami. W najlepszych warsztatach terminy potrafią być bardzo odległe, poza tym nie wszyscy fachowcy chcą blokować sobie stanowisko pracy tylko dla jednego pojazdu. Szczególnie, że w przypadku poważnych remontów, często przytrafiają się „niespodzianki”, z kolei oczekiwanie na części, a także szukanie i sprowadzanie „używek” potrafi trwać miesiącami.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Czasem też zdarza się, że niektórym właścicielom nie zależy na czasie, więc samochód czeka w warsztacie na „wolne moce przerobowe” mechaników. Wtedy właściciele niektórych pojazdów mogą zdecydować się na ich czasowe wyrejestrowanie. Jak to zrobić? Gdzie? Ile to kosztuje? Wszystkiego dowiecie się poniżej.

Czy posiadanie OC jest obowiązkowe?

Podstawową sprawą, o której musi pamiętać każdy właściciel samochodu jest to, że pojazd ani jednego dnia nie może pozostać bez obowiązkowego ubezpieczenia OC. Bez względu na to, czy stoi w garażu, czy bez kół pod blokiem. Nawet, jeśli pojazd jest czasowo wyrejestrowany, to i tak musi posiadać aktualne OC (choć cena polisy jest wtedy znacznie niższa). Warto o tym pamiętać, ponieważ kary za brak ubezpieczenia nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny są bardzo dotkliwe.

 Pojazd osobowyPojazd ciężarowyPozostałe pojazdy
Do 3 dni1120 zł1680 zł190 zł
Od 4 do 14 dni2800 zł4200 zł470 zł
Powyżej 14 dni5600 zł8400 zł930 zł

Jakie pojazdy można czasowo wyrejestrować?

Reguluje to dokładnie art. 78a, ust. 2 ustawy Prawo o Ruchu drogowym. Zgodnie z nim na razie czasowe wyrejestrowanie pojazdu jest możliwe tylko w przypadku:

 • samochodów ciężarowych i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t,
 • ciągników samochodowych,
 • pojazdów specjalnych,
 • autobusów.

Taki pojazd może być czasowo wycofany z ruchu na czas od 2 do 24 miesięcy. Okres ten może być przedłużony, jednak łączny okres wycofania nie może przekraczać 48 miesięcy, licząc od dnia wydania decyzji o jego czasowym wycofaniu z ruchu.

Czy będzie można czasowo wyrejestrować samochód osobowy?

Z powyższego jasno wynika, że obecnie czasowo nie można wyrejestrować samochodu osobowego z powodu jego renowacji, choć odpowiednie przepisy są już procedowane. Mają one przewidywać możliwość czasowego wycofania auta osobowego „w związku z koniecznością wykonania naprawy pojazdu wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji”.

Wejście w życie przepisu pozwalającego na czasowe wyrejestrowanie samochodu osobowego będzie jednak możliwe dopiero po wprowadzeniu odpowiednich rozwiązań technicznych. Kiedy to może nastąpić? Zgodnie z komunikatem Ministra Cyfryzacji z dnia 4 sierpnia „termin wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających czasowe wycofanie z ruchu samochodu osobowego ustanawia się na dzień 31 stycznia 2022 r.”, co oznacza, że w sprawie czasowego wycofania auta osobowego musimy poczekać jeszcze co najmniej cztery miesiące.

Wygląda na to, że pojazdy osobowe będzie można wycofać na czas od 3 do 12 miesięcy. A jeśli ktoś chciałby to zrobić ponownie, będzie musiał poczekać co najmniej 3 lata.

Jak czasowo wyrejestrować pojazd?

Jeśli przepisy pozwalają na wyrejestrowanie naszego auta, wówczas nieodzowna będzie wycieczka do wydziału komunikacji. Tam należy złożyć:

 • wniosek o czasowe wycofanie pojazdu z ruchu;
 • dowód rejestracyjny;
 • karta pojazdu (jeżeli była wydana);
 • tablice rejestracyjne.

Poza tym do wglądu należy przedstawić:

 • dokument tożsamości właściciela;
 • pisemne pełnomocnictwo oraz odpowiedni dokument tożsamości pełnomocnika (w przypadku działania przez pełnomocnika);
 • polisę OC lub inny dokument ubezpieczenia, potwierdzający zawarcie umowy tego ubezpieczenia.

Urzędnicy powinni wydać decyzję „od ręki”, a w trudniejszych przypadkach w ciągu 30 dni. Na najbardziej skomplikowane sytuacje dają sobie 2 miesiące.

Ile kosztuje czasowe wyrejestrowanie pojazdu?

Cała operacja nie jest darmowa, a wysokość opłat zależy od długości wyrejestrowania pojazdu. Jakie są koszty czasowego wyrejestrowania?

 • na okres 2 miesięcy – 80 zł;
 • za każdy kolejny miesiąc (od 3 do 12 miesiąca) – 4 zł;
 • za każdy kolejny miesiąc (od 13 do 24 miesiąca) – 2 zł;
 • za każdy kolejny miesiąc (od 25 do 48 miesiąca) – 0,25 zł.

Czy wyrejestrowany pojazd musi mieć ubezpieczenie OC?

Pisaliśmy o tym na wstępie, ale warto powtórzyć to jeszcze raz – nawet, jeśli nasz pojazd został czasowo wyrejestrowany, to i tak musimy posiadać obowiązkowe ubezpieczenie, a także musimy dbać o jego ciągłość. Dobra wiadomość dla właściciela auta jest taka, że podczas okresu wyrejestrowania prawo zobowiązuje towarzystwo ubezpieczeniowe do obniżenia składki co najmniej o 95 proc. I to głównie z tego powodu właściciele pojazdów decydują się na ich czasowe wyrejestrowanie.

„Zastanawiasz się, dlaczego musisz płacić za ubezpieczenie OC, skoro pojazd jest wyrejestrowany i nie korzystasz z niego? Przede wszystkim powinieneś mieć świadomość tego, w jakich przypadkach OC zapewnia ochronę ubezpieczeniową. Otóż nie obejmuje ono wyłącznie wypadków w ruchu drogowym – ochrona jest szersza. Dotyczy również zdarzeń, do których doszło podczas wsiadania do pojazdu i wysiadania z niego, jego załadunku i rozładunku, a także zatrzymania, garażowania i postoju. Postój pojazdu również może stanowić zagrożenie i powodować szkody, a tym samym poszkodowany może się domagać zapłaty odszkodowania. Wówczas otrzyma je z OC” – wyjaśnia na swojej stronie internetowej towarzystwo ubezpieczeniowe Uniqa.

Jak obniżyć składkę OC przy czasowym wyrejestrowaniu z ruchu?

Po czasowym wyrejestrowaniu pojazdu, właściciel samochodu powinien poinformować o tym ubezpieczyciela i złożyć wniosek o tymczasowe ubezpieczenie OC w niższej wysokości. Natomiast po zakończeniu okresu zawieszenia posiadacz pojazdu również ma obowiązek niezwłocznie poinformować o tym towarzystwo ubezpieczeniowe.

Uwaga! Należy spodziewać się, że pomniejszenie składki na ubezpieczenie OC nastąpi dopiero po zakończeniu umowy, bo dopiero wtedy zakład ubezpieczeń będzie w stanie stwierdzić, przez jaki czas pojazd był wycofany z ruchu i czy wystąpiła jakaś szkoda. Dlatego więc najpierw należy uregulować całość składki, a potem poczekać na zwrot po zakończeniu umowy.

Jak przywrócić auto po czasowym wycofaniu?

Gdy nasz pojazd będzie już gotowy do jazdy, wówczas musimy zawnioskować o jego przywrócenie. Aby to zrobić, należy w urzędzie złożyć:

 • wniosek o przywrócenie;
 • decyzję o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu;
 • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu, w przypadku gdy upłynął termin w dowodzie rejestracyjnym;
 • dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość (do wglądu).

Należy również pamiętać, że samochód, w którym uszkodzono elementy mające wpływ na bezpieczeństwo (uszkodzone zasadnicze części nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy) musi przejść ponowne badanie techniczne. Tylko w taki sposób można stwierdzić, czy po naprawie samochód jest bezpieczny.

Stefania Stuglik

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments