Zakup ubezpieczenia OC czy AC może zająć zaledwie kilka minut, o ile dobrze się przygotujesz i odpowiednio wcześniej zgromadzisz dokumenty. Mowa o tych dokumentach, na podstawie których firma ubezpieczeniowa wyliczy wysokość składki. Poznaj dokumenty potrzebne do zakupu ubezpieczenia.
- Jakie dokumenty są potrzebne do umowy ubezpieczenia?
- Dowód rejestracyjny pojazdu
- Prawo jazdy
- Dowód osobisty
- Umowa kupna-sprzedaży samochodu
- Obecna polisa
- Zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia auta
- Dlaczego warto przygotować dokumenty do zakupu ubezpieczenia?
- Nie tylko dokumenty – na jakie pytania trzeba się przygotować?
- Kiedy przyda się e-usługa „Mój pojazd”?
- Z czym wiąże się podanie nieprawdziwych danych podczas zakupu OC lub AC?
- Podsumowanie
- FAQ – najczęściej zadawane pytania o dokumenty potrzebne do zakupu ubezpieczenia
- Źródła
Ubezpieczenie samochodu można kupić na kilka sposobów: osobiście w multiagencji ubezpieczeniowej, w trakcie rozmowy telefonicznej z agentem ubezpieczeniowym i przez internet. Bez względu na to, jak planujesz nabyć polisy komunikacyjne, musisz przygotować dokumenty. Listę dokumentów potrzebnych do zakupu ubezpieczenia znajdziesz poniżej. Podpowiadamy też, co zrobić w razie braków w dokumentacji.
Jakie dokumenty są potrzebne do umowy ubezpieczenia?
Trzy podstawowe dokumenty potrzebne do zawarcia umowy ubezpieczenia samochodu to: dowód rejestracyjny, prawo jazdy i dowód osobisty. Aby nabyć ubezpieczenie OC dla dopiero co zakupionego auta, przyda się też umowa kupna-sprzedaży. Jeżeli nie ubezpieczasz auta po raz pierwszy, warto przygotować również obecną polisę. Jednocześnie niekiedy przydać może się zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia auta.
Dlaczego to właśnie wymienione wyżej dokumenty są potrzebne do ubezpieczenia samochodu? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Jakie dokumenty są potrzebne do umowy ubezpieczenia? | Dlaczego ten dokument jest potrzebny do zakupu polisy? |
---|---|
Dowód rejestracyjny pojazdu | Zawiera kluczowe informacje o pojeździe zgłoszonym do ubezpieczenia |
Prawo jazdy | W tym dokumencie znajduje się data wydania prawa jazdy i data jego ważności |
Dowód osobisty | Zawiera podstawowe dane właściciela auta, które spisze agent multiagencji |
Umowa kupna-sprzedaży samochodu | Zawiera dane pojeźdu. Przyda się, gdy aktualny właściciel chce kupić ubezpieczenie. |
Obecna polisa | Znajduje się w niej nazwa firmy ubezpieczeniowej i okres, na jaki polisa została zawarta. |
Zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia auta | Prezentuje informacje o okresach ochrony, a także szkodach komunikacyjnych. |
Dowód rejestracyjny pojazdu
Dowód rejestracyjny potwierdza, że pojazd, dla którego został on wydany, został dopuszczony do ruchu. Jednocześnie jest to źródło zawierające szereg istotnych informacji o pojeździe. I właśnie dlatego dokument ten jest potrzebny podczas zakupu polisy komunikacyjnej. Informacje z dowodu rejestracyjnego potrzebne do zawarcia umowy ubezpieczenia OC, AC, NNW czy assistance to choćby:
- Marka i model pojazdu
- Rok produkcji
- Kraj i data pierwszej rejestracji pojazdu
- Numer VIN
- Numer rejestracyjny
Prawo jazdy
Dokumenty potrzebne do ubezpieczenia samochodu uwzględniają również prawo jazdy. Kluczowe informacje zamieszczone na blankiecie to data wydania prawa jazdy i data ważności prawa jazdy. Dodatkowo w tym dokumencie podany jest numer PESEL, który również trzeba podać podczas zakupu ubezpieczenia komunikacyjnego.
Dowód osobisty
Agenci ze stacjonarnych punktów sprzedaży ubezpieczeń zawsze proszą o dokument tożsamości i prawo jazdy. Z dowodu osobistego mogą oni spisać podstawowe dane: imię i nazwisko, datę urodzenia i PESEL. Te informacje są obowiązkowo potrzebne do zawarcia umowy ubezpieczenia samochodu.
Umowa kupna-sprzedaży samochodu
Kupując używane auto, nabywca powinien otrzymać aktualną umowę ubezpieczenia samochodu. Co ważne, nie musi on jednak korzystać z przejętej polisy – obowiązkowe ubezpieczenie OC może wykupić w dowolnej firmie. W tej sytuacji podczas zawierania umowy ubezpieczenia przydaje się właśnie umowa kupna samochodu.
Uwaga!
Obecna polisa
Agent ubezpieczeniowy najpewniej zapyta o to, który ubezpieczyciel jako ostatni zapewniał ochronę ubezpieczeniową. Takie pytanie pojawia się też w formularzu internetowego kalkulatora OC/AC. Właśnie dlatego dokumenty potrzebne do ubezpieczenia auta obejmują również aktualną polisę ubezpieczeniową.
Kup OC już od 280 zł!
- Ceny oc w 5 minut
- Porównaj oferty 14 towarzystw
- Pomoc 200 agentów
Zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia auta
Przerwy w ubezpieczeniu i spowodowane szkody – te informacje również mają wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej. Kłopot w tym, że niekiedy kierowcy nie pamiętają szczegółowo takich sytuacji. Wówczas przydaje się zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia. Można je pobrać ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Spróbuj tego
Dlaczego warto przygotować dokumenty do zakupu ubezpieczenia?
Marka, model pojazdu czy numer rejestracyjny – to przykładowe pytania, na które bez większego zastanowienia udzieli odpowiedzi każdy właściciel samochodu. Problem pojawia się wówczas, gdy pytania dotyczą numeru VIN czy dokładnej daty pierwszej rejestracji auta w kraju. Z czasem zaciera się też pamięć o przerwach w ubezpieczeniu czy datach spowodowanych stłuczek parkingowych (lub kolizji) – kierowcy zazwyczaj potrafią co najwyżej przywołać rok, w którym miało miejsce zdarzenie. I właśnie dlatego przed zakupem polisy warto przygotować dokumenty.
Jeżeli podczas spotkania z agentem ubezpieczeniowym nie podasz wszystkich danych lub nie odpowiesz na wszystkie pytania podczas wypełniania formularza w internetowym kalkulatorze OC/AC, to może się zdarzyć, że wyliczenie składki będzie niemożliwe.
Spróbuj tego
Nie tylko dokumenty – na jakie pytania trzeba się przygotować?
Aby zawrzeć umowę ubezpieczenia samochodu, trzeba podać nie tylko dane z już wspomnianych dokumentów – podczas rozmowy z agentem czy wypełniania formularza przez internet pojawią się dodatkowe pytania. O czym mowa? Oto przykładowe pytania, na które warto przygotować odpowiedzi:
- Jak używany jest pojazd zgłaszany do ubezpieczenia – do celów prywatnych, czy też zawodowych?
- Czy auto posiada uszkodzenia, np. zarysowania lub wgniecenia?
- Jaki jest aktualny przebieg pojazdu?
- Ile kilometrów użytkownik samochodu planuje przejechać w trakcie kolejnych 12 miesięcy?
- Jaka firma jako ostatnia zapewniała ochronę ubezpieczeniową?
- Po której stronie w pojeździe znajduje się kierownica?
- Ilu współwłaścicieli ma pojazd?
- Gdzie auto jest parkowane nocą (np. indywidualny garaż, teren posesji, ulica, parking strzeżony)?
- Ile dzieci poniżej 26. roku życia ma właściciel auta?
- Jaki jest stan cywilny kierowcy?
- Czy adres zamieszkania kierowcy jest inny niż jego adres zameldowania?
Kiedy przyda się e-usługa „Mój pojazd”?
Za kilka dni musisz kupić ubezpieczenie OC, ale nie możesz zlokalizować dowodu rejestracyjnego? To się zdarza. Jeżeli nie masz czasu, aby szukać dokumentu, nie musisz tego robić – skorzystaj z e-usługi „Mój Pojazd”. E-usługa „Mój Pojazd” pozwala bezpłatnie, szybko i bez wychodzenia z domu pozyskać dane z dowodu rejestracyjnego oraz sprawdzić stan licznika z ostatniego badania technicznego.
Aby skorzystać z opisywanej e-usługi, potrzebujesz Profilu Zaufanego. Jeżeli masz już Profil Zaufany, pozostaje przejść na stronę www.gov.pl i następnie wybrać zakładkę „Sprawdź swój pojazd” (ścieżka: Kierowca i pojazdy — Pojazdy — Sprawdź swój pojazd).
Z czym wiąże się podanie nieprawdziwych danych podczas zakupu OC lub AC?
Niekiedy, aby obniżyć cenę polisy OC czy AC, kierowcom zdarza się przeinaczyć pewne fakty – ukrywają oni informację o dodatkowym kierowcy lub wskazują, że stan techniczny i wizualny pojazdu pozostaje bez zarzutu. To praktyka, która nie jest godna pochwały – kierowca może sobie w ten sposób zaszkodzić. Dlaczego i jak?
Gdyby doszło do stłuczki parkingowej, kolizji czy wypadku, firma ubezpieczeniowa szybko ustali, kto kierował pojazdem. Jeżeli okaże się, że dane we wniosku były błędne, to:
- Właściciel auta będzie musiał dopłacić do składki ubezpieczeniowej. Polisa OC nie może zostać wypowiedziana przez ubezpieczyciela, ale to nie znaczy, że nie obejdzie się bez konsekwencji.
- Ubezpieczyciel może wypowiedzieć umowę AC ze skutkiem natychmiastowym. Każda firma ubezpieczeniowa zastrzega sobie taką możliwość w OWU. Prawdopodobne jest też obniżenie wysokość odszkodowania.
Niektóre firmy ubezpieczeniowe praktykują też oględziny pojazdu zgłoszonego do ubezpieczenia. Gdyby okazało się, że klient skłamał we wniosku, ubezpieczyciel może odmówić udzielania ochrony zapewnianej przez AC.
Podsumowanie
- Dokumenty potrzebne do ubezpieczenia auta to: dowód rejestracyjny, prawo jazdy, dowód tożsamości i obecna polisa.
- Po zakupie używanego samochodu przyda się też umowa kupna-sprzedaży i polisa zakupiona przez poprzedniego właściciela.
- Kierowcy, którzy planują kupić ubezpieczenie OC przez internet, powinni wcześniej zdobyć zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia auta.
- W razie zagubienia dowodu rejestracyjnego warto skorzystać z e-usługi „Mój Pojazd”, która jest dostępna na stronie gov.pl.
- Na wszystkie pytania w formularzu należy odpowiadać zgodnie z prawdą – firma ubezpieczeniowa może wyłapać rozbieżności ze stanem faktycznym.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o dokumenty potrzebne do zakupu ubezpieczenia
Dlaczego na liście dokumentów potrzebnych do zakupu ubezpieczenia nie znajduje się karta pojazdu?
Powód jest prozaiczny – od 4 września 2022 r. karty pojazdu nie są już wydawane. Mimo że wielu kierowców wciąż ma kartę pojazdu, to dziś nie jest ona już wymagana ani w urzędach, ani przez ubezpieczycieli. Co więcej, karta pojazdu w wielu miejscach powiela informacje znajdujące się w dowodzie rejestracyjnym.
Dlaczego do zawarcia umowy ubezpieczenia samochodu potrzebne jest tak wiele informacji?
Aby wyliczyć składkę polisy, firmy ubezpieczeniowe korzystają m.in. z modeli matematycznych do oszacowania ryzyka. W ten sposób obliczenia odbywają się automatycznie po podaniu określonych danych. I właśnie w tym celu ubezpieczyciele potrzebują informacji o pojeździe, kierowcy i jego historii ubezpieczenia.
Czy można ubezpieczyć nie swój samochód?
Tak, możliwe jest zawarcie umowy ubezpieczenia dla samochodu, który należy do innej osoby (ubezpieczenie na cudzy rachunek). W tej sytuacji osoba zgłaszająca auto do ubezpieczenia także musi podać wszystkie dane – w tym te dotyczące kierowcy. Jednocześnie to ona, a nie właściciel pojazdu, będzie zobowiązana do zapłaty składki.
Czy na podstawie udzielonych odpowiedzi towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić przedstawienia oferty?
W przypadku OC sprawa jest prosta – żadna firma nie może odmówić sprzedaży tej polisy. Prawdą jest jednak, że każdy ubezpieczyciel zakłada modelową grupę klientów. Jeżeli kierowca się w nią nie wpisuje, musi liczyć się z tym, że nie otrzyma atrakcyjnej propozycji – składka ubezpieczeniowa będzie wysoka, a zatem zakup polisy będzie mało opłacalny.
Źródła
Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym