Ubezpieczenie OC samochodu ciężarowego – ile kosztuje?

samochody ciężarowe na autostradzie

Pracujesz na własny rachunek jako kurier i szukasz ubezpieczenia OC dla pojazdu, którym rozwozisz paczki? A może założyłeś firmę transportową i chcesz ubezpieczyć całą flotę pojazdów? Sprawdź, czy obowiązkowe ubezpieczenie OC będziesz mógł zakupić szybko i wygodnie, czyli za pośrednictwem naszego serwisu.

OC to ubezpieczenie obowiązkowe dla posiadaczy wszystkich pojazdów mechanicznych, a rodzaj czy marka pojazdu nie ma tu znaczenia. Jesteś właścicielem nie tylko samochodu osobowego, ale również dostawczaka czy pojazdu ciężarowego? Aby nie narazić się na wysoką karę finansową, musisz zadbać o ubezpieczenie OC.

Jakie samochody uznawane są za ciężarowe?

Samochody ciężarowe to pojazdy samochodowe mające co najmniej cztery koła, które zostały zaprojektowane i dostosowane do przewozu ładunków. W ustawie Prawo o ruchu drogowym dla tych pojazdów została zarezerwowana kategoria „N”, w obrębie której funkcjonuje następujący podział:

  • kategoria N1 – pojazdy o maksymalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony,
  • kategoria N2 – pojazdy o maksymalnej masie całkowitej do 12 ton,
  • kategoria N3 – pojazdy o maksymalnej masie całkowitej powyżej 12 ton.

Samochód ciężarowy – jaki w towarzystwach ubezpieczeniowych?

Firmy ubezpieczeniowe stosują uproszczony podział samochodów ciężarowych – rozróżniają one samochody o maksymalnej masie całkowitej do 3,5 tony i powyżej 3,5 tony. Na szybki zakup ubezpieczenia OC oraz nieobowiązkowych ubezpieczeń dodatkowych przez Internet liczyć mogą właściciele pojazdów zaliczanych do pierwszej grupy.

Które samochody ciężarowe można ubezpieczyć przez Internet?

Z uwagi na przeznaczenie, samochody ciężarowe z reguły są nabywane przez przedsiębiorców. Nie każdy przedsiębiorca będzie mógł jednak zakupić ubezpieczenie OC samochodu ciężarowego przez Internet, korzystając z naszego kalkulatora OC. Dlaczego?

Dla firmy ubezpieczeniowej znaczenie ma to, kto formalnie jest właścicielem pojazdu. W tym przypadku istotne jest to, kto figuruje w dowodzie rejestracyjnym – może to być:

  • przedsiębiorca – gdy prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, wówczas w dowodzie rejestracyjnym będzie widniał jego PESEL,
  • spółka – jeżeli właścicielem pojazdu jest spółka, to w dowodzie rejestracyjnym znajdzie się jej REGON,
  • leasingodawca – samochód pozostaje własnością firmy leasingowej (strony finansującej), dlatego to jej REGON znajdzie się w dowodzie rejestracyjnym.

W jaki sposób mogą oni zakupić ubezpieczenie komunikacyjne?

  • Maksymalna masa całkowita Twojego samochodu nie przekracza 3,5 tony? Został on zarejestrowany na jednoosobową działalność gospodarczą (wykorzystujesz go wyłącznie prywatnie) lub na firmę leasingową (użytkujesz go prywatnie – w tym dojazdy do pracy lub w ramach działalności gospodarczej, ale jesteś osobą fizyczną lub osobą prowadzącą jednoosobową działalność)?

Będziesz mógł zakupić ubezpieczenie OC za pośrednictwem naszego kalkulatora OC.

Porównaj oferty OC dla samochodu ciężarowego do 3,5 t

  • Reprezentujesz firmę i szukasz ubezpieczenia OC dla pojazdu do 3,5 tony? Chcesz ubezpieczyć pojazd wykorzystywany do świadczenia usług kurierskich, jako taksówka lub przeznaczony do nauki jazdy?

Skontaktuj się z naszym konsultantem pod numerem telefonu (22) 270 00 00. Postaramy się przedstawić Ci atrakcyjną ofertę ubezpieczenia OC dla samochodu zarejestrowanego na firmę.

Możesz także wypełnić formularz dostępny na stronie naszego kalkulatora (pojawi się on po zaznaczeniu odpowiedzi, że pojazd jest zarejestrowany na firmę) i zamówić bezpłatne, niezobowiązujące oddzwonienie ze strony Doradcy.

Od czego zależy cena OC ciężarowego auta?

Składkę ubezpieczenia OC firma ubezpieczeniowa wylicza indywidualnie dla każdego klienta. Korzystając z naszego kalkulatora OC, zostaniesz poproszony o podanie danych należących do trzech kategorii. Są to:

  1. Parametry samochodu ciężarowego

Wysokość składki ubezpieczenia OC w dużej mierze zależy od rodzaju pojazdu. Z tego względu zostaniesz poproszony o podanie: marki i modelu pojazdu, roku jego produkcji i jego aktualnego przebiegu. Aby ubezpieczyciele mogli przedstawić swoje oferty, będą potrzebować też informacji o kraju pierwszej rejestracji samochodu i szacowanej liczbie kilometrów, jakie przejedzie on w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Ubezpieczenie samochodów ciężarowych nieprzypadkowo jest droższe – w skali roku pojazdy te przemierzają znacznie więcej kilometrów niż auta osobowe. Dodatkowo ich naprawa jest droższa (koszt może być liczony nawet w setkach tysięcy złotych). To główne powody, dla których właściciele pojazdów ciężarowych muszą liczyć się z wyższą składką OC.

2. Dane dotyczące kierowcy

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej często to właściciel korzysta z posiadanego pojazdu. Z tego względu w naszym kalkulatorze OC znajdziesz pytania dotyczące: wieku kierowcy, jego doświadczenia za kierownicą, wykonywanego zawodu, miejsca zamieszkania (i zameldowania), płci oraz stanu cywilnego.

Z wyższą składką ubezpieczenia OC muszą liczyć się młodzi kierowcy, którzy dopiero zdobywają doświadczenie. Większym zaufaniem firmy ubezpieczeniowe darzą kierowców z dłuższym stażem. Ma to odzwierciedlenie w wysokości składki – jest ona wówczas niższa.

3. Informacje o historii ubezpieczenia

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Trzecim elementem uwzględnianym przy kalkulacji składki ubezpieczeniowej jest historia ubezpieczeniowa. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy ubezpieczyciel bierze ją pod uwagę przy wycenie ubezpieczenia. Dlaczego? Zwłaszcza w przypadku polisy dla pojazdu powyżej 3,5 tony ubezpieczyciele często proponują zaporowe stawki.

Chociaż co do zasady bezpieczna jazda oznacza zniżki, to nie zawsze muszą one być tożsame z niższą składką ubezpieczenia OC. To główny powód, dla którego warto poświęcić czas na porównanie ofert – w ten sposób będziesz miał pewność, że wybrałeś ofertę atrakcyjną cenowo.

Ile kosztuje polisa na samochód ciężarowy?

Jeżeli jesteś właścicielem pojazdu dostawczego o maksymalnej masie całkowitej do 3,5 tony, to wysokość składki ubezpieczeniowej możesz szybko wyliczyć za pośrednictwem naszego kalkulatora OC/AC. Z reguły koszt rocznej składki OC dla doświadczonego kierowcy mieści się w granicach 1000 zł.

Przykład: 50-letni Tomasz z Krakowa prowadzi 1-osobową działalność gospodarczą. W najbliższym czasie zamierza kupić samochód dostawczy do 3,5 t. Mężczyzna jeszcze nie podjął decyzji, który pojazd używany wybierze, spośród kilku najpopularniejszych modeli na rynku. Decydująca może być m.in. cena polisy OC.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dostawczego do 3,5 t?

SamochódOfertaNajtańsza polisa OC
Iveco Daily 35C15 Euro 5V z 2017 r.
(Furgon)
OC, ASS884,66 zł
Renault Trafic 2.0 dCi L1H1 Business z 2019 r.
(Furgon)
OC, ASS885,40 zł
Volkswagen Crafter 30 TDI z 2018 r.
(Furgon)
OC, ASS894,76 zł
Peugeot Boxer 333 BlueHDi L3H2 z 2018 r.
(Furgon, wysoki dach)
OC, ASS900,69 zł
Ford Transit 350 L4H3 RWD Ambiente z 2018 r.
(Furgon, max. wysoki dach)
OC, ASS1072 zł
Kalkulacja z 22.11.2022 r. dla 50-letniego mężczyzny z Krakowa (maksymalne zniżki w OC), prowadzącego 1-osobową działalność gospodarczą (samochód wykorzystywany prywatnie)

Oblicz cenę OC AC dla samochodu dostawczego do 3,5 t

Droższe jest ubezpieczenie pojazdów ciężarowych powyżej 3,5 tony. Spowodowane jest to rozmiarem ewentualnych szkód, które może wyrządzić taki pojazd. Z tego względu roczna składka wynosi najczęściej minimum kilka tysięcy złotych.

Ubezpieczenie ciężarówki w pakiecie – czy się opłaca?

Co do zasady zakup polis w pakiecie zawsze jest korzystniejszy cenowo niż zakup poszczególnych polis z osobna. Niezależnie od tego, czy właśnie kupiłeś nowego „dostawczaka” do firmy, czy też korzystasz z leasingu, to pakietowe nabycie ubezpieczeń będzie Ci się bardziej opłacało.

Aby zestaw ubezpieczeń spełniał Twoje oczekiwania, zwróć uwagę na to, co otrzymasz w ramach składki. Jeżeli nie chcesz spotkać się z odmową pomocy ze strony ubezpieczyciela, przed zakupem dokładnie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Dzięki temu będziesz wiedział, na co możesz liczyć w ramach każdej polisy.

Ubezpieczenie firmowej floty – czym się różni od OC auta ciężarowego?

Dynamiczny rozwój firmy często oznacza, że na firmowym parkingu systematycznie pojawiają się kolejne pojazdy. Wówczas ubezpieczanie każdego pojazdu z osobna wcale nie musi być opłacalne finansowo – korzystniejsze może okazać się wykupienie OC dla całej floty. Czym się ono różni od polisy dla jednego samochodu?

Dla ubezpieczenia floty charakterystyczna jest możliwość:

  • ubezpieczenia wszystkich pojazdów należących do firmy – obok pojazdów ciężarowych ubezpieczeniem mogą zostać objęte również samochody osobowe,
  • zakupu pakietu ubezpieczeń – w zależności od potrzeb taki zestaw polis może obejmować OC, AC, NNW, assistance (w tym szyby i opony) i ochronę prawną,
  • ubezpieczenia od 10-20 pojazdów – to ubezpieczyciele definiują, jaką minimalną liczbę pojazdów uznają za flotę.

Dla przedsiębiorców ubezpieczenie floty pojazdów jest wygodne. Dzięki tylko jednej polisie nie występuje konieczność pilnowania dat kolejnych terminów zakupu ubezpieczeń OC – administrowanie pojazdami jest mniej czasochłonne. Dodatkowo właściciel nie musi obawiać się kar za brak polisy OC. W 2022 r. są one wysokie – już za 1 dzień bez OC trzeba zapłacić 1810 zł.

Kara za brak ubezpieczenia OC ciężarówki – ile wynosi w 2022 roku?

Wysokość opłaty karnej w 2022 r. za brak polisy OC dla pojazdów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów zależy od okresu pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej.

Pojazd osobowyPojazd ciężarowyPozostałe pojazdy
Do 3 dni1200 zł1810 zł200 zł
Od 4 do 14 dni3010 zł4520 zł500 zł
Powyżej 14 dni6020 zł9030 zł1000 zł

Jak ubezpieczyć ciężarówkę w leasingu?

Jeżeli podpisałeś umowę z firmą leasingową, to nie musisz wcale korzystać z oferowanego przez nią ubezpieczenia – możesz na własną rękę znaleźć pakiet ubezpieczeń, który zostanie zaakceptowany przez leasingodawcę. Trud poszukiwań może się opłacać. W przypadku pojazdów leasingowanych standardem jest to, że firmy leasingowe oczekują wykupienia całego pakietu ubezpieczeń, czyli co najmniej OC, AC, assistance, NNW i GAP. Oszczędności mogą być zatem spore.

Jak znaleźć ubezpieczenie dla ciężarówki w leasingu?

  • Jeżeli pojazd jest zarejestrowany na firmę leasingową, ale wykorzystujesz go wyłącznie prywatnie (w tym dojazdy do pracy) lub w ramach działalności gospodarczej (pod warunkiem, że korzystającym z auta jest osoba fizyczna lub osoba prowadząca jednoosobową działalność) – skorzystaj z naszego kalkulatora lub skontaktuj się z naszym doradcą telefonicznym;

Porównaj oferty OC dla samochodu ciężarowego do 3,5 t

  • Jeżeli samochód służy Ci do nauki jazdy, przewozu osób, usług kurierskich, jest pojazdem specjalistycznym lub przeznaczonym pod wynajem, skontaktuj się z nami telefonicznie pod numerem tel. 22 270 00 00 lub mailowo pomoc@rankomat.pl, aby uzyskać indywidualną ofertę na ubezpieczenie tego pojazdu.
  • Jeżeli Twoje auto ciężarowe wykorzystywane jest w inny sposób, uzyskanie oferty ubezpieczenia również będzie możliwe telefonicznie (tel. 22 270 00 00).

Sprawdzając oferty wielu firm będziesz mógł zdecydować, czy pozostaniesz przy propozycji leasingodawcy, czy samodzielnie zadbasz o ubezpieczenie pojazdu, z którego korzystasz.

Ubezpieczenie OC naczepy – co trzeba wiedzieć?

Szkodę może wyrządzić nie tylko nieuważny kierowca, ale także naczepa, która odczepi się np. od ciągnika siodłowego. Z tego względu również ona musi być ubezpieczona. Należy przy tym rozróżnić dwie sytuacje:

  • ubezpieczenie naczepy – z OC naczepy odszkodowanie zostanie wypłacone wówczas, gdy odłączyła się ona od ciągnika, a szkodę wyrządziła, gdy się nie toczyła oraz wówczas, gdy nie była połączona z pojazdem silnikowym ciągnącym,
  • ubezpieczenie ciągnika, z którym naczepa może być połączona – naczepa może odczepić się i spowodować szkodę w czasie toczenia się.

Powyższe rozróżnienie ma też odzwierciedlenie w cenie ubezpieczenia OC. Ubezpieczenie naczepy jest tańsze. Z kolei za ubezpieczenie ciągnika siodłowego trzeba zapłacić więcej.

Porównaj oferty OC dla samochodu ciężarowego do 3,5 t

Podsumowanie

  • Ubezpieczyciele dzielą pojazdy ciężarowe na auta do 3,5 tony i powyżej 3,5 ton. Oferty polis dla pierwszej grupy sprawdzisz za pośrednictwem naszego kalkulatora.
  • Na cenę ubezpieczenia OC pojazdu ciężarowego wpływa kilka czynników. To przede wszystkim parametry samochodu, dane kierowcy i historia ubezpieczeniowa.
  • Ubezpieczenie floty pojazdów to korzystne rozwiązanie. Dzięki temu, że wszystkie auta są objęte jedną polisą, ich właściciel oszczędza, a zarządzanie flotą jest łatwiejsze.
  • Ubezpieczenia pojazdów ciężarowych są sprzedawane w pakietach. Zakup polis w zestawie opłaca się bardziej niż zakup każdego ubezpieczenia indywidualnie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Kiedy kupię polisę przez kalkulator OC samochodu ciężarowego?

    To, czy będziesz mógł skorzystać z internetowego kalkulatora cen OC samochodu ciężarowego, zależy przede wszystkim od masy całkowitej Twojego pojazdu. Jeśli posiadasz samochód do 3,5 tony, najtańszą polisę OC znajdziesz w sieci bez najmniejszego problemu. Nasz kalkulator OC i AC również prezentuje takie oferty, w dodatku w zestawieniu kilkunastu firm ubezpieczeniowych.
    Posiadacze pozostałych aut ciężarowych, po tanie OC powinni udać się jednak do przedstawiciela wybranej firmy lub multiagencji. Wprawdzie w Internecie pojawiają się kalkulatory OC dla samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony, ale skorzystanie z nich nie gwarantuje uzyskania wiarygodnej ceny polisy. Zazwyczaj, po wypełnieniu skomplikowanego formularza, kalkulator nie generuje proponowanej ceny OC – w pojawiającym się komunikacie właściciel pojazdu jest proszony o kontakt osobisty z towarzystwem.

  2. Ile kosztuje OCP na pojazd do 3,5 t?

    Nie można wskazać jednej ceny ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przewoźnika dla wszystkich właścicieli pojazdów, ponieważ, podobnie jak w przypadku auta osobowego, na wysokość składki wpływa wiele czynników.
    Zazwyczaj OCP dla samochodu do 3,5 t to koszt od ok. 1000 do ok. 1500 złotych, o ile w umowie nie ma żadnych klauzul dodatkowych. Cena takiego ubezpieczenia zależy m.in. od listy krajów w których będzie ono obowiązywać i sumy gwarancyjnej (górnej granicy odpowiedzialności).

  3. Czy naczepa może mieć AC i czy warto je kupić?

    Tak. Takie ubezpieczenie nie jest wprawdzie obowiązkowe, jednak warto się nad nim zastanowić. Nie tylko samochody ciężarowe są intensywnie eksploatowane, ale również naczepy. To z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia nieszczęśliwego zdarzenia, podczas którego naczepa może np. zostać poważnie uszkodzona. Pamiętajmy, że OC chroni właściciela pojazdu tylko w podstawowym stopniu i zapewnia wypłatę odszkodowania wyłącznie osobom poszkodowanym. Jeśli chce on zapewnić sobie finansowe wsparcie ubezpieczyciela, np. na wypadek zniszczenia, kradzieży czy dewastacji naczepy, niezbędne będzie wykupienie polisy AC.

  4. Co obejmuje autocasco ciężarówki?

    Ubezpieczenie AC dla samochodów ciężarowych, podobnie jak osobowych, jest zazwyczaj dostępne w kilku wariantach. Właściciel ciężarówki może zdecydować się na ochronę pojazdu np. od kradzieży, działania żywiołu (szkody wyrządzone przez siły natury, np. huragan czy deszcz z gradem) oraz szkody całkowitej. Polisa autocasco z szerszym zakresem działa także po wystąpieniu tzw. szkody częściowej (np. drobnego uszkodzenia). Uwaga! Jeśli zamierzasz korzystać z ciężarówki za granicą, sprawdź czy w wybranym państwie ubezpieczyciel gwarantuje ochronę od kradzieży. Takie wyłączenie pojawia się głównie dla Ukrainy i Białorusi.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments