Zmiana przeznaczenia pojazdu – jak jej dokonać?

Volkswagen przerobiony na kamper

Jeżeli kupiłeś samochód dostawczy lub busa z myślą o tym, by zaadaptować go na kampera albo jesteś właścicielem auta z kratką, to możesz zastanawiać się, jak dokonać zmiany przeznaczenia tych pojazdów. Jest to możliwe, ale wymaga skorzystania z pomocy fachowców. Dowiedz się, czym jest i ile kosztuje zmiana przeznaczenia pojazdu.


Jeszcze kilka lat temu, po nowelizacji przepisów podatkowych, zmiana przeznaczenia pojazdu była szczególnie popularnym tematem wśród właścicieli samochodów z kratką. Dziś z kolei jest to kwestia poruszana głównie przez osoby zainteresowane stworzeniem kampera relatywnie niskim kosztem. Nie jest to zresztą przypadek – ma to bezpośredni związek z wejściem w życie nowych przepisów w zakresie akcyzy.

Na czym polega zmiana przeznaczenia pojazdu?

Zmiana przeznaczenia pojazdu polega na modyfikacji fabrycznej konfiguracji samochodu. Najczęściej dotyczy ona przekwalifikowania samochodu osobowego na ciężarowy lub odwrotnie, zmiany liczby miejsc w pojeździe, montażu instalacji LPG lub przeróbce samochodu dostawczego na kampera. Zmian dokonują zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy.

Przed 2011 r. właściciele samochodów osobowych, którzy prowadzili działalność gospodarczą, chętnie montowali w autach kratki oddzielające kabinę pasażerską od przestrzeni ładunkowej. W rezultacie mogli oni zarejestrować pojazd jako ciężarowy i czerpać z tego tytułu korzyści podatkowe. Po nowelizacji przepisów obecność kratki nie ma już znaczenia m.in. dla możliwości odliczenia podatku VAT. Stąd też niektórzy właściciele takich pojazdów zdecydowali się na jej usunięcie.

Kiedy najczęściej dokonuje się zmiany przeznaczenia pojazdu?

Reguły nie ma – zmiana przeznaczenia pojazdu interesuje zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców. Różnica sprowadza się do tego, co w rezultacie wprowadzonych zmian w pojeździe chce uzyskać jego właściciel.

Przedsiębiorcy:

 • Zmniejszają lub zwiększają liczbę miejsc siedzących, odpowiednio powiększając lub pomniejszając przestrzeń ładunkową.
 • Zmieniają samochody osobowe w ciężarowe lub ciężarowe w osobowe – w zależności od potrzeb firmy.

Konsumenci:

 • Przystosowują zakupione samochody dostawcze, busy lub vany w taki sposób, aby mogły służyć jako samochód osobowy lub kamper.
 • Demontują kratkę w samochodzie ciężarowym. W rezultacie dochodzi do zmiany przeznaczenia pojazdu ciężarowego na osobowy.

Niezależnie od tego, czy jesteś przedsiębiorcą, czy też osobą fizyczną, przepisy w zakresie zmiany przeznaczenia pojazdu są identyczne.

Komu zlecić wprowadzenie zmian w pojeździe?

Zmiana przeznaczenia pojazdu wymaga wprowadzenia fizycznych modyfikacji w pojeździe i następnie dokonania zmian w dokumentach. Pozornie sprawa może wydawać się prosta – szczególnie w przypadku kratki, którą właściciel mógłby wymontować samodzielnie. W praktyce jednak proces zmiany przeznaczenia pojazdu jest obwarowany licznymi przepisami. Ze względów bezpieczeństwa samodzielna ingerencja jest niedopuszczalna. Co więcej, również nie każdy warsztat samochodowy ma prawo przebudować samochód.

Zmian konstrukcyjnych pojazdu mogą dokonywać tylko warsztaty, o którym mowa w art. 66 ust.4 pkt 6 ustawy Prawo o ruchu drogowym, które zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności prowadzą działalność o kodzie PKD 50.20.A lub PKD 45.20.Z w zakresie obsługi i naprawy pojazdów.

Zmiana przeznaczenia pojazdu – czy konieczne jest badanie techniczne?

Demontaż kratki lub siedzeń czy przerobienie auta na kamper to nie wszystko – pozostaje jeszcze kwestia formalności. Jedną z nich jest badanie techniczne w zakresie zmian konstrukcyjnych auta w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Po zmianie przeznaczenia pojazdu konieczne jest wykonanie dodatkowego badania technicznego.

Celem badania po zmianie przeznaczenia pojazdu jest sprawdzenie:

 • czy modyfikacji dokonał upoważniony do tego warsztat,
 • czy zmiany zostały wykonane prawidłowo.

Jeżeli tak, pracownicy Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów wydadzą stosowny dokument. Będzie on niezbędny, aby otrzymać nowy dowód rejestracyjny.

Za badanie techniczne pojazdu po zmianie jego przeznaczenia trzeba zapłacić. Wysokość opłaty pobieranej przez Okręgowe Stacje Kontroli Pojazdów wynosi 82 zł.

Uwaga! W przypadku zmiany liczby miejsc siedzących w samochodzie (zmiany konstrukcyjne) wymagane będzie jeszcze uzyskanie dokumentu np. od Transportowego Dozoru Technicznego lub producenta pojazdu. Mowa tu o potwierdzeniu, że spełnione zostały wymagania techniczne dotyczące wytrzymałości siedzeń i ich mocowania oraz kotwiczenia pasów bezpieczeństwa.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Zmiana rodzaju pojazdu – jakie dokumenty złożyć w wydziale komunikacji?

Dokonane w pojeździe modyfikacje muszą zostać ujawnione w dowodzie rejestracyjnym. Z tego względu kolejnym przystankiem będzie wydział komunikacji, gdzie złożysz wniosek o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego. Nie zwlekaj – masz na to 30 dni, licząc od wykonania badania technicznego.

Jakie dokumenty są niezbędne, aby urzędnicy mogli wprowadzić zmiany w dowodzie rejestracyjnym? Na ich liście znajdują się:

 • wniosek – znajdziesz go na stronach internetowych poszczególnych urzędów,
 • dokument otrzymany z warsztatu – konieczne jest potwierdzenie, że zmiany konstrukcyjne zostały wykonane przez firmę z uprawnieniami,
 • zaświadczenie z Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów,
 • dokumenty rejestracyjne – dowód rejestracyjny, karta pojazdu,
 • potwierdzenie posiadania OC,
 • dowód dokonania opłaty za wydanie nowego dowodu rejestracyjnego.

Na przygotowanie dowodu rejestracyjnego urzędnicy mają 30 dni. W wielu urzędach (np. Urzędzie Miejskim Wrocławia) można otrzymać wiadomość SMS lub na pocztę elektroniczną informującą o gotowości dokumentu do odbioru. Taka usługa jest bezpłatna – wystarczy podać numer telefonu lub adres e-mail.

Co z polisami OC i AC po zmianie przeznaczenia pojazdu?

O dokonanych w pojeździe zmianach powinieneś poinformować również ubezpieczyciela, bez względu na to, czy korzystasz tylko z OC, OC i AC czy również NNW i assistance. Dlaczego?

Zmiana przeznaczenia pojazdu ciężarowego na osobowy czy dostawczego na kamper oznacza, że firma ubezpieczeniowa dokona rekalkulacji składki. Inaczej mówiąc, sprawdzi ona, czy i w jakim stopniu zmiany w pojeździe wpłyną na wzrost lub obniżenie ryzyka ubezpieczeniowego. Czy to oznacza, że zawsze dopłacisz? Niekoniecznie.

Jeżeli przerobiłeś samochód ciężarowy na osobowy (np. zlecając demontaż kratki), firma ubezpieczeniowa może uznać, że składka ubezpieczeniowa powinna być niższa. W tym przypadku wiele zależy od metody wyliczania ryzyka ubezpieczeniowego przez ubezpieczyciela.

Oblicz składkę OC/AC

Zmiana przeznaczenia pojazdu – co z akcyzą?

Na początku 2021 r. w przestrzeni medialnej pojawiły się informacje o zmianach w podatku akcyzowym. Mimo że powodem ich wprowadzenia był zamiar ukrócenia procederu, na którym traciło państwo, to objęły one również osoby sprowadzające z zagranicy samochody dostawcze z myślą o przerobieniu ich na kampery.

Od 1 lipca 2022 r. obowiązują przepisy, zgodnie z którymi sprowadzenie do Polski samochodu dostawczego, który następnie zostanie przerobiony np. na kamper, oznacza konieczność zapłaty podatku akcyzowego w wysokości:

 • 3,1 proc. – stawka dla pojazdów z silnikiem o pojemności do 2000 cm3,
 • 18,6 proc. – stawka dla pojazdów z silnikiem o wyższej pojemności (powyżej 2000 cm3).

Podatek akcyzowy to także formalności – należy złożyć deklarację AKC-US przez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC).

Czy warto dokonać zmiany przeznaczenia pojazdu?

Na to pytanie nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie. Jeżeli chcesz stać się właścicielem kampera i zależy Ci na ograniczeniu kosztów, to sprawa jest oczywista – zmiana przeznaczenia pojazdu jest atrakcyjnym rozwiązaniem. Analogicznie kwestia przedstawia się w przypadku firm, które zamiast rozszerzać flotę, chcą dokonać zmian w już posiadanych pojazdach, aby realizować swoje cele. Co jednak wówczas, gdy kupiłeś samochód z kratką?

Zmiana przeznaczenia pojazdu poprzez usunięcie kratki wiąże się nie tylko z kosztem 136,50 zł (opłata za badanie techniczne i wydanie nowego dowodu rejestracyjnego), ale również zapłatą za pracę warsztatu dokonującego zmian. Cena przeróbki może sięgać nawet 1000 zł, a to dlatego, że po demontażu kratki konieczny może być np. montaż zagłówków czy pasów bezpieczeństwa.

W tym przypadku warto zatem dobrze przemyśleć opłacalność zmiany przeznaczenia pojazdu – może ona nie mieć racji bytu z ekonomicznego punktu widzenia.

Oblicz składkę OC/AC

Podsumowanie

 • Zmiana przeznaczenia pojazdu ma miejsce po wprowadzeniu modyfikacji, po których np. samochód ciężarowy staje się osobowym lub osobowy ciężarowym.
 • Z możliwości zmiany przeznaczenia pojazdu korzystają zarówno przedsiębiorcy, jak i konsumenci. Druga grupa często modyfikuje auta dostawcze, by uzyskać kamper.
 • Do wprowadzania zmian w pojazdach (w tym demontażu kratki) uprawnione są jedynie warsztaty samochodowe o kodzie PKD 50.20.A lub PKD 45.20.Z.
 • Po dokonaniu zmian konieczne jest wykonanie badania technicznego w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów i złożenie wniosku o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego.
 • O dokonanych zmianach należy poinformować firmę ubezpieczeniową, która może dokonać rekalkulacji składki ubezpieczeniowej.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Zmiana przeznaczenia samochodu – samodzielnie czy w firmie?

  Pasjonatów samodzielnego przerabiania samochodów dostawczych m.in. na kampery nie brakuje. Przeróbka we własnym zakresie wymaga jednak wiedzy i zatwierdzenia przez warsztat z odpowiednim PKD. Odpowiedź na to pytanie zależy zatem od Twojej wiedzy i zasobów finansowych. Jeżeli chcesz mieć pewność, że zmiany nie wpłyną niekorzystnie na bezpieczeństwo, zdecyduj się na współpracę z jedną z wielu firm oferujących przeróbki samochodów.

 2. Czy sprawy urzędowe związane ze zmianą przeznaczenia samochodu można załatwić przez pełnomocnika?

  Przepisy nie wymagają, aby wniosek o dokonanie zmian w dowodzie rejestracyjnym został złożony przez właściciela samochodu. Możliwe jest zatem skorzystanie z pomocy bliskiej osoby, np. rodzica, brata czy siostry. Jeżeli dokumenty w urzędzie będzie składał pełnomocnik, to wśród załączników powinno znaleźć się też pełnomocnictwo.

 3. Czy dla kampera można kupić ubezpieczenie AC lub assistance?

  Tak, chociaż pewną trudnością będzie porównanie cen. Dlaczego? Mimo że popularność kamperów rośnie, to wiele firm ubezpieczeniowych przygotowuje swoje oferty z myślą o właścicielach samochodów osobowych. Stąd też wybór polis dodatkowych, w tym AC czy assistance, może być mocno okrojony.

 4. Prawo jazdy na kamper – czy wystarczy prawo jazdy kategorii B?

  Najczęściej do prowadzenia kampera wystarczy prawo jazdy kategorii B. Kierowca posiadający prawo jazdy tej kategorii może jeździć zarówno samochodami osobowymi, jak i dostawczymi. Aby upewnić się, że nie będzie potrzebne prawo jazdy innej kategorii, warto zajrzeć do dowodu rejestracyjnego pojazdu – w polu „F” znajduje się informacja o DMC. Jeżeli DMC nie przekracza 3,5 t, to prawo jazdy kategorii B będzie wystarczające.

 5. Komu zlecić zmianę samochodu ciężarowego na osobowy?

  Ze względu na wymaganą dokumentację, nie można przerobić samochodu z ciężarowego na osobowy na własną rękę lub w zaprzyjaźnionym warsztacie działającym w tzw. szarej strefie. Modyfikacji pojazdu trzeba dokonać w firmie, która posiada uprawnienia do przebudowy pojazdów.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments