Gdzie jechać na wakacje samochodem za granicę? 13 kierunków na 2025 rok

Rozważasz spontaniczne wczasy za granicą? Wcale nie musisz przeglądać katalogów biur podróży – wystarczy, że wsiądziesz do samochodu. Wakacje samochodem za granicą to sposób, aby zwiedzać we własnym tempie. Autem możesz dotrzeć nie tylko do sąsiednich krajów, ale również do najpopularniejszych letnich kurortów. Sprawdź 13 propozycji na 2025 rok!

Podróżowanie po Europie jest bardzo proste. Aby wjechać do większości krajów, nie potrzeba paszportu – w zupełności wystarczy dowód osobisty. Jednak wciąż pozostaje pytanie, gdzie pojechać i co warto zobaczyć. Jeżeli szukasz pomysłu na wakacje w 2025 r., to poniżej znajdziesz najciekawsze propozycje. Podróż do wybranych krajów (lub konkretnych miejscowości) zajmuje od kilku godzin do doby.

1. Chorwacja

Chorwacja od lat znajduje się w czołówce wakacyjnych kierunków podróży. Powodów jest wiele: od pięknych, zróżnicowanych plaż, przez idealne warunki do uprawiania sportów wodnych aż po doskonałą kuchnię. Do tego trzeba dodać gościnność mieszkańców, mnóstwo atrakcji i zachwycającą naturę. Wśród turystów największą popularnością nieprzypadkowo cieszą się Dubrownik, Split i Zagrzeb – te miasta uchodzą za wyjątkowe i do każdego z nich można dojechać samochodem. Jeżeli planujesz wakacje autem właśnie w Chorwacji, to możesz wybrać trasę przez Czechy, Austrię i Słowenię lub Słowację i Węgry.

Czas podróży samochodem:

  • Gdańsk – Dubrownik: ok. 18 godzin
  • Warszawa – Dubrownik: ok. 15,5 godziny
  • Katowice – Dubrownik: ok. 13 godzin

2. Grecja

Jeżeli planujesz wakacje samochodem za granicą i skłaniasz się ku ciepłym krajom, to dobrym pomysłem może być Grecja. Chociaż podróż będzie długa, to wynagrodzą Ci to wyjątkowe krajobrazy. To właśnie tu znajdują się jedne z najpiękniejszych plaż w Europie. Do tego dochodzą niezliczone atrakcje, wyśmienita kuchnia i idealna pogoda aż do października. Jakie miejsca warto zobaczyć w Grecji? Z pewnością Akropol w Atenach, czyli jedno z najbardziej znanych miejsc archeologicznych na świecie. W pobliżu znajduje się też świątynia Hefajstosa. Oprócz tego warto odwiedzić romantyczną, pełną kawiarenek dzielnicę miasta Plaka.

Czas podróży samochodem:

  • Gdańsk – Ateny: ok. 25 godzin
  • Warszawa – Ateny: ok. 22,5 godziny
  • Katowice – Ateny: ok. 20 godzin

3. Bułgaria

Jeżeli chcesz spędzić wakacje w Bułgarii, do wybranego miasta możesz dotrzeć również samochodem. Ten kraj oferuje dużo więcej niż wypoczynek nad Morzem Czarnym w najpopularniejszych kurortach, czyli Słonecznym Brzegu i Złotych Piaskach – to także niezliczone zabytki i pomniki przyrody, w tym Sobór św. Aleksandra Newskiego w Sofii czy Kamienny Las znajdujący się niedaleko Warny. Jeżeli wybierasz się autem do Bułgarii na przełomie maja i czerwca, możesz wziąć udział w Festiwalu Róż w Kazanłyku. Planując wakacje w tym kraju, musisz pamiętać o wymianie waluty – oficjalną walutą jest lew bułgarski.

Czas podróży samochodem:

  • Gdańsk – Sofia: ok. 18 godzin
  • Warszawa – Sofia: ok. 16 godziny
  • Katowice – Sofia: ok. 13 godzin

4. Albania

Lubisz aktywnie spędzać czas wolny? Wybierz się na wakacje samochodem za granicę – do Albanii. Tutaj panują idealne warunki do trekkingu, w tym górskiego. Liczne szlaki o różnym stopniu trudności, fantastyczne widoki, które wynagradzają trud i możliwość podróżowania z lokalnym przewodnikiem – to kilka powodów, dla których warto wybrać Albanię. Z kolei w stolicy – Tiranie – warto zobaczyć bunkry przerobione na muzeum (np. Bunk’Art 2), przejechać się kolejką linową Dajti Express i odwiedzić Plac Skanderbega. Oficjalną walutą Albanii jest lek albański – przed podróżą warto przewalutować środki.

Czas podróży samochodem:

  • Gdańsk – Tirana: ok. 22 godziny
  • Warszawa – Tirana: ok. 20 godziny
  • Katowice – Tirana: ok. 17 godzin

5. Czarnogóra

Rozważając wakacje samochodem za granicą, warto wziąć pod uwagę Czarnogórę. To niewielki kraj położony na pobrzeżu Morza Adriatyckiego, który ma zaledwie ok. 630 000 mieszkańców. W stolicy Czarnogóry (Podgoricy) warto zobaczyć m.in. ruiny starożytnego miasta Dioclei i Stary Most nad Ribnicą. Częstym celem podróży turystów z całego świata jest Sveti Stefan – z punktu widokowego można zrobić piękne zdjęcia, które nadają się na pocztówki. Tutaj możesz też uprawiać trekking (do zobaczenia jest m.in. Plužine) i rozmaite sporty wodne. Oficjalną walutą Czarnogóry jest euro.

Czas podróży samochodem:

  • Gdańsk – Podgorica: ok. 20 godzin
  • Warszawa – Podgorica: ok. 18 godzin
  • Katowice – Podgorica: ok. 15 godzin

6. Mołdawia

Samochodem można dotrzeć też do Mołdawii. To mniej popularny kierunek wakacyjnych podróży, który ma jednak wiele do zaoferowania. Co warto odwiedzić w Mołdawii? Z pewnością Cricova Vinery, czyli jedną z najbardziej znanych winnic. W Kiszyniowie warto z kolei zobaczyć pomnik Stefana Wielkiego, Sobór Narodzenia Pańskiego i Bramę Kiszyniowa, która jest jednym z wielu przykładów architektury socrealizmu. Jeżeli nie chcesz zatrzymywać się w stolicy na dłużej, czekają też inne miasta: Bielce, Soroki czy Kaguł z gorącymi źródłami. Środkiem płatniczym w Mołdawii jest lej mołdawski.

Czas podróży samochodem:

  • Gdańsk – Kiszyniów: ok. 22 godziny
  • Warszawa – Kiszyniów: ok. 19,5 godziny
  • Katowice – Kiszyniów: ok. 16 godzin

7. Włochy

Romantyczne i pełne niezapomnianych wrażeń mogą być wakacje samochodem we Włoszech. W przypadku tego kraju nie sposób wymienić wszystkich dostępnych atrakcji. Do zwiedzenia jest też wiele miast – magiczny i pełen zabytków Rzym, romantyczna Wenecja, Mediolan z ponad 30 muzeami, Neapol słynący z własnej odmiany pizzy czy Werona, którą można pamiętać z szekspirowskiego dramatu „Romeo i Julia”. Już sama podróż do Włoch może być niezwykłą przygodą – jedna z tras wiedzie przez Czechy i Austrię, które można zwiedzić po drodze. We Włoszech obowiązuje euro.

Czas podróży samochodem:

  • Gdańsk – Rzym: ok. 20 godzin
  • Warszawa – Rzym: ok. 18,5 godziny
  • Katowice – Rzym: ok. 15 godzin

8. Austria

Planując wakacje samochodem za granicą, warto rozważyć Austrię – podróż do tego kraju zajmuje zaledwie kilka godzin. Położony nad Dunajem Wiedeń to miasto o wyjątkowo bogatej historii (również architektonicznej). Co zobaczyć podczas wycieczki? We wszystkich przewodnikach pojawiają się podobne miejsca: monumentalna Katedra św. Szczepana, pałac Hofburg wraz z muzeum i barokowy pałac Schönbrunn. Aby zobaczyć Wiedeń z innej perspektywy, warto wybrać się na Wieżę Dunajską lub do parku rozrywki Prater, w którym znajduje się diabelski młyn. Walutą Austrii jest euro.

Czas podróży samochodem:

  • Gdańsk – Wiedeń: ok. 9 godzin
  • Warszawa – Wiedeń: ok. 7 godzin
  • Katowice – Wiedeń: ok. 3 godziny

9. Litwa

Wśród zmotoryzowanych turystów z Polski coraz większą popularność zdobywa sąsiadująca z Polską Litwa. I nie ma w tym nic dziwnego – piękno lasów i jezior, zabytki z intrygującą historią oraz smaczne jedzenie to tylko kilka z wielu powodów, aby odwiedzić ten kraj. Urokliwa architektura Wilna, naturalne wybrzeże Bałtyku w Kłajpedzie czy pełne kontrastów Kowno zachęcają miłośników mniej utartych szlaków turystycznych. Zaletą Litwy jako kierunku podróży jest też jej bliskość – to świetna propozycja dla osób, które chciałyby spędzić mniej czasu w samochodzie, a więcej na zwiedzaniu. W Litwie zapłacisz euro.

Czas podróży samochodem:

  • Gdańsk – Wilno: ok. 6,5 godziny
  • Warszawa – Wilno: ok. 5,5 godziny
  • Katowice – Wilno: ok. 8 godzin

10. Słowacja

Słowacja to kolejny kraj, do którego można wybrać się na urlop samochodem. Do zwiedzenia jest co najmniej kilka miasta – w Bratysławie warto przejść się po uliczkach Starego Miasta i zobaczyć monumentalny Zamek Bratysławski, w planie zwiedzania Koszyc nie powinno zabraknąć wieży widokowej Zygmunta, a w miejscowości Orawskie Podzamcze obowiązkowym punktem jest Zamek Orawski. Słowacja to także liczne jaskinie (Demianowska Jaskinia Lodowa, Demianowska Jaskinia Wolności i Jaskinia Ważecka), które zostały częściowo udostępnione zwiedzającym. Oficjalna waluta na Słowacji to euro.

Czas podróży samochodem:

  • Gdańsk – Bratysława: ok. 8,5 godziny
  • Warszawa – Bratysława: ok. 6,3 godziny
  • Katowice – Bratysława: ok. 3,3 godziny

11. Czechy

Sąsiadujące z Polską od południa Czechy to doskonała propozycja dla zmotoryzowanych turystów, którzy podczas zagranicznych podróży nie zamierzają się nudzić. Czechy mają do zaoferowania zarówno piękną naturę, jak i ciekawą historię. Do zwiedzania zachęcają choćby zapierające dech w piersiach pomniki przyrody – jak Park Narodowy „Czeska Szwajcaria” czy „skalne miasta” w rezerwacie Skały Adrszpaskie. Ale Czechy to także miasta o urokliwych starówkach (Praga, Czeski Krumlow, Telcz, Karlowe Wary) i budzące podziw zamki, których w tym kraju jest ponad 450. Zapomnieć nie można też o smacznej kuchni i znanym na całym świecie przemyśle piwowarskim. Środkiem płatniczym w Czechach jest korona czeska.

  • Gdańsk – Praga: ok. 8 godzin
  • Warszawa – Praga: ok. 7 godzin
  • Katowice – Praga: ok. 4,5 godziny

12. Węgry

Świetnym kierunkiem wakacyjnej podróży są też Węgry. W tym kraju nie brakuje malowniczych miejsc i pięknych widoków. Jezioro Balaton do doskonałe miejsce, aby spróbować swoich sił w żeglarstwie. Wyszehrad jest z kolei znany z cytadeli oraz ruin królewskiego pałacu. Z kolei w Eger można spojrzeć na Węgry z góry – znajduje się tu wieża Minaretu, która pamięta czasy imperium osmańskiego. W samym Budapeszcie warto znaleźć czas, aby zobaczyć Wzgórze Zamkowe, Bazylikę Św. Stefana i Parlament. Ten ostatni budynek często gości na pocztówkach.

Czas podróży samochodem:

  • Gdańsk – Budapeszt: ok. 11 godzin
  • Warszawa – Budapeszt: ok. 8,5 godziny
  • Katowice – Budapeszt: ok. 5,5 godziny

13. Niemcy

Wakacje samochodem za granicą nie muszą wiązać się ze spędzaniem całego dnia w samochodzie – wystarczy wybrać Niemcy. Chociaż Berlin to nie Praga czy Wiedeń, to atrakcji w nim nie brakuje – warte zobaczenia są m.in. Brama Brandenburska, Katedra Berlińska, AquaDom z cylindrycznym akwarium i Plac Poczdamski z pozostałościami po Murze Berlińskim. Jeżeli planujesz dłuższy pobyt, plan podróży powinien obejmować też Zamek Neuschwanstein w Bawarii, Park Narodowy Jasmund czy ogrody w Poczdamie. Dojazd do Berlina autostradą A2 jest niezwykle wygodny. W Niemczech zapłacisz w euro.

Czas podróży samochodem:

  • Gdańsk – Berlin: ok. 6 godzin
  • Warszawa – Berlin: ok. 6 godzin
  • Katowice – Berlin: ok. 5 godzin

Jak przygotować się do wakacji samochodem za granicą?

Zanim wyruszysz w trasę do wybranego miasta, musisz się odpowiednio przygotować. Po pierwsze, zapoznaj się z lokalnymi przepisami drogowymi. W ten sposób nie narazisz się np. na mandat za przekroczenie dozwolonej prędkości. Ten punkt obejmuje też sprawdzenie wyposażenia auta – przepisy dotyczące obowiązkowego wyposażenia nie są takie same w każdym kraju. Po drugie, przygotuj dokumenty. W Polsce podczas kontroli drogowej nie musisz mieć ze sobą dowodu rejestracyjnego, polisy OC czy prawa jazdy. Za granicą jednak te dokumenty będą od Ciebie, jako kierowcy, wymagane.

Po trzecie, przed wyjazdem sprawdź stan techniczny pojazdu i uzupełnij np. poziom płynów eksploatacyjnych. To sposób, aby zminimalizować ryzyko problemów na drodze. Po czwarte, wymień walutę przed podróżą – pamiętaj, że nie we wszystkich wymienionych krajach zapłacisz euro, a lokalna waluta może być potrzebna choćby po to, aby zakupić winiety. Po piąte, pozostaje kwestia ubezpieczenia – przyda się wakacyjne assistance.

Jakie assistance wybrać z myślą o zagranicznym wyjeździe?

Podróżowanie samochodem jest wygodne, ale podczas długiej podróży może dojść do awarii. I właśnie na taką okoliczność przydaje się ubezpieczenie assistance. Jakie ubezpieczenie assistance wybrać? Oto 7 kwestii, na które warto zwrócić uwagę:

  1. Czy wybrane ubezpieczenie assistance oferuje wsparcie za granicą? To ważne, bo niektóre polisy działają tylko na terenie Polski.
  2. Na jak długo chcesz wykupić polisę? Jeżeli tylko na wakacyjny wyjazd, wybierz polisę krótkoterminową, np. na 7, 15 czy 30 dni.
  3. Na jaką odległość ubezpieczyciel oferuje holowanie? W przypadku zagranicznego wyjazdu optymalny będzie wariant zapewniający holowanie na dystansie ok. 1000 km.
  4. Jakie zdarzenia są objęte pomocą? Niemal zawsze jest to wypadek, ale awaria uprawnia do świadczeń już rzadziej. Warto mieć to na uwadze.
  5. Czy ubezpieczyciel zapewnia wsparcie tłumacza? Jeżeli nie znasz języka urzędowego kraju, do którego się wybierasz, to istotny punkt.
  6. Czy możesz liczyć na zakwaterowanie po awarii lub wypadku? Jeżeli tak, to warto jeszcze sprawdzić, przez jaki okres.
  7. Czy firma ubezpieczeniowa zapewni auto zastępcze? Tak jak w poprzednim punkcie, liczba dni może mieć w tym przypadku duże znaczenie.

Chcesz kupić assistance krótkoterminowe? Zrób to szybko i bez wychodzenia z domu, nawet tuż przed wakacyjnym wyjazdem – ubezpieczenie assistance kupisz za pośrednictwem strony internetowej Rankomat.pl.

Podsumowanie

  • Wakacje samochodem za granicę sprawdzą się w przypadku osób, które chcą podróżować we własnym tempie i zwiedzić również mniej popularne regiony.
  • Wśród popularnych wakacyjnych kierunków, do których można dojechać samochodem z Polski, należą: Chorwacja, Bułgaria, Włochy i Czechy.
  • Podróż samochodem do sąsiadujących z Polską krajów zajmuje kilka godzin. Aby dojechać do Chorwacji, trzeba jednak założyć, że jazda potrwa dobę.
  • Przed wyjazdem warto sprawdzić stan techniczny auta i poznać lokalne przepisy drogowe, w tym dotyczące dozwolonej prędkości i obowiązkowego wyposażenia.
  • Na czas podróży warto wykupić ubezpieczenie assistance, które – w zależności od wariantu – może zapewnić kompleksową pomoc m.in. po awarii i wypadku.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. W jakich krajach wymagane są winiety?

    Winiety są wymagane w wielu europejskich krajach. Jeżeli na zagraniczne wakacje wybierasz się samochodem, będziesz ich potrzebować m.in. w Austrii, Czechach, Słowacji, Chorwacji czy Czarnogórze. Dobra wiadomość jest taka, że winiety możesz kupić jeszcze przed wyjazdem – w internetowych sklepach z opłatami drogowymi.

  2. Jakie jeszcze ubezpieczenia kupić z myślą o wakacjach za granicą?

    Na zagraniczne wakacje przyda się ubezpieczenie turystyczne (podróżne). Taka polisa, z odpowiednio wysoką sumą ubezpieczenia, zapewnia pokrycie kosztów leczenia po nieszczęśliwym wypadku. Jeżeli planujesz za granicą uprawiać sporty wodne czy nurkować, pamiętaj, aby o tym wspomnieć ubezpieczycielowi. Przez internet ubezpieczenie podróżne możesz kupić poprzez stronę Rankomat.pl.

  3. Czy zagraniczne wakacje autem są wygodne?

    Podróżowanie do większości krajów europejskich własnym samochodem jest wygodne – jeździć można po drogach szybkiego ruchu i autostradach. Dodatkowo możesz zatrzymać się w praktycznie każdym momencie lub zrobić postój w miejscach, które Cię zainteresowały. To wolność, której nie doświadczysz na zorganizowanych wycieczkach.

  4. Jakie dokumenty zabrać, wybierając się za granicę?

    Konieczne są prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu, ubezpieczenie OC i dokument tożsamości. Dodatkowo warto zabrać ze sobą polisę turystyczną. Rozważyć należy też zabranie ze sobą karty EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. O jej wydanie trzeba złożyć wniosek.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments