Jak napisać upoważnienie do rejestracji pojazdu w 2024 r.?

Kobieta składa wniosek o kartę pojazdu

Prawo nie wymaga obecności właściciela przy rejestracji pojazdu, chociażby dlatego, że samochód może mieć kilku właścicieli, a ich fizyczna obecność w urzędzie może być z wielu przyczyn trudna w realizacji. Nie możesz stawić się w wydziale komunikacji? Rozwiązaniem jest upoważnienie do rejestracji pojazdu – dowiedz się, jak je napisać i z jakimi kosztami trzeba się liczyć.

Upoważnienie do rejestracji pojazdu to jeden z popularnych tematów wśród właścicieli i współwłaścicieli pojazdów mechanicznych. Aby urzędnicy zaakceptowali ten dokument, musi on zawierać wszystkie wymagane dane. Poniżej znajdziesz informacje, jak prawidłowo przygotować upoważnienie do rejestracji auta w 2024 r.

Upoważnienie do rejestracji pojazdu – co to właściwie jest?

Upoważnienie do rejestracji pojazdu to rodzaj pełnomocnictwa, które – jak wskazuje nazwa – jest udzielane przez właścicieli pojazdów mechanicznych. Upoważnienie do rejestracji pojazdu pozwoli wskazanej przez Ciebie osobie załatwić w wydziale komunikacji formalności związane z rejestracją należącego do Ciebie pojazdu.

Kiedy ma zastosowanie upoważnienie do rejestracji pojazdu? Najczęściej gdy:

 • z różnych powodów nie możesz samodzielnie załatwić sprawy rejestracji pojazdu w urzędzie – potrzebujesz pomocy kogoś, kto zrobi to za Ciebie,
 • samochód ma mieć kilku współwłaścicieli – wyznaczenie terminu, który będzie pasował kilku osobom jednocześnie, może być trudne.

Prowadzisz firmę? Możesz wystawić upoważnienie do rejestracji pojazdu swojemu pracownikowi, który zajmuje się firmową flotą i doskonale orientuje się w formalnościach związanych z rejestracją pojazdów.

Nie masz czasu, aby samodzielnie zająć się rejestracją samochodu? Upoważnienie do rejestracji pojazdu nie jest jedynym rozwiązaniem – pojazd możesz zarejestrować przez internet. Upewnij się jednak, że będzie to możliwe – sprawdź, czy wydział komunikacji właściwy do rozpatrzenia sprawy przystąpił do Elektronicznej Skrzynki Podawczej Pojazd i Kierowca (ESP PiK).

Kto może zostać upoważniony do zarejestrowania samochodu?

O tym, kto może zostać osobą upoważnioną, mówi kodeks cywilny – pełnomocnikiem upoważnionym do rejestracji pojazdu może zostać osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, czyli taka, która ukończyła 18 lat.

Upoważnienie do rejestracji pojazdu najczęściej otrzymują:

 • członek rodziny – rodzic, siostra lub brat, dorosłe dziecko, jeden z dziadków, ciocia lub wujek,
 • osoby zaufane – przyjaciel lub znajomy,
 • profesjonalny pełnomocnik – na zaangażowanie prawnika najczęściej decydują się firmy.

Od połowy 2021 r. upoważnienie do rejestracji pojazdu można też wręczyć pracownikowi salonu sprzedaży samochodów (mowa tu wyłącznie o salonach sprzedających nowe pojazdy). To udogodnienie, o które dealerzy starali się dość długo.

Jaki jest koszt upoważnienia pełnomocnika do rejestracji auta w 2024 r.?

Osobą upoważnioną do zarejestrowania pojazdu może być nie tylko członek najbliższej rodziny, ale również osoby, które nie są spokrewnione z właścicielem auta. To, czy wystąpi opłata od pełnomocnictwa, zależy od tego, czy jesteś spokrewniony z osobą upoważnioną.

Upoważnienie pełnomocnika jest:

 • bezpłatne – gdy upoważniasz osobę z bliskiej rodziny (np. współmałżonka, rodzica lub dziadków),
 • płatne – gdy upoważniasz osobę, która nie jest z Tobą spokrewniona; koszt opłaty to 17 zł lub 22 zł (pełnomocnictwo poświadczone za zgodność z oryginałem).

Opłatę najwygodniej zapłacić przelewem bankowym. Właściwy jest rachunek bankowy urzędu miasta (gminy), na terenie której znajduje się wydział komunikacji.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Jak powinno wyglądać upoważnienie do rejestracji pojazdu?

Pełnomocnictwo musi zostać złożone w formie pisemnej. Wzór takiego pisma znajdziesz na stronie internetowej urzędu. Możesz też samodzielnie napisać upoważnienie – wystarczy, że wiesz, jakie dane muszą się znaleźć w upoważnieniu do rejestracji pojazdu.

Informacje niezbędne w upoważnieniu do rejestracji pojazdu:

 • zakres upoważnienia – oprócz rejestracji samochodu pełnomocnik może np. odebrać czy wymienić dowód rejestracyjny lub wyrejestrować pojazd,
 • imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz stopień pokrewieństwa – zarówno właściciela, jak i osoby upoważnionej,
 • numer i seria dowodu osobistego, numer PESEL – właściciela i pełnomocnika,
 • dane dotyczące pojazdu – marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny oraz VIN,
 • miejscowość i data,
 • własnoręczne podpisy właściciela i pełnomocnika.

Jakie dokumenty należy przekazać pełnomocnikowi, aby zarejestrował on auto?

Samo upoważnienie nie wystarczy, aby dokonać rejestracji samochodu. Aby rejestracja samochodu mogła dojść do skutku, pełnomocnik będzie musiał złożyć w urzędzie komplet dokumentów. Osoba upoważniona do rejestracji pojazdu (pełnomocnik) powinna mieć ze sobą dowód osobisty i wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu, do którego dołączone będą następujące dokumenty:

 • umowa kupna-sprzedaży pojazdu, faktura VAT lub umowa darowizny samochodu,
 • ważne badanie techniczne auta,
 • potwierdzenie obowiązującej polisy OC,
 • w przypadku, gdy auto pochodzi z zagranicy – dowód opłaty akcyzy,
 • dowód uiszczenia opłat skarbowych.

Jaki jest koszt zarejestrowania auta?

Oprócz opłaty związanej z pełnomocnictwem (gdy pełnomocnikiem jest osoba z Tobą niespokrewniona), rejestracja pojazdu wymaga też innych opłat. Najczęściej ich suma wynosi 160 zł. Co składa się na taki koszt?

Wysokość opłat za rejestrację pojazdu
Samochód używany zarejestrowany w PolsceSamochód używany sprowadzony z zagranicy oraz samochód nowy kupiony w Polsce lub za granicą
Tablice rejestracyjne standardowe80 zł80 zł
Tablice indywidualne1000 zł1000 zł
Dowód rejestracyjny54 zł54 zł
Pozwolenie czasowe13,50 zł13,50 zł
Nalepka legalizacyjna12,50 zł12,50 zł
RAZEM (w przypadku zwyczajnych tablic rejestracyjnych)160 zł160 zł
RAZEM (w przypadku pozostawienia dotychczasowych tablic rej. z wydaniem pozwolenia czasowego)80 zł-
RAZEM (w przypadku indywidualnych tablic rej.)1080 zł1080 zł
Przerejestrowanie pojazdu z zachowaniem dotychczasowego numeru rejestracyjnego, bez wydania pozwolenia czasowego66,50 zł-

W niektórych sytuacjach koszt rejestracji można obniżyć do 66,50 zł – wystarczy, że zdecydujesz się zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne (przerejestrowanie pojazdu z zachowaniem dotychczasowego numeru rejestracyjnego, bez wydania pozwolenia czasowego).

Wyrobienie standardowych tablic rejestracyjnych kosztuje 80 zł. Jeżeli jednak chcesz otrzymać indywidualne tablice rejestracyjne, to za rejestrację zapłacisz 1080 zł.

Jak powinno wyglądać upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego?

Odebranie dowodu rejestracyjnego nie wymaga kolejnego upoważnienia. W zupełności wystarczy upoważnienie do rejestracji samochodu – zaznacz w nim, że pełnomocnictwo obejmuje też odbiór stałego dowodu rejestracyjnego. W innym przypadku należy napisać kolejne upoważnienie. Dzięki niemu pełnomocnik będzie mógł odebrać dokument.

Wizyta pełnomocnika w urzędzie wymaga również okazania:

 • dowodu osobistego,
 • miękkiego dowodu rejestracyjnego,
 • dowodu opłacenia ubezpieczenia OC.

Jaki wpływ na rejestrację pojazdu ma polisa OC?

Podczas rejestrowania pojazdu niezbędne będzie potwierdzenie, że samochód posiada ważne ubezpieczenie OC.

Przed zakupem używanego samochodu możesz sprawdzić ważność polisy OC z pomocą strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (www.ufg.pl). Służy do tego zakładka „Baza OC i AC”. Do sprawdzenia obowiązkowego ubezpieczenia będzie potrzebny numer rejestracyjny lub numer VIN. Innym sposobem jest weryfikacja polisy przez stronę www.historiapojazdu.gov.pl. Wówczas będzie Ci potrzebny numer rejestracyjny oraz numer VIN, a także data pierwszej rejestracji samochodu.

Tuż po zakupie samochodu planujesz kupić ubezpieczenie OC na cały rok? To rozsądne wyjście – polisa przekazana przez sprzedawcę pojazdu nie przedłuży się automatycznie. Zarówno OC, jak i polisy dodatkowe (AC, NNW, assistance) możesz kupić za pośrednictwem naszej strony internetowej. Udostępniamy intuicyjny w obsłudze kalkulator OC/AC, który pozwala uzyskać propozycje od wiodących na rynku ubezpieczycieli.

Jak wysokie są kary za brak polisy OC w 2024 r.?

Brak ważnej polisy OC skutkuje karą finansową. Obowiązek ubezpieczenia reguluje Ustawa o Ubezpieczeniach Obowiązkowych z 22 maja 2003 roku. Również opóźnienie w zakupie polisy (przerwa w ubezpieczeniu) będzie dla Ciebie kosztowne. Wysokie kary finansowe to główny powód, dla którego nie warto zwlekać z zakupem OC.

Wysokość kary za brak ubezpieczenia OC w 2024 r.

Pojazd osobowyPojazd ciężarowyPozostałe pojazdy
Kary za brak OC w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca
Do 3 dni1700 zł2550 zł280 zł
Od 4 do 14 dni4240 zł6360 zł710 zł
Powyżej 14 dni8480 zł12730 zł1410 zł
Kary za brak OC w okresie od 1 lipca do 31 grudnia
Do 3 dni1720 zł2580 zł290 zł
Od 4 do 14 dni4300 zł6450 zł720 zł
Powyżej 14 dni8600 zł12900 zł1430 zł

Nie masz czasu szukać najtańszego OC? Pamiętaj, że w tym również może wyręczyć Cię ktoś zaufany – nasz kalkulator pozwala na zakup polisy osobie, która nie jest właścicielem pojazdu.

Podsumowanie

 • Upoważnienie do rejestracji samochodu zaufanej osoby rozwiązuje problem niemożności osobistego stawiennictwa w wydziale komunikacji.
 • Upoważnienie osoby, która jest blisko spokrewniona z właścicielem samochodu, jest bezpłatne.
 • Pełnomocnictwo oprócz rejestracji pojazdu może również dotyczyć odbioru lub wymiany dowodu rejestracyjnego i wyrejestrowania pojazdu.
 • Podczas rejestracji samochodu należy okazać ważną polisę OC.
 • Brak ważnego ubezpieczenia OC może skutkować wysoką karą finansową – do jej nałożenia uprawniony jest UFG.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy wydziały komunikacji udostępniają wzór upoważnienia do rejestracji pojazdu?

  Z myślą o wygodzie klientów wiele wydziałów komunikacji przygotowało wzór upoważnienia do rejestracji pojazdu (pełnomocnictwa). Przykładem może być Urząd Miejski w Gdańsku – wzór upoważnienia do rejestracji pojazdu można pobrać ze strony internetowej Biuletynu Informacji Publicznej (BIP).

 2. Czy mogę skorzystać z upoważnienia do rejestracji pojazdu przygotowanego przez jeden wydział komunikacji, mimo że rejestracji auta dokona inny wydział?

  Nie ma znaczenia, z którego wydziału komunikacji (Gdańsk, Kwidzyn, Andrychów, Białystok, Ciechanów, Dzierżoniów, Kraków) pochodzi druk upoważnienia do rejestracji pojazdu. Urzędnicy sprawdzają jedynie, czy pełnomocnictwo zawiera wszystkie wymagane informacje. Możesz też samodzielnie napisać pełnomocnictwo.

 3. Jak długo jest ważne upoważnienie do rejestracji samochodu?

  Upoważnienie do rejestracji samochodu nie ma terminu ważności. Z drugiej strony ten rodzaj pełnomocnictwa jest udzielany wyłącznie do określonej czynności – w tym przypadku do rejestracji wskazanego auta.

 4. Czy można upoważnić zaufaną osobę również do odbioru dowodu rejestracyjnego?

  Tak, wybrana przez Ciebie osoba może otrzymać od Ciebie upoważnienie do załatwienia wszystkich spraw w wydziale komunikacji w Twoim imieniu. Poza złożeniem wniosku o rejestrację pojazdu mowa również m.in. o odbiorze dowodu rejestracyjnego.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments