Czas na renowację samochodu. Czy można go czasowo wyrejestrować?

Mechanik naprawia samochód

Zapowiada się dłuższa naprawa? Chwilę potrwa sprowadzenie części? A może po prostu samochód czeka na swoją kolej? Sprawdź, czy na okres renowacji lub naprawy możesz czasowo wyrejestrować pojazd i jakie są tego korzyści oraz konsekwencje.

Renowacja samochodu lub jego gruntowna naprawa może trwać miesiącami. W najlepszych warsztatach terminy potrafią być bardzo odległe, poza tym nie wszyscy fachowcy chcą blokować sobie stanowisko pracy tylko dla jednego pojazdu. W przypadku poważnych remontów często przytrafiają się „niespodzianki”, z kolei oczekiwanie na części, a także szukanie i sprowadzanie „używek” nie odbywa się z dnia na dzień.

Czasem też zdarza się, że niektórym właścicielom nie zależy na czasie, więc samochód czeka w warsztacie na „wolne moce przerobowe” mechaników. W takich sytuacjach rozwiązaniem może być czasowe wyrejestrowanie pojazdu. Jak to zrobić? Gdzie? Ile to kosztuje?

Co to jest renowacja samochodu?

Renowacja samochodu to po prostu jego rekonstrukcja – rezultatem jest usunięcie uszkodzeń i przywrócenie funkcjonalności niesprawnym elementom. Inaczej mówiąc, renowacja auta to generalny remont, którego celem jest przywrócenie stanu bliskiego fabrycznemu. Procesowi temu najczęściej poddaje się pojazdy zabytkowe lub takie, które dla właścicieli mają dużą wartość sentymentalną.

Z uwagi na koszty, jakie wiążą się z renowacją, nie każdy właściciel pojazdu decyduje się na ten krok. Jeżeli samochód jest użytkowany od 30-50 lat, jego elementy nośne mogą być objęte daleko posuniętą korozją. Czasem po szkodzie istotnej kierowca woli sprzedać lub zezłomować auto niż w nie inwestować. Z drugiej strony pojazdy zadbane, które z czasem mogą zyskać jeszcze więcej na wartości, warto poddać rekonstrukcji.

Wiedząc, jak należy rozumieć termin „renowacja”, zastanawiasz się, czy chęć odnowienia auta uprawnia do czasowego wyrejestrowania pojazdu? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Jakie pojazdy można czasowo wyrejestrować?

Kwestia czasowego wyrejestrowania pojazdu została uregulowana w art. 78a ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Jakie pojazdy można czasowo wyrejestrować (czasowo wycofać z ruchu)? Przepisy nie pozostawiają pola do interpretacji – wszystkie dozwolone przypadki zostały w nich wymienione.

Pojazdy, które można czasowo wyrejestrować:

 • samochody osobowe – gdy zachodzi konieczność naprawy pojazdu wynikająca z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji;
 • ciągniki samochodowe;
 • autobusy;
 • pojazdy specjalne;
 • samochody ciężarowe i przyczepy o DMC od 3,5 tony.

Kiedy można czasowo wyrejestrować samochód osobowy?

Jeżeli myślisz o czasowym wyrejestrowaniu posiadanego auta osobowego, aby przeprowadzić jego renowację, możesz zastanawiać się, czy będzie to możliwe. Owszem – samochody osobowe zostały wymienione na liście pojazdów, które mogą zostać czasowo wyrejestrowane. Jednocześnie muszą wystąpić przesłanki wskazane w ustawie.

Czasowe wyrejestrowanie auta osobowego jest możliwe, jeżeli wymaga ono naprawy w związku z uszkodzeniem zasadniczych elementów nośnych konstrukcji – gdy:

 • w czasie badania technicznego stwierdzono ślady uszkodzeń lub naruszenie elementów nośnych konstrukcji pojazdu – które mogą stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego;
 • auto uczestniczyło w wypadku drogowym, którego wynikiem jest np. uszkodzenie zasadniczych elementów nośnych konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy;
 • w pojeździe stwierdzono wystąpienie szkody istotnej.

Chęć wykonania renowacji samochodu uprawnia zatem do złożenia wniosku o jego czasowe wyrejestrowanie.

Jak czasowo wyrejestrować pojazd?

Wyrejestrowanie samochodu odbywa się na wniosek właściciela. Jednak sam wniosek o czasowe wycofanie pojazdu z ruchu to za mało – trzeba do niego dołączyć dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne. Zostaną one złożone do depozytu na czas czasowego wycofania pojazdu z ruchu.

W przypadku auta osobowego właściciel musi też złożyć oświadczenie o tym, że pojazd wymaga wykonania naprawy w związku z uszkodzeniem zasadniczych elementów nośnych konstrukcji lub stwierdzeniem szkody istotnej. Oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Składając w wydziale komunikacji wniosek o czasowe wycofanie auta z ruchu, musisz przygotować się na to, że urzędnik poprosi Cię o wgląd do dodatkowych dokumentów. Wymienić należy:

 • dokument tożsamości właściciela;
 • pisemne pełnomocnictwo oraz odpowiedni dokument tożsamości pełnomocnika – w przypadku działania przez pełnomocnika;
 • polisę OC lub inny dokument ubezpieczenia, potwierdzający zawarcie umowy tego ubezpieczenia;
 • KRS – gdy pojazd jest własnością firmy;
 • potwierdzenie uregulowania opłat – czasowe wycofanie pojazdu z ruchu wiąże się z opłatą.

Decyzję o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu urzędnicy powinni wydać „od ręki”.

Ile kosztuje czasowe wyrejestrowanie pojazdu?

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu – podobnie jak rejestracja samochodu – wiąże się z opłatą. Jej wysokość zależy od dwóch czynników – rodzaju pojazdu i okresu, przez jaki pojazd będzie czasowo wycofany z ruchu.

Ile kosztuje czasowe wyrejestrowanie auta osobowego? 80 zł na okres 3 miesięcy, a jeżeli auto ma zostać wycofane na okres dłuższy, opłata ulega zwiększeniu o 4 zł za każdy kolejny miesiąc (od 4. do 12. miesiąca).

Opłaty za czasowe wyrejestrowanie ciągnika samochodowego, autobusu, pojazdu specjalnego oraz samochodu ciężarowego i przyczepy o DMC od 3,5 tony są bardziej zróżnicowane – wynoszą one:

 • na okres 2 miesięcy – 80 zł;
 • za każdy kolejny miesiąc (od 3. do 12. miesiąca) – 4 zł;
 • za każdy kolejny miesiąc (od 13. do 24. miesiąca) – 2 zł;
 • za każdy kolejny miesiąc (od 25. do 48. miesiąca) – 0,25 zł.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Przykład: Chcesz wycofać z ruchu samochód osobowy na okres 12 miesięcy. Zapłacisz 80 zł za 3 pierwsze miesiące i następnie 36 zł za pozostałe miesiące. Łącznie wycofanie auta z ruchu na rok będzie Cię kosztować 116 zł.

Czy czasowo wycofany z ruchu pojazd musi mieć ubezpieczenie OC?

Każdy właściciel samochodu zapewne jest świadomy, że pojazd ani jednego dnia nie może pozostać bez obowiązkowego ubezpieczenia OC. Bez względu na to, czy stoi w garażu, czy bez kół pod blokiem. A co w sytuacji, gdy auto jest czasowo wyrejestrowane? I tak musi posiadać aktualne OC (choć cena polisy jest wtedy znacznie niższa – szerzej przeczytasz o tym poniżej). Warto o tym pamiętać, ponieważ kary za brak ubezpieczenia nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny są bardzo dotkliwe.

Dlaczego pojazd czasowo wycofany z ruchu musi mieć OC?

Zastanawiasz się, dlaczego nawet pojazd czasowo wycofany z ruchu musi mieć OC? To sensowne pytanie, biorąc pod uwagę, że z takiego samochodu nie można korzystać – nie ma on m.in. tablic rejestracyjnych. Wątpliwości rozwiewa wpis firmy ubezpieczeniowej Uniqa:

Zastanawiasz się, dlaczego musisz płacić za ubezpieczenie OC, skoro pojazd jest wyrejestrowany i nie korzystasz z niego? Przede wszystkim powinieneś mieć świadomość tego, w jakich przypadkach OC zapewnia ochronę ubezpieczeniową. Otóż nie obejmuje ono wyłącznie wypadków w ruchu drogowym – ochrona jest szersza. Dotyczy również zdarzeń, do których doszło podczas wsiadania do pojazdu i wysiadania z niego, jego załadunku i rozładunku, a także zatrzymania, garażowania i postoju. Postój pojazdu również może stanowić zagrożenie i powodować szkody, a tym samym poszkodowany może się domagać zapłaty odszkodowania. Wówczas otrzyma je z OC.

Jak obniżyć składkę OC przy czasowym wyrejestrowaniu z ruchu?

Chociaż czasowo wycofany z ruchu samochód musi mieć OC, to jest też dobra wiadomość – składka w takiej sytuacji musi zostać obniżona minimum o 95 proc. Jak uzyskać zniżkę? Po czasowym wyrejestrowaniu pojazdu trzeba poinformować o tym ubezpieczyciela i złożyć wniosek o obniżenie składki OC. Analogicznie firmę ubezpieczeniową trzeba będzie też poinformować o przywróceniu auta do ruchu po czasowym wycofaniu.

Uwaga! Obniżenie składki na ubezpieczenie OC nastąpi dopiero po zakończeniu umowy, bo dopiero wtedy zakład ubezpieczeń będzie w stanie stwierdzić, przez jaki czas pojazd był wycofany z ruchu i czy wystąpiła jakaś szkoda. Stąd też należy uregulować całość składki – zwrotu należy spodziewać się po zakończeniu umowy.

Ile wynosi kara za brak OC dla auta czasowo wycofanego z ruchu?

Fakt czasowego wycofania pojazdu z ruchu nie spowoduje, że kara za brak OC będzie niższa. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, którego kompetencją jest naliczanie kar, stosuje jeden mechanizm naliczania opłat karnych dla wszystkich pojazdów, bez względu na ich stan techniczny.

Wysokość kar za brak OC w okresie od lipca do grudnia 2023 roku

Pojazd osobowyPojazd ciężarowyPozostałe pojazdy
Do 3 dni1440 zł2160 zł240 zł
Od 4 do 14 dni3600 zł5400 zł600 zł
Powyżej 14 dni7200 zł10800 zł1200 zł

Oblicz składkę OC/AC

Od czego zacząć renowację samochodu?

Formalności masz już za sobą? Czas zatem przystąpić do rekonstrukcji pojazdu. To zadanie nie tylko kosztowne, ale również czasochłonne. Od czego zacząć? Pierwszy etapem jest zawsze rozebranie auta. Po wykonaniu tej czynności można stwierdzić, czy i jakie części należy zamówić. Demontaż pozwala też zaplanować harmonogram dalszych działań – szczególnie gdy trzeba zdobyć potrzebne elementy.

Renowacja samochodu krok po kroku

Planujesz powierzyć rekonstrukcję pojazdu fachowcom? Warsztaty specjalizujące się w renowacji samochodów nie działają po omacku. Trzymanie się planu pozwala im uniknąć pomyłek, eliminuje też ryzyko przypadkowego pominięcia wykonania niektórych czynności.

Jeżeli masz w planach samodzielne wykonanie renowacji, to Twoje działania mogą być bardziej chaotyczne – wiele zależy od Twojego doświadczenia. Przykładowy plan renowacji może obejmować następujące czynności:

 • Usunięcie starych powłok lakierniczych i korozji. Etap ten jest niezbędny, aby przygotować pojazd do napraw blacharskich.
 • Prace blacharskie. Obejmują uzupełnienie ubytków i odbudowę zniszczonych przez korozję elementów.
 • Lakierowanie. Prace obejmują wykonanie wszystkich niezbędnych powłok lakierniczych wraz z polerowaniem.
 • Remonty poszczególnych układów, zespołów i części. W ramach tego etapu renowacji pojazdu naprawiane są wszelkie usterki mechaniczne i elektryczne.
 • Wykonanie nowej tapicerki. Zazwyczaj przygotowanie nowych pokryć m.in. foteli czy elementów kabiny zleca się wyspecjalizowanemu warsztatowi tapicerskiemu.

Ostatnim krokiem jest złożenie pojazdu. Mimo że to prawie koniec, to na tym etapie trzeba wykazać się dużą ostrożnością – podczas montażu podzespołów łatwo o zarysowanie lakieru. Doświadczenie jest niezbędne, aby uzyskać jak najlepszy rezultat.

Jak odrestaurować auto zabytkowe?

Na renowację często decydują się właściciele klasyków – to starsze samochody, których produkcja została już zakończona. Jednocześnie z różnych względów mogą nie być to auta zabytkowe. Co zatem z odrestaurowaniem pojazdów zabytkowych? To jeszcze bardziej czasochłonny proces – w przypadku samochodów z żółtymi tablicami każdy detal ma znaczenie.

Etapy rekonstrukcji aut zabytkowych są identyczne jak w przypadku pojazdów, które nie mają takiego statusu. Jednak ze względu na konieczność uwzględnienia każdego szczegółu i zachowania przynajmniej 75 proc. oryginalnych części, proces ten najlepiej powierzyć specjalistom – osobom, które zajmują się nadawaniem nowego życia autom o dużej wartości historycznej.

Jak przywrócić auto po czasowym wycofaniu?

Po rekonstrukcji samochodu pozostaje ponownie przejść procedurę administracyjną, aby został on powtórnie dopuszczony do ruchu. Wiąże się to ze złożeniem kompletu dokumentów w urzędzie.

Aby pojazd został ponownie dopuszczony do ruchu, należy złożyć:

 • wniosek o dopuszczenie pojazdu do ruchu po jego czasowym wycofaniu;
 • decyzję o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu;
 • zaświadczenie o badaniu technicznym – jeżeli upłynął termin ważności poprzedniego badania;
 • zaświadczenie o przeprowadzeniu dodatkowego badania technicznego samochodu osobowego – jeżeli badanie zostało potwierdzone w CEP, to zaświadczenie jest zbędne;
 • dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość – do wglądu.

Po złożeniu wniosku urzędnik wyda rzeczy pozostające w depozycie – dowód i tablice rejestracyjne. Później można już tylko cieszyć się jazdą zrekonstruowanym pojazdem.

Podsumowanie

 • Czasowe wycofanie z ruchu dotyczy następujących pojazdów: samochód ciężarowy i przyczepa o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 tony, ciągnik samochodowy, pojazd specjalny, autobus oraz samochód osobowy.
 • Jedną z przesłanek do czasowego wycofania pojazdu z ruchu jest stwierdzenie śladów uszkodzeń lub naruszeń elementów nośnych konstrukcji pojazdu.
 • Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu jest odpłatne – wysokość opłaty zależy od rodzaju pojazdu oraz długości jego wycofania z ruchu.
 • Wycofany czasowo pojazd musi posiadać ubezpieczenie OC, ale jest ono tańsze o co najmniej 95 proc.
 • Czasowego wyrejestrowania samochodu, a także jego przywrócenia do ruchu dokonuje się w wydziale komunikacji.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Ile trwa renowacja samochodu?

  W zależności od zakresu prac, które trzeba wykonać, renowacja może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. W przypadku pojazdów zabytkowych proces ten może się wydłużyć – doliczyć trzeba czas potrzebny na odnalezienie i sprowadzenie części, co często zajmuje długie miesiące.

 2. Jak tanio odświeżyć wygląd auta?

  Nie zawsze rekonstrukcja samochodu jest niezbędna – czasem wystarczą drobne prace, aby pojazd prezentował się lepiej. Przykład? Wizyta na myjni, dokładne wyczyszczenie wnętrza kabiny i przestrzeni bagażowej oraz użycie specjalnych preparatów do karoserii.

 3. Jak odnowić wnętrze auta?

  Odnowienie wnętrza auta może obejmować zarówno wymianę tapicerki, jak i dokładne wyczyszczenie plastików. Drugą czynność możesz wykonać samodzielnie. Potrzebujesz jedynie dedykowanych do tych elementów kosmetyków (np. płynu APC i mleczka do kokpitu), aby zapewnić plastikom świeży wygląd.

 4. Czy można sprzedać samochód czasowo wycofany z ruchu?

  Auto czasowo wycofane z ruchu może być przedmiotem transakcji handlowej. Inaczej mówiąc, właściciel może je sprzedać (a także przekazać w darowiźnie). Nabywca musi jednak zostać poinformowany o tym, że samochód został czasowo wycofany z ruchu – sprzedający nie przekaże mu dowodu rejestracyjnego, bo ten znajduje się w wydziale komunikacji.

 5. Na jaki okres można czasowo wyrejestrować pojazd?

  Samochód ciężarowy i przyczepa o DMC od 3,5 tony, ciągnik samochodowy, pojazd specjalny i autobus – każdy z tych pojazdów może zostać czasowo wycofany z ruchu na maksymalnie 48 miesięcy. W przypadku aut osobowych okres wycofania z ruchu jest krótszy i może trwać od 3 do 12 miesięcy. Dodatkowo między kolejnymi decyzjami o czasowym wycofaniu auta z ruchu muszą upłynąć 3 lata.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments