Na czym polega cesja leasingu samochodu?


Mężczyzna przejmuje samochód
 • Cesja leasingu jest przekazaniem praw i obowiązków wynikających z umowy leasingu innemu podmiotowi, za pomocą umowy.
 • Przekazanie samochodu na zasadzie cesji może być najbardziej korzystnym finansowo rozwiązaniem dla firmy, która przechodzi problemy finansowe.
 • Leasingodawca musi wyrazić zgodę na przekazanie pojazdu oraz obowiązków wynikających z leasingu za pomocą cesji.
 • Chętny cesjonariusz jest weryfikowany pod kątem zdolności kredytowej oraz wiarygodności finansowej.
 • Przekazanie leasingowanego pojazdu może wiązać się z przekazaniem polisy OC nowemu leasingobiorcy, jeśli wcześniej samodzielnie ubezpieczyliśmy samochód.

Z leasingu samochodu korzystają najczęściej przedsiębiorcy. To sposób na proste i wygodne nabycie pojazdów, które są potrzebne do prowadzenia firmy. W sytuacji, gdy niezbędna jest rezygnacja z takiego auta, najlepszym rozwiązaniem może okazać się cesja leasingu.

Podpowiadamy, na czym dokładnie polega cesja leasingu, jak wpływa na ubezpieczenie samochodu oraz co dzieje się z ratami leasingowymi.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Cesja leasingu – co to jest i jak działa?

Umowa leasingu samochodu wiąże ze sobą dwie strony – leasingodawcę i leasingobiorcę, co może przypominać umowę kredytową. Leasingobiorca, gdy rozwija swoją działalność, decyduje się na pozyskanie samochodu na atrakcyjnych warunkach finansowych. Może się jednak zdarzyć tak, że przedsiębiorca wpada np. w problemy finansowe, przez które musi zrezygnować z leasingu. Co może zrobić w takiej sytuacji?

 • Porozumieć się z leasingodawcą – to oznacza zwrot samochodu. Takie rozwiązanie oznacza niezbyt korzystne rozliczenie finansowe, na którym leasingobiorca będzie stratny;
 • Dokonać wcześniejszego wykupu samochodu – taka decyzja oznacza wykup auta po cenie rynkowej, co może być trudne w sytuacji, gdy do zakończenia leasingu prowadzi brak płynności finansowej;
 • Znaleźć firmę, która będzie zainteresowana cesją leasingu – takie rozwiązanie może być najbardziej korzystne, jednak może wymagać czasu. Dzięki niemu można jednak uniknąć dodatkowych obciążeń finansowych.

Na czym właściwie polega cesja leasingu? Jest to umowa, w której zostają przekazane prawa i obowiązki leasingobiorcy (cedenta) na osoby trzecie (cesjonariusza/cesjonariuszy). Oznacza to, że po podpisaniu umowy cesji, przekazujemy innemu podmiotowi prawo użytkowania samochodu wraz z obowiązkiem spłaty rat leasingowych. Dzięki temu pozbywamy się pojazdu wraz z zobowiązaniem finansowym w sposób, który jest najbardziej korzystny finansowo.

Kiedy można skorzystać z cesji leasingu?

Do cesji leasingu samochodu dochodzi najczęściej w sytuacji, gdy jako leasingobiorca nie potrzebujemy dalszego użytkowania samochodu. Dzieje się tak np. gdy jako przedsiębiorca zmieniamy kierunek swojej działalności lub w sytuacji, gdy firma przynosi straty finansowe i spłata rat leasingowych będzie znacznym obciążeniem dla naszego budżetu. Na cesję można również zdecydować się wtedy, gdy uznamy, że czas wymienić samochód na nowszy i sprawniejszy model.

Kto może zdecydować się na cesję leasingu pojazdu?

W przypadku, gdy decydujemy się na cesję leasingu, musimy samodzielnie znaleźć podmiot zainteresowany takim rozwiązaniem. W tej sytuacji nie możemy liczyć na pomoc leasingodawcy. Ponadto leasingodawcę musimy poinformować i wnioskować o zgodę na taki krok.

Gdy leasingodawca wyrazi zgodę na cesję leasingu, sprawdzi również dwie bardzo ważne sprawy dotyczące znalezionego przez nas podmiotu zainteresowanego cesją, a mianowicie:

 • zdolność kredytową podmiotu – leasingodawca musi sprawdzić, czy firma posiada możliwości na spłatę rat leasingowych;
 • wiarygodność finansową podmiotu – zdolność kredytowa nie oznacza, że podmiot (firma) jest terminowy w spłacaniu swoich zobowiązań. Jeśli okaże się, że przedsiębiorca zalega z płatnościami na różnych liniach – leasingodawca może odmówić zgody na dokonanie cesji z takim podmiotem.

Jak przebiega cesja leasingu samochodu?

Zanim zdecydujemy się na umowę cesji leasingu auta, powinniśmy dokładnie sprawdzić, jak wygląda cała procedura. Należy pamiętać o następujących krokach:

 • kontakt z firmą leasingową – należy dowiedzieć się, czy leasingodawca wyraża zgodę na cesję oraz na jakich warunkach. Każda firma leasingowa może inaczej określić swoje warunki finansowe,
 • przygotowanie ogłoszenia o cesji leasingu – należy dokładnie opisać warunki cesji oraz oczekiwania firmy leasingowej. Bardzo ważną informacją będzie kwestia odstępnego. Jest to kwota, którą podmiot zainteresowany cesją będzie musiał nam zapłacić. Odstępne jest podyktowane zmianą wartości rynkowej pojazdu. Jednak wysoka kwota odstępnego może spowodować, że trudniej będzie znaleźć zainteresowanego cesją,
 • ustalenie szczegółów z podmiotem zainteresowanym umową cesji – kwota odstępnego może podlegać negocjacji. Warto również dogadać się w kwestii opłat dotyczących leasingu,
 • złożenie wniosku o cesję – gdy dowiemy się, kto i na jakich zasadach będzie przejmować samochód, musimy złożyć wniosek o cesję umowy leasingowej. Po złożeniu wniosku, firma leasingowa będzie weryfikować chętnego cesjonariusza pod kątem finansowym,
 • podpisanie umowy leasingu – to już najłatwiejsza część całego procesu. Podpisanie umowy z cesjonariuszem oznacza, że pozbywamy się obowiązku spłacania rat leasingowych.

Warto pamiętać o tym, że osoby przejmujące leasing zyskują przejęcie korzyści podatkowych. Dzięki temu cesjonariusz otrzymuje możliwość ujmowania płaconych rat leasingu w kosztach oraz odliczania zapłaconego podatku VAT.

Jak cesja leasingu wpływa na ubezpieczenie OC i AC?

Każdy samochód zarejestrowany w Polsce musi zostać objęty ubezpieczeniem OC. Dotyczy to również pojazdów, które zostają nabyte na zasadach leasingu, choć w tym przypadku podstawą jest pakiet OC i AC. Co dzieje się z ubezpieczeniem po przekazaniu samochodu z leasingu za pomocą cesji?

Ubezpieczenie samochodu w leasingu jest możliwe na dwa sposoby:

 • gdy firma leasingowa sama ubezpiecza swój pojazd – w tym przypadku cesja niewiele dla nas zmienia, po przekazaniu samochodu, w dalszym ciągu za ubezpieczenie OC i AC odpowiedzialny jest leasingodawca;
 • gdy samochód był ubezpieczony przez nas – w tej sytuacji umowa ubezpieczenia OC zostaje przekazana nowemu leasingobiorcy, z kolei polisa AC zostaje rozwiązana. Dzięki temu można ubiegać się o zwrot środków z polisy.

Jak widać, posiadanie samochodu w leasingu, nie jest sytuacją, której nie da się rozwiązać w przypadku, gdy np. nasza firma wpada w problemy finansowe lub zmienia formę działalności. Cesja leasingu może pomóc nam uniknąć niekorzystnych rozwiązań finansowych, jednak takie rozwiązanie będzie wymagać znacznie więcej czasu niż np. wykup leasingowanego auta.

Stefania Stuglik

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments