Ile mamy czasu na zgłoszenie szkody AC?

Czy wiesz, że w przypadku ubezpieczenia AC moment zgłoszenia szkody ubezpieczycielowi ma ogromne znaczenie? Jeżeli zrobisz to zbyt późno, rozczarujesz się wysokością odszkodowania – zostanie ono wypłacone w obniżonej kwocie. Dowiedz się, ile jest czasu na zgłoszenie szkody, gdy korzystasz z polisy autocasco.

Właściciele pojazdów, którzy wykupili ubezpieczenie AC, mogą czuć się bezpiecznie. W razie zderzenia ze zwierzęciem, kradzieży samochodu lub uszkodzenia karoserii przez grad czy upadające drzewo, otrzymają oni odszkodowanie. Jest jednak pewne „ale” – muszą jeszcze pamiętać o formalnościach, w tym zgłoszeniu szkody autocasco w wyznaczonym terminie. W innym przypadku ubezpieczyciel obniży wysokość odszkodowania. I będzie miał do tego prawo.

Ile jest czasu na zgłoszenie szkody z ubezpieczenia AC?

Firmy ubezpieczeniowe posługują się terminem „niezwłocznie”. Jednak „niezwłocznie” nie jest synonimem słowa „natychmiast” – ubezpieczyciel powinien po prostu zostać poinformowany o szkodzie bez zwłoki (najszybciej jak to możliwe). Stąd też obok słowa „niezwłocznie” pojawia się dokładna liczba godzin lub dni, w ciągu których należy poinformować ubezpieczyciela o zdarzeniu.

W kontekście czasu na zgłoszenie szkody z AC ubezpieczyciele rozróżniają dwa rodzaje szkód:

  1. Szkody kradzieżowe. W przypadku kradzieży ubezpieczyciele są bardziej rygorystyczni – wymagają, aby klient dokonał zgłoszenia w ciągu 12 godzin czy 2 dni, licząc od dnia, w którym dowie się o zdarzeniu.
  2. Pozostałe szkody. Tutaj czasu jest więcej – w zależności od ubezpieczyciela może to być np. 4 czy 7 dni. Niekiedy termin jest uzależniony od tego, gdzie doszło do zdarzenia – w Polsce czy za granicą.

Dlaczego na zgłoszenie ubezpieczycielowi kradzieży auta jest mniej czasu?

W tym przypadku sprawa jest oczywista – im szybciej ubezpieczyciel i właściwe służby (np. policja) zostaną poinformowani o kradzieży, tym większe jest prawdopodobieństwo, że pojazd uda się odzyskać. Szczególnie duże szanse na odzyskanie samochodu istnieją wówczas, gdy został on wyposażony w zabezpieczenia przeciwkradzieżowe, np. monitoring GPS. Zwłoka w poinformowaniu policji działa na niekorzyść właściciela skradzionego pojazdu – istnieje duża szansa, że zostanie on rozebrany na części.

Zgłoszenie szkody autocasco – jakie terminy są u ubezpieczycieli?

Jeżeli chcesz wiedzieć, ile masz czasu na zgłoszenie szkody, wystarczy, że przeczytasz Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) – to dokument, który ubezpieczyciel wręczył Ci wraz z polisą AC. Możesz też zajrzeć do poniższego zestawienia – znajdziesz w nim informacje o tym, w jakim terminie należy zgłosić szkodę autocasco w różnych firmach ubezpieczeniowych. Jak się okazuje, rozbieżności w tym zakresie między ubezpieczycielami są duże.

Allianz

Klienci Allianz mają obowiązek powiadomić ubezpieczyciela o kradzieży ubezpieczonego pojazdu jak najszybciej – nie później niż w ciągu 48 godzin od wystąpienia kradzieży lub uzyskania o niej informacji. O pozostałych szkodach ubezpieczyciel powinien dowiedzieć się nie później niż w ciągu 4 dni od powzięcia informacji o ich zaistnieniu.

Balcia

Firma Balcia wymaga, aby klient o kradzieży ubezpieczonego pojazdu poinformował ją niezwłocznie, nie później niż w ciągu najbliższego dnia od dnia powzięcia informacji o tym zdarzeniu. W przypadku pozostałych szkód termin jest uzależniony od tego, gdzie (w którym kraju) doszło do uszkodzenia pojazdu. Jeżeli szkoda powstała:

  • na terenie Polski – właściciel samochodu o szkodzie powinien poinformować w ciągu 5 dni od daty jej powstania;
  • poza granicami Polski – właściciel auta na poinformowanie ubezpieczyciela ma 5 dni od daty powrotnego przekroczenia granicy Polski i nie więcej niż 10 dni od daty jej zaistnienia.

Benefia i Compensa

Ile jest czasu na zgłoszenie szkody w firmie Benefia lub Compensa? Jeżeli do zdarzenia doszło w Polsce, kierowca ma na to 5 dni roboczych. Wyjątkiem jest utrata ubezpieczonego pojazdu – wówczas na poinformowanie ubezpieczyciela są 2 dni robocze. Gdyby z kolei do szkody doszło za granicą, to termin wynosi 5 dni – liczy się go od dnia powrotnego przekroczenia granicy.

Link4

Czas na zgłoszenie szkody z AC w Link4 zależy wyłącznie od tego, czy mowa o kradzieży, czy też pozostałych szkodach – bez względu na to, gdzie do nich doszło (w Polsce czy za granicą). Terminy są następujące:

  • kradzież – najszybciej jak to możliwe i nie później niż w ciągu 2 dni;
  • pozostałe szkody – najszybciej jak to możliwe, ale nie później niż w ciągu 7 dni.

mtu24.pl

mtu24.pl narzuca nieco inne zasady – w OWU można przeczytać, że właściciel pojazdu ma obowiązek powiadomić ubezpieczyciela o zdarzeniu niezwłocznie po jego zajściu lub uzyskaniu o nim wiadomości. Ubezpieczyciel odchodzi zatem od wyznaczania maksymalnego terminu w godzinach czy dniach – informację o szkodzie należy przekazać zaraz po dowiedzeniu się o niej.

Proama

Na zgłoszenie szkody autocasco firmie Proama jest 5 dni od dnia jej wystąpienia. W przypadku kradzieży termin ten jest skrócony – właściciel pojazdu na zgłoszenie ma wówczas zaledwie 3 dni. Termin ten należy liczyć od uzyskania informacji o kradzieży ubezpieczonego pojazdu. Ubezpieczyciel wymaga też poinformowania o kradzieży policji w ciągu 3 dni.

PZU

W PZU termin, w jakim należy przekazać informację o szkodzie, zależy od tego, gdzie do niej doszło. Zasady są następujące – jeżeli szkoda miała miejsce na terytorium:

  • Polski – właściciel pojazdu ma obowiązek powiadomić o szkodzie niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 7 dni od zajścia wypadku ubezpieczeniowego;
  • innego państwa – zgłoszenia należy dokonać nie później niż w terminie 7 dni od dnia powrotnego przekroczenia granicy, a w terminie 3 dni od wystąpienia szkody, gdyby zaistniała konieczność skorzystania z pomocy ubezpieczyciela przed powrotem do Polski.

Uniqa

Ile czasu na zgłoszenie szkody ma klient firmy Uniqa? Ubezpieczyciel wymaga niezwłocznego powiadomienia o wypadku ubezpieczeniowym – nie później niż w ciągu 7 dni od zdarzenia. Jeżeli doszło do kradzieży, informację również należy przekazać niezwłocznie – nie później niż w ciągu 2 dni od dnia, w którym właściciel auta dowiedział się o kradzieży.

Jak prawidłowo liczyć termin zgłoszenia szkody AC?

W OWU różnych ubezpieczycieli często pojawia się sformułowanie, że zgłoszenie szkody autocasco powinno nastąpić np. w ciągu 2 czy 7 dni od dnia, w którym właściciel pojazdu powziął informację o szkodzie. Co to oznacza w praktyce? Najłatwiej wytłumaczyć to na przykładach.

Przykład

Anna zostawiła na noc pojazd na strzeżonym parkingu. W nocy doszło do kolizji – stojąca niedaleko przyczepa stoczyła się i uszkodziła jej pojazd. Anna dowiedziała się o tym dopiero rano od stróża. Od razu powinna zawiadomić ubezpieczyciela, ale jeżeli tego nie zrobi, to właśnie od tego momentu rozpocznie bieg termin zgłoszenia szkody z AC.

Przykład

Tomasz wybrał się nad morze z rodziną. Zaparkował na ogólnodostępnym parkingu. Rodzina do późna świetnie się bawiła – na parking wróciła dopiero po godzinie 22. Wówczas mężczyzna dowiedział się, że pojazd został skradziony. Od tego momentu biegnie termin zgłoszenia szkody z polisy autocasco.

Jakie są konsekwencje zgłoszenia szkody autocasco po terminie?

Skutki zgłoszenia szkody po wyznaczonym przez ubezpieczyciela terminie mogą być poważne – firma ubezpieczeniowa może obniżyć wysokość odszkodowania. Stanie się tak, gdy z winy umyślnej lub w wyniku rażącego niedbalstwa doszło do naruszenia obowiązków ubezpieczonego, a naruszenie to:

  1. przyczyniło się do zwiększenia szkody
  2. uniemożliwiło ubezpieczycielowi ustalenie okoliczności i skutków wypadku

Chociaż każde opóźnienie w przekazaniu informacji o szkodzie jest rozpatrywane indywidualnie, to firma ubezpieczeniowa nie obniży odszkodowania, gdy stan zdrowia uniemożliwił kierowcy poinformowanie ubezpieczyciela o zdarzeniu.

Jakie obowiązki ma ubezpieczony w razie szkody?

Kupując ubezpieczenie AC, masz obowiązek opłacić składkę – to oczywiste. Ale nie jest to jedynym obowiązkiem, jaki wiąże się z zawarciem takiej umowy – kolejne pojawiają się, gdy dojdzie do szkody. W razie szkody musisz:

  1. Powiadomić policję – gdy doszło do kradzieży auta lub ktoś został ranny w wypadku
  2. Użyć dostępnych środków, aby ratować ubezpieczony pojazd lub zmniejszyć rozmiary szkody – mowa choćby o zabezpieczeniu uszkodzonego auta przed czynnikami atmosferycznymi, które mogłyby spowodować, że szkody będą większe
  3. Powiadomić ubezpieczyciela – zgodnie z terminami wyszczególnionymi w OWU
  4. Przekazać kluczyki lub sterowniki ubezpieczycielowi – w przypadku kradzieży pojazdu (ubezpieczyciel musi otrzymać wszystkie zgłoszone komplety)
  5. Powstrzymać się od naprawy uszkodzonego pojazdu do czasu jego oględzin przez rzeczoznawcę oddelegowanego przez ubezpieczyciela – chyba że nie doszło do nich w wyznaczonym terminie (szczegółów należy szukać w OWU)

W przypadku kradzieży samochodu firma ubezpieczeniowa może też wymagać dostarczenia zaświadczenia z policji. Mowa o zaświadczeniu, z którego treści będzie wynikać, że właściciel auta zgłosił kradzież.

Podsumowanie

  • Szkodę z autocasco należy zgłosić firmie ubezpieczeniowej niezwłocznie – najszybciej, jak to możliwe
  • Wielu ubezpieczycieli wskazuje termin, w jakim szkoda musi zostać zgłoszona – np. w ciągu 2 dni od kradzieży auta
  • Więcej czasu jest na zgłoszenie szkód innych niż kradzież – właściciel auta ma na to często kilka dni
  • Jeżeli kierowca przekazał informację o szkodzie po wyznaczonym terminie, wysokość odszkodowania może zostać obniżona
  • W OWU można też znaleźć informacje o dodatkowych obowiązkach, o których musi pamiętać właściciel auta

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Jak poinformować ubezpieczyciela o szkodzie?

    Najczęściej można to zrobić na kilka sposobów – telefonicznie, online (poprzez formularz zamieszczony na stronie internetowej ubezpieczyciela) czy u agenta. Ze względów dowodowych najlepiej jednak przekazać informację na piśmie – można wysłać wiadomość drogą elektroniczną.

  2. Jak zabezpieczyć się przed wzrostem składki po szkodzie z polisy AC?

    Kierowcy, którzy obawiają się wzrostu składki po szkodzie, mogą wykupić dodatkowe ubezpieczenie – mowa o ochronie zniżki. Dobrą alternatywą jest znalezienie tańszego autocasco za pośrednictwem kalkulatora OC/AC zamieszczonego na naszej stronie internetowej.

  3. Czy opłaca się zgłaszać każdą szkodę z autocasco?

    Niekoniecznie. Drobne szkody, jak np. urwane lusterko czy rysa na karoserii, czasem warto zlikwidować we własnym zakresie. Przemawia za tym polityka firm ubezpieczeniowych, zgodnie z którą każda likwidacja szkody jest odnotowywana w historii ubezpieczenia i ma wpływ na cenę ubezpieczenia na kolejny okres.

  4. Jakie informacje podać, zgłaszając szkodę z AC?

    Kluczowe będą: dane osobowe, dane ubezpieczonego pojazdu, numer polisy ubezpieczeniowej i okoliczności, w jakich doszło do szkody. Na etapie likwidacji szkody ubezpieczyciel może poprosić o dodatkowe informacje.

Źródła

  1. OWU firm ubezpieczeniowych: Allianz, Balcia, Benefia, Compensa, Link4, mtu24.pl, Proama, PZU i Uniqa

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments