Tuning samochodu może polegać zarówno na zmianie jego wyglądu, jak i polepszeniu jego osiągów. O jakich zmianach należy poinformować firmę ubezpieczeniową? Kiedy musisz spodziewać się wyższej składki ubezpieczeniowej?
- Czym jest i na czym polega tuning auta?
- Jakie są rodzaje tuningu samochodu?
- 1. Tuning optyczny
- 2. Tuning mechaniczny
- Jak przeprowadzić tuning zgodnie z przepisami o ruchu drogowym?
- Jak tuning wpływa na cenę ubezpieczenia OC i AC?
- Czy można kupić OC i AC dla tuningowanego auta?
- Co z odszkodowaniem po uszkodzeniu tuningowanego auta?
- 1. Czy tuning auta wpływa na odszkodowanie z OC sprawcy zdarzenia?
- 2. Czy tuning samochodu wpływa na odszkodowanie z ubezpieczenia AC?
- Jak kupić ubezpieczenie samochodu tuningowanego?
- Podsumowanie
- FAQ – najczęściej zadawane pytania o wypłatę odszkodowania po tuningu samochodu
Miłośnicy motoryzacji często tuningują posiadane pojazdy. Nie zawsze modyfikacje te są wyłącznie kosmetyczne, tak jak np. wymiana wycieraczek, montaż halogenów czy folii przyciemniającej szyby. Czasem właściciele decydują się np. na ingerencję w oprogramowanie sterujące pracą silnika, w rezultacie czego dochodzi do zwiększenia jego mocy. Jeżeli masz w planach tuning swojego samochodu, powinieneś wiedzieć, że niektóre zmiany mogą podnieść składkę ubezpieczenia.
Sprawdzamy, jaką politykę mają firmy ubezpieczeniowe w stosunku do pojazdów poddanych tuningowi.
Czym jest i na czym polega tuning auta?
Tuning samochodu to pojęcie odnoszące się zarówno do zmiany wyglądu zewnętrznego i wewnętrznego pojazdu, jak i modyfikacji w obrębie fabrycznych parametrów technicznych. Wynikiem tuningu jest personalizacja posiadanego samochodu.
Jeżeli zainteresowałeś się tuningiem i chcesz stać się posiadaczem unikalnego egzemplarza samochodu, to z pewnością wiesz, że planowane zmiany możesz przeprowadzić:
- samodzielnie – jeżeli masz podstawową wiedzę i chcesz jedynie wystylizować swój pojazd na klasyczny model czy wymienić felgi lub reflektory, to prawdopodobnie poradzisz sobie ze zmianami samemu,
- z pomocą firmy specjalizującej się w wykonywaniu takich prac – z reguły wsparcie fachowców jest niezbędne w przypadku chip tuningu, którego rezultatem jest zwiększenie mocy pojazdu.
W ostatnich latach tuning samochodu (w tym chip tuning) cieszy się coraz większą popularnością. Dlaczego? Profesjonalnie wykonane modyfikacje w obrębie sterownika silnika pozwalają zaoszczędzić na paliwie – w ten sposób można zmniejszyć spalanie nawet o 10 proc.
Jakie są rodzaje tuningu samochodu?
Modyfikacje wykonywane w obrębie pojazdu określa się terminem „tuning”. Zasadniczo jednak zmiany można przyporządkować do jednej z dwóch kategorii – tuningu optycznego i tuningu mechanicznego.
1. Tuning optyczny
Tuning optyczny sprowadza się do zmian w wyglądzie pojazdu. W ramach tego rodzaju tuningu właściciel może modyfikować auto z zewnątrz (np. wykorzystując naklejki, montując listwy ozdobne) i wewnątrz (m.in. wymieniając kierownicę czy tapicerkę). Efektem tuningu wizualnego samochodu może być choćby nadanie mu sportowego charakteru.
Właściciele, którzy mają w planach tuning auta, z reguły wybierają jeden z wielu stylów tuningu, np. cult style czy german style. Niezależnie od wyboru, każdy wymaga dostosowania wyglądu samochodu w odpowiedni sposób.
2. Tuning mechaniczny
Dla tuningu mechanicznego charakterystyczne są zmiany w obrębie podzespołów, modyfikacje silnika czy poszczególnych układów, efektem czego są zwiększone osiągi samochodu. Modyfikacje wprowadzane są m.in. w układzie napędowym czy dla podwozia auta. Często usprawnienia w zakresie tuningu mechanicznego wykonują specjaliści o odpowiednich kwalifikacjach, a nie właściciel pojazdu.
Rodzajem tuningu mechanicznego jest też chip tuning (tuning elektroniczny). Polega on na zmianie oprogramowania komputera odpowiedzialnego za sterowanie silnikiem w taki sposób, aby np. zmienić dawkę wtryskiwanego paliwa.
Jak przeprowadzić tuning zgodnie z przepisami o ruchu drogowym?
W Polsce tuning pojazdów nie jest zabroniony. Właściciele pojazdów nie mają jednak pełnej dowolności, gdy mowa o modyfikacjach – tuning nie może wpływać negatywnie na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Od strony formalnej informacje o tym, jakie warunki musi spełniać auto po tuningu, można znaleźć w kilku ustawach i rozporządzeniach.
Lista zmian, które są zabronione i mogą skutkować zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego jest długa. Niedozwolone jest m.in.:
- ograniczanie widoczności – szyby w pojeździe mogą zostać przyciemnione, przy czym np. przepuszczalność światła szyb bocznych nie może być niższa niż 70 proc.,
- montowanie elementów, które będą oślepiać innych kierowców, przy czym tablica rejestracyjna nie może być oświetlona światłem innym niż białe,
- demontaż niektórych elementów pojazdu, np. katalizatora czy filtra cząstek stałych w silnikach wysokoprężnych.
Wszystkie użyte w czasie przeprowadzania modyfikacji tuningowych części i podzespoły powinny też posiadać homologację. Z tego względu tuning (zwłaszcza mechaniczny) najlepiej powierzyć specjalistom, którzy posiadają wiedzę na temat tego, jakie zmiany są niedozwolone.
Jeżeli w czasie tuningu doszło do zmian konstrukcyjnych samochodu, powinieneś złożyć wniosek o wymianę dowodu rejestracyjnego. To dodatkowy koszt, który będziesz musiał ponieść w związku z modyfikacjami auta.
Jak tuning wpływa na cenę ubezpieczenia OC i AC?
Tuning samochodu nie zawsze pozostaje neutralny dla wysokości składki ubezpieczeniowej. Powodem jest to, że wprowadzone w pojeździe zmiany mogą zwiększyć jego wartość czy ryzyko spowodowania kolizji lub wypadku. Jeżeli modyfikacje polegały na:
- tuningu optycznym – ubezpieczyciel najprawdopodobniej nie podwyższy wysokości składki OC, jednak cena AC może ulec zmianie, ze względu na wzrost wartości samochodu,
- tuningu mechanicznym – składka OC może wzrosnąć, gdyż zwiększone osiągi pojazdu wpływają na uzyskanie maksymalnej prędkości, a to z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku.
W Twoim interesie jest upewnienie się, że ubezpieczyciel nie będzie wymagał dopłaty. Możesz to zrobić, informując go o dokonanych zmianach. Najlepiej, żebyś to zrobił pisemnie, wysyłając pismo lub e-mail do firmy ubezpieczeniowej.
Kup OC już od 280 zł!
- Ceny oc w 5 minut
- Porównaj oferty 14 towarzystw
- Pomoc 200 agentów
W odpowiedzi możesz otrzymać wezwanie do zapłaty lub informację, że składka ubezpieczeniowa nie uległa zmianie.
Przykład: Pan Tomek to miłośnik cult style. W swoim pojeździe wymienił lusterka i felgi, zamontował też bagażnik dachowy i obniżył zawieszenie. Mężczyzna poinformował ubezpieczyciela o wprowadzonych zmianach i uzyskał informację, że wysokość składki OC dla samochodu pozostaje bez zmian.
Czy można kupić OC i AC dla tuningowanego auta?
Modyfikacje dokonane w samochodzie nie mogą być podstawą odmowy sprzedaży ubezpieczenia OC czy AC. Wprowadzone zmiany mogą jednak spowodować, że składka ubezpieczeniowa będzie wyższa.
W przypadku ubezpieczenia AC ubezpieczyciel może też uzależnić zawarcie umowy od wykonania oględzin pojazdu. Przykładowo w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia AC oferowanego przez firmę Uniqa znajduje się zapis:
„Możemy uzależnić rozpoczęcie świadczenia ochrony ubezpieczeniowej od dostarczenia przez Ciebie dokumentów (…) lub od przeprowadzenia i pozytywnego wyniku inspekcji pojazdu obejmowanego ubezpieczeniem. W takim przypadku w trakcie składania wniosku o zawarcie umowy ubezpieczenia lub po zawarciu umowy ubezpieczenia uzgodnimy z Tobą termin wykonania inspekcji pojazdu lub termin dostarczenia dokumentów”.
Ubezpieczyciel informuje także, że „W trakcie trwania umowy ubezpieczenia mamy prawo do weryfikacji informacji podanych przez Ciebie we wniosku o zawarcie umowy ubezpieczenia oraz dokumentów potwierdzających te informacje, w tym również do przeprowadzenia inspekcji pojazdu”.
Tak więc, początkowa rezygnacja towarzystwa z inspekcji pojazdu i zawarcie umowy AC nie oznacza jeszcze, że przemilczenie tuningu nie zostanie zauważone. Podobną taktykę stosują też inne firmy.
Pamiętaj! Zarówno przed zakupem polisy, jak i w trakcie korzystania z ochrony ubezpieczeniowej powinieneś rzetelnie poinformować firmę ubezpieczeniową o wszystkich wykonanych modyfikacjach. W przeciwnym razie może się okazać, że będziesz miał problem z otrzymaniem odszkodowania.
Co z odszkodowaniem po uszkodzeniu tuningowanego auta?
Nawet sumienne przestrzeganie zasad ruchu drogowego nie gwarantuje, że nie zostaniesz poszkodowanym lub sprawcą kolizji. Jak wówczas starać się o odszkodowanie? Czy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania?
1. Czy tuning auta wpływa na odszkodowanie z OC sprawcy zdarzenia?
Jeżeli zostałeś poszkodowany w zdarzeniu drogowym, masz prawo do odszkodowania z ubezpieczenia OC sprawcy. Może się okazać, że od firmy ubezpieczeniowej otrzymasz nieadekwatną propozycję świadczenia, bo jej pracownicy nie wezmą pod uwagę przeprowadzonego przez Ciebie tuningu. Jak postępować w takiej sytuacji?
Powinieneś odwołać się od decyzji ubezpieczyciela, wskazując powody, dla których nie zgadzasz się z jego stanowiskiem. Na wypadek takich sporów warto przechowywać rachunki za zakupione części czy prace wykonane przez specjalistów. Jeżeli mimo okazanych dokumentów ubezpieczyciel nadal będzie odmawiał wypłaty wyższego odszkodowania, w sprawę można zaangażować Rzecznika Finansowego.
Przykład: Pani Gabriela dokonała modyfikacji w należącym do niej aucie. Rezultatem przeróbek był wzrost wartości pojazdu z 45 do 75 tys. zł. Gdy kobieta została poszkodowana w kolizji drogowej, przedstawiła ubezpieczycielowi rachunki dokumentujące przeprowadzony tuning. Dzięki temu otrzymała odszkodowanie wyższe niż pierwotnie zaproponowane przez ubezpieczyciela sprawcy, które nie uwzględniało tuningu.
2. Czy tuning samochodu wpływa na odszkodowanie z ubezpieczenia AC?
Chwila nieuwagi może spowodować, że to Ty staniesz się sprawcą kolizji. Jeżeli posiadasz ubezpieczenie AC, firma ubezpieczeniowa powinna wypłacić Ci odszkodowanie. Wypłata świadczenia może jednak zostać wstrzymana, jeżeli zataiłeś przeprowadzenie tuningu. Dlaczego?
Nieprawidłowo przeprowadzony tuning czy też zwiększenie osiągów pojazdu mogą mieć wpływ na powstanie szkody lub zwiększenie jej rozmiaru. Z tych względów ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia – nie będzie chciał pokrywać szkód, do których powstania przyczynił się właściciel ubezpieczonego pojazdu.
Przykład: Należący do pana Sebastiana samochód został uszkodzony w wyniku wpadnięcia w poślizg i zderzenia ze słupem parkingowym. Podczas starania się o odszkodowanie okazało się, że ubezpieczyciel nie został poinformowany o zmianach w pojeździe. To spowodowało, że mężczyźnie została wypłacona tylko część odszkodowania.
Jak kupić ubezpieczenie samochodu tuningowanego?
Korzystając z zamieszczonego w naszym serwisie kalkulatora OC/AC, możesz wyliczyć wysokość składki ubezpieczeniowej dla potrzebnych Ci ubezpieczeń. Chociaż w naszym formularzu nie znajdziesz pytań o tuning pojazdu, to nie powinieneś rezygnować z przeprowadzenia kalkulacji. W ten sposób:
- poznasz orientacyjną cenę interesujących Cię ubezpieczeń, np. ubezpieczenia OC czy pakietu polis OC i AC,
- będziesz mógł sprawdzić, czy i o ile wzrośnie składka po poinformowaniu ubezpieczyciela o przeprowadzonym tuningu,
- kupisz online wybrane polisy, jeżeli ubezpieczyciel uzna, że wprowadzone zmiany nie mają wpływu na składkę.
Wyniki kalkulacji otrzymane za pośrednictwem naszego kalkulatora możesz przesłać na swój adres e-mail i wrócić do nich w każdym momencie.
Podsumowanie
- Tuning samochodu to wszelkie ingerencje w fabryczne parametry pojazdu. Tuning dzieli się na optyczny i mechaniczny.
- Obowiązujące przepisy dopuszczają tuning, ale niektóre modyfikacje są zabronione. Wszystkie części użyte do tuningu samochodu muszą posiadać homologację.
- Tuning może spowodować wzrost składki ubezpieczeniowej. Będzie to miało miejsce zwłaszcza w przypadku tuningu mechanicznego.
- O tuningu samochodu należy poinformować ubezpieczyciela. Brak takiej informacji może oznaczać problemy przy staraniu się o odszkodowanie oraz rekalkulację składki AC po spowodowaniu szkody.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o wypłatę odszkodowania po tuningu samochodu
Czy każdy tuning trzeba zgłosić ubezpieczycielowi?
Tak. Wprawdzie nie jest to obowiązkowe, ale takie zgłoszenie może uchronić Cię przed sporym wydatkiem po ewentualnej szkodzie. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe może w nieco inny sposób podchodzić do kwestii tuningu. Dlatego, niezależnie czy dokonałeś tuningu wizualnego, mechanicznego czy też elektronicznego, poproś swojego ubezpieczyciela o ocenę istotności modyfikacji pod kątem OC i AC. Jeżeli uzna on, że przeprowadzony tuning zwiększa ryzyko wystąpienia kolizji lub powoduje podniesienie sumy ubezpieczenia (AC), dokona rekalkulacji składki i poinformuje Cię, ile powinieneś dopłacić.
Gdyby doszło do wypadku z Twojej winy przed takim zgłoszeniem, towarzystwo również byłoby upoważnione do wezwania Cię do dopłaty, ale najprawdopodobniej zażądałoby znacznie wyższej kwoty.Jak odwołać się od decyzji ubezpieczyciela, gdy wysokość odszkodowania z OC lub AC za samochód po tuningu jest zbyt niska?
Jeśli nie zgadzasz się z wysokością odszkodowania, wystosuj do ubezpieczyciela odpowiednie pismo. Przedstaw w nim swoje stanowisko i dokumenty, które potwierdzą wysokość wydatków poniesionych na tuning auta. Dzięki temu towarzystwo może określić prawidłową wartość pojazdu w dniu zdarzenia. Jeśli Twoje odwołanie będzie bezskuteczne, poproś o pomoc Rzecznika Finansowego. W ostateczności możesz wystąpić o rozpatrzenie sprawy przed sądem.
Jak zabezpieczyć się przed zaniżeniem odszkodowania za uszkodzony samochód po tuningu?
Najlepiej już na etapie przeprowadzania modyfikacji w pojeździe zadbać o komplet dokumentów. Zachowaj wszystkie rachunki i faktury za zakupione części oraz prace serwisowe. W ten sposób łatwiej będzie Ci udowodnić, że wartość samochodu po tuningu była wyższa niż wartość rynkowa podobnego modelu w standardowym wyposażeniu i tym samym należy Ci się wyższe odszkodowanie.
Nie posiadasz żadnych dokumentów dotyczących tuningu, a doszło do szkody? Twoja pozycja nie jest stracona. Zasięgnij opinii niezależnego rzeczoznawcy i przedstaw ubezpieczycielowi sporządzoną przez niego wycenę.Czy tuning zewnętrzny ma wpływ na cenę ubezpieczenia?
Jeśli chodzi o ubezpieczenie OC – z reguły nie. W autocasco jednak kosztowny tuning podnosi wartość samochodu (czyli sumy ubezpieczenia) i może wpłynąć na podwyższenie składki. Pamiętaj także, że tuning zewnętrzny może przysporzyć Ci kłopotów, jeśli wykonasz go niewłaściwie. Przykładowo, przyciemnienie szyb niezgodnie z przepisami lub zmodyfikowany układ oddechowy emitujący zbyt dużo hałasu narazi Cię na mandat. Zostaniesz także zobowiązany do cofnięcia wprowadzonych zmian.