Czy można kupić ubezpieczenie assistance bez OC?


Kobieta wzywa przez telefon pomoc drogową
 1. Ubezpieczenie assistance zapewnia pomoc kierowcy po awarii, kolizji lub wypadku. W zależności od wybranego wariantu kierowca może liczyć np. na holowanie.
 2. Firmy ubezpieczeniowe proponują klientom assistance na rok lub na krótszy okres, np. 7 czy 30 dni. Krótkoterminowe assistance bez OC można kupić przez internet na stronie internetowej ubezpieczyciela.
 3. Zakup assistance bez OC jest możliwy, ale jedynie bezpośrednio u ubezpieczyciela. Za pośrednictwem naszej porównywarki sprzedajemy assistance z OC na rok.
 4. Najbardziej ekonomiczny jest pakiet ubezpieczeń, np. OC wraz z assistance. Zakup samego assistance bez OC zawsze jest droższy.

Ubezpieczenie assistance to jedno z ubezpieczeń dodatkowych cieszących się dużą popularnością wśród kierowców. Kupiłeś ubezpieczenie OC, a teraz chciałbyś dokupić assistance? Wybierasz się samochodem za granicę na urlop i chcesz zapewnić sobie dodatkową ochronę? Dowiedz się, jak kupić assistance bez OC.

Nabywając obowiązkowe ubezpieczenie OC, możesz otrzymać ubezpieczenie assistance w gratisie. Przykładowo zawarcie umowy OC w PZU oznacza, że klient może też skorzystać z podstawowego wariantu assistance. Takie ubezpieczenia z reguły obejmują jedynie podstawowe usługi. Jeżeli chcesz zapewnić sobie pomoc w każdej sytuacji, będziesz musiał poszukać polisy na własną rękę. Masz trzy możliwości: możesz zakupić całoroczne assistance w pakiecie z OC, całoroczne assistance bez OC i krótkoterminowe assistance bez OC.

Czym jest i co zapewnia ubezpieczenie assistance?

Ubezpieczenie assistance to rodzaj ubezpieczenia komunikacyjnego zapewniającego pomoc w niespodziewanych sytuacjach, do których może dojść w czasie podróży samochodem. Analizując konstrukcję tego produktu, wyróżnić można następujące rodzaje assistance:

 • assistance komunikacyjne – ubezpieczyciel zapewnia holowanie pojazdu, usprawnienie auta na miejscu zdarzenia, wynajem samochodu zastępczego,
 • assistance medyczny – jeżeli kierowca i pasażerowie zostaną poszkodowani w wypadku, to otrzymają pomoc lekarza oraz opiekę pielęgniarki,
 • assistance prawny – w jego ramach kierowca będzie mógł zasięgnąć opinii prawnika, jeżeli np. spowoduje kolizję czy przydarzy mu się awaria za granicą,
 • assistance informacyjny – po kontakcie telefonicznym z infolinią ubezpieczyciela kierowca otrzyma informację np. o najbliższej stacji paliw,
 • assistance domowy – w jego ramach kierowca może liczyć np. na zorganizowanie opieki nad dziećmi czy zwierzętami po wypadku.

Aby uatrakcyjnić swoje oferty, firmy ubezpieczeniowe proponują klientom także pomoc tłumacza, kierowcę zastępczego czy zorganizowanie zakwaterowania, gdy do kolizji czy wypadku dojdzie daleko od domu. Oferowane pakiety różnią się pod względem świadczeń, z których kierowca i pasażerowie będą mogli skorzystać.

Przykład: Pan Tomasz podróżował samochodem z rodziną na wakacje na drugi koniec Polski, gdy w połowie drogi zgasł silnik pojazdu. Zamiast organizować pomoc drogową, szukać warsztatu i noclegu dla rodziny w nieznanej okolicy, mężczyzna wykonał telefon na infolinię ubezpieczyciela. Z tytułu posiadanej przez Pana Tomasza polisy assistance, ubezpieczyciel zorganizował holowanie i naprawę pojazdu oraz zadbał o nocleg dla całej rodziny.

Na jakich warunkach można kupić ubezpieczenie assistance całoroczne?

Ubezpieczenie assistance na cały rok najlepiej zakupić w pakiecie wraz z innymi ubezpieczeniami. Pod względem ekonomicznym jest to najkorzystniejsze rozwiązanie. Za pośrednictwem kalkulatora zamieszczonego na naszej stronie internetowej możesz nabyć jeden z następujących wariantów ubezpieczeń:

 • assistance i OC,
 • assistance, OC i AC,
 • assistance, OC i NNW,
 • assistance, OC, AC i NNW.

Każdy ze wskazanych pakietów ubezpieczeń oferowany jest na okres roku. Po przeprowadzeniu kalkulacji otrzymasz od nas listę propozycji, wśród których będziesz mógł wybrać najkorzystniejszą. Przy każdym produkcie zamieszczamy też Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). To dokument, w którym znajdziesz informacje o realizowanych przez ubezpieczyciela świadczeniach oraz wyłączeniach.

Przykład: Pan Zdzisław to emeryt, który wolny czas wykorzystuje na podróżowanie po Polsce. Mężczyzna postanowił sprawdzić, ile zapłaci za OC oraz OC wraz z assistance. Za pośrednictwem naszego kalkulatora poszukiwał pakietu polis dla posiadanego Citroena C1 z 2015 r. (benzyna, pojemność silnika 998 cm3) – otrzymał następujące propozycje:

 • Link4 – OC, assistance – 404 zł,
 • Link4 – OC, assistance, NNW – 425 zł,
 • Benefia – OC, NNW – 479 zł,
 • Aviva – OC, assistance – 480 zł,
 • mtu24.pl – OC – 542 zł.

Okazało się, że temu kierowcy bardziej opłaca się zakupić ubezpieczenie OC w pakiecie z assistance niż samo OC.

Czy można kupić całoroczne ubezpieczenie assistance bez OC?

Z reguły zakup polis w pakiecie firmy ubezpieczeniowe nagradzają niższą składką. Zdarza się jednak, że kierowca podpisuje umowę wyłącznie na OC. Czy w tej sytuacji można zakupić assistance bez OC? Tak, większość firm ubezpieczeniowych ma w ofercie to ubezpieczenie bez OC. Zakup polisy assistance bez OC to rozwiązanie dobre także dla kierowcy, który:

 • nie znalazł atrakcyjnego pakietu OC i assistance – mimo sporego wyboru może się zdarzyć, że kierowca nie znajdzie assistance o interesującym go zakresie ochrony,
 • w trakcie obowiązywania umowy OC zaczął dojeżdżać do pracy autem lub z innego powodu jeździć więcej niż dotychczas i w związku z tym chce skorzystać z ochrony assistance,
 • w ramach posiadanej polisy assistance może liczyć na pomoc ubezpieczyciela jedynie na terenie kraju, a chce ochronę ubezpieczeniową rozszerzyć na inne kraje europejskie.

Ile kosztuje assistance bez OC? AXA Direct proponuje składkę od 105 zł za rok. Analogicznie jednak jak w przypadku ubezpieczenia OC, każda firma ubezpieczeniowa przeprowadza indywidualną kalkulację dla każdego kierowcy. Cena składki zależy z kolei od zakresu ochrony – im będzie on szerszy, tym więcej trzeba będzie zapłacić.

Gdzie kupić całoroczne assistance bez OC i na co należy zwrócić uwagę?

Jeżeli chcesz zakupić ubezpieczenie assistance bez OC, nie zrobisz tego przez naszą stronę internetową – musisz skontaktować się bezpośrednio z firmą ubezpieczeniową. Niektórzy ubezpieczyciele proponują klientom zakup assistance przez internet. Tak jest w przypadku Generali – firma ta na swojej stronie internetowej zamieściła kalkulator.

Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę przy zakupie całorocznego ubezpieczenia assistance bez OC? Przede wszystkim na:

 • oferowane świadczenia i ich zakres – dotyczy to w szczególności holowania, gdyż większość firm ubezpieczeniowych przewiduje limit kilometrów,
 • zakres terytorialny – z reguły całoroczne assistance bez OC dostępne jest w jednej z dwóch opcji, czyli Polska lub Europa,
 • wiek pojazdu – przykładowo Proama obejmuje ochroną pojazdy w każdym wieku (Assistance Wypadkowy) lub nie starsze niż 12 lat (Super Assistance).

Przed zakupem ubezpieczenia assistance bez OC koniecznie zapoznaj się także z sekcją wyłączeń. Znajdziesz ją w OWU polisy, którą chcesz zakupić. Najczęściej ubezpieczyciele nie biorą odpowiedzialności za zdarzenia, do których doszło w trakcie wyścigów, które powstały wskutek błędów w konserwacji pojazdu czy które są skutkiem działań wojennych.

Gdzie można kupić assistance krótkoterminowe bez OC?

Oferta ubezpieczeń krótkoterminowych jest znacznie skromniejsza – produkt ten nie jest oferowany przez wszystkie firmy ubezpieczeniowe. Jeżeli interesuje Cię ubezpieczenie assistance na okres krótszy niż rok, możesz je zakupić m.in. w: AXA Direct, Generali, Proama i Warta.

Przykładowo AXA Direct proponuje kierowcom krótkoterminowe assistance bez OC pod nazwą „Assistance w podróży”. Ubezpieczenie dostępne jest w trzech wariantach – ekonomicznym, standardowym i premium.

Rodzaj świadczeńWariant EkonomicznyWariant StandardowyWariant Premium
Naprawa na miejscu zdarzeniaPL/EUR po wypadku i awariiPL/EUR po wypadku i awariiPL/EUR po wypadku i awarii
Holowanie pojazduPo wypadku i awarii – 100 km (PL/EUR)Po wypadku i awarii – 150 km (PL/EUR)Po wypadku w Polsce bez limitu – EUR 350 km. Po awarii 250 km
Nocleg po wypadku, awarii i kolizji2 doby3 doby3 doby
Transport po awarii, wypadku i kolizjiMax. 100 km od miejsca zdarzeniaBez limituBez limitu
Samochód zastępczy-2 lub 3 doby3 doby
Opracowanie na podstawie materiałów AXA Direct 4.12.2020

Ile kosztuje krótkoterminowe assistance bez OC? Większość ubezpieczycieli oferujących ten produkt zamieszcza na swojej stronie internetowej kalkulator, za pomocą którego będziesz mógł wyliczyć składkę. Kalkulator jest uproszczony – wystarczy wybrać zakres terytorialny (Polska lub Polska i Europa) oraz wskazać datę rozpoczęcia ubezpieczenia.

Przykład: Pani Anna w czerwcu 2021 r. planuje wyjechać na 14-dniowy urlop za granicę. Ponieważ do docelowego miejsca podróży zamierza dojechać własnym samochodem, zdecydowała się wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie assistance bez OC w AXA na 15 dni. Z przeprowadzonej kalkulacji wynika, że kobieta – w zależności od wybranego pakietu – zapłaci od 59 do 175 zł.

Gdzie kupić i jak wybrać najlepszą ochronę assistance?

Jeżeli często jeździsz samochodem i uważasz, że warto mieć ubezpieczenie assistance, to pakiet OC i assistance możesz znaleźć, korzystając z naszego kalkulatora OC/assistance. Dzięki indywidualnej kalkulacji możesz poznać ceny pakietów polis, a także zapoznać się z OWU ubezpieczeń assistance, które Cię zainteresowały.

Przykład: Pani Aleksandra kilka razy w roku wyjeżdża za granicę, gdzie spędza wakacje. Z tego względu poszukuje ubezpieczenia OC wraz z assistance dla posiadanego auta – Dacii Duster z 2016 r. (diesel, pojemność silnika 1461 cm3). Kobieta w ramach assistance chce otrzymać pomoc po wypadku i kradzieży pojazdu, bez względu na odległość od domu.

Ubezpieczyciel i ofertaCenaZakres ochrony oferowany w ramach ubezpieczenia assistance
Benefia – OC i assistance pełne526 zł-Ochrona na terenie Polski i Europy
-Minimalna odległość od domu uprawniająca do skorzystania z pomocy assistance – 50 km
- Pomoc przysługuje po kradzieży auta, wypadku i awarii
- Holowanie pojazdu do najbliższego ASO, auto zastępcze, naprawa na miejscu zdarzenia, dostarczenie paliwa, wymiana kół
mtu24.pl – OC i assistance mini529 zł- Ochrona na terenie Polski i Europy
- Minimalna odległość od domu uprawniająca do skorzystania z pomocy assistance – brak
- Pomoc przysługuje po wypadku
- Holowanie pojazdu – do 100 km
Wiener – OC i assistance mini543 zł- Ochrona na terenie Polski i Europy
- Minimalna odległość od domu uprawniająca do skorzystania z pomocy assistance – brak
- Pomoc przysługuje po wypadku i kolizji
- Holowanie pojazdu – 150 km w Polsce i 75 km w Europie, samochód zastępczy do 2 dni
Link4 – OC, assistance mini624 zł- Ochrona na terenie Polski
- Minimalna odległość od domu uprawniająca do skorzystania z pomocy assistance – brak
- Pomoc przysługuje po wypadku i kradzieży
- Holowanie – do 100 km
Allianz – OC, assistance mini, NNW 980 zł- Ochrona na terenie Polski
- Minimalna odległość od domu uprawniająca do skorzystania z pomocy assistance – brak
- Pomoc przysługuje po wypadku i kolizji
- Holowanie – do 150 km
Uniqa – OC, assistance pełne, NNW1132 zł- Ochrona na terenie Polski i Europy
- Minimalna odległość od domu uprawniająca do skorzystania z pomocy assistance – brak
- Pomoc przysługuje po wypadku, kolizji i awarii,
- Holowanie (200 km w Polsce, a w Europie do najbliższego warsztatu), auto zastępcze, naprawa na miejscu zdarzenia, dostarczenie paliwa, wymiana kół
Kalkulacja w oparciu o kalkulator OC z dnia 4.12.2020 r.

Dzięki możliwości porównania ofert kobieta szybko znalazła odpowiednie ubezpieczenie assistance, a zakup sfinalizowała w wygodny dla siebie sposób, bez wychodzenia z domu.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x