Czerwone tablice rejestracyjne – kiedy są wydawane, ile kosztują i jak długo są ważne?

Samochód do ubezpieczenia

Wywóz auta za granicę czy konieczność przeprowadzenia przeglądu technicznego pojazdu – to dwie z kilku sytuacji, gdy kierowca otrzymuje czerwone tablice rejestracyjne. Potrzebujesz właśnie takich tablic? Poniżej znajdziesz kompendium informacji o czerwonych tablicach rejestracyjnych.

Nie każdy kierowca montuje na swoim samochodzie czerwone tablice rejestracyjne. Z drugiej strony takie oznaczenia nie są wcale tak niespotykane, jak mogłoby się wydawać. Jeżeli w najbliższym czasie na stałe przeprowadzasz się za granicę, to najpewniej spotkasz się z tematem właśnie tych tablic. Warto wiedzieć o nich więcej, bo nie są to standardowe oznaczenia, a zatem tablice, z których można korzystać przez cały okres eksploatacji auta.

Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne?

Czym są czerwone tablice rejestracyjne? To tymczasowe tablice rejestracyjne, czyli oznaczenia wydawane jedynie na pewien okres – 30 dni. Jednocześnie tablice tymczasowe to jeden z wielu rodzajów tablic rejestracyjnych – obok tablic zwyczajnych, indywidualnych, zabytkowych i dyplomatycznych – które umieszcza się na pojazdach. Pojazdach, czyli nie tylko na samochodach, ale również motocyklach i motorowerach.

Białe tło i numer rejestracyjny barwy czerwonej – tak właśnie wyglądają tymczasowe tablice rejestracyjne.

jak wyglądają czerwone tablice rejestracyjne

Numer rejestracyjny znajdujący się na czerwonej tablicy składa się z dwóch części. Pierwsza to wyróżnik województwa – litera i cyfra. Drugi to wyróżnik pojazdu – cztery cyfry w przedziale od 0001 do 9999.

Wyróżnik na tablice rejestracyjne tymczasowe

Dolnośląskie – D0-D9, V0-V9Łódzkie – E0-E9Podkarpackie – R0-R9, Y0-Y9Świętokrzyskie – T0-T9
Kujawsko-pomorskie – C0-C9Małopolskie – K0-K9, J0-J9Podlaskie – B0-B9Warmińsko-mazurskie – N0-N9
Lubelskie – L0-L9Mazowieckie – W0-W9, A0-A9Pomorskie – G0-G9, X0-X9Wielkopolskie – P0-P9, M0-M9
Lubuskie – F0-F9Opolskie – O0-O9Śląskie – S0-S9, I0-I9Zachodniopomorskie – Z0-Z9

Kiedy są wydawane czerwone tablice tymczasowe?

Tablice tymczasowe otrzymują właściciele pojazdów, którzy złożyli wniosek o ich czasową rejestrację. Kodeks drogowy precyzuje, że czasowa rejestracja jest możliwa jedynie w kilku przypadkach.

Sytuacje, gdy możesz otrzymać czerwone tablice rejestracyjne:

 • Wywóz pojazdu za granicę
 • Przejazd pojazdem z miejsca jego zakupu (odbioru) na terenie Polski
 • Przejazd pojazdem, aby wykonać jego naprawę
 • Przejazd pojazdem na przegląd techniczny

Czerwone tablice rejestracyjne a przegląd

Samochody wystawione na sprzedaż mają różne defekty. Niekiedy auto jest zadbane i w świetnym stanie technicznym, ale nie jest ubezpieczone i nie ma aktualnego badania technicznego. Osoba, która kupuje taki pojazd, powinna przygotować się na pewne trudności. Po pierwsze, ubezpieczenie OC musi kupić najpóźniej w dniu podpisania umowy kupna-sprzedaży. Po drugie, najpewniej otrzyma tablice tymczasowe rejestracyjne, dzięki którym będzie mogła pojechać na przegląd.

W wydziale komunikacji zostały Ci wydane czerwone tablice? Nie zwlekaj – udaj się na przegląd jak najszybciej. Jeżeli ważność tablic tymczasowych upłynie, to przejście badania technicznego nie będzie możliwe. 

Jaki wniosek o czerwone tablice rejestracyjne wypełnić?

Na rządowej stronie internetowej www.obywatel.gov.pl dostępny jest tylko jeden wniosek o rejestrację pojazdu. To uniwersalny wzór, który jest dostosowany do aktualnych przepisów. Przewiduje on też możliwość wskazania, że pojazd powinien zostać zarejestrowany czasowo – jak na poniższej grafice.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Aby otrzymać tablice tymczasowe rejestracyjne, wystarczy:

 • Przekreślić słowa „o rejestrację”
 • Pozostawić fragment „czasową rejestrację w celu”
 • Podać powód rejestracji czasowej

Wniosek o czerwone tablice rejestracyjne

Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku o tymczasowej rejestracji pojazdu?

Organ rejestrujący właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania, oprócz wniosku o tymczasową rejestrację pojazdu, poprosi Cię (w zależności od powodu powodu jego złożenia i miejsca zakupu pojazdu) o:

 • dowód własności pojazdu (np. faktura VAT, umowa sprzedaży pojazdu, darowizny, prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności),
 • dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne pojazdu (jeżeli jest zarejestrowany),
 • świadectwo zgodności WE albo świadectwo zgodności wraz ze stosownym oświadczeniem,
 • potwierdzenie odprawy celnej przywozowej (w przypadku zakupu pojazdu na terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej),
 • dowód opłacenia akcyzy lub dokument potwierdzający brak tego obowiązku albo zaświadczenie stwierdzające zwolnienie od akcyzy (w przypadku pojazdu sprowadzonego z państwa członkowskiego UE (dotyczy: samochodu osobowego, pojazdu rodzaju „samochodowy inny”, podrodzaju „czterokołowiec” – kategoria homologacyjna L7e lub podrodzaju „czterokołowiec lekki” – kategoria homologacyjna L6e),
 • pełnomocnictwo (jeżeli w sprawie występuje pełnomocnik),
 • tłumaczenia na język polski dokumentów sporządzonych w języku obcym, dokonane przez tłumacza przysięgłego lub właściwego konsula (jeśli jest wymagane),
 • okazanie dowodu tożsamości (dowodu osobistego lub innego dokumentu ze zdjęciem – do wglądu) – gdy właścicielem jest osoba fizyczna. Jeśli właścicielem pojazdu jest osoba prawna, wymagany jest aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego (do wglądu). Uwaga! Sprawy związane z rejestracją pojazdu w imieniu osoby prawnej mogą załatwić wyłącznie osoby do tego upoważnione.

Ile kosztują czerwone tablice rejestracyjne?

Od 12 do 80 zł – tyle trzeba zapłacić za wydanie czerwonych tablic rejestracyjnych. Koszt jest uzależniony od rodzaju pojazdu i od powodu tymczasowej rejestracji. Z wyższym wydatkiem muszą liczyć się właściciele pojazdów, którzy mają w planach ich wywóz za granicę. Mniej z kolei płacą kierowcy potrzebujący czerwonych tablic rejestracyjnych, aby dojechać na stację kontroli pojazdów lub przejechać z miejsca zakupu (odbioru) pojazdu na terenie kraju.

Opłata za wydanie czerwonych tablic rejestracyjnych w 2024 roku:

 • 12 zł lub 40 zł* – czerwone tablice rejestracyjne dla motocykla i ciągnika rolniczego;
 • 15 zł – czerwone tablice rejestracyjne dla przyczepy;
 • 30 lub 80 zł* – czerwone tablice rejestracyjne dla samochodu i ciągnika siodłowego.

*Wyższa kwota dotyczy tablic, które zostały wydane dla pojazdu przygotowanego do wywozu za granicę.

Ile kosztuje rejestracja samochodu na czerwonych tablicach rejestracyjnych?

Na koszt rejestracji składają się nie tylko tablice rejestracyjne – kierowca musi zapłacić jeszcze za nalepki legalizacyjne i pozwolenie czasowe. Planujesz złożyć wniosek o wydanie czerwonych tablic rejestracyjnych? Z poniższej tabeli dowiesz się, ile będzie Cię kosztować rejestracja pojazdu z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi – samochodu, przyczepy, motocykla, ciągnika rolniczego i ciągnika siodłowego.

Ile kosztuje rejestracja pojazdu z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi?

Dojazd na przegląd lub przejazd z miejsca zakupu (odbioru) na terenie kraju
Samochód, ciągnik siodłowyPrzyczepaMotocykl, motorower, ciągnik rolniczy
Czerwone tablice rejestracyjne30 zł15 zł12 zł
Nalepki legalizacyjne12,50 zł6,25 zł6,25 zł
Pozwolenie czasowe18,50 zł18,50 zł18,50 zł
Razem61 zł39,75 zł36,75 zł
Wywóz pojazdu poza granice kraju
Samochód, ciągnik siodłowyPrzyczepa, motocykl, ciągnik rolniczy
Czerwone tablice rejestracyjne80 zł40 zł
Nalepki legalizacyjne12,50 zł6,25 zł
Pozwolenie czasowe18,50 zł18,50 zł
Razem111 zł64,75 zł

W Twoim imieniu wniosek o rejestrację złoży inna osoba? Jeżeli nie jest to np. Twój małżonek czy rodzic, konieczne będzie jeszcze wniesienie opłaty za pełnomocnictwo. Taka opłata wynosi 17 zł.

Czerwone tablice rejestracyjne a OC – czy ubezpieczenie jest konieczne?

Z perspektywy kierowców to ważna informacja – czerwone tablice rejestracyjne nie zwalniają z obowiązku ubezpieczenia pojazdu. Inaczej mówiąc, dla konieczności zakupu OC nie ma znaczenia, że z urzędu otrzymasz tablice tymczasowe zamiast standardowych. Czasowa rejestracja uprawnia jednak do wyboru ubezpieczenia OC – właściciel pojazdu może kupić:

 • całoroczne ubezpieczenie OC – taką polisę możesz nabyć za pośrednictwem naszego kalkulatora OC/AC;
 • 30-dniowe OC – to tzw. polisa krótkoterminowa, którą można zakupić bezpośrednio w firmie ubezpieczeniowej.

Planujesz podróż samochodem za granicę? Tymczasowe tablice rejestracyjne nie stanowią przeszkody w zakupie innych, nieobowiązkowych ubezpieczeń. Przykładem może być polisa assistance. W tej sytuacji pamiętaj jednak, aby ubezpieczenie zapewniało wsparcie również po przekroczeniu granicy Polski.

Podsumowanie

Czerwone tablice rejestracyjne do oznaczania pojazdów zarejestrowanych tymczasowo – najważniejsze informacje

 • Czerwone tablice rejestracyjne to tymczasowe oznaczenia, które są wydawane na okres 30 dni.
 • Wywóz auta za granicę i przejazd na przegląd – to przykładowe sytuacje, gdy wydawane są czerwone tablice rejestracyjne.
 • Aby otrzymać tymczasowe tablice rejestracyjne, należy wypełnić standardowy wniosek o rejestrację auta.
 • Czerwone tablice rejestracyjne kosztują od 12 do 80 zł. Droższe są tablice wydawane dla pojazdów, które mają zostać wywiezione z Polski.
 • Korzystanie z czerwonych tablic rejestracyjnych nie zwalnia z obowiązku zakupu ubezpieczenia OC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy można jeździć autem z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi? 

  Pojazdem z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi można poruszać się po drogach. Jednak dla innych uczestników ruchu drogowego i służb te nietypowe tablice są wyraźnym sygnałem – auto ma specyficzny status, np. za chwilę wyjedzie za granicę. 

 2. Planuję wywieźć auto za granicę. Czy muszę zwrócić czerwone tablice rejestracyjne?

  Nie. Jeżeli auto opuści Polskę, jego właściciel nie musi zwracać czerwonych tablic rejestracyjnych do wydziału komunikacji, gdzie je otrzymał. O czerwone dotychczasowe tablice rejestracyjne może upomnieć się jednak zagraniczny urząd, w którym pojazd będzie rejestrowany na stałe. 

 3. Czy czerwone tablice rejestracyjne wyróżniają tylko auta osobowe?

  Nie. Z zamieszczonej w artykule tabeli wynika, że tymczasowe tablice rejestracyjne są wydawane też dla innych pojazdów – przyczep, motocykli, motorowerów, ciągników siodłowych i ciągników rolniczych. 

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments