Czy można kupić ubezpieczenie assistance bez OC?

Kobieta wzywa przez telefon pomoc drogową
 • Ubezpieczenie assistance zapewnia pomoc kierowcy po awarii, kolizji lub wypadku. W zależności od wybranego wariantu kierowca może liczyć np. na holowanie.
 • Firmy ubezpieczeniowe proponują klientom assistance na rok lub na krótszy okres, np. 7 czy 30 dni. Krótkoterminowe assistance bez OC można kupić przez internet na stronie internetowej ubezpieczyciela.
 • Zakup assistance bez OC jest możliwy, ale jedynie bezpośrednio u ubezpieczyciela. Za pośrednictwem naszej porównywarki sprzedajemy assistance z OC na rok.
 • Najbardziej ekonomiczny jest pakiet ubezpieczeń, np. OC wraz z assistance. Zakup samego assistance bez OC zawsze jest droższy.

Ubezpieczenie assistance to jedno z ubezpieczeń dodatkowych cieszących się dużą popularnością wśród kierowców. Masz ubezpieczenie OC, a teraz chcesz dokupić assistance? Wybierasz się samochodem za granicę na urlop i uważasz, że przyda Ci się dodatkowa ochrona? Dowiedz się, jak kupić assistance bez OC.

Nabywając obowiązkowe ubezpieczenie OC, możesz otrzymać ubezpieczenie assistance w gratisie. Przykładowo zawarcie umowy OC w PZU oznacza, że klient może też skorzystać z podstawowego wariantu assistance. Takie ubezpieczenia z reguły obejmują jedynie podstawowe usługi. Jeżeli chcesz zapewnić sobie pomoc w każdej sytuacji, będziesz musiał poszukać polisy na własną rękę. Masz trzy możliwości: możesz zakupić całoroczne assistance w pakiecie z OC, całoroczne assistance bez OC i krótkoterminowe assistance bez OC.

Czym jest i co zapewnia ubezpieczenie assistance?

Ubezpieczenie assistance to rodzaj ubezpieczenia komunikacyjnego zapewniającego pomoc w niespodziewanych sytuacjach, do których może dojść w czasie podróży samochodem. Analizując konstrukcję tego produktu, wyróżnić można następujące rodzaje assistance:

 • assistance komunikacyjne – ubezpieczyciel zapewnia holowanie pojazdu, usprawnienie auta na miejscu zdarzenia, wynajem samochodu zastępczego,
 • assistance medyczny – jeżeli kierowca i pasażerowie zostaną poszkodowani w wypadku, to otrzymają pomoc lekarza oraz opiekę pielęgniarki,
 • assistance prawny – w jego ramach kierowca będzie mógł zasięgnąć opinii prawnika, jeżeli np. spowoduje kolizję czy przydarzy mu się awaria za granicą,
 • assistance informacyjny – po kontakcie telefonicznym z infolinią ubezpieczyciela kierowca otrzyma informację np. o najbliższej stacji paliw,
 • assistance domowy – w jego ramach kierowca może liczyć np. na zorganizowanie opieki nad dziećmi czy zwierzętami po wypadku.

Aby uatrakcyjnić swoje oferty, firmy ubezpieczeniowe proponują klientom także pomoc tłumacza, kierowcę zastępczego czy zorganizowanie zakwaterowania, gdy do kolizji czy wypadku dojdzie daleko od domu. Oferowane pakiety różnią się pod względem świadczeń, z których kierowca i pasażerowie będą mogli skorzystać.

Przykład: Pan Tomasz podróżował samochodem z rodziną na wakacje na drugi koniec Polski, gdy w połowie drogi zgasł silnik pojazdu. Zamiast organizować pomoc drogową, szukać warsztatu i noclegu dla rodziny w nieznanej okolicy, mężczyzna wykonał telefon na infolinię ubezpieczyciela. Z tytułu posiadanej przez Pana Tomasza polisy assistance, ubezpieczyciel zorganizował holowanie i naprawę pojazdu oraz zadbał o nocleg dla całej rodziny.

Na jakich warunkach można kupić ubezpieczenie assistance całoroczne?

Ubezpieczenie assistance na cały rok najlepiej zakupić w pakiecie wraz z innymi ubezpieczeniami. Pod względem ekonomicznym jest to najkorzystniejsze rozwiązanie. Za pośrednictwem kalkulatora zamieszczonego na naszej stronie internetowej możesz nabyć jeden z następujących wariantów ubezpieczeń:

 • assistance i OC,
 • assistance, OC i AC,
 • assistance, OC i NNW,
 • assistance, OC, AC i NNW.

Każdy ze wskazanych pakietów ubezpieczeń oferowany jest na okres roku. Po przeprowadzeniu kalkulacji otrzymasz od nas listę propozycji, wśród których będziesz mógł wybrać najkorzystniejszą. Przy każdym produkcie zamieszczamy też Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). To dokument, w którym znajdziesz informacje o realizowanych przez ubezpieczyciela świadczeniach oraz wyłączeniach.

Przykład: Pan Zdzisław to 61-letni emeryt z Jaroszowic (woj. małopolskie), który wolny czas wykorzystuje na podróżowanie po Polsce. Mężczyzna postanowił sprawdzić, ile zapłaci za OC oraz OC wraz z assistance. Za pośrednictwem naszego kalkulatora poszukiwał pakietu polis dla posiadanego Citroena C1 z 2015 r. (benzyna, pojemność silnika 998 cm3) – otrzymał następujące propozycje:

UbezpieczycielZakres ochronyCena polisy
BenefiaOC348 zł
TUZ UbezpieczeniaOC ASS (podstawowe)354 zł
BalciaOC ASS (podstawowe)404 zł
BenefiaOC ASS (rozszerzone) NNW455 zł
TUZ UbezpieczeniaOC ASS (rozszerzone)521 zł
Kalkulacja z 31.03.2022 r, dla 61-letniego emeryta z Jaroszowic (woj. małopolskie), który posiada maksymalne zniżki w OC. Samochód: Citroen C1 z 2015 r. (benzyna, pojemność silnika 998 cm3)

Oblicz składkę OC/AC

Okazało się, że temu kierowcy bardziej opłaca się zakupić ubezpieczenie OC w pakiecie z assistance niż samo OC – różnica w cenie polisy wynosi zaledwie 6 złotych.

Czy można kupić całoroczne ubezpieczenie assistance bez OC?

Z reguły zakup polis w pakiecie firmy ubezpieczeniowe nagradzają niższą składką. Zdarza się jednak, że kierowca podpisuje umowę wyłącznie na OC. Czy w tej sytuacji można zakupić assistance bez OC? Tak, większość firm ubezpieczeniowych ma w ofercie to ubezpieczenie bez OC. Zakup polisy assistance bez OC to rozwiązanie dobre także dla kierowcy, który:

 • nie znalazł atrakcyjnego pakietu OC i assistance – mimo sporego wyboru może się zdarzyć, że kierowca nie znajdzie assistance o interesującym go zakresie ochrony,
 • w trakcie obowiązywania umowy OC zaczął dojeżdżać do pracy autem lub z innego powodu jeździć więcej niż dotychczas i w związku z tym chce skorzystać z ochrony assistance,
 • w ramach posiadanej polisy assistance może liczyć na pomoc ubezpieczyciela jedynie na terenie kraju, a chce ochronę ubezpieczeniową rozszerzyć na inne kraje europejskie.

Ile kosztuje assistance bez OC na rok w Uniqa?

Uniqa proponuje składkę ASS od 103 zł za rok. Cena polisy zależy od zakresu ochrony – im będzie on szerszy, tym więcej trzeba będzie zapłacić.

Assistance bez OC z zakresem terytorialnym Polska 

 • wariant Ekonomiczny: 103 zł
 • wariant Standardowy: 139 zł
 • wariant Premium: 199 zł

Assistance bez OC z zakresem terytorialnym Polska i Europa

 • wariant Ekonomiczny: 199 zł
 • wariant Standardowy: 269 zł
 • wariant Premium: 598 zł

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Ile kosztuje assistance bez OC na rok w Generali?

Podobnie jak w przypadku Uniqa, cena polisy ASS w Generali na 12-miesięcy jest zależna od wybranego przez klienta zakresu ochrony.

Assistance bez OC z zakresem terytorialnym Polska

 • wariant Komfort: 226 zł
 • wariant Prestiż: 318 zł

Assistance bez OC z zakresem terytorialnym Polska i Europa

 • wariant Komfort: 336 zł
 • wariant Prestiż: 504 zł

Analogicznie, jak w przypadku ubezpieczenia OC, każda firma ubezpieczeniowa może przeprowadzać indywidualną kalkulację dla każdego kierowcy.

Gdzie kupić całoroczne assistance bez OC i na co należy zwrócić uwagę?

Jeżeli chcesz zakupić ubezpieczenie assistance bez OC, nie zrobisz tego przez naszą stronę internetową – musisz skontaktować się bezpośrednio z firmą ubezpieczeniową. Niektórzy ubezpieczyciele proponują klientom zakup assistance przez internet. Tak jest w przypadku Generali – firma ta na swojej stronie internetowej zamieściła kalkulator.

Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę przy zakupie całorocznego ubezpieczenia assistance bez OC? Przede wszystkim na:

 • oferowane świadczenia i ich zakres – dotyczy to w szczególności holowania, gdyż większość firm ubezpieczeniowych przewiduje limit kilometrów,
 • zakres terytorialny – z reguły całoroczne assistance bez OC dostępne jest w jednej z dwóch opcji, czyli Polska lub Europa,
 • wiek pojazdu – przykładowo Proama obejmuje ochroną pojazdy w każdym wieku (Assistance Wypadkowy) lub nie starsze niż 12 lat (Super Assistance).

Przed zakupem ubezpieczenia assistance bez OC koniecznie zapoznaj się także z sekcją wyłączeń. Znajdziesz ją w OWU polisy, którą chcesz zakupić. Najczęściej ubezpieczyciele nie biorą odpowiedzialności za zdarzenia, do których doszło w trakcie wyścigów, które powstały wskutek błędów w konserwacji pojazdu czy które są skutkiem działań wojennych.

Gdzie można kupić assistance krótkoterminowe bez OC?

Oferta ubezpieczeń krótkoterminowych jest znacznie skromniejsza – produkt ten nie jest oferowany przez wszystkie firmy ubezpieczeniowe. Jeżeli interesuje Cię ubezpieczenie assistance na okres krótszy niż rok, możesz je zakupić m.in. w firmach: Uniqa, Generali, Proama i Warta.

Przykładowo Uniqa proponuje kierowcom krótkoterminowe assistance bez OC pod nazwą „Assistance w podróży”. Z kolei Generali sprzedaje krótkoterminowe assistance z OC pod marką „Bezpieczny.pl”. Drugie z ubezpieczeń w wariancie Polska i Europa jest dostępne w dwóch opcjach – Komfort i Prestiż.

Rodzaj świadczeńOpcja KomfortOpcja Prestiż
Holowanie po awarii i wypadku250 km500 km
Pomoc po awarii, kradzieży lub wypadkuTakTak
Pomoc informacyjna i tłumaczaTakTak
ZakwaterowanieNieTak - 3 dni
Auto zastępczeNieTak - 3 dni
Dostarczenie paliwaTakTak
Pomoc po awarii akumulatoraTakTak

Ile kosztuje krótkoterminowe assistance bez OC? Część ubezpieczycieli oferujących ten produkt zamieszcza na swojej stronie internetowej kalkulator, za pomocą którego będziesz mógł wyliczyć składkę. Kalkulator jest uproszczony – wystarczy wybrać zakres terytorialny (Polska lub Polska i Europa) oraz wskazać datę rozpoczęcia ubezpieczenia.

Przykład: Pani Anna w czerwcu 2022 r. planuje wyjechać na 14-dniowy urlop za granicę. Ponieważ do docelowego miejsca podróży zamierza dojechać własnym samochodem, zdecydowała się wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie assistance bez OC w Generali na 15 dni. Z kalkulacji wynika, że Pani Anna – w zależności od wybranego pakietu – zapłaci od 156 do 217 zł.

Gdzie kupić i jak wybrać najlepszą ochronę assistance?

Jeżeli często jeździsz samochodem i uważasz, że warto mieć ubezpieczenie assistance, to pakiet OC i assistance możesz znaleźć, korzystając z naszego kalkulatora OC/assistance. Dzięki indywidualnej kalkulacji możesz poznać ceny pakietów polis, a także zapoznać się z OWU ubezpieczeń assistance, które Cię zainteresowały.

Przykład: Pani Aleksandra kilka razy w roku wyjeżdża za granicę, gdzie spędza wakacje. Z tego względu poszukuje ubezpieczenia OC wraz z assistance dla posiadanego auta – Dacii Duster z 2016 r. (diesel, pojemność silnika 1461 cm3). Kobieta w ramach assistance chce otrzymać pomoc po wypadku i kradzieży pojazdu, bez względu na odległość od domu.

