Na czym polega cesja leasingu samochodu?

Mężczyzna przejmuje samochód

Z leasingu samochodu korzystają najczęściej przedsiębiorcy. To sposób na proste i wygodne nabycie pojazdów, które są potrzebne do prowadzenia firmy. W sytuacji, gdy niezbędna jest rezygnacja z takiego auta, najlepszym rozwiązaniem może okazać się cesja leasingu. Podpowiadamy, na czym dokładnie polega cesja leasingu, jak wpływa na ubezpieczenie samochodu oraz co dzieje się z ratami leasingowymi.

Cesja leasingu nie jest zagadnieniem niszowym, bo z leasingu – jako formy finansowania m.in. pojazdów – korzysta wielu przedsiębiorców. Rozważasz cesję leasingu? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje o tej procedurze. Chcesz przejąć umowę leasingu? Również zapoznaj się z naszym artykułem – omawiamy w nim m.in. kwestię dalszego ubezpieczenia samochodu, który jest przedmiotem umowy leasingu.

Czym jest cesja leasingu?

Cesja (przelew wierzytelności) została uregulowana w kodeksie cywilnym. To, czy będzie ona możliwa, zależy głównie od zapisów, które znalazły się w umowie leasingu. Leasingodawca może zastrzec w umowie, że nie wyraża zgody na cesję (co jednak zdarza się rzadko). Na czym właściwie polega cesja leasingu?

Najprościej mówiąc, cesja leasingu to umowa, której rezultatem jest przekazanie praw i obowiązków leasingobiorcy (cedenta) na osobę trzecią (cesjonariusza/cesjonariuszy). Podpisując umowę cesji, przekażesz innemu podmiotowi prawo użytkowania samochodu wraz z obowiązkiem spłaty rat leasingowych. Efektem jest pozbycie się zaciągniętego zobowiązania.

W cesji leasingu leasingobiorca przenosi/przekazuje zapisy umowy (prawa oraz obowiązki) na inny podmiot – cesjonariusza lub nabywcę wierzytelności.

Kto decyduje się na cesję leasingu?

Jeżeli myślisz o cesji leasingu, z pewnością masz określony powód. Kiedy warto skorzystać z tego rozwiązania? Cesję leasingu rozważają:

  • przedsiębiorcy mający problemy finansowe – pozbycie się umowy leasingu to sposób na uniknięcie problemów, w tym dochodzenia przez leasingodawcę swoich praw na drodze sądowej,
  • leasingobiorcy chcący zmienić model prowadzonej działalności – konsekwencją może być zmniejszenie ilości pojazdów w posiadanej flocie,
  • firmy zainteresowane obniżeniem średniego wieku pojazdów wchodzących w skład firmowej floty – wówczas pozbycie się aktualnych zobowiązań jest pierwszym krokiem do zaciągnięcia kolejnych.

Wymienione wyżej powody cesji leasingu to jedynie przykłady – być może Twoja motywacja jest zupełna inna.

Cesja leasingu – jakie warunki musi spełnić nowy korzystający?

Interesuje Cię cesja leasingu? Musisz samodzielnie znaleźć podmiot, który będzie zainteresowany przejęciem Twoich praw i obowiązków wynikających z umowy leasingu – w tej sprawie nie możesz liczyć na pomoc leasingodawcy. Co więcej, poszukiwania to nie wszystko, o czym trzeba pamiętać. Gdy znajdziesz chętnego na cesję, musisz jeszcze uzyskać zgodę leasingodawcy.

Zgoda leasingodawcy jest uzależniona głównie od sytuacji finansowej podmiotu zamierzającego przejąć Twoje prawa i obowiązki. Musi on:

  • mieć zdolność kredytową – leasingodawca sprawdzi, czy wskazany podmiot będzie w stanie regulować raty leasingu,
  • być wiarygodny finansowo – weryfikacja obejmuje też to, jak zainteresowany podmiot wywiązywał się ze swoich finansowych zobowiązań w przeszłości.

Co w sytuacji, gdy podmiot ma zdolność kredytową, ale jego wiarygodność finansowa jest niska? Decyzja leży po stronie leasingodawcy. Jeżeli uzna on, że ryzyko jest zbyt wysokie, to może odmówić zgody na dokonanie cesji z takim podmiotem.

Jak przebiega cesja leasingu samochodu?

Cesja leasingu wiąże się z formalnościami. Od czego zacząć i jak ją przeprowadzić? W procesie tym można wyróżnić 3 kroki.

Krok 1 – kontakt z firmą leasingową

W pierwszej kolejności skontaktuj się z firmą leasingową. W trakcie rozmów z pracownikiem leasingodawcy ustal:

  • czy cesja leasingu jest w ogóle możliwa – informacji o cesji możesz też poszukać w podpisanej umowie,
  • jakie warunki musi spełnić podmiot zainteresowany cesją – będziesz mógł przekazać te informacje osobom (przedsiębiorcom), którzy się z Tobą skontaktują,
  • wysokość opłat, jakie trzeba będzie ponieść w związku z cesją leasingu,
  • dokumenty niezbędne do przeprowadzenia cesji – ich lista zależy głównie od formy prawnej prowadzonej działalności,
  • sposób kontaktu – coraz więcej firm proponuje załatwienie formalności związanych z cesją leasingu przez internet.

Krok 2 – znalezienie nowego leasingobiorcy

Ten punkt wiąże się z koniecznością przygotowania ogłoszenia. Jakie informacje powinny koniecznie znaleźć się w jego treści? Parametry pojazdu i wysokość raty leasingowej to zupełne podstawy. Dodatkowo:

  • opisz warunki cesji
  • wskaż oczekiwania firmy leasingowej,
  • porusz kwestię odstępnego.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Czym jest odstępne? To kwota, którą podmiot zainteresowany cesją będzie musiał Tobie zapłacić. Odstępne jest podyktowane zmianą wartości rynkowej pojazdu. Wysoka kwota odstępnego może jednak spowodować, że trudniej będzie znaleźć chętnego na cesję.

Skąd pomysł, aby pobierać odstępne? Aktualny leasingobiorca mógł ponieść spore koszty, np. wnieść wkład własny. Dodatkowo spłacona została już część rat leasingowych. W rezultacie może się okazać, że na operacji cesji leasingobiorca mógłby stracić. Odstępne ma zrekompensować tę stratę.

Krok 3 – złożenie wniosku i podpisanie umowy

Po złożeniu wniosku firma leasingowa musi sprawdzić wszystkie dokumenty. Jeżeli nie będzie miała zastrzeżeń, pozostaje tylko ostatnia formalność – podpisanie umowy. Przykładowo Volkswagen Financial Services proponuje zainteresowanym podmiotom podpisanie umowy w salonie dealerskim, którego pracownicy następnie prześlą umowę do leasingodawcy.

Jak cesja leasingu wpływa na ubezpieczenie OC i AC?

Każdy samochód zarejestrowany w Polsce musi zostać objęty ubezpieczeniem OC. Dotyczy to również pojazdów, które zostają nabyte na zasadach leasingu, choć w tym przypadku podstawą jest pakiet OC i AC. Co dzieje się z ubezpieczeniem po przekazaniu samochodu z leasingu za pomocą cesji?

Ubezpieczenie samochodu w leasingu jest możliwe na dwa sposoby:

  • gdy firma leasingowa sama ubezpiecza swój pojazd – w tym przypadku cesja niewiele zmienia dla przejmującego, bo po przekazaniu samochodu za ubezpieczenie OC i AC w dalszym ciągu odpowiedzialny jest leasingodawca,
  • gdy samochód został ubezpieczony przez leasingobiorcę – w tej sytuacji umowa ubezpieczenia OC zostaje przekazana nowemu leasingobiorcy, z kolei polisa AC zostaje rozwiązana. Dzięki temu można ubiegać się o zwrot środków z polisy.

Jeżeli interesuje Cię przejęcie umowy leasingu, pamiętaj, aby nie lekceważyć kwestii ubezpieczenia. Od tego zależy, czy samochód będzie posiadał optymalną ochronę.

Chcesz być zabezpieczony na wypadek różnych sytuacji? Pamiętaj, że OC i AC to nie wszystko – możesz też skorzystać z innych polis, które uzupełnią zakres ochrony. Ich przykłady to: assistance, NNW (kierowcy, pasażerów), ubezpieczenie ochrony prawnej czy ochrona zniżek w OC/AC.

Oblicz składkę OC/AC

Czy cesja leasingu może być korzystna dla podmiotu przejmującego leasing?

Najczęściej cesja leasingu jest omawiana w kontekście korzyści dla aktualnego leasingobiorcy – w ten sposób może on np. uniknąć popadnięcia w kłopoty finansowe czy pozbyć się niepotrzebnego pojazdu i rat leasingowych. Jednak czy cesja jest też opłacalna dla podmiotu przejmującego zobowiązanie? Tak, i to z kilku powodów.

Cesja dla nowego leasingobiorcy oznacza:

  • korzystne warunki, gdy odstępne jest niewielkie – co ma miejsce bardzo często,
  • korzyści podatkowe – mowa tu m.in. o możliwości zaliczania rat leasingowych w koszty.

Inaczej mówiąc, w niektórych sytuacjach cesja leasingu może być korzystniejsza niż podpisanie nowej umowy z firmą leasingową.

Nie tylko cesja leasingu – jakie są inne możliwości?

Cesja leasingu nie jest jedynym sposobem, aby pozbyć się praw i obowiązków wynikających z umowy leasingu. Inne rozwiązania to:

  • porozumienie się z leasingodawcą – to oznacza zwrot samochodu, przy czym to rozwiązanie wiąże się też z niezbyt korzystnym rozliczeniem finansowym, na którym leasingobiorca będzie stratny,
  • wcześniejszy wykup samochodu – taka decyzja oznacza wykup auta po cenie rynkowej, co może być trudne w sytuacji, gdy powodem zakończenia leasingu jest brak płynności finansowej.

Chcesz uniknąć formalności? W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wcześniejszy wykup samochodu. Jeżeli jednak ze względów finansowych cesja to jedyna opcja, to dobrą wiadomością jest, że wiele firm leasingowych ma gotowe procedury, a część stara się, aby proces ten przebiegał szybko i sprawnie.

Podsumowanie

  • Cesja leasingu to sposób, aby pozbyć się zarówno praw, jak i obowiązków wynikających z umowy leasingu.
  • Większość firm leasingowych umożliwia klientom cesję, przy czym nowy klient musi spełnić określone warunki.
  • Z cesją leasingu wiąże się kwestia ubezpieczenia samochodu – gdy samochód został ubezpieczony przez leasingobiorcę, to OC przechodzi na podmiot przejmujący umowę leasingu.
  • Chociaż cesja jest szczególnie korzystna dla dotychczasowego leasingobiorcy, to zyskać może też nowy leasingobiorca.
  • Niektóre firmy leasingowe przeprowadzają procedurę cesji leasingu drogą elektroniczną – jedynie umowa jest podpisywana w salonie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Cesja bez odstępnego – czy to możliwe?

    Wystarczy przejrzeć ogłoszenia zamieszczane na różnych stronach internetowych, aby przekonać się, że odstępne nie jest standardem. Cesja może być nieodpłatna, czyli bez odstępnego. Takich ofert nie brakuje, a powód jest prozaiczny – trudno znaleźć chętnego na cesję leasingu uzależnioną od wysokiej opłaty.

  2. Czy możliwa jest cesja leasingu na osobę prywatną?

    Chociaż termin „leasing” kojarzy się głównie z przedsiębiorcami, to trzeba pamiętać, że to rozwiązanie jest też dostępne dla osób fizycznych. Taka osoba może być nowym leasingobiorcą, o ile zgodę na to wyrazi firma leasingowa.

  3. Gdzie szukać ofert cesji leasingu?

    Chcesz skorzystać z cesji leasingu? Szukasz przedsiębiorców, którzy z pewnych względów nie chcą kontynuować umowy leasingu? Ofert szukaj na najpopularniejszych portalach ogłoszeniowych. Większość takich ogłoszeń jest dobrze oznaczona – słowo „cesja” pojawia się już w tytule.

  4. Czy po cesji leasingu możliwe jest wprowadzenie zmian w umowie?

    Tak, jest to możliwe. Nowe ustalenia najczęściej dotyczą wysokości rat leasingowych czy ich liczby. Zdarza się, że do umowy wprowadzane są dodatkowe lub inne niż dotychczas obowiązujące zabezpieczenia. Są to jednak kwestie indywidualne ustalane między firmą leasingową a leasingobiorcą.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments