Chip tuning – czym jest i czy ma wpływ na cenę OC i AC?

Silnik w samochodzie osobowym

Myślisz o zwiększeniu mocy pojazdu? Chip tuning jest oferowany przez wiele firm działających na rynku, ale zanim skorzystasz z ich usług, dowiedz się, z czym wiąże się taka modyfikacja i jak może ona wpłynąć na wysokość składki ubezpieczeniowej.

Zmiana standardowych (fabrycznych) ustawień pojazdu nie jest nowością – z tej możliwości właściciele samochodów korzystają tak długo, jak istnieje motoryzacja. Przed zleceniem czy samodzielnym wykonaniem modyfikacji, jaką jest chip tuning, warto jednak dokładnie przyjrzeć się konsekwencjom. Chip tuning nie zawsze będzie się opłacać – np. właścicielom nowych samochodów.

Czym jest i na czym polega chip tuning?

Chip tuning to jeden z rodzajów tuningu – obok wizualnego i mechanicznego. Jak przebiega chip tuning? Polega on na wprowadzeniu przez specjalistę modyfikacji w obrębie pracy silnika. Zmiana fabrycznych parametrów silnika oznacza podniesienie jego mocy i maksymalnego momentu obrotowego. Jest to możliwe, gdyż:

  • Silniki w pojazdach są obecnie kontrolowane przez komputer – ECU (z ang. Engine Control Unit). Parametry sterujące zapisane są w formie tabel (tzw. map). Stąd mówi się m.in. „mapowanie silnika diesla” czy „mapowanie silnika benzynowego”.
  • Producenci ograniczają maksymalne osiągi silnika. Przyczyn takiego postępowania jest wiele, np. chęć wydłużenia żywotności poszczególnych podzespołów. Znaczenie ma też seryjna produkcja, która uniemożliwia indywidualne podejście do każdego auta.

W ostatnich latach chip tuning cieszy się coraz większą popularnością wśród właścicieli samochodów. Ma to bezpośredni związek z korzyściami, jakie można uzyskać, przeprowadzając zmiany w sterowniku silnika.

W jakim celu przeprowadza się chip tuning?

Chip tuning służy poprawie komfortu użytkowania pojazdu. Zmiana fabrycznych ustawień oprogramowania silnika oznacza konkretne korzyści. W jakim celu przeprowadza się chip tuning?

Aby:

  • Auto jeździło bardziej dynamicznie. To z kolei przekłada się na bezpieczeństwo kierowcy oraz podróżujących z nim pasażerów.
  • Silnik miał niższe spalanie. W zależności od modelu samochodu możliwa jest redukcja spalania nawet o 10 proc. w porównaniu do ustawień fabrycznych.
  • Zmniejszyć poziom wytwarzanych zanieczyszczeń – to tzw. eko tuning. Wprowadzone zmiany mogą ograniczyć emisję szkodliwych dla środowiska substancji.

Jaki jest możliwy przyrost mocy i momentu obrotowego silnika dla poszczególnych modeli pojazdów? To kwestia indywidualna – zależy to od wielu czynników.

Model pojazduOryginalna moc | moment obrotowyMoc | moment obrotowy po chip tuningu
BMW 6 E63/E64 635d 286 KM 213 kW286 KM | 580 Nm330 KM | 680 Nm
Fiat Panda 319 1.3 MultiJet 75 KM 55 kW75 KM | 190 Nm97 KM | 228 Nm
Kia Sorento III 2.2 CRDi 200 KM 147 kW200 KM | 441 Nm231 KM | 511 Nm
Skoda Octavia I 1.4 75 KM 55 kW75 KM | 128 Nm80 KM | 135 Nm
Audi A4 B7 3.0 TDI 204 KM 150 kW204 KM | 450 Nm266 KM | 545 Nm
Źródło: www.vtech.pl

Jakie zalety i wady ma chip tuning?

Rozważasz chip tuning? Aby podjąć optymalną decyzję, powinieneś poznać zarówno zalety, jak i wady tego rozwiązania. Najważniejsze korzyści płynące z chip tuningu to:

  • Zmniejszenie zużycia paliwa. Ten punkt jest szczególnie istotny dla kierowców, którzy dużo jeżdżą samochodem.
  • Zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Możliwości silnika podczas jazdy są większe niż przy ustawieniach fabrycznych.
  • Szybsza reakcja silnika. Jeżeli kierowca naciśnie pedał gazu, samochód będzie potrzebował mniej czasu na reakcję.

Chip tuning jest przy tym odwracalny. Oznacza to, że w każdej chwili będziesz mógł powrócić do ustawień fabrycznych. Jeżeli wybierzesz rzetelną firmę, otrzymasz również gwarancję. Wówczas dokonane zmiany nie powinny w negatywny sposób oddziaływać na żywotność silnika.

Jakie wady ma chip tuning? Elementy silnika mogą się szybciej zużywać, jeżeli modyfikacji dokonają osoby niedoświadczone. Istnieje też ryzyko, że konieczna będzie wymiana niektórych elementów eksploatacyjnych po pokonaniu dystansu krótszego niż wskazany przez producenta. Przykładem może być choćby układ hamulcowy.

Zmiany w zakresie oprogramowania modułu sterowania silnikiem nie są polecane właścicielom nowych samochodów. Powód jest prosty – jeżeli pracownik ASO wykryje zmiany, to nie będziesz mógł skorzystać z gwarancji.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Czy chip tuning jest legalny i bezpieczny?

Chip tuning jest zgodny z prawem. Jest również bezpieczny, o ile został prawidłowo wykonany. Wprowadzone zmiany nie mogą zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego. Aby korzystanie z samochodu ze zmodyfikowanym silnikiem było bezpieczne, warto zdać się na specjalistów.

Gdzie należy zrobić chip tuning? Na polskim rynku działają firmy specjalizujące się w chip tuningu. Wyróżnia je to, że:

  • Przed rozpoczęciem prac wykonują diagnostykę. To pozwala określić stan techniczny pojazdu i silnika przed przystąpieniem do modyfikacji oprogramowania.
  • Posiadają oryginalne (legalne) oprogramowanie. W rezultacie klient otrzymuje certyfikat i gwarancję na usługę.
  • Mają doświadczenie. Pracownicy takich firm wiedzą, jak dokonać zmian, aby były one bezpieczne dla auta i jednocześnie spełniały oczekiwania klienta.

Przed opuszczeniem warsztatu wykonującego chip tuning samochód zostanie też sprawdzony na hamowni. Oznacza to, że otrzymasz dokładne informacje o zmianach mocy silnika, a korzystanie z pojazdu będzie bezpieczne.

Ile kosztuje chip tuning?

Chip tuning to usługa stosunkowo droga – właściciele samochodów płacą od 1000 do nawet 3000 zł za modyfikację oprogramowania sterującego silnikiem. Cena zależy od kilku czynników: modelu i marki samochodu, mocy silnika i tego, kto dokonuje zmian oprogramowania modułu silnika. Z reguły cena jest ustalana indywidualnie.

Niektórzy właściciele samochodów, chcąc obniżyć koszty chip tuningu, podejmują się modyfikacji parametrów pracy silnika samodzielnie. Nie jest to rozwiązanie rekomendowane. Brak wiedzy czy odpowiedniej diagnostyki przed dokonaniem zmian może doprowadzić do poważnych szkód.

Czy chip tuning różni się od innych rodzajów tuningu?

Zmiana osiągów silnika, czyli chip tuning (tuning elektroniczny) to nie to samo, co tuning mechaniczny i optyczny. Chip tuning szczególnie często jest zestawiany z tuningiem mechanicznym. Mimo że te formy tuningu mają podobne cele – polepszenie osiągów auta – realizowane są w inny sposób.

Chip tuning – tuning elektronicznyTuning mechanicznyTuning optyczny
Elementy poddawane zmianomZmiana oprogramowania modułu sterowania silnikiemSilnik, układ napędowy i paliwowy, zawieszenieModyfikacje jedynie w zakresie wizualnym
Zakres prac w ramach tuninguModyfikacja oprogramowania modułu silnikaZmiana tłoków, gaźnika, tłumika, amortyzatorówMontaż spoilera, wymiana alufelg i tłumika
Efekt uzyskany za pomocą tuninguZwiększenie mocy i maksymalnego momentu obrotowegoPoprawa mocy, lepsza przyczepność i stabilność samochoduPodniesienie komfortu jazdy samochodem

Czy OC i AC dla auta po chip tuningu jest droższe?

W kalkulatorze OC/AC zamieszczonym w naszym serwisie nie znajdziesz pytań dotyczących tego, czy pojazd został poddany zabiegom tuningu. Wypełniając poszczególne pola trafisz na pytanie związane z pojemnością silnika, do której automatycznie została przypisana moc, oferowana przez producenta. Niestety, nie można jej samodzielnie zmienić w formularzu.

Jeśli chcesz poznać cenę OC i AC obliczoną dla pojazdu po chip tuningu, skontaktuj się z naszym Agentem pod numerem telefonu 22 270 00 00. Postara się on obliczyć cenę polisy zgodnie z faktycznymi danymi technicznymi Twojego samochodu.

Pamiętaj, że większa niż fabryczna moc silnika może podnieść cenę polisy OC i AC, choć niekoniecznie. Chip tuning niezwykle rzadko wpływa na składkę obowiązkowego ubezpieczenia, a decyduje o tym wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe.

Dlaczego chip tuning należy zgłosić ubezpieczycielowi?

Korzystasz już z AC lub chcesz zapewnić sobie ochronę w razie kolizji, wypadku czy kradzieży auta? Większość firm ubezpieczeniowych zastrzega w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia), że właściciel ubezpieczonego pojazdu powinien udzielić informacji o wszelkich wprowadzonych zmianach – w tym również o chip tuningu.

Czy niezgłoszenie ubezpieczycielowi chip tuningu może wiązać się ze wstrzymaniem odszkodowania lub regresem (w przypadku OC)? To zależy.

Jeżeli korzystasz z AC, to w OWU znajdziesz szczegółowe informacje o tym, co się stanie, gdy nie zgłosisz zmian w wymaganym terminie. Jak jest w przypadku OC? Prawidłowo przeprowadzony chip tuning pojazdu niezgłoszony do ubezpieczyciela może co najwyżej spowodować rekalkulację składki OC (jeśli dojdzie do kolizji lub wypadku i towarzystwo dowie się o dużych rozbieżnościach w danych technicznych auta). Zakład ubezpieczeń nie może jednak odmówić lub pomniejszyć odszkodowania z tego tytułu.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments