Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli popularne OC, jest obowiązkowe nie tylko dla polskich kierowców. To, by wykupić OC graniczne, dla Białorusina wjeżdżającego do Polski stało się obowiązkiem w połowie 2023 roku. Regulacje dotyczące Zielonej Karty także zmieniły się diametralnie w ostatnich kilkunastu miesiącach. Przeczytaj koniecznie i bądź na bieżąco!
- Ubezpieczenie OC dla obcokrajowca: przepisy
- W których krajach spoza UE wystarczy OC, które oferują polscy ubezpieczyciele?
- OC graniczne a Zielona Karta dla białoruskich polis ubezpieczenia granicznego
- Ubezpieczenie graniczne dla Białorusina jako konsekwencja wypowiedzenia Zielonej Karty
- Czym jest OC graniczne?
- Co zyskuje kierowca dzięki takiemu ubezpieczeniu?
- Gdzie i jak kupić OC graniczne dla Białorusina wjeżdżającego do Polski?
- OC a powrót na Białoruś
- Jak wykupić OC graniczne? Najwygodniejsze sposoby
- Kto oferuje ubezpieczenie OC graniczne dla Białorusinów?
- Ile kosztuje ubezpieczenie graniczne?
- Jak znaleźć najbardziej przystępną ofertę takiego OC?
- Niewykupione ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej: kary i konsekwencje
- Brak OC w 2024 roku oznacza wyższe opłaty!
- Co grozi w przypadku wyrządzenia szkody bez ważnego OC?
- Dlaczego OC graniczne jest takie ważne?
- Podsumowanie
- FAQ – najczęściej zadawane pytania
Sytuacja geopolityczna ma wpływ również na to, jakie zmiany czekają kierowców. Dobitnie widać to na przykładzie kwestii OC granicznego dla Białorusinów. Od pewnego czasu są zobowiązani do wykupienia polskiej polisy, aby mogli poruszać się pojazdem po polskich drogach. Czy to oznacza, że Zielona Karta już nie obowiązuje? Kiedy i gdzie można postarać się o ubezpieczenie graniczne? Dlaczego nie warto ryzykować brakiem takiej polisy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań nurtujących kierowców znajdziesz w naszym poradniku!
Ubezpieczenie OC dla obcokrajowca: przepisy
Ubezpieczenie samochodu, które chroni kierowcę winnego szkody, jest w Polsce konieczne (wynika to z Ustawy o Ubezpieczeniach obowiązkowych). Warto podkreślić, że obowiązek, aby wykupić polisę OC, spoczywa nie tylko na obywatelach naszego kraju. Podstawowe z ubezpieczeń komunikacyjnych muszą mieć także obcokrajowcy, którzy poruszają się swoim pojazdem po polskich drogach. Wśród nich należy jednak wprowadzić ważne rozróżnienie. W przypadku obywateli Unii Europejskiej wystarczy ubezpieczenie komunikacyjne wykupione u krajowego ubezpieczyciela (jest tak na mocy porozumień dwustronnych, zatem Polakom wyjeżdżającym do tych państw również wystarczy polskie OC).
W których krajach spoza UE wystarczy OC, które oferują polscy ubezpieczyciele?
Polisa wykupiona w kraju kierowcy wjeżdżającego do Polski honorowana jest także w kilkunastu państwach spoza UE (w tym członkami Europejskiego Obszaru Gospodarczego):
- Andorze,
- Bośni i Hercegowinie,
- Czarnogórze,
- Lichtensteinie,
- Monako,
- Norwegii,
- Serbii,
- San Marino,
- Szwajcarii,
- Wielkiej Brytanii,
- Islandii
- Gibraltarze
- Wyspie Man,
- Wyspach Normandzkich,
- Wyspach Owczych.
Warto przejść teraz do kwestii wjazdu do krajów niebędących w wyżej wymienionej grupie. Wyjaśnimy teraz różnicę między Zieloną Kartą a polisą OC granicznego dla Białorusinów.
OC graniczne a Zielona Karta dla białoruskich polis ubezpieczenia granicznego
Jeśli do Polski wjeżdża właściciel pojazdu mechanicznego zarejestrowanego poza wymienionymi wcześniej państwami, może skorzystać z Zielonej Karty lub ubezpieczenia OC granicznego. Ta pierwsza to funkcjonujący od 1953 roku międzynarodowy certyfikat ubezpieczeniowy. W celu spełnienia istniejącego obowiązku kierowca może na tej podstawie wykupić kartę na czas od 15 dni do 12 miesięcy. Dokument uznawany jest poza granicami Unii Europejskiej w:
- Ukrainie,
- Turcji,
- Albanii,
- Izraelu,
- Azerbejdżanie,
- Macedonii Północnej,
- Mołdawii,
- Maroku,
- Tunezji.
Co jednak z Białorusią, która przez lata była częścią systemu Zielonej Karty?
Ważne!
Od 1 czerwca 2023 roku nastąpiła ogromna zmiana dla kierowców wjeżdżających do Polski z terytorium Federacji Rosyjskiej oraz Republiki Białorusi. Wyłączono bowiem te państwa z porozumienia, do którego należały przez wiele lat. Stały się kolejnymi krajami (oprócz Kosowa i Iranu, w którym Zielona Karta nie obowiązuje od początku 2024 roku), których obywatele muszą mieć ważną polisę OC granicznego.
Ubezpieczenie graniczne dla Białorusina jako konsekwencja wypowiedzenia Zielonej Karty
Dla Białorusina to bardzo ważna zmiana. Jaka jest konsekwencja tego, że wypowiedziano porozumienie wielostronne? Oto przykład, jak sytuacja wygląda w praktyce dla kierujących pojazdami zarejestrowanymi na terytorium Białorusi:
Nikita raz na kilkanaście miesięcy przyjeżdżał swoim autem do Polski, aby spotkać się z mieszkającymi tutaj bliskimi. Do tej pory wnioskował o Zieloną Kartę na czas 15 dni. Jednak nie był jeszcze w naszym kraju od czasu zmiany przepisów, a nie dowiedział się dotychczas o wyłączeniu Białorusi z systemu Zielonej Karty i nie wiedział, kiedy umowy przestaną obowiązywać. Aby wjechać do Polski, Nikita musi mieć ubezpieczenie OC graniczne, ponieważ jest właścicielem pojazdu zarejestrowanego w kraju spoza UE i strefy Zielonej Karty.
Uwaga! Od 1 lipca 2023 roku każdy kierujący pojazdami zarejestrowanymi na terytorium Federacji Rosyjskiej oraz Białorusi, który wjeżdża na terytorium Polski, musi mieć ważną umowę ubezpieczenia OC. Po wycofaniu tych państw z porozumienia o wzajemnym honorowaniu Zielonych Kart jedyne istniejące certyfikaty uznawane obecnie to OC graniczne.
Czym jest OC graniczne?
To polisa tymczasowa, którą musi wykupić kierowca wjeżdżający na terytorium, gdzie nie jest honorowane ubezpieczenie wykupione w jego kraju, a także nie obowiązuje Zielona Karta. Tak najprościej można opisać OC graniczne. Dla Białorusina jest to obowiązkowe ubezpieczenie i stanowi dokument potwierdzający, że ubezpieczyciel likwiduje szkodę spowodowaną przez takiego kierowcę.
Kup OC już od 280 zł!
- Ceny oc w 5 minut
- Porównaj oferty 14 towarzystw
- Pomoc 200 agentów
Co zyskuje kierowca dzięki takiemu ubezpieczeniu?
Kierując ubezpieczonym pojazdem, nie musi się martwić o pokrycie wysokich kosztów z własnej kieszeni. Jest tak, ponieważ w przypadku szkód wyrządzonych innemu kierowcy osoby poszkodowane otrzymują rekompensatę od polskiego ubezpieczyciela, u którego sprawca zdecydował się wykupić ubezpieczenie graniczne. Brak OC wiąże się z poważnymi konsekwencjami: przede wszystkim ucierpi majątek sprawcy szkody.
Gdzie i jak kupić OC graniczne dla Białorusina wjeżdżającego do Polski?
Wykupienie ubezpieczenia granicznego nie powinno stanowić wyzwania. Całodobowe punkty, w których można zakupić ubezpieczenie graniczne, znajdują się na przejściach granicznych. OC posiadaczy pojazdów mechanicznych chroni przez określony czas. Minimalny okres jego obowiązywania jest dłuższy niż w przypadku Zielonej Karty i wynosi 30 dni.
OC a powrót na Białoruś
Jeśli jednak pobyt w Polsce się przedłuży, a powrót na Białoruś ma nastąpić później niż po miesiącu, najlepiej wykupić ubezpieczenie graniczne na dłuższy czas (maksymalny okres to rok). Jak informowało Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, analogiczny obowiązek spoczywać będzie na zmotoryzowanych w przypadku wjazdu na Białoruś. Dla kierowców białoruskich wracających do ojczyzny oznacza to po prostu, że muszą mieć ważną polisę OC w swoim kraju.
Jak wykupić OC graniczne? Najwygodniejsze sposoby
Choć OC graniczne jest tak nazywane z uwagi na najbardziej typowe miejsce jego wykupienia, czyli przejścia graniczne, to w dobie Internetu można je nabyć szybciej i sprawniej. Jeśli masz pojazd zarejestrowany na terytorium Białorusi, nie musisz wcale czekać na ostatni moment i stać w kolejkach na przejściach granicznych. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej możesz wykupić wygodnie przez Internet lub telefonicznie. Ważne OC graniczne, o które zadbasz nieco wcześniej, pozwoli wjechać na terytorium Unii Europejskiej bez oczekiwania na załatwianie formalności.
Kto oferuje ubezpieczenie OC graniczne dla Białorusinów?
Niedługo przed tym, jak zakończyło się honorowanie Zielonej Karty dla Białorusinów, na stronach rządowych pojawił się ważny komunikat, a w nim lista ubezpieczycieli. Dla posiadaczy pojazdów mechanicznych z białoruskimi rejestracjami graniczne ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zaoferowały:
- „Balcia Insurance” SE
- Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A. (PZU)
- Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO HESTIA S.A.
- Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji ALLIANZ POLSKA S.A.
- Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji WARTA S.A.
- TUZ Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych.
Ile kosztuje ubezpieczenie graniczne?
Dla właścicieli pojazdów zarejestrowanych poza państwami, gdzie obowiązuje Zielona Karta, konieczne będzie ubezpieczenie OC graniczne. Tak jak Polacy podróżujący na terytorium Rosji i Białorusi zobowiązani są do wykupienia odpowiednio rosyjskich i białoruskich polis ubezpieczenia granicznego, tak samo Rosjanie i Białorusini muszą być objęci ubezpieczeniem granicznym na terenie Polski. W tym kontekście zadawane pytania często dotyczą oczywiście kosztów takiego ubezpieczenia. O ile wielu ubezpieczycieli oferuje bezpłatną Zieloną Kartę w ramach kompleksowych usług, o tyle ubezpieczenie graniczne jest już odrębnie płatne.
Jak znaleźć najbardziej przystępną ofertę takiego OC?
Ceny ubezpieczenia granicznego są zróżnicowane: wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od kraju kierowcy oraz czasu obowiązywania polisy. Aby oszacować koszty, najlepiej będzie przed wyruszeniem z Białorusi do Polski skonsultować się z doradcami z wymienionych wcześniej firm ubezpieczeniowych, które oferują umowę ubezpieczenia granicznego obywatelom Białorusi. Warto korzystać również z porównywarek ubezpieczeń i wsparcia naszych specjalistów. W Rankomat pomożemy wybrać najkorzystniejszą ofertę OC granicznego.
Niewykupione ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej: kary i konsekwencje
Ubezpieczenie graniczne wiąże się z pewnym wydatkiem, ale jest on niewielki, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę konsekwencje braku OC. Dotkliwe koszty trzeba będzie ponieść nie tylko w przypadku szkód, które sprawca pokryje z własnej kieszeni. Obowiązek ważnego ubezpieczenia OC spoczywa na każdym kierującym, a w razie kontroli pojazdu mechanicznego bez takiej polisy zostanie nałożona kara. Właśnie dlatego o wiele lepiej poświęcić chwilę na porównanie ofert OC (np. skorzystać z naszego kalkulatora). Pozwoli to wybrać najkorzystaniejszą ofertę i nie będzie trzeba dzięki temu ryzykować dużo większych nakładów finansowych wynikających z braku ubezpieczenia.
Brak OC w 2024 roku oznacza wyższe opłaty!
W 2024 stawki wzrosły względem poprzedniego roku, a od lipca będą jeszcze wyższe. Wzrosła bowiem płaca minimalna, na podstawie której wyliczane są progi. Maksymalna stawka będzie wynosić aż 12900 zł, dlatego warto pamiętać o ważnym OC. To, jak realny jest wzrost, obrazują tabele:
Co grozi w przypadku wyrządzenia szkody bez ważnego OC?
W kwestii polis zaszła na szczeblu międzynarodowym ważna zmiana dotycząca wysokości sumy gwarancyjnej obowiązującej w Unii Europejskiej. Od 2024 roku wynosi 6 mln 450 tys. euro (szkoda na osobie w odniesieniu do jednego wypadku bez względu na liczbę poszkodowanych) lub 1 mln 300 tys. euro w przypadku jednej osoby poszkodowanej. Z kolei suma gwarancyjna dla szkody majątkowej bez względu na liczbę poszkodowanych w jednym wypadku osób została ustalona także na 1 mln 300 tys. euro.
Te liczby odnoszą się do górnej odpowiedzialności ubezpieczyciela. W kontekście wypadku, którego sprawca nie miał ubezpieczenia OC, trzeba jasno podkreślić: wówczas jest on zobowiązany do pokrycia kosztów, w tym nierzadko drogiej rehabilitacji i odszkodowania.
zaznacza Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych
Dlaczego OC graniczne jest takie ważne?
Właśnie dlatego tak istotne jest ubezpieczenie graniczne, gdy masz zamiar wjechać do Polski z Białorusi. Statystyki z ostatnich lat, które przytacza Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, wskazują, że liczba wypadków spowodowanych przez kierowców białoruskich w naszym kraju oscyluje wokół 200. Wydaje się, że nie jest to wiele zdarzeń z ich udziałem, a nie zawsze szkody są przecież znaczne. Jednak w praktyce pokazuje to, że każdy jest narażony na takie ryzyko, a ubezpieczenie OC graniczne pozwala oszczędzić sobie przynajmniej zmartwienia w postaci problemów prawnych i przede wszystkim finansowych.
Źródło:
https://www.pbuk.pl/images/artyk/PBUK_raport_2021.pdf: Szkody transgraniczne 2021. Raport Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych
https://www.pbuk.pl/o-nas/aktualnosci/item/143-autem-na-bialorus-i-do-rosji-tylko-z-ubezpieczeniem-granicznym
https://www.gov.pl/web/bialorus/komunikat-dla-kierowcow-udajacych-sie-na-bialorus
Podsumowanie
- Białorusini wjeżdżający do Polski pojazdami zarejestrowanymi w swoim kraju muszą posiadać ważne OC graniczne.
- To dokument konieczny, ponieważ od połowy 2023 roku obywatele Białorusi nie mogą wjeżdżać do Polski na podstawie systemu Zielonej Karty.
- Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a za jego brak grożą konsekwencje w postaci kar finansowych oraz samodzielnego pokrycia kosztów przez osobę, która wyrządziła szkodę osobom trzecim.
- Poruszanie się ubezpieczonym pojazdem pozwala na jazdę bez obaw o takie problemy.
- Aby wykupić ubezpieczenie graniczne, warto porównać stawki towarzystw, które mają w swojej ofercie takie OC.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Czy z Białorusi do Polski nadal można podróżować z Zieloną Kartą?
Nie. Od 1 czerwca 2023 roku Białorusini nie mogą wjechać do Polski na mocy Międzynarodowej Karty Ubezpieczenia Samochodowego (Zielonej Karty), podobnie jak Rosjanie. Kierowca z rejestracją mającą symbol danego kraju musi od tego czasu wykupić u jednego z polskich towarzystw ubezpieczenie graniczne.
Dlaczego Białorusin musi kupować OC graniczne w Polsce?
Wynika to ze wspomnianej zmiany przepisów i wypowiedzenia porozumień dwustronnych pomiędzy Polską a Białorusią. Nawet jeśli kierowca będący obywatelem białoruskim ma ważne OC w swoim kraju, nie zwalnia go to z wykupienia polisy w Polsce. Jest to konieczne wobec braku honorowania Zielonej Karty. Ustawa mówi jasno o obowiązku OC, a za jego brak przewidziane są kary, które wzrosły w 2024 roku.
W którym momencie trzeba wykupić ubezpieczenie graniczne?
Jak sugeruje nazwa, wykupienie ubezpieczenia granicznego zwykle ma miejsce podczas przekraczania granicy. Można zadbać o to wcześniej i nabyć polisę przez telefon lub Internet w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych, które oferują OC graniczne dla Białorusinów. Jeśli ważność ubezpieczenia wygasa kierowcy już podczas jego pobytu w Polsce, przedłuży OC już na terenie naszego kraju.
Ile wynosi minimalny okres ubezpieczenia granicznego dla Białorusina?
Minimalny okres ubezpieczenia granicznego OC jest dwukrotnie dłuższy niż analogiczny w przypadku Zielonej Karty: wynosi nie 15, ale 30 dni. Może to być komfortowa zmiana szczególnie dla osób, które chciałyby przyjechać do Polski z Białorusi na kilka tygodni, np. na wakacje. Polisę można przedłużać, a maksymalna ważność wynosi 12 miesięcy.