Ubezpieczyciel i ofertaCenaZakres ochrony oferowany w ramach ubezpieczenia assistance
Benefia – OC, assistance pełne i NNW524 zł-Ochrona na terenie Polski i Europy
- Minimalna odległość od domu uprawniająca do skorzystania z pomocy assistance – 50 km
- Pomoc przysługuje po kradzieży auta, wypadku i awarii
- Holowanie pojazdu do najbliższego ASO, auto zastępcze (3 dni), naprawa na miejscu zdarzenia, dostarczenie paliwa, wymiana kół
Beesafe – OC, assistance pełne, NNW544 zł- Ochrona na terenie Polski i Europy
- Minimalna odległość od domu uprawniająca do skorzystania z pomocy assistance – brak
- Pomoc przysługuje po wypadku, awarii i kradzieży
- Holowanie pojazdu – do 200 km
- Naprawa na miejscu zdarzenia
- Samochód zastępczy
- Wymiana kół
- Dostarczenie paliwa
mtu24.pl – OC i assistance pełne574 zł- Ochrona na terenie Polski
- Minimalna odległość od domu uprawniająca do skorzystania z pomocy assistance – brak
- Pomoc przysługuje po wypadku i awarii
- Holowanie pojazdu – 150 km
- Wymiana kół
- Dostarczenie paliwa
Balcia – OC, assistance mini589 zł- Ochrona na terenie Polski
- Minimalna odległość od domu uprawniająca do skorzystania z pomocy assistance – brak
- Pomoc przysługuje po wypadku, awarii i unieruchomieniu pojazdu
- Holowanie – do 500 km
- Samochód zastępczy po wypadku lub kradzieży do 5 dni
Kalkulacja w oparciu o kalkulator OC z dnia 31.03.2022 r.

Oblicz składkę OC/AC

Dzięki możliwości porównania ofert kobieta szybko znalazła odpowiednie ubezpieczenie assistance, a zakup sfinalizowała w wygodny dla siebie sposób, bez wychodzenia z domu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy można kupić ubezpieczenie assistance np. na 7 dni bez limitu kilometrów?

  Niektóre firmy ubezpieczeniowe nie stosują limitów kilometrów holowania. Z reguły jednak dotyczy to głównie Polski. W przypadku podróży zagranicznej kierowca musi liczyć się z tym, że limit się pojawi, przy czym u niektórych ubezpieczycieli będzie on wynosił np. 500 km, a u innych 1200 km.

 2. Czy assistance bez OC zapewnia ochronę na całą Polskę?

  Standardem w ubezpieczeniach komunikacyjnych jest to, że działają one na terenie całej Polski. Nie ma zatem znaczenia, w jakim województwie dojdzie do awarii pojazdu – po jej zgłoszeniu na infolinii firmy ubezpieczeniowej zorganizowana zostanie pomoc, np. wymiana opony lub holowanie.

 3. Czy assistance bez OC może zapewniać pomoc w całej Europie?

  Assistance w wariancie Polska i Europa nie oznacza, że pomoc otrzymasz w każdym kraju leżącym w Europie. Z reguły firmy ubezpieczeniowe nie zapewniają ochrony ubezpieczeniowej na terenie Ukrainy, Białorusi i Rosji. Listę wszystkich krajów, w których nie będziesz mógł skorzystać z assistance, znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

 4. Gdzie kupić samo assistance?

  Ubezpieczenie assistance bez OC proponuje tylko kilka firm ubezpieczeniowych. Nie będziesz miał zatem tak szerokiego wyboru jak przy zakupie assistance z OC na rok. Sprawdź propozycje m.in. następujących firm ubezpieczeniowych: Warta, Generali, Uniqa. Pamiętaj, że oferta ubezpieczycieli wciąż się zmienia – być może znajdziesz poszukiwany produkt w firmie, w której masz OC.

 5. Czy krótkoterminowe assistance jest obowiązkowe przy wyjeździe za granicę?

  Ubezpieczenie assistance – bez względu na długość umowy czy kraj, do którego podróżujesz – nie jest obowiązkowe. Wykupienie assistance przed zagraniczną podróżą jest jednak rozsądne. W razie kłopotów na drodze bariera językowa nie będzie problemem – ubezpieczyciel zapewni pomoc techniczną i pomoc tłumacza.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